Nože Mora

Témy o nožoch

Re: Nože Mora

Poslaťod whitedeath » 20 Feb 2012, 21:31

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:02, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 20 Feb 2012, 22:34

Netreba zabúdať, že ani nože Mora nie sú nezničiteľné a nie sú vyrobené zo "železobetónu"... Je pravda, že sú náchylné na menšie zúbky, ale ak mám hovoriť sám za seba, tak na mojich "morách" sa malé, ledva badateľné zúbky, spravili iba raz, keď som, náhodou, čepeľou sekol do železa. No ani to nebol problém... Po krátkom čase, keď som nôž pravidelne obťahoval na keramike, tak tie dva zúbky zmizli (mora 511). Vlastním aj nerezové, aj uhlíkové mory, robil som s nimi všetko možné, čo sa s nožmi zvykne robiť a nie je problém... :yees: V lete som s Bahcom čistil veľa rýb, aj dvojkilového kapra, presekával chrbticu a ani náznak po poškodení, žiadne "rolovanie"... Už tu bolo spomínané, že tieto poškodenia sú spôsobené tkz. "scandi" výbrusom, kedy to delikátne ostrie je dosť tenké, ale ja si myslím, že je to daň za to, že máš čepeľ za "pár korún", na ktorú sa ohľadne rezných vlastností, máloktorý nôž "chytá" (v primeranej kategórií). Pri týchto sťažnostiach, keď ich niekedy čítam, často mávam pocit, či pri výrobe jednotlivých sérií nožov, nie je kvalita použitej ocele- rôzna... :-k
Naposledy upravil Rolf dňa 29 Feb 2012, 20:21, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Nože Mora

Poslaťod rkw » 29 Feb 2012, 19:26

No spominany negativista som tu bol asi ja no rad by som odovodnil moj nazor predtym ako som si kupil svoju prvu moru tak som nevedel spat nenormalne som sa tesil v tedy som tu nebol zaregistrovany ale citam so o nih vela kupil som modru moru 511 nerezovu na tabore som snou rezal lzicku z mekkeho dreva a potom sa na nej nasiel male zuby vravim si to je pohoda asi velmi najemo vybrusena potom som je pprebrusil na druhi den pri robeni luku to iste tak som sa nahneval otec povedal ze ked ju nechcem nech mi ju dam totiz aj som sa rozumie nozom a mori mam vzdy rad potom som kupil tu mg new companion nerez ta sa ohla ked som struhal varechu asi o dva stupne a pritom to je stopercentne origanal od vtedy pouzivam spyderco alebo vyctorinox alebo tu staru finku ta ma carbonovu ocel a pomocou tlku som snov odsekal malinky strom takze odvtedy mam negativni odstup k moram ale carbonovu som nemal ta je mozno lepsia ale uz mam svoje khkuri a potom bude tie dva folding knife alebo finku takze tak :wink:
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Nože Mora

Poslaťod rotavator » 02 Mar 2012, 16:58

No ja s Moro úplne rovnaká skúsenosť, aj uhlík ale čosi menej, ale nestáva sa to až tak keď ju po nabrúsení obtiahnem nie na padlovom remeni, ale na závensom to trocha mikrokonvexuje a ostrie nie je tak náchylné a od uhlíkovky som čakal že bude trocha držať ostrie, ale nič moc, radšej mám Iisakki tie idú dreva skoro ako Mora, robil som s nimi to isté čo s Morami, aj ťažšie, a ostrie sa len trocha stupilo bez zubov a ohybov, prípadne zuba na More možem odfotiť pod miktoskopom :)
Your Knife is your life
Čo ťa nezabije, to ťa posilní.
Obrázok užívateľa
rotavator
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 17 Feb 2011, 13:40
Bydlisko: Ladce
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nože Mora

Poslaťod lynx » 02 Mar 2012, 18:08

rotavator: ja mam praveze opacnu skusenost, moja mora (bushcraft triflex) drzi ostrie perfektne, a to som ju prebrusoval len raz. (mam ju skoro rok, pouzival som ju na klasicke prace s drevom, vyrezavanie, ...)
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Nože Mora

Poslaťod rotavator » 02 Mar 2012, 20:53

Ja mám túto, ale možno je to kusom, už po chvíľke strúhania mi prestáva holiť, nerezová myslím drží dlhšie, ale robí viac zubov.
http://www.baterky-noze.sk/index.php?la ... &view=2971
Your Knife is your life
Čo ťa nezabije, to ťa posilní.
Obrázok užívateľa
rotavator
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 17 Feb 2011, 13:40
Bydlisko: Ladce
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nože Mora

Poslaťod rafoo » 02 Mar 2012, 20:56

Ja mám moru 511Q a zatiaľ úplná spokojnosť. Má dva mini zuby ktoré mi vôbec nevadia a ostrie drží výborne. Ono dosť záleží na tom ako sa k tomu nožu správaš.Mora to je nôž skôr na vyrezávanie nie nejaký buldozér.
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Nože Mora

Poslaťod rotavator » 02 Mar 2012, 21:18

Hej šak keby sa to stalo pri sekaní dobre ale to bolo len vyrezávanie.
Your Knife is your life
Čo ťa nezabije, to ťa posilní.
Obrázok užívateľa
rotavator
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 17 Feb 2011, 13:40
Bydlisko: Ladce
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nože Mora

Poslaťod rkw » 02 Mar 2012, 22:22

neviem no ta druha sa ohla asi o 2 alebo 3 stupne :| ale nevadi :) ako som spominal mam nahradu
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Nože Mora

Poslaťod atti.hombre » 03 Mar 2012, 09:16

ňaňo: ak si myslel tento set :

http://www.supernaradie.sk/sklapacia-pi ... -lap-knife

tak ten mám a nôž je z nerezovej ocele-teda je to Clipper 860MG

Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Michal » 04 Mar 2012, 12:49

Kluci, máte znalosť kde by som vedel kúpiť u nás na Slovensku takúto moru?

Mora Classic 1 s laminovanou čepeľou



Ak niekto máte tento nôž v laminovanej verzii a v stave ako nový tak by som mal pravdepodobne záujem :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Nože Mora

Poslaťod pawuk » 04 Mar 2012, 15:06

Michal píše:Kluci, máte znalosť kde by som vedel kúpiť u nás na Slovensku takúto moru?


Mora Classic zhánam aj ja, ale na slovensku v nejakom kamennom obchode alebo e-shope asi beznádejne budeš hladať.
raz za čas sa nejaka objaví ale to skor náhodou.
ked už tak ebay, tam zoženieš všetko :)
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Nože Mora

Poslaťod whitedeath » 04 Mar 2012, 17:57

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:02, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Nože Mora

Poslaťod bapa » 04 Mar 2012, 20:02

Michal píše:Kluci, máte znalosť kde by som vedel kúpiť u nás na Slovensku takúto moru? Mora Classic 1 s laminovanou čepeľou


Ahoj,
pred dvoma týždňami som oslovil p. Rentku z firmy Luma (reklama v hornej časti stránky), kvôli nožu Mora Classic Original 1 s laminovanou čepeľou, prejavil ochotu a mal by ho vedieť zohnať cez dovozcu, s ktorým je ale schopný sa skontaktovať až v priebehu prichádzajúceho týždňa. Pôvodne som chcel Mora Classic 1 s uhlíkovou čepeľou, ale natrafil som na internete na to, že ju predajcovia ponúkajú už iba s 2,0 mm čepeľou, overoval som to priamo u výrobcu a odpísali, že v minulom a predchádzajúcich rokoch postupne výroba všetkých Mora Classic (1, 2, 2/0, 611, 612, 601) s uhlíkovou čepeľou prešla na hrúbku 2,0 mm, takže hrubšia zostáva už iba Mora Classic s lamino čepeľou (2,6 mm)
Myslím, že p. Rentkovi stačí napísať, a zareaguje - určite privíta záujem o tie čepele, pretože objednať musí vždy celý kartón - myslím, že 10 ks - takto bude mať väčšiu istotu, že tie čepele predá. Myslí, že by sa cez neho dali objedať aj tvarové nože a iné s lamino čepeľou.

Ešte výňtok z korešpondencie s Morou:

"The Morakniv Classic No 1, 2, 601, 611 and 612 are all 2,0mm blade thickness (they all used to be 2,5mm some year ago).
The Morakniv Classic No 2/0 will change from 2,5mm to 2,0mm blade thickness during 2012.
These changes are due to low volumes on 2,5mm blades and high volumes on 2,0mm blades.
The Morakniv Classic No 3 will remain at 2,5mm blade thickness.
The Morakniv Classic Original No 1 and 2 will remain at ~2,6mm blade thickness (Laminated Steel)"
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Michal » 04 Mar 2012, 22:56

To je skvelá novina... že by sme skúsili zorganizovať skupinový nákup?

A prosím ťa koľko by bola približná cena jedného noža s lamino čepeľou od p. Rentku?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia