Výmena poriska na sekerke [návod]

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod Budy » 21 Jún 2012, 21:38

Nie je to síce len výmena poriska, ale ručná výroba celej sekery, no garantujem že si to pustíte viackrát...

Budy
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 17 Nov 2011, 20:13
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod 72janik » 21 Jún 2012, 22:13

Veľmi krásne video. :yees:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod finn » 08 Nov 2012, 20:28

Dnes som narazil na motivacne video o vymene poriska. Kanal tohto chlapika je plny vybornych a poucnych videi a urcite ho ma vo svojich odberoch aj najvacsi drevomil SKW zeleny :shock:

Pozorne pozerajte co vsetko ma chlapik po stenach v jeho dielni. Prijemne sledovanie.

Kód: Vybrať všetko
http://www.youtube.com/watch?v=s-dEJdyXj34&feature=g-u-u
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod Rolf » 17 Júl 2013, 20:36

Už som vystrúhal zopár porísk do sekeriek, či už rovných, alebo „točených“, no do klasickej veľkej sekery som porisko ešte nerobil. Máme doma dve takéto veľké sekery (z čias socializmu), v obidvoch sú bukové poriská, ktoré nám ešte pred rokmi spravil aj nasadil nejaký „majster“. No na jednej sa drevo asi zoschlo, pretože hlava sekery mala vôľu a voľne „behala“ už pri menšom potrasení. Napriek tomu hlava pri rúbaní nepadala, pretože porisko bolo nabité zo spodu, čiže klin nebol potrebný... No mne to „hŕkanie“ dosť vadilo, tak som sa rozhodol, že spravím nové porisko. Nechcel som iba kvôli tomu rúbať nejaký strom, tak som doma našiel kus suchého dubového dreva a dal som sa do práce... :)

S tým drevom bola pomerne riadna makačka... Najprv som chcel spraviť klasické rovné porisko, no potom som si pomyslel, že vyskúšam „škandinávske“... :) Keďže také porisko doma nemáme (nemal som podľa čoho obkresliť) a za svet som si nevedel vybaviť v mysli aké to má byť :lol: , tak som „voľne“ kresal a strúhal to dubové poleno až som sa dopracoval k „novému“ tvaru poriska (zázrak)... :D Ale mne sa celkom páči (na to, že je prvé), v rukách sa drží dokonale, či už jednou, alebo dvoma rukami a rovnako sa výborne rúbe drevo... :yees: :wolf:
P170713_19.02[01].JPG

P170713_19.02.JPG

Porisko som osadil do hlavy dosť presne a natesno... Nabil som ho veľkým kladivom, až od tých úderov sa mi triasla zem pod nohami... :D Pretože by bolo skoro nemožné tu hlavu dať dole a spraviť zárez na klin, tak som to nechal tak a miesto klina som nabil iba kus kovovej trubky... :)
P170713_18.53[01].JPG

Sekera má vyrazený takýto "cajch" :)
P170713_18.54.JPG

Nakoniec som porisko ešte natrel slnečnicovým olejom, aj keď možno nebolo ani veľmi treba... :wink:
P170713_18.53.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod hurka » 14 Dec 2013, 06:53

ako dlho by som mal nechať schnúť porisko? drevo použijem javor
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod Rolf » 14 Dec 2013, 10:05

Čím dlhšie schne, tým lepšie... Ja by som sušil určite aspoň mesiac... Ak ho nedostatočne teraz v zime vysušíš, tak na jar a v lete sa to drevo zoschne, hlava sekery začne "lietať" a môžeš začať robiť porisko odznova... :wink: Inak, ja, keď viem, že v dohľadnom čase budem musieť, resp. budem chcieť vymeniť porisko, tak si drevo pripravím skôr, aspoň pol roka dopredu, nech pomaly schne a tak nikdy nemám núdzu o vhodné drevo... :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod Willy » 14 Dec 2013, 13:39

Hurka!
Já jsem asi z javoru nikdy žádné topůrko na sekeru neviděl.
Myslím, že by byl lepší jasan - po slovensky "jaseň štíhly", jeho dřevo je pružnější.
Čerstvé dřevo na topůrko by mělo vysychat přirozenou cestou alespoň dva roky (1cm tloušťky prkna či fošny = 1 rok sušení). Nebo se zkus v nějaké větší truhlářské (stolárské) dílně zeptat, zda by ti ho nedali s nějakým jejich řezivem do sušárny! U malého topůrka lze prý využít i mikrovlné trouby, to nemám vyzkoušené, snad s tím má někdo jiný větší praxi. Někde jsem četl, že se mikrovlnka dá využít i na rychlé vysušení dřeva na firedrill.

Doplněk o sesychání dřeva na topůrku:
Dlouhá léta se u nás prodávala topůrka na sekery z buku. Bukové dřevo se uvnitř oka sekery rádo časem omačká, sekera začne z topůrka sklouzávat. Oblíbené řešení tohoto problému je namáčení do vody.
A tady začíná začarovaný kruh, který platí pro jakékoliv dřevěné topůrko. Namočené dřevo nabere do sebe vodu (někdy až zbytečně moc) díky tomu i trochu změkne a při sekání se pak zase více omačká. Když však dřevo znova vyschne, je uvolnění stále větší.
Při opakovaném namáčení sekery do vody je tu ještě jeden problém, oko sekery rezaví (hrdzaví) a rez (hrdza) proniká i do dřeva topůrka a to začne ztrácet svoje vlastnosti. Zrádné na tom je to, že změna v struktuře dřeva není vidět. Většinou se to projeví při nejméně vhodné příležitosti, stačí pak pořádné seknutí vší silou - topůrko zůstává v ruce a železo sekery si letí někam jinam, než jsme měli v úmyslu.
Ještě jeden poznatek, není dobré dlouhodobě ukládat svoje sekery ve vytopených místnostech, na přímém slunci, u kamen a podobně. Kamarádi z paneláků v topné sezóně dávali sekeru raději z bytu na balkon.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod daniel 99 » 02 Jan 2014, 23:28

Z jaseňom mám tiež dobré skúsenosti. Môj dedo z neho robil poriská skoro do všetkého- sekery,kladivá... Drevo je akoby také vláknité a keď dobre uschne je tvrdé ako kosť.
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod hurka » 11 Jan 2014, 22:01

spravil som z javora, polosucheho, drží
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod hurka » 11 Jan 2014, 22:01

spravil som z javora, polosucheho, drží
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod root » 12 Jan 2014, 16:36

od hurka » 11 Jan 2014, 21:01

spravil som z javora, polosucheho, drží


iste, spraviť sa dá, aj držať bude .. otázka je ale ako bude rúbať a koľko .. Nechcel by som s ním rúbať, ak rúčka povolí v švungu .. :roll:

a k tomu jaseňu .. jaseň je super. Len má jednu chybu .. ak človek pracuje dlhšie bez rukavíc ( fuj ) , tak "páli" dlane :-)

doplním ešte prečo by som na porisko nepoužil javor ... lebo na fyzikálne vlastnosti dreva vplýva jeho stavba. A práve javor patrí do skupiny driev, spolu s bukom, jelšou, lipou, brezou, topoľom, vŕbou ( a inými ) ktoré majú stavbu dreva tzv. "roztrúsenú pórovitú" ... A práve táto stavba má na svedomí ich väčšiu krehkosť. Taký buk je synonymom tvrdého dreva, ale medzi jeho základne fyzikálne vlastnosti patrí "krehkosť" .. čo je vlastne vlastnosťou všetkých driev s roztrúsenou pórovitou štruktúrou :-) A práve krehkosť je vlastnosť, ktorú by som od poriska neočakával, že ? A k logike veci stačí prejsť zoznam driev v tejto skupine :)
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod SKW » 05 Apr 2014, 18:34

Menšia oprava tomahawku pre Nataniela. Vymenil som staré bukové porisko za nové z jaseňa, hlavu som nabrúsil a ošetril olejom.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod dodo » 15 Okt 2014, 19:42

Našiel som na povale krásne vyschnuté,ideálne hladké a rovné kusy liesky(v kôre) oválneho! prierezu-hrúbkou s rezervou ideálne na rovné poriská pre sekery,len neviem,či je to vhodný materiál-máte niekto skúsenosť?
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod ImreSVK » 15 Okt 2014, 21:25

No skúšal som použiť liesku ako porisko pre rýľ a po piatom zlomení som usúdil, že "tudy cesta nevede" a to som skúšal rýľovať do polovičnej hĺbky v relatívne bezkamenistej zeme :mrgreen:. Takže ako porisko do sekery, ak ti je život milý, by som asi veľmi neuvažoval :roll:.
ImreSVK
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Výmena poriska na sekerke [návod]

Poslaťod Willy » 15 Okt 2014, 22:55

Také bych lísku na topůrko sekery nedoporučil.
Je to příliš měkký materiál, dřevo by se v oku sekery brzy pomačkalo a pak už je jen otázka času, za jak dlouho začne železo sklouzávat z topůrka.
Namáčení topůrka do vody, aby nabobtnalé dřevo lépe vyplnilo prostor oka sekery, to je jen začátek špatného konce.
Vlhkost uvnitř oka sekery umožní vznik rzi (hrdza) a také se tím podpoří začátek hniloby dřeva :( !
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia