Severske noze - nože fínskeho typu

Témy o nožoch

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod sally » 10 Máj 2011, 18:40

stormmast3r: to závisí od uhla pohľadu. Ak porovnáme výzor nožov Mora a Marttiini, tak by sa druhé menované mohli pripodobniť Mora klasic (či jak sa volá) - oválna rúčka, bez záštity, kožené puzdro, klasický škandinávsky tvar. No ak ideme do detailov ako je napr. odolnosť noža ako takého - dĺžka tŕňu a nasadenie rúčky naň, tam jednoznačne vyhráva Marttiini, ktorý má tŕň cez celú rukoväť a na konci roznitovanú. Oproti bežným Morám (clipper, triflex, bushcraft...) majú bežné Marttiini výhodu v drevenej rúčke, aj keď to je, priznávam, pomerne moja osobná preferencia dreva na rúčkach. Taktiež aj geometria rúčky je dosť odlišná - oproti Morám mi rúčky fínok od Martiini pripadajú viac prepracované a ergonomickejšie. A potom je tu otázka puzdier - koža vs. plast. To je tiež pomerne osobná preferencia, keďže plast i koža majú svoje pre a proti. Na záver ešte spomeniem jeden síce pre funkciu málo podstatný detail, no na detailoch stojí svet: štýlové obrázky na čepeli noža i puzdre fínok od Marttiini.

Takže: nemyslím, že Marttiini a Mora sú porovnateľné nože. Mora robí primárne plastovú produkciu (rúčka), má menej prepracovanú ergonómiu rúčky, plastové puzdro, "pracovný" vzhľad. No o niečo nižšiu cenu. Martiini naopak má primárnu produkciu s drevenou rúčkou (kožené púzdra dáva tuším všade), viac premakaná ergonómia rúčky, lepšie spravené spojenie čepele s rúčkou a viac zálesácky vzhľad púzdra + gravírovanie na čepeli a púzdre. Len cena je tam vyššia - aj keď nie oveľa (závisí ktoré modely porovnávame).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod me2dik » 04 Jún 2011, 16:33

Dostal som potrebu si kupit nejaky novy seversky noz, tak pani neviete kde sa najvyhodnejsie daju objednat nejake severske noze napr od karesuando, kellam, helle, respektive nieco z tych lepsich znaciek a najvhodnjsie by bolo ak by aj v tom shope brali paypal.
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod matějka » 05 Jún 2011, 10:19

me2dik píše:Dostal som potrebu si kupit nejaky novy seversky noz, tak pani neviete kde sa najvyhodnejsie daju objednat nejake severske noze napr od karesuando, kellam, helle, respektive nieco z tych lepsich znaciek a najvhodnjsie by bolo ak by aj v tom shope brali paypal.
Ahoj, už se to tu někde psalo - zkus www.hunting-shop.cz Mám od nich spoustu Tebou jmenovaných značek.Kellam jsem koupil na nože-nůž pana Šulce.Ještě jsem si vzpoměl na obchod Kentaur - zbraně, přesný název se Ti okáže na Google.Od těch mám pár nožů Ahti :yees: S oběma obchody mám dobré zkušenosti i co se týká celkového jednání a serioznosti :D
Obrázok užívateľa
matějka
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 25 Apr 2011, 11:02
Bydlisko: Klatovy, ČR
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod me2dik » 05 Jún 2011, 12:03

matějka píše:
me2dik píše:Dostal som potrebu si kupit nejaky novy seversky noz, tak pani neviete kde sa najvyhodnejsie daju objednat nejake severske noze napr od karesuando, kellam, helle, respektive nieco z tych lepsich znaciek a najvhodnjsie by bolo ak by aj v tom shope brali paypal.
Ahoj, už se to tu někde psalo - zkus http://www.hunting-shop.cz Mám od nich spoustu Tebou jmenovaných značek.Kellam jsem koupil na nože-nůž pana Šulce.Ještě jsem si vzpoměl na obchod Kentaur - zbraně, přesný název se Ti okáže na Google.Od těch mám pár nožů Ahti :yees: S oběma obchody mám dobré zkušenosti i co se týká celkového jednání a serioznosti :D


Od takeho finko a nozomila si necham poradit :D dik
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod stormmast3r » 13 Jún 2011, 14:07

Skúšali ste už urobiť rukovať na finku? Rozmýšlam že si kupim toto http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/cepel-lauri-carbon-95mm. Dokázal by som na 1. krat urobiť peknu rukovať? Niesom manualne drevo, ale ešte som to v živote neskušal....
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod oneho » 13 Jún 2011, 20:17

stormmast3r píše:Skúšali ste už urobiť rukovať na finku? Rozmýšlam že si kupim toto http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/cepel-lauri-carbon-95mm. Dokázal by som na 1. krat urobiť peknu rukovať? Niesom manualne drevo, ale ešte som to v živote neskušal....



Určite to vyskúšaj. Ja som to tiež ešte nerobil, no idem si objednať od nožiara samotnú čepeľ s tým že rúčky si spravím sám. Práve pomaly pripravujem strenky aj na môj EDC CRKT. Ak si sám spravíš rúčku určite k tomu nožu budeš mať lepší vzťah a ak náhodou niečo nevyjde, že sa ti to nebude páčiť, vždy sa dá rúčka odstrániť a spraviť nová...

Zaujímavý obchod je aj tu: https://www.brisa.fi/portal/index.php?option=com_oscommerce&osMod=index&cPath=94
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod stormmast3r » 13 Jún 2011, 20:23

oneho píše:
stormmast3r píše:Skúšali ste už urobiť rukovať na finku? Rozmýšlam že si kupim toto http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/cepel-lauri-carbon-95mm. Dokázal by som na 1. krat urobiť peknu rukovať? Niesom manualne drevo, ale ešte som to v živote neskušal....


ak náhodou niečo nevyjde, že sa ti to nebude páčiť, vždy sa dá rúčka odstrániť a spraviť nová...



No vlastne ani velmi nie :) Ked ju uz roznitujem spať to už pojde ťažšie.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod me2dik » 13 Jún 2011, 20:46

stormmast3r píše:
oneho píše:
stormmast3r píše:Skúšali ste už urobiť rukovať na finku? Rozmýšlam že si kupim toto http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/cepel-lauri-carbon-95mm. Dokázal by som na 1. krat urobiť peknu rukovať? Niesom manualne drevo, ale ešte som to v živote neskušal....


ak náhodou niečo nevyjde, že sa ti to nebude páčiť, vždy sa dá rúčka odstrániť a spraviť nová...



No vlastne ani velmi nie :) Ked ju uz roznitujem spať to už pojde ťažšie.

Tak si to urobis na srubovacie nity, resp nejake torxy :mrgreen:
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod atti.hombre » 28 Jún 2011, 20:00

Pája tu sú fotky čo som sľúbil:
Prílohy
Issaki Pukko.JPG
Issaki Pukko Combo.JPG
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod Pája » 28 Jún 2011, 20:25

atti.hombre píše:Pája tu sú fotky čo som sľúbil:


Moc pěkné kombo. ;)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod oro86 » 08 Sep 2011, 21:00

Potrebujem radu.Ako ošetrit´ rúčku na noži z dreva fínskej brezy? ( kúpil som kit noža od firmy Brisa).
oro86
 

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod sally » 08 Sep 2011, 22:23

oro86: ak je to drevo ešte neošetrené, tak najlepšie je ju namočiť do fľaše s teplým ľanovým/olivovým olejom. Prípadne ak nemáš vhodnú fľašu, tak potierať rúčku daným olejom dovtedy, pokým drevo "pije." :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod Pája » 08 Sep 2011, 22:51

sally píše:oro86: ak je to drevo ešte neošetrené, tak najlepšie je ju namočiť do fľaše s teplým ľanovým/olivovým olejom. Prípadne ak nemáš vhodnú fľašu, tak potierať rúčku daným olejom dovtedy, pokým drevo "pije." :yees:


Olivový né, netvrdne a ručka se brzo příšerně zaprasí. Zkoušela jsem to, mám blbé zkušenosti. Lněný nebo ořechový je lepší.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod obluda » 09 Sep 2011, 06:03

Spis bych to do toho oleje ponoril aby se dostal i do diry pro trn, jinak kdyz tam bude netesnost tak se tam pak muze dostat voda a zacit to hnit. S tim souvisi ze pri lepeni trnu hooooodne lepidla a bez bublin.
Ja kdys sem si delal strenky na zavirak tak se pouzil lneny olej a po zaschnuti sem strenky pokapal vcelim voskem a vylestil. Trosku to zmatnelo a dostalo to protiskluzovy vonici povrch
obluda
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 01 Jún 2011, 11:52
Bydlisko: Vyskov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Severske noze - nože fínskeho typu

Poslaťod oro86 » 09 Sep 2011, 07:36

Dˇakujem za vaše rady. Ako,resp. čím mám rozpustit´ včelý vosk-alebo sa predáva aj tekutý?
oro86
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 09 Sep 2011, 08:02
Bydlisko: hviezdoslavova 475 Nedožery-Brezany
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia


cron