Projekt Bushcraftový nôž

Témy o nožoch

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Rafael Ingvis » 08 Feb 2012, 12:05

Portálový nôž je v štádiu výpalku... to znamená bez výbrusu. Z toho vyplýva že sú nezakalené atď. Kalenie sa porieši až po tom čo sa nájde vhodný výbrus (pracuje sa na tom)
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macakv » 08 Feb 2012, 13:32

Vážení priatelia.Je tu jeden návrh.Viem,že nie všetci členovia fora su zbehlí vo výrobe nožov a preto tu po dohode niektorých členov vznikla ponuka.O čo ide.Nie každí má možnost si urobiť výbrus,zakaliť,zohnať dobré drevo na ručku či ušiť púzdro.Preto sme sa rozhodli vám trošku pomôcť.Samozrejme sa môže každí člen fora pridať a ponúknuť pomoc..Dávame(preto množné čislo,lebo to nieje len môj návrh)to na verejnú diskusiu a kto bude vedieť,čo ja viem niektorú z ponuky zohnať lacnejšie nech sem dá návrh[/color]
.Prvotný návrh je asi takýto..
čepel(výpalok)-7euro
výbrus -15euro
kalenie -10euro
črienky -10euro
stabilizované črienky -15euro
koža na puzdro+10 nitov -10euro
puzdro hotové -20euro

Samozrejme môžte kombinovať medzi ponukami a vybrať si čo chcete.Tak,že je to na každom,kto si na čo trúfa.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod oneho » 10 Feb 2012, 23:08

Tiež som toho názoru že ak si niečo spravím sám viac si toho vážim a mám k tomu lepší vzťah. To že niekto niečo nerobil, neznamená že nemôže začať. Ak neskúsime rôzne činosti len preto že sme to nerobili, nikdy nič nedokážeme. A ak skúsime, nakoniec z toho môže byť veľmi podarený kúsok.

Inak už mám doma čepeľ od :prayer: Juraja, (VĎAKA TI :yees: ), a teraz otázka aký zvolíme teda výšku výbrusu. Ja som si to nasimuloval som si to v AutoCADE a rozhodol som sa pre 50% (14mm). Zlatý kompromis medzi rezavosťou a odolnosťou a navyše to dobre vyzerá. Čo vy na to?
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macmatej » 10 Feb 2012, 23:30

Rozne vysky vybrusu som uz kreslil. Staci si kliknut na stranu 7 v tomto vlakne.

Ja som na mojom bushcraftovom nozi dal 60% vysky vybrusu. Teraz sa mi to zda malo, ostrie je dost hrube na nejake vyrezavanie. Kto planuje krajat a vyrezavat nech si da plny plochy vybrus.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod oneho » 10 Feb 2012, 23:39

Videl som tvoje plány s toho som vychádzal. No ty máš inú oceľ, táto bude mať asi iné vlastnosti. No asi výbrus teda zväčším.
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod lynx » 12 Feb 2012, 21:31

macmatej: co myslis tym "plny plochy vybrus" - bez fazetky, alebo aby bol od vrchu cepele (100 %) :?:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Rafael Ingvis » 12 Feb 2012, 21:42

Plný plochý výbrus je od chrbta čepele, má veľmi dobré rezné vlastnosti no na úkor zvýšenia výdrže. Preto sa k nemu pridáva fazeta (automaticky) ktorá zvyšuje výdrž takmer bez straty rezivosti.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod oneho » 12 Feb 2012, 22:32

Nesimuloval som typ výbrusu. Asi pôjdem do 70% - 80%. Ak pôjdem na 100% bojím sa že nôž bude oslabený a chcem s neho taký "buldozér" do lesa

woodlore.pdf
(9.84 KiB) 428 krát
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macakv » 12 Feb 2012, 23:33

macmatej píše:Rozne vysky vybrusu som uz kreslil. Staci si kliknut na stranu 7 v tomto vlakne.

Ja som na mojom bushcraftovom nozi dal 60% vysky vybrusu. Teraz sa mi to zda malo, ostrie je dost hrube na nejake vyrezavanie. Kto planuje krajat a vyrezavat nech si da plny plochy vybrus.
Ty si robil čepel s RWL-ky....táto ocel má 2násobnu pevnost v lome ako klasická nástrojovka a pri hrubke 4mm nieje problém aby si dal výbrus od chrbta..pri tej dlžke čepelky?žiadna obava.A moj názor je taký,že aj pri 14260 netreba mať obavu,že by bola čepel oslabená.To by fakt musel byť extrem aby si to dolámal.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod oneho » 13 Feb 2012, 22:17

Dnes som ešte nakreslil uhol ostria ktorý bude mať výbrus pri jednotlivých výškach.
Nejak sa mi to nezdá, pretože čo som čítal tak:

15° májú britvy
20° bežné ostré nože
25° majú nože na ktoré je vyššia požiadavka na odolnosť ostria.

Náš nôž bude pri 100% výbruse mať 8° pri škandi výbruse, nieje to už veľmi málo???

vybrus.jpg
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Rafael Ingvis » 13 Feb 2012, 22:32

Fazeta...
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod oneho » 13 Feb 2012, 22:50

OK, vyskúšam teda... Ja skúsim 80% s cca 1,5 - 2 mm fazetou
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macakv » 13 Feb 2012, 23:55

oneho píše:Dnes som ešte nakreslil uhol ostria ktorý bude mať výbrus pri jednotlivých výškach.
Nejak sa mi to nezdá, pretože čo som čítal tak:

15° májú britvy
20° bežné ostré nože
25° majú nože na ktoré je vyššia požiadavka na odolnosť ostria.

Náš nôž bude pri 100% výbruse mať 8° pri škandi výbruse, nieje to už veľmi málo???

vybrus.jpg
Pri 100% výbruse je jednoznačne potrebné ukončiť výbrus fazetkou.Kto chce skandi výbrus,tak maximelne do výbrusu 70% širky a aj tam som si nie celkom istý,či sa nebude ostrie vylamovať.Treba to skusiť a pokial by došlo k vylamovaniu ,tak natiahnuť fazetku.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Michal » 14 Feb 2012, 00:49

ja by som dal scandi len do výšky výbrusu maximálne 1cm... prebrusovať prípadný zub na tak vysokom výbruse je utrpenie mladého Wertera... ale kto chce kam, pomôžme mu tam :D

jednoznačne som za výbrus ukončený fazetkou už od 50% vyššie. Na scandi je 20° uhol už relatívne hraničný... aspoň na základe mojich doterajších skúseností so selfmade nožmi. rezné vladtnosti sú neni nijak extra iné, veľa závisí aj od uhla fazety samotnej.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod oneho » 14 Feb 2012, 23:08

finn píše:Nakolko som v ocakavani vypalku, stale sledujem (a zvazujem) debatu o vyske vybrusu resp. uhla ostria. Ak mam spravne rozmery o vyske a hrubke cepele teda 25 mm x 4 mm a dobre som pocital, tak budu nasledovne hodnoty uhlov vybrusu pri zvolenej vyske vybrusu:


Čepeľ má 27 mm na výšku aspoň teda ten môj výpalok a tak to bolo aj v pôvodnom súbore AutoCAD z ktorého sa vychádzalo
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia