Výroba luku

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Výroba luku

Poslaťod lynx » 06 Máj 2011, 20:34

Neskusal niekto ? Ja som si chcel vyrobit luk, ale nejak som sa k tomu nedostal a pritom sa mi uz najmenej rok susi na balkone rozstvrteny jasen, znova by som sa k tomu chcel vratit ale je hrozne tvrdy :evil: ... Planoval som urobit dlhy anglicky luk, ale kedze sa zacal stiepit, resp. praskat a prasklina sa rozsirovala, takze bude moct mat max. 1 - 1,2 m :mrgreen: ... Takze mate nejake skusenosti, postrehy, vyrobili ste uz nejaky luk ???
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Výroba luku

Poslaťod mipa » 06 Máj 2011, 23:41

luk som kedysi davno robil z bazy, ale inak Baca z knife.cz si robi doma luky zo vseliakeho dreva, tu ma zopar fotiek a videi: https://picasaweb.google.com/jesenius2007
Obrázok užívateľa
mipa
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 31 Mar 2011, 08:30
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 42 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Výroba luku

Poslaťod macmatej » 07 Máj 2011, 20:20

Luk som robil zo svibu. Strielal celkom dobre. Po 5000 vystreloch sa praskol. Chystam sa na dalsi ale nemam ususene drevo.
http://www.maclab.sk/clanky/ako-vyrobit-luk.php
Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Rafael Ingvis » 09 Máj 2011, 06:10

Skús si prelistovať toto fórum http://www.lukostrelec.cz/
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Lukas » 13 Máj 2011, 17:22

Super tema som zvedavy ako to tu dalej pojde..
Ja som luk este nerobil teda nie taky ozajsny..(neratam tie detske pokusi co ma asi kazdy za sebou :D )
Ale cez zimu som si pripravil dva kmene z agatu.Oba som rozstvrtil a konce som zatrel hustou farbou aby sa nepraskali,tiez som im s toho dovodu nechal zatial koru.Este pockam par mesiacou a skusim z toho vyrobit taky hrubsi polotovar z ktoreho odstranim koru a prve letorasti az tak ze zostanu asi len dva letorasty pred jadrovym drevom potom to planujem z vonkajsej strany nalakovat koli utesneniu aby sa nepraskal a samozrajme aj oba konce utesnit a potom este par mesiacou susit.Len dufam ze sa neskrutia alebo neprasknu. Inak na dvoch som zamerne nezatrel konce farbou a veru dopraskali takze netreba to podcenit..
Ak mate neake pripomienky k mojim planom, sem s nimi. Budem rad ked mi date neake rady kto to uz robil. Nerad by som to pokazil..
Lukas
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 05 Máj 2011, 21:18
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Výroba luku

Poslaťod sally » 13 Máj 2011, 17:46

lukas: prečo si tomu drevu nechal kôru? Pokiaľ viem, tak sa drevo zvykne kôry pred sušením zbaviť, inak pod kôrou začne plesnieť (čo sa mi aj stalo).

"Pokud ještě předem nevíte, co z něho budete dělat, doporučuji: odřezat na cirkulárce kůru z krajů prken (opatření proti vlhkosti, plísním, hmyzu apod)." z http://www.rady-kutilum.com/suseni-a-sk ... i-dreva-61

"ke kulatině, kterou nechcete či nemůžete nechat rozřezat. Pokud z ní nebudete dělat např. totem, je třeba ji palicí a klíny rozštípnout na čtvrtky, zbavit kůry a čela opět natřít a chránit před hmyzem." z rovnakého zdroja
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Výroba luku

Poslaťod SKW » 13 Máj 2011, 18:47

Oveľa viac záleží na tom KDE dané drevo sušíš. Treba sušiť na suchom a mierne teplom mieste, najlepšie s prievanom. Toto však nie každý má k dispozícii. Ak si drevo odložíte na miesto, kde je len trochu viac vlhkosti, môže byť aj olúpané od kôry, aj tak oplesnie. Ak kôru olúpeš, drevo ti zaručene popraská, nielen na priečnych rezoch ale aj po dĺžke. Keď kôru ponecháš, drevo bude schnúť dlhšie ale popraská len na okraji kde bolo prerezané. Taktiež záleží na hrúbke guľatiny. Hrubý kus by som zase určite prekálal na polovice.

Sušenie/dozrievanie dreva v prirodzených podmienkach je dlhodobá záležitosť, môže trvať pol roka, rok a viac. Ja mám zatiaľ skúsenosti len s tenším drevom, hrubšie nepotrebujem. Vlani som si nachystal jaseň asi 25cm v priemere, naporcovaný na 2,5m kusy a už je takmer suchý. Ponechal som ho s kôrou a asi pred týždňom som jednu guľatinu rozštiepil na polovicu a až teraz očistil od kôry, aby vyschla dokonale. Drevo nieje popraskané len pár centimetrov na okrajoch, no to aj tak pri vyrobe porísk odrežem preč.

Samozrejme inak sa sušia väčšie množsvá dreva nielen pár kúskov. No ja som uviedol moje osobné skúsenosti s množstvom aké ja využijem na svoje potreby.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Lukas » 15 Máj 2011, 19:56

Sally : Tu koru som tam nechal prave preto aby mi to nezacalo praskat ale neviem este ako to dopadne zatial som to este nerobil,ale niekde som cital ze je to tak najlepsie proti popraskaniu akurat som nevedel ako dlho tam tu koru nechat a zato zas dakujem SKW :yees:
Ja to susim vonku ale pod strechou v takej akoby hospodarskej budove. Snad tam nebude prilis teplo, ale myslim ze to bude v pohode.
Lukas
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 05 Máj 2011, 21:18
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Výroba luku

Poslaťod lynx » 16 Máj 2011, 17:08

Lukas píše:Sally : Tu koru som tam nechal prave preto aby mi to nezacalo praskat ale neviem este ako to dopadne zatial som to este nerobil,ale niekde som cital ze je to tak najlepsie proti popraskaniu akurat som nevedel ako dlho tam tu koru nechat a zato zas dakujem SKW :yees:
Ja to susim vonku ale pod strechou v takej akoby hospodarskej budove. Snad tam nebude prilis teplo, ale myslim ze to bude v pohode.


V jednom navode som cital, ze koru tam treba nechat na furt, ale ja som ju dal dole hned :mrgreen:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Výroba luku

Poslaťod atti.hombre » 16 Máj 2011, 18:40

ja mám návod z prameňov lesnej múdrosti:" Najlepšie drevo je TIS, ale postačí aj JASEŇ,HRAB,AGÁT, JEDLA...Drevo na jeseň a dávame ho sušiť na chladnejšie suché miesto.Drevo sušíme najmenej ROK.Guľatinu asi 1-1,5m dlhú a 10-15 cm v priemere potom štiepime cez stred.Z menšej polovice potom ešte odštiepime kraje a luk vytvarujeme... :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Výroba luku

Poslaťod fatal_error » 22 Dec 2011, 21:12

Robil som dlhy anglicky luk a kladkovy luk foto>>> http://img193.imageshack.us/img193/5779/dscf1181a.jpg <<<

DLHY LUK (anglicky stredoveky dlhy luk)
TIS je superdrevo tvrde jadro a pruzny "obal" ho radi medzi top na pouzitie na luk. Jasen a javor su asi najdostupnejsie drevo kedze dobry TIS u nas tazsie najst, aspon teda v mojej oblasti. Ja osobne som pouzil Javor > 2 metre 10cm na dlhy anglicky luk. Drevo som susil asi tyzden pretoze cakat rok to by ma je8lo :D...Susil som ho tri dni POD RADIATOROM NA STUPNI 3 :D MYSLIM TO VAZNE...Zvysne 4 dni volne polozeny za skrinou. Drevo bolo napodiv velmi krasne nie suche ale pripravene na upravu. Predovsetkym treba vybrat dobre rovne zdrave drevo hlavne bez sukov tych takych kruhovych veci :D ..Rozstiepil som ho a na vonkajsej strane som dal dole koru ALE LEN VRCHNU (pozor aby ste neposkodili drevo hned pod korou ! neskor moze prasknut !), zvysok som vyhobloval hoblikom doma v spalni :D do pozadovaneho tvaru. Nasleduje krasna cast> 11 dni natierame luk vriacim olejom robil som to 2x denne celych 11 dni a olej MUSI byt vriaci resp. ked vam to dymi ako divé tak staci aj horuci. Po tychto 11tich dni som ho nechal vysusit na balkone asi 3-4 dni. Dajte si na olejovani zalezat je to velmi dolezity krok. Vysledok bol ozaj krasny, prestrelil som futbalove ihrisko diagonalne vlastne az za plot cize neviem kolko metrov, ale dost na moj vkus. Strelba priamo bola tiez good. Vyroba trvala asi 2 a pol tyzdna.

Moderny kladkovy luk (deflexny) http://img193.imageshack.us/img193/5779/dscf1181a.jpg
Tak na madlo som pouzil nohu z buku z postele co sme doma uz vyhadzovali do kosa...postacilo dlato kladivo a troska rozumu a madlo hotove za pol dna ani nie. Vysustruzene plastove kolieska s drazkou po obvode to mi urobil kamos. Lanko 3mm hrubka horolezecke na trh by malo zvhladnut 120kg zataz kupene v KE za par centov dlzka 6 metrov. pouzijeme asi 5. nepamatam sa teraz presne. ramena su vysustruzene zo !!smreku!! chcel som len skusit a napodiv velmi krasne drevo. 11 dni v oleji ponorene nonstop. sem tam mozete ked mate kovovu vanu aj prihriat nech sa to tam lepsie vsiakne do dreva :). Takze vsetko krasne zmontujeme dokopy pouzijeme rozum ako funguje kladka atd. vsetko mi trvalo vyrobit vlastne 2 tyzdne presne. Proces olejovych kupelov zaberie najviac casu...Inac je vsetko otazka par hodin zmontovat to. takyto luk krasne prekonal 130 metrov (merali sme to 50 metrovym pasmom co mam doma) zalezi ako si luk "natiahnete". Myslim ze by zvladol aj viac. Nikdy som snim nic nelovil ani netriafal zive ciele, predsalen mam uctu k zivym tvorom. Tento luk ma uz asi 6 rokov a stale dokaze uctihodne strielat bez akejkolvek udrzby co je fakt super.

PAMATAJTE ALE, ZE NA TAKYTO DRUH ZABAVKY JE POTREBNY UZ ZBROJNY PAS. Neviem teraz presne kolko kil musi byt maximalna natahovacia sila no vygooglit sa to da isto.
Moje najkrajsie zasahy boli z 80 metrov do 0,5cm hrubej dosky o rozmeroch 30x20cm. Dosku krasne prerazilo az na druhu stranu. Teraz z odstupom casu (uz som 3 roky nestrielal) by som netrafil ani slona z 5 metrovej vzdialenosti :D...ak chcete nieco vediet kludne sa pytajte cez SS alebo tu. Slovnik z lukostrelby mi uz casom pamat vymazuje takze nevyjadrujem sa presne.

Co sa tyka vyroby SIPOV pouzival som palicky z baumaxu > kus 30 centov, hroty som mal z nabojov z druhej sv. vojny kde som vybral gulku odrezal s pilkov zuzenu koncovu cast
teda v najsirsej casti som gulku rozrezal pilkou na zelezo a roztavil v plechovke na plynakom kde mi vytieklo olovo. prazdnu gulku som nasadil na hrot palicky. Paradoxne najtazsie bolo zohnat perie (! MASTNE ! cize hus, kacka,) takze niekedy to bolo o hubu. No ked sa to podarilo skalpelom som rozdelil pierko na dve casti a pomaly prilepil (POZOR PERIE JE KRIVE A ZATOCENE DBAJTE NA UMIESTNENIE DO ROTACIE). omotal silnou nitou a na konci urobil drazku pre tetivu. Dufam, ze som nic nezabudol nebojte sa toho nic neni take zlozite ako to vyzera :) vela stastia pri vyrobe tejto nadhernej zbrane s dlhou historiou.

P.S. Luk zabil pocas svojej historie az do dneska viac ludi ako vsetky ostatne moderne aj nemoderne zbrane dohromady.
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Budy » 07 Jan 2012, 21:40

Na luk či kušu na Slovensku nepotrebuješ zbrojný pas. Pokiaľ má luk náťah cez 150 N(ewtonov), jedná sa podľa Zákona č. 190/2003 Z. z. o zbraniach a strelive o zbraň kategórie D. Pri streľbe tak musíš mať pri sebe len doklad totožnosti - občiansky alebo pas.
Budy
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 17 Nov 2011, 20:13
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Výroba luku

Poslaťod sally » 07 Jan 2012, 21:59

Aby sme boli presní, citácia zo zákona o zbraniach a strelive: Zbraňou kategórie D je a) palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne do 7, 5 J, b) plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne dosahuje najviac 15 J, c) expanzná zbraň, d) mechanická zbraň, ktorej napínacia sila je väčšia ako 150 N, e) historická zbraň, f) iná zbraň neuvedená v kategóriách A až C.

Teda: akýkoľvek luk alebo kuša je u nás legálne dostupná už od 18rokov. Pokiaľ nemá 150N napínaciu silu, spadá pod písmeno f). Ak má nad 150N, spadá pod písmeno d). Stále sa jedná o zbraň kat. D. Kto by vás presviedčal o opaku - "omláťte mu zákon o hlavu" :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Výroba luku

Poslaťod rafoo » 08 Jan 2012, 10:54

hm ale luky sa urcuju na libry dokazes to nejak previest? Napr. moj luk ma 30 lbs co je asi 15kg= ked ho natiahnem tak je to ako keby som dvihol 15kg. Ako sa to da previest na N. podla vsetkeho by ten moj mal 300N ale strielam s nim od 14rokov
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Výroba luku

Poslaťod medved » 08 Jan 2012, 12:39

rafoo píše:hm ale luky sa urcuju na libry dokazes to nejak previest? Napr. moj luk ma 30 lbs co je asi 15kg= ked ho natiahnem tak je to ako keby som dvihol 15kg. Ako sa to da previest na N. podla vsetkeho by ten moj mal 300N ale strielam s nim od 14rokov


33 lbs = 15kg = 150N takze vsetko s natahovou silou 33 lbs + patri pod zbrane kategórie D
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Ďalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron