Opinel

Témy o nožoch

Re: Opinel

Poslaťod Pája » 20 Feb 2011, 00:00

stormmast3r píše:
Trošku sa bojim dávať poistku dole, neviem či by som ju vratil naspäť. No ten olej znie zaujimavo...viem na knife som už o tom čital ale nejak som ta no už medzičasom zabudol. Kde sa dá kupiť ten ľanovy olej?


Lněný olej koupíš buď v domácích potřebách ("technický") nebo třeba v obchodech se zdravou výživou. Jediný rozdíl je cena, za ten "jedlý" zaplatíš i trojnásobek. Mě 1l vyšel v železářství v přepočtu cca na 2,50 euro. Použít se dá opakovaně.

Pojistka sundat jde, ale pozor na prsty. :lol: Pořezané šlachy - žádný med.. (vlastní zkušenost)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Opinel

Poslaťod Mamarcel » 20 Feb 2011, 11:18

moj zatial prvy a posledny pokus dat dole poistku skoncil seknutim do prsta (vysmyknutim cepele). Ze kolko krvi sa zacalo liat :shock: Ta brutal ostra cepielka je riadna mrska pri seknuti. Esteze som mal pri sebe seknundove lepidlo, tak sa mi to rychlo zacelilo a mozno budem mat dalsiu pamiatku od noza :mrgreen: Druhy popkus uz bude OK kedze som sa poucil tak tu cepel obalim nech sa neporezem...
Ide ta poistka potom lahko naspat a bude opat 100% spolahliva???
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Opinel

Poslaťod fremen » 20 Feb 2011, 11:43

Mamarcel píše:moj zatial prvy a posledny pokus dat dole poistku skoncil seknutim do prsta (vysmyknutim cepele). Ze kolko krvi sa zacalo liat :shock: Ta brutal ostra cepielka je riadna mrska pri seknuti. Esteze som mal pri sebe seknundove lepidlo, tak sa mi to rychlo zacelilo a mozno budem mat dalsiu pamiatku od noza :mrgreen: Druhy popkus uz bude OK kedze som sa poucil tak tu cepel obalim nech sa neporezem...
Ide ta poistka potom lahko naspat a bude opat 100% spolahliva???


sekundove lepidlo do rany? zartujes, vsak? :shock:
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Opinel

Poslaťod Mamarcel » 20 Feb 2011, 12:33

Nie. Uz som to zoparkrat pouzil - prvykrat mi to napadlo ked som mal 13r. Ked si tu ranu stlacis a das to lepidlo iba napovrch a nie velmi dovnutra, vytvori taku vrstvu (ktora sice trosku pali ako sa lepidlo zahrieva ale mne to uz viackrat pomohlo), pekne to stiahne ranu, zastavi krvacanie a rychlo sa to hoji. Po 24 hod. som si to opatrne dal dole (s odlicovacim tamponom namocenym v horucej vode) a uz tam zostala iba taka jemnucka vrstvicka ako chrasta. Uz je tam krasna vrstva novej koze a ani neviem ze som sa sekol a nieje to takmer vidno no mozno tam zostane slaba pamiatka. Asi si budem brat von do povinnej vybavy aj jedno sekundove. Funguje to aj pri malych reznych ranach aj s obycajnou lepiacou paskou - ta tiez vytvori taku jemnu lepkavu vrstvicku na povrchu a pekne sa to zaceli a nekrvaca. :yees:
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Opinel

Poslaťod stormmast3r » 20 Feb 2011, 14:25

Nemohol by tu niekto hodit fotonavod ako dávať dole poistku?
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Opinel

Poslaťod venco » 20 Feb 2011, 21:10

Poistku dáš dole najľahšie tak, že zavretý nôž zaistíš a potom nasilu otvoríš a poistka sama vyskočí. Naspäť ju tam nie je problém dať, je dostatočne pružná.
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Opinel

Poslaťod venco » 25 Feb 2011, 21:42

Našiel som zaujímavé videjko s opinelom. Je to riadny macek a znesie celkom dosť
http://www.youtube.com/watch?v=Mz6KHl5HbNk
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Opinel

Poslaťod Mamarcel » 25 Feb 2011, 21:46

jj No° 13 je uz pomaly maceta :lol: Zda sa ze naozaj vydrzi vela, no skratka Opinel :yees:
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Opinel

Poslaťod lynx » 25 Feb 2011, 21:56

Je to fakt riadny macek, ale vyzera to na odolny noz :shock:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Opinel

Poslaťod stormmast3r » 25 Feb 2011, 22:41

lynx píše:Je to fakt riadny macek, ale vyzera to na odolny noz :shock:


Neveril by si aky to je odolny nozik :D
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Opinel

Poslaťod lynx » 26 Feb 2011, 22:40

Nemate ho nahodou niekto ? Nevadi ta velka rukovät ? :D
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Jak napustit rukojeť olejem /návod/

Poslaťod Pája » 02 Apr 2011, 13:36

Abych trochu oživila tohle téma :wink:

Potřebujeme:

- Nůž Opinel ;-)
- Smirkový papír, grit 180, 240 a 320 (+ klidně i jemnější, pokud budete chtít leštit)
- Jemný kartáč (nikoli ocelový), kus hadru
- Olej na napuštění – lépe olivový (jakýkoliv) nebo lněný
- Zavařovací sklenici takové výšky, aby do ní bylo možno ponořit celou dřevěnou část rukojeti
- Menší hrnec
- Ubrousky
- Kolíky a šňůru nebo krabici a špejle

Postup:

1. (není nutné) pokud si na to troufnete, ze zavřeného nože stáhněte kruhovou pojistku. Povoleno vyčistit usazený nepořádek! Pozor na prsty :-D

2. Hrubším smirkem obruste lak. Zvlášť záležet si dejte okolo pojistky. Šikovnější to můžou zkusit i v zářezu. Případně můžete upravit tvar rukojeti tak, aby vám vyhovoval.

3. Jemným smirkem obroušení dokončete. Pokud hodláte leštit dál, postupujte od menšího k většímu číslu (př.: 140, 180, 240, 320, 400, 600, 800….). Brousit je potřeba tak dlouho, dokud se úplně nezahladí škrábance z předchozího gritu.

4. Kartáčem důkladně očistíme z rukojeti veškerý prach, podle možností ze všech mezer vyfoukáme. Následně otřeme vlhkou (ne mokrou) hadrou, zbavíme se zbytku. Nechte nůž oschnout.

5. Do zavařovačky nalejeme olej tak, aby se do něj ponořila celá dřevěná střenka, vložíme do hrnce a napustíme vodou cca do poloviny výšky sklenky. Vodu přivedeme k varu, sledujeme teplotu oleje. Až je teplý natolik, že v něm sotva udržíme prst, odstavíme.

6. Do oleje ponoříme střenku. Zavařovačku necháme v kastrolu, voda bude udržovat teplotu oleje. Pokud nůž vyplouvá, budete ho muset v oleji držet. Nechejte nasáknout aspoň deset minut. Podle libosti můžete proceduru opakovat, vždy po nasáknutí střenek a úplném oschnutí. Pokud se olej už nevsakuje, je ho ve dřevě dost. Tehdy zbytky z rukojeti otřeme ubrouskem a nůž buď za čepel pověsíme na šňůru, nebo položíme na špejle nad krabici vystlanou ubrousky. Necháme důkladně proschnout, třeba přes noc. Pak znovu otřeme ubrouskem a zaleštíme kartáčem.

7. Narazíme zpět pojistku (pokud byla sundaná).

8. Pokud nůž intenzivně používáte, je dobré občas, třeba 1x za rok proceduru zopakovat, s tím, že tentokrát jen lehce obrousíme smirkem nejjemnějšího gritu, který jsme použili prvně.

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Opinel

Poslaťod rafoo » 02 Apr 2011, 13:56

dikz paja skusim

-- 02 Apr 2011, 12:57 --

mas body
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Opinel

Poslaťod stormmast3r » 02 Apr 2011, 14:31

Chalani a dáma...odporučam nerobiť z opinelom veci, ktoré zaťažuju poistku v smere k prstom. Poistka si potom v dreve vybrusi taku rihu a čepel chyti miernu volu. Mne sa to stalo pri častom škrtani na firesteele.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Opinel

Poslaťod Pája » 02 Apr 2011, 21:26

stormmast3r píše:Chalani a dáma...odporučam nerobiť z opinelom veci, ktoré zaťažuju poistku v smere k prstom. Poistka si potom v dreve vybrusi taku rihu a čepel chyti miernu volu. Mne sa to stalo pri častom škrtani na firesteele.


Zajímavý postřeh, díky.

Když jsem napouštěla onehdy svůj, pojistku jsem nesundávala, neumím to a násilím se mi to nechtělo rvát.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


cron