Opinel

Témy o nožoch

Re: Opinel

Poslaťod Chesus » 18 Aug 2012, 14:40

ehm, možno trocha barbarská otázka, ale ... môžem namočiť Opinela aj do obyčajneho slnečnicoveho oleja z kuchyne ak nemam ľanovy ani olivovy? :D neurobím volovinu ?
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Opinel

Poslaťod Pája » 18 Aug 2012, 16:46

Urobíš... slunečnicový olej žlukne, a nůž bude mít i divný pach. Zkus sehnat lněný olej nebo včelí vosk (u včelaře, ve včelařských / zahrádkářských potřebách, svíčky...). Včelí vosk se před použitím musí rozpustit v lihu.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Opinel

Poslaťod Rolf » 18 Aug 2012, 16:50

Ja si myslím, že žiadnu hlúposť so slnečnicovým olejom nespravíš. Ja som svoj Opinel po zakúpení taktiež, tak ako bol, vymáčal v bežnom slnečnicovom oleji potom som rúčku natrel priesvitným lakom a je pohoda... Nôž síce niekedy ide ťažšie otvoriť, ale ešte sa my nestalo, aby som nôž vôbec neotvoril... :wink:

Po troch rokoch používania sa otváranie ešte zlepšilo, ten kĺb si časom akoby "vyšmýkal" treciu plochu (bez toho, samozrejme, aby vznikla nejaká "vôľa"), čiže teraz sa mi otvára pomerne ľahko... :yees:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Opinel

Poslaťod Pája » 18 Aug 2012, 17:05

Nejde o to, jestli olej udělá nebo neudělá službu - tedy impregnaci dřeva. Jde o vlastnosti oleje. Mám zkušenost, že pokud se dřevo "přesytí," slunečnicový olej časem vyvzlíná na povrch, kde utvoří takový žlutý mastný šlem, žlukne a dřevo zákonitě lepká, povrch je nepříjemný v ruce a navrch je to cítit.

Taky nerozumím, proč bych po impregnaci olejem měla ještě povrch přelakovávat, to je kombinace dvou nesourodých technik.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Opinel

Poslaťod Rolf » 18 Aug 2012, 17:38

Došlo, Pája, k menšiemu nedorozumeniu... :D Ja som reagoval na Chesusov príspevok a pokiaľ som ja písal, tak ty si ma svojím príspevkom predbehla, ja som si to nevšimol a teraz to vyzerá tak, že reagujem na Teba a tým pádom Ti odporujem... :D Preto ešte raz vravím, že došlo k nedorozumeniu a nemám v úmysle sa hádať na "blbých" olejoch... :) :yees:

Vyjadril som sa možno trochu nepresne... Tým, že som vymáčal rukoväť v oleji, išlo mi hlavne o vnútrajšok (žliabok, kde sa zatvára nôž), povrch som veľmi neriešil... Ten som utrel od oleja a rúčku som natrel, tak ako bola, priesvitným lakom, bez toho, aby som ju napúšťal olejom... :)

Nakoniec, ja som to myslel z čisto praktického hľadiska, čiže ak človek nemá ten najlepší prípravok a aby ho teraz nezháňal polroka, tak svoje si spraví aj niečo "bežné", odhliadnuc od "estetického" hľadiska... :wink: Ja osobne na podobných veciach, ktoré sú určené "na používanie" nejako veľmi "nebazírujem"... :) (dosť často improvizujem...)

A tie (slnečnicové) oleje si myslím, že nie sú všetky rovnaké... Ja, napr. som slnečnicovým olejom natrel niekoľko vystrúhaných lyžíc a zatiaľ nelepí ani jedna... :yees: Samozrejme, uznávam, že trebárs ľanový olej by bol lepší... :yees:
Naposledy upravil Rolf dňa 19 Aug 2012, 15:54, celkovo upravené 2
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Opinel

Poslaťod Chesus » 18 Aug 2012, 18:37

teraz som na vážkach, ale asi radšej teda pôjdem na istotu, obetujem tych par eur a zajdem v pondelok do železiarstva pre ľanovy olej :D vďaka obom za rady :yees:
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Opinel

Poslaťod venco » 18 Aug 2012, 19:13

Opinela carbon 010 mám cca 2 roky, pred tým som mal tiež uhlíkovú 08-čku a vôbec som ich v oleji nekúpal... :mrgreen:
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Opinel

Poslaťod Chesus » 18 Aug 2012, 19:38

A nikdy si nemal problém s otváraním keď trocha navlhli ? Ja teda vlastne ešte ten Opinel nemám, ešte mi má len doraziť, tak neviem ako to s tým zatváraním, resp. zaseknutím za vlhka je, len všade čítam, že je to dobré rovno napustiť olejom inak budem mať za vlhka vonku problém :)
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Opinel

Poslaťod venco » 18 Aug 2012, 19:57

No tá 08-čka sa mi semtam povolovala a na 10-tke ide otváranie trochu ztuha keď navlhne. Ale neriešim to bo mám kopu nožov a opinel do vlhka moc neberiem....
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Opinel

Poslaťod helbo » 10 Sep 2012, 10:16

Jaren píše:možno to niekoho ešte bude zaujímať
http://www.youtube.com/watch?v=PMI9MKuygIE


tak podla tohto videa som dal asi za zekundu dole poistku a to som nemal ani specialne upraveny skrutkovat ... :) dik za video :)
Mam jednu otazku. Vybrusil som celu drasku pre cepel polgulatym spicatym pilnikom, aby v nej nebol ani kusok laku. Tak isto som sa snazil odbrusit co najviac laku aj v bode uchytenia cepele. Chcel by som to teraz napustit olejol no bez povrchoveho brusenia laku, nebude to problem ? Nemoze olej dako zreagovat s lakom ?

PS.: zatial to mam spravene tak, ze noz je otvoreny do 90stupnov, polozeny na chrbte. Zatesnil som predok rukovate, aby mi neodtekal olej a do drazky kam ide cepel som nalial olivovy olej... mam v plane to nechat stat takto niekolko dni ... no horuca lazen by bola asi lepsia vsak ?
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Opinel

Poslaťod stormmast3r » 10 Sep 2012, 15:15

V poslednej dobe zisťujem, že vačšinu mojich potrieb pokryje opinel NO°9. A to tuhe otvaranie nejak neriešim. Keď zatvrne, udriem ručkou o nejaky peň a potom sa už dá otvoriť.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Opinel

Poslaťod Pája » 10 Sep 2012, 22:27

[quote="helbo"][/quote]


Člověče, nevím, jestli Ti tolik záleží na natištěném logu na ručce, každopádně nechápu, proč si něco tak jednoduchého komplikuješ složitým broušením laku v drážce. To už by bylo jednodušší ho obrousit jen z patky a položit do sklenice s teplým lněným olejem, aby se rukojeť nasála. Každopádně, lak s olejem nereaguje, ani se neloupe. Ozkoušeno na mém opinelu, páč mě se před lety lak z drážky dolovat fakt nechtěl.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Opinel

Poslaťod cornus » 12 Sep 2012, 16:42

Opinel, bukový, má dobrú čepeľ, ale zlé drevo na rúčke. Buk hrozne naberá vlhkosť. Je mnoho iných driev kde voda nevadí.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Opinel

Poslaťod stormmast3r » 12 Sep 2012, 16:48

Škoda, že pri ostatných drevách sa vyrábaju len inox verzie a taktiež sú veľkostne obmedzené :roll:. Keby tak existovala olivovo-carbonova deviatka :roll: ...
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Opinel

Poslaťod cornus » 12 Sep 2012, 16:54

Chystám sa prerobiť na rúčku z drieňa alebo agátu len nemám čas. V zime sa možno podarí.
Mám pripravenú suchú gulatinku z drieňa je to drevo tvrdé ako kosť
Obrázok
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron