Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Témy o nožoch

Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod sally » 12 Jún 2010, 17:56

Máte skúsenosť s používaním rozličných nástrojov ako golok, parang, kukri, mačeta...?

Osobne už dlhú dobu vlastním kukri, z Nepálu dovezené skrze britskú "firmu" http://www.torablades.com a som s ním veľmi spokojný. Jedná sa konkrétne o model https://torablades.com/shop/index.php?_ ... oductId=46 . Podľa môjho názoru tvorí perfektné kombo s nejakým menším nožom fínskeho typu (niečo od výrobcov ako Martiini, Mora...).

Ergonómia kukri je zpočiatku nezvyklá, no po chvíli si naňho človek zvykne a sekanie dreva a aj stromov s ním ide bez problémov. Dá sa použiť aj na jemnejšiu prácu (krájanie slaniny, papriky, chleba), no chce to cvik a tréning - predsa len moje európske ruky sú zvyknutné na rovnú čepeľ, ktorá je podstatne užšia. Za cenu do 70eur (kupované už pár rokov dozadu) som dostal slušný pracovný nástroj, na ktorý sa rôzne napodobeniny z etnoshopov zďaleka nechytajú. Nosím ho na opasku a už neraz mi výrazne urýchlil stavbu prístrešku, prípravu dreva na oheň... proste bežné tábornícke práce.

A čo vy? Máte/nosíte nejaký väčší kúsok chladnej ocele so sebou? Ako ste s ním spokojní?

//názov témy upravený
//skw
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod Killian » 12 Jún 2010, 18:11

No osobne s nimi nemám skúsenosť. Momentálne používam iba švédsky Frosts Mora nožík, ktorý má krátku čepeľ. Pri prípadných prácach okolo kempu použijem ešte skladaciu pílku. Alebo potom sekeru (ktorá ale pomerne pridá dosť na nosenej váhe).
Jedine nad čím som uvažoval a stále uvažujem je mačeta ako spomínaný golok (verzia pre britskú armádu - len asi bude trochú väčší problém to teraz kúpiť, keďže na eBay.co.uk zakázali predaj nožov). To by sa zišlo na sekanie a prípadne presákavanie sa cez hustý porast, síce tu nemáme džungľu, ale už som zažil situácie kedy by som ju použil...
O tom kukri som už počul, vyzerá to zaujímavo, v obľube ho majú vojaci Gurkha.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod sally » 12 Jún 2010, 18:29

Killian - to si ma nepotešil, že ebay chce zakázať predaj nožov :(

V Bratislave v Auparku, predajňa Lovec som videl golok vyzerajúci prakticky rovnako ako origo britský. Mal som ho aj v ruke a je to solídny kus ocele s full tang rukoväťou a nejakým chabým nylonovým puzdrom. Cenu si už nepamätám, no nebola nijak závratná.

Prípadne na čekom nožiarskom fóre www.knife.cz by ti ho vedel človek s nickom Black vykovať - robí okrem nožov aj kúsky ako kukri, bolo a golok by nemal byť preňho problém.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod Adno » 13 Jún 2010, 01:39

Moj kratky prispevok k danej problematike - osobne mam radsej kombinaciu "mensieho" noza (mora frosts v mojom pripade) a väcsej sekery - povodne som mal svedsku Wetterlings a teraz finsku Fiskars. Uvazoval som este o Gransfors Bruks (tie ma myslim Ray Mears), ale momentalne mam radsej "umele" poryska nez drevene, ale toto snad rozoberiem v teme cisto o sekerach. Takato kombinacia mi pride univerzalnejsia, taky velky noz je z mojho pohladu "jack of all trades, master of none" cize dobry vo vsetkom, vyborny v nicom. Na jemne praci asi nie prilis vhodny a tazku sekeru ziaden noz nenahradi. Ale chapem ked clovek taha so sebou len 1 nastroj, tak to moze byt dost uzitocna vecicka :) mozno casom kupim na vyskusanie...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod sally » 13 Jún 2010, 01:49

Adno - ja práve že ťahám kukri a normálny nôž od fy martiini (čepeľ 11cm). Kukri sa mi veľmi osvedčil na tábornícke práce ako sekanie dreva, zaostrovanie palíc, skracovanie, sekanie konárov... mne osobne sa lepšie sekajú konáre a tenké náletové dreviny kukrim (mačetou) než sekerkou - jeden sek a palica o priemere 3cm ide dolu. Sekera je poväčšinou príliš hrubá - príliš veľký uhol ostria, vhodnejšia skôr na postupné zosekanie hrubého stromu. No každý sme iný a každému vyhovuje niečo iné :D
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod Snypo » 13 Jún 2010, 21:44

Ja používam nemecký voienský nôž typu KM 2000. Dlhá ťažká čeleľ,pílka,solídna oceľ - seká to drevo,s kresadlom to spoluprauje celkom OK.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod atti.hombre » 15 Jún 2010, 16:53

Ja som mal možnosť pracovať jeden víkend s nepálskym Kukri z uhlíkovej ocele...je to poriadny pracant a kamarát ho objednával tu: http://www.kukri.cz/ inak ja mám veľký nôž od Nieta a kombo Pukko od Issaki-tiež uhlíková oceľ.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod Blade » 15 Jún 2010, 17:00

Ja som si nedavno tiez zadovazil kukri:
http://www.noze-nuz.com/coldsteel/CS97KMS.php
Zatial som ho ale este ani raz nepouzil, ale vyzera to byt pouzitelne (dokonca aj ako zbran :D ) aj ked puzdro nie je nic moc, je to tenky nylon. Na ww.knifetests.com je aj "test" tohto kukri a vydrzi toho ozaj vela a stoji par supov, teraz je na tej stranke este aj akcia -20% (aj ked postovne je dost drahe)
Na druhej strane clovek so sekerou vyzera v ociach ludi lepsie ako clovek s takymto velkym nozom.
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod sally » 16 Jún 2010, 10:09

atti.hombre:
z namaste kukri fakt nekupuj! Z torablades máš za porovnateľnú cenu skutočne pracovný nástroj a nie verziu pre turistov :wink: Kukri z namaste má (ne)kvalitu ako kukri z etnoshopu - po čase používania ti odíde hlavica rukoväte, vysoká pravdepodobnosť prasknutia rúčky, nekvalitná čepeľ...

Ten Coldsteel ma zaujal. Aj keď mám k tej značke veľkú nedôveru, toto sa tvári ako použiteľný kúsok :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod atti.hombre » 16 Jún 2010, 13:42

OK Blade...dík za upozornenie.Mne zatial stačí ten starší kúsok od Nieta-skoro 2 kilá ocele a už som si naň zvykol.Mám ho asi 14 rokov a musel som ho ostriť asi 4 x...volám ho medvedobijka... :D
Resize of P1050806.JPG
Resize of P1050806.JPG (95.85 KiB) Zobrazené 10184 krát
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod sally » 08 Júl 2010, 10:29

niekto tu hľadal britský golok: http://www.noze-nuz.com/sheffield/SF71840.php
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod marian160 » 08 Júl 2010, 12:45

Niekedy beriem väčší KA-BAR. Som s ním spokojný
Prílohy
K.JPG
K.JPG (204.3 KiB) Zobrazené 10164 krát
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod spartan » 08 Júl 2010, 12:59

ja vlacim so sebou namiesto pilky a sekery Ka-Bar Kukri Machete. Neda sa povedat ze je to cistokrvne kukri, pretoze hrubka cepele je cca 3-4mm, ale oproti CS ktore je skor ako maceta je to velmi pevne a pri sekani sa tak nezohyba.
Vahal som medzi CS a kabar, cenovy rozdiel bol znacny, ale CS mi prislo ako vyseknute z kusu plechu a este aj nebolo dobre nabrusene a na osi bola farba..
S kabarom som velmi spokojny, uhlikovka 1085 sa da velmi rychlo nabrusit aj v lese na kameni a drzi si slusne ostrie aj pri sekani tvrdeho dreva a to dostava zabrat riadne :D
Obrázok
http://baterky-noze.sk/index.php?lang=s ... &view=1934
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod Trenkinen » 22 Júl 2010, 16:59

Tento KA-BAR kukri mam tiez a som s nim velmi spokojny (puzdro stoji za ... nic, ale da sa to prezit). Za tu cenu super nastroj.
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Veľké "nože"

Poslaťod rorschach » 08 Nov 2010, 20:31

spartan píše:ja vlacim so sebou namiesto pilky a sekery Ka-Bar Kukri Machete. Neda sa povedat ze je to cistokrvne kukri, pretoze hrubka cepele je cca 3-4mm, ale oproti CS ktore je skor ako maceta je to velmi pevne a pri sekani sa tak nezohyba.
Vahal som medzi CS a kabar, cenovy rozdiel bol znacny, ale CS mi prislo ako vyseknute z kusu plechu a este aj nebolo dobre nabrusene a na osi bola farba..
S kabarom som velmi spokojny, uhlikovka 1085 sa da velmi rychlo nabrusit aj v lese na kameni a drzi si slusne ostrie aj pri sekani tvrdeho dreva a to dostava zabrat riadne :D
Obrázok
http://baterky-noze.sk/index.php?lang=s ... &view=1934


Pozeram, ze mas ako avatara Spartanov.
Co vravis na Triad?
Ja mam RECON 1.
Vyborna poistka.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Ďalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia