Odporúčame najlacnejšie PZP online - uzavripzp.sk a Peniazomat

Výroba luku

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Výroba luku

Poslaťod atti.hombre » 17 Mar 2015, 12:46

:yees: pekná robota...to lučište musím i ja takto nejak poriešiť-mal som laminát ,ale zlomil som ho.Škoda že si na strmeňoch nespravil ohyb s dierou pre skrutku- zvar by mal vydržať,ale sám zváram a viem že tie privarené skrutky sa radi trhajú. Som zvedavý na výsledok- dúfam že budeš referovať dojmy z prvých výstrelov.
Som len obyčajný lesolez !- erdőmászó
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor

Dal Ďakujem: 1355 x
Dostal Ďakujem: 1297 x

Poslaťod opossum » 22 Mar 2015, 21:34

uvažoval som najprv nad takým riešením, ako píšeš, ale musel by to byť hrubší plech, aby sa tam zmestil závit dajme tomu M6. Preto som zvolil toto riešenie. Použil som plech 3mm hrubý, možno by stačil aj tenší, ale zas som mal obavy, aby sa pri zváraní neprepálil (ja nezváram, všetko si musím dať niekomu zvariť, takže sa v tom moc nevyznám)... maticu som dal M8, aby sa dotyčnému zváračovi ľahšie prizvárala :) M6 by už bola dosť malá... Pevnostne by tam stačili aj tenšie skrutky, si myslím. Takže je to taký prototyp, niektoré komponenty by som na druhý krát robil inak, ale na prvý pokus to nevyšlo zle. Hlavne by som oceľové časti spravil čo najmenšie, aby boli čo najľahšie, samozrejme s ohľadom na ich namáhanie...
Skrutka by nemala povoliť, pretože keď sa pozrieš na to, ako je namáhaná...ona vlastne len udržiava polohu lučišťa, výhoda je, že sa dvoma skrutkami dá nastaviť kolmosť lučišťa voči soche. Pri napínaní lučišťa je lučište tlačené do sochy, takže vlastne skrutky nie sú namáhané vôbec. Jediné zaťaženie bude asi pri výstrele, keď sa lučište narovná a vyvolá dynamický ráz..Takže uvidím, čo to bude robiť v reále :)
opossum

Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 148 x

Poslaťod opossum » 22 Mar 2015, 21:40

ešte som na strmene prirobil taký ten oné, neviem ako sa to volá :D ...pôvodne sa tam vopchala noha, alebo sa kuša za to drží, keď sa napína pákou...ale hlavne som tam prirobil tyčku, za ktorú sa zahákne napinák
Prílohy
kusa 6.JPG
kusa 7.JPG
opossum

Poslaťod bubi » 22 Mar 2015, 21:46

opossum, a skúšal si to laminovanie, čo sme tu trochu riešili?
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi

Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 136 x

Poslaťod opossum » 27 Mar 2015, 20:30

ešte nie, teraz riešim iné veci. Snáď niekedy v budúcnosti....
Ak by sa mi osvedčilo to riešenie, ako pri kuši, ak sa lučište nebude lámať, tak laminovať nebudem....
opossum

Poslaťod opossum » 27 Mar 2015, 20:35

orech na kušu, oceľový, s "odľahčením" :)
Prílohy
orech 1.JPG
orech 2.JPG
orech 3.JPG
orech 4.JPG
orech 5.JPG
opossum

Poslaťod opossum » 27 Mar 2015, 20:40

napínacia páka tlačná drevená, dlhé rameno z brezy, krátke rameno z liesky (využité prirodzené zakrivenie dreva)
aby páka sedela na tyčke v strede, nasunul som na ňu ešte matice s podložkami a zalepil epoxidom :)
Prílohy
stremene 6.JPG
paka 1.JPG
paka 2.JPG
paka 3.JPG
paka 4.JPG
opossum

Poslaťod cornus » 07 Apr 2015, 15:27

Na prvý dojem mi to pripomína kríženca historickej kuše a Kalacha. Som zvedavý či to vystrelí
Obrázok užívateľa
cornus

Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 80 x

Poslaťod atti.hombre » 07 Apr 2015, 17:07

:wink: vystrelí...spúšťací mechanizmus mám ja podobný-teda ten otočný orech isto.Uloženie lučišťa a napínací systém má však vymakanejší....bude to strielať.

:mrgreen: Bacha pri strelbe-ak sa tetiva pri otočení orecha netrafí šíp ako má-teda do zárezu,tak ten bude vymrštený dozadu-na strelca...Bacil by vedel rozprávať! :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor

Poslaťod opossum » 07 Apr 2015, 22:09

ako to myslíš, do zárezu? Zárez v kuši na vedenie šípu, alebo zárez v šípe? Lebo čo som videl, tak šípky na kušu nemali zárez na tetivu, ako šípy pri luku, alebo mali len také plytké polkruhové zahĺbenie...

No, rozhodne som aj ja zvedavý, pretože som sa pokúšal provizórne napnúť lučište, reku akú má silu, a vyzerá to, že dosť veľkú :mrgreen: Paracord mi praskol hneď 2x, takže budem musieť asi urobiť tetivu z oceľového lanka. Ale čo je horšie, potrebujem doladiť detaily na kuši kvôli hladšiemu napínaniu, a pokazila sa mi frézka BOSCH...odišlo ložisko, takže práce sú pozastavené až do odvolania, alebo do úspešenej opravy :cry:
opossum

Poslaťod opossum » 07 Apr 2015, 22:11

cornus píše:Na prvý dojem mi to pripomína kríženca historickej kuše a Kalacha. Som zvedavý či to vystrelí

Ano, je to taký hybrid, nešlo mi o žiadnu historickú vernosť, ale o funkčnosť, takže som si konštrukčné riešenia vypožičal z rôznych období :) Ozaj, ako sa napínajú moderné kuše? Poznám len z obrázkov, tam vidno vždy len nabitú kušu...má to nejaký napinák, alebo ako?
opossum

Poslaťod cornus » 08 Apr 2015, 17:56

Naťahuje sa rôzne rukou, kladkovým prevodom i kľučkou u PSE
Obrázok užívateľa
cornus

Poslaťod atti.hombre » 08 Apr 2015, 18:03

opossum píše:ako to myslíš, do zárezu? Zárez v kuši na vedenie šípu, alebo zárez v šípe? Lebo čo som videl, tak šípky na kušu nemali zárez ...

Ano imaginárny zárez. Stalo sa totižto to,že ako orech otočilo,tetiva dopadla na šíp z hora a šíp sa postavil na kuši a vystrelil dozadu. Možno sa nemá šíp pchať do orecha,ale mal by byť od neho v nejakej vzdialenosti...ja som toho veľa nenatestoval,lebo som zlomil lučište a druhé som nestihol ešte vyrobiť :mrgreen: raz...ale tvoje drevené sa mi pozdáva... :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor

Poslaťod cornus » 10 Apr 2015, 07:58

Obrázok užívateľa
cornus