Odporúčame najlacnejšie PZP online - uzavripzp.sk a Peniazomat

Výroba luku

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Výroba luku

Poslaťod opossum » 05 Sep 2016, 14:43

Zrazu RUP! Praskot, závažia ostali visieť dolu, lučište ohnuté. Praskla vonkajšia tenká dubová vrstva blízko stredu. Samozrejme som to mohol predpokladať, pretože hrúbka lučišťa sa smerom ku koncu ramien zmenšovala len mierne, tým pádom stred bol namáhaný nadmerne, ale nedočkavosť otestovať kladkostroj bola väčšia. Na obrázku to vyzerá, že je závažie už na zemi, ale zastavilo sa iba o zvierku.
Prílohy
luciste 4.JPG
luciste 5.JPG
opossum

Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 148 x

Poslaťod opossum » 05 Sep 2016, 14:46

To znamená buď zosilniť stred, alebo postupne tillerovať ramená. Otázka pre znalých je nasledovná. Dá sa zlomené miesto opraviť, alebo to treba celé vyhodiť? Praskla iba dubová 2mm vrstva, lieskové 8mm jadro ostalo neporušené. Vyzerá to tak, že v mieste zlomu neboli obe vrstvy dobre zlepené, inak by možno dub vydržal. Jednoznačne treba ale lučište vytillerovať. Nechce sa mi dunovú vrstvu obrusovať celú, takže je možné:
1. iba stred zosilniť kúskom duba, potom tillerovať ?
2. celé lučište posilniť dubovou dyhou , alebo sklolaminátom, potom tillerovať?
Po dľahčení sa lučište takmer vyrovnalo, lieska to v pohode vydržala.
Prílohy
luciste 6.JPG
luciste 7.JPG
opossum

Poslaťod cornus » 06 Sep 2016, 08:36

Keď to id zaťžovať musí mať už dobrý tiler. Na chrbát nalepiť niečo pevné v ťahu. Ak drevo tak s neprerušeným vláknom. Dyha nestačí
Obrázok užívateľa
cornus

Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 80 x

Poslaťod opossum » 06 Sep 2016, 19:24

Pod dyhou myslíš presne čo? Akú hrúbku? Lebo ja som tam mal nalepenú vrstvu asi 2 mm hrubú, ktorú som sám odrezal a obrúsil do hladka.
Pokiaľ viem, robí sa dyha buď rezaním (ako dosky), alebo lúpaním po obvode kmeňa. Máš na mysli takéto niečo konkrétne? Či je to jedno, akurát ide o tú hrúbku? Akú hrubú vrstvu by som tam teda mal dať? Alebo pod "neprerušené vlákna" myslíš tangenciálny odrezok (plát), tak ako pri výrobe primitive luku?
opossum

Poslaťod opossum » 22 Sep 2016, 09:47

Lučište z koncov lyží Kneissel, ktoré mi ostali z výroby luku. Keďže šlo o detské lyže, neboli moc hrubé. Rameno lučišťa má hrúbku pri soche 10 mm a na konci 5 mm. Prirobil som na ne ešte „siahy“ z brezy, prilepené na plocho k ramenám epoxidom, neskôr ešte omotané roletovou šnúrou a zatreté epoxidom. Ale ako sa ukázalo pri skúške na kladkostroji, malá hrúbka ramien stačí na náťahovú silu sotva 30kg – zavesené závažie bolo 5kg + 2kg. A predĺženie siahami ramená ešte viac zmäkčilo.
Prílohy
kladkostroj 1.JPG
kladkostroj 2.JPG
Naposledy upravil opossum dňa 27 Sep 2016, 11:07, celkovo upravené 1
opossum

Poslaťod opossum » 22 Sep 2016, 09:49

Takže poďme rezať ďalšie staré lyže, tentoraz padli za obeť francúzske Rosignol. :)
Hrúbka solídna, pri soche 13 mm, na konci ramena 7 mm. Odrezal som radšej dlhšie ramená, so zámerom experimentovať s uložením tetivy bližšie alebo ďalej od pozdĺžnej osi kuše. Čiže namiesto „tillerovania“ experimentovať s dĺžkou ramien. Ramená sa ukázali ako brutal silné. Začal som s dĺžkou ramien 33 cm, ale pridávané závažia len neochotne ťahali tetivu k zemi. Naložených 20 kg závažia, a k orechu chýbalo ešte cca 9 cm. „Predĺžil“ som ramená posunutím tetivy ku koncom ramien, postupne na dĺžku 34, 35, 36 a nakoniec 37 cm. Tetiva sa priblížila bližšie k orechu, závažie spolu 23,2 kg, čo znamená náťahovú silu 92,8 kg. Ramená sa dajú ešte „predĺžiť“ a tým „zmäkčiť“, majú celkovú dĺžku 46 cm. Treba odskúšať, ako sa budú správať v reále, skrátiť sa dajú neskôr vždy.
Prílohy
kladkostroj 3.JPG
kladkostroj 4.JPG
zavazie 2.JPG
opossum

Poslaťod opossum » 08 Dec 2016, 20:50

Ďalšie experimenty s lučišťom: pri pokusnom napínaní lučišťa z lyží praskla provizórna tetiva z paracordu. Uvoľnené rameno vytrhlo upevnenie duralového hranola v soche a ohlo úchyt z 3mm plechu :)
Prílohy
luciste 9.JPG
opossum

Poslaťod opossum » 08 Dec 2016, 20:51

Skúška opraveného dreveného lučišťa. Aj tak znova čiastočne prasklo (vpravo od stredu). Tak som sa rozhodol spraviť nové lučište, ale iného tvaru (reflex-deflex), z troch vrstiev (dve vnútorné dubové a jedna vonkajšia liesková, ale odrezaná ako tangenciálny rez bez porušenia vlákien). Pláty som najprv ohýbal, ale keďže sa mi neosvedčilo naparovanie v paráku, namočil som dyhu do teplej vody aspoň na 30-45 minút, ohol na prípravku a hneď vysušil teplovzdušnou pištoľou a nechal na kopyte aspoň 24 hodín. Z tohto pokusu nemám žiadne foto. Hotové lučište sa ukázalo ako nevhodného tvaru, tak som ho celé „rozobral“. Šlo to pomerne ľahko, stačilo teplovzdušnou pištoľou nahriať lučište a lepené vrstvy šlo od seba oddeliť. Potom ešte za priebežného ohrievania oškrabať glej a obrúsiť od zvyškov lepidla. Rozhodol som sa pre iný tvar, opačný oblúk, ako má lučište pri napnutí. Zľava doprava sú: dubová dyha, dubová dyha, lieskový tangenciálny rez. Po zlepení bolo treba ešte lučište tillerovať.
Prílohy
luciste 8.JPG
luciste 10.JPG
opossum

Poslaťod opossum » 26 Jan 2017, 19:29

Takto vyzerá spomínané lučište. Je takmer vytillerované.
Prílohy
luciste 15.JPG
opossum

Poslaťod opossum » 26 Jan 2017, 19:31

Predsa som len znova opravil už raz opravované zlomené pôvodné lučište. Nalepil tešiu dubovú dyhu na zlomenú časť a spevnil ju ešte na koncoch zaglejeným špagátom.
Prílohy
luciste 11.JPG
luciste 12.JPG
luciste 13.JPG
luciste 14.JPG
opossum

Poslaťod opossum » 26 Jan 2017, 19:33

Aj napínacia páka sa dočkala zmeny. Skrátil som kratšie rameno a tlačnú čeľusť som rozšíril fiberom tak, aby otláčané miesto na tetive nebolo príliš malé. Fiber som pripevnil k plechu medenými nitmi.
Prílohy
paka 5.JPG
paka 6 detail.JPG
opossum

Poslaťod opossum » 26 Jan 2017, 19:34

Tu sú obrázky páky v akcii - fotilo sa zle, jednou rukou tlačiť páku a druhou fotiť mobilom :?
Prílohy
paka 7.JPG
paka 8.JPG
opossum

Poslaťod opossum » 12 Okt 2017, 20:46

páni odborníci, mám dva otázky:
1. šípy do kuše, tiež majú byť vyvážené ako šípy do luku? To znamená FOC 7 až 9%?
2. Kejval píše, že do vzorca pre výpočet FOC% sa dosadzuje dĺžka šípu L od zárezu v končíku po koniec násady, to znamená bez hrotu. Tak mi vyjde nepriaznivejšia hodnota, ako keď tam zarátam celú dĺžku (od špičky hrotu po koniec končíka). Ťažisko hľadám samozrejme s nasadeným hrotom, takže podľa mňa aj dĺžka šípu by mala byť s hrotom, a nie bez hrotu. Mám pravdu ja, alebo Kejval?
opossum

Poslaťod opossum » 07 Nov 2017, 20:30

na moju otázku žiadna odpoveď?

Nahodil som tetivu, vyskúšal natiahnuť pákou, a PRRRD! Lučište zlomené, musím asi vyrobiť z jedného kusu technológiou „primitive bow“, lebo tie moje lepené hokus-pokusy stoja za hovno :shock: Už sa suší jaseň a agát.
Prílohy
luciste 16.JPG
luciste 17.JPG
opossum

Poslaťod opossum » 18 Nov 2017, 20:36

Podobne dopadlo aj lučište z lyží. Pri plnom náťahu zrazu pravé rameno povolilo, ako z masla. Laminát nevydržal. Ako je to možné???
Prílohy
luciste 18.JPG
opossum

Predchádzajúci

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia