Kovanie,postupy,náradie...

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod juraj1974 » 05 Dec 2012, 21:21

Borax sa pouziva aby sa zabranilo oxidaci kovaneho materialu. To znamena ze pri nahrievani a kovani vznika tzv. truska ktora moze mat za nasledok kaz. Je to vlastne oxid zeleza a boraxom zabranujes vzniku uvedenej trusky a naslednemu kazu vo vykovku.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod kuny » 21 Jan 2013, 22:46

Pridávam svoj prvý nôž. Je vyrobený zo starého pilníka Teco hrúbky asi 7 mm, ktorý som rozkoval na hrúbku 3 mm. Použil som poriadnu pahrebu obyčajného ohniska (nie vyhňu), koľajnicu, dlhé zváračské kliešte a 5 kg kladivo. Na ohni som nedosahoval dostatočnú teplotu, takže preto to 5 kg kladivo. A robil som to popri inej robote, tak mi to trvalo celý deň. Večer som už ani nemal silu nahodiť kladivo na rameno. Pri takom dlhom čase sa môže nôž oduhličovať, tak ho treba dobre prikryť uhlíkmi. Tvar som si vyrezal kotúčovou brúskou a dorobil pilníkom. Na prvotný výbrus pred kalením som použil kotúčovú brúsku s brúsnym papierom a pilníky. Kalil som ho na chate s Macom v kachliach a vode z potoka. Prvý krát sa dosť zohol, druhý krát sa Macovi zdalo, že špička bola oproti zbytku noža málo červená, tak na tretí krát sa podarilo. Popustenie na kachliach pol hodinu. Keď mi ho však v práci merali mal 30 HRC. Tak mi ho potom Maco zakalil profesionálne v piecke na 780 °C a šupol ho do snehovej vody. Mal 64 HRC a po polhodinovom popustení na 200 °C mal 62 HRC. Nôž sa však zasa ohol asi o 5 mm, tak som sa pýtal v práci čo stým a že aby som ho na druhej strane ohybu nahrial lúčom. Na laseri mi to nechceli spraviť lebo to je komplikované a zdĺhavé, tak som nevydržal a skúsil som ho zaťažiť, či nepôjde vyrovnať. A keďže Macovi jeho nôž tak praskol a aj v práci ma upozorňovali, že praskne, tak praskol aj mne (v podstate v rukách). Tak som ho potom dodatočne vyrovnal a zvaril na elektrónovom lúči. Mal som na to však len asi dve hodiny s naštartovaním a prestavením mašiny, tak to aj tak vyzerá. Ohnutie naspať bolo dobre spravené ale zvar nič moc. Výbrus som robil ručne na kameni do V-čka, začína asi v 30-40% výšky noža a má aj fazetu. Rukoväť som spravil z čerešne za chatou, bola už mierne chytená. Nity sú odpady (tyčky priemeru 2,7 mm) z trhacích nitov. Na to že to bol len pokus nedopadol zle. Zatiaľ som ho ale veľa netestoval. Dnes som s nim rezal buk a v pohode, do kuchyne nič moc čepeľ je dosť vysoká. Pri rezaní pomaranču nezašiel. Tento materiál je však na nôž do lesa príliš krehký, ale zasa na naučenie sa je postačujúci. Najhoršie je keď sa nevyklepe presne rovnako hrubý, potom sa asi pri kalení zohne. Mne sa zohol medzi rukoväťou a začiatkom ostria, tam vzniká pnutie a potom aj na konci noža, kde mám ten dzindzík na rozbytie okna. Tam som nôž rozklepal už príliš na tenko. Zohnutie neviem ako by sa dalo doma vrátiť naspať, možno lokálnym ohrevom TIG-om. Alebo kalením len čepele. Teplotu kalenia treba asi kontrolovať magnetom. Ja som šiel podľa farby, ale mýlil som sa. Či sa podaril zakaliť alebo nie sa dá odskúšať pilníkom. Tvrdosť kvalitnejšieho pilníka je asi 60-64 HRC. Pri pilníkovaní noža by pilník mal z noža uberať len veľmi málo. Aj brúsenie dosť ukáže ja som svoj nôž brúsil asi celý jeden deň (na etapy po večeroch) a aj to ešte nie je ako by malo byť. Na celý postup netreba nejaké extra náradie, takýto nôž sa dá spraviť v pohode v rodinnom dome s dielňou alebo na chate zbúchať. Vyšlo ma to do 5 € (dva brúsne kamene, vrták, a zbytok z kože na puzdro). Na čas je to však dosť nákladné.
Prílohy
noz2.jpg
noz1.jpg
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod macakv » 22 Jan 2013, 05:28

Ked si sa uz tolko trapil s tou cepelkouu,mal si skusit ju zakalit parcialne.Ostrie by si mal tvrde a telo huzevnate a urcite by si ho v ruke nedolamal:-)Na prvotinu pekna praca.......palec hore.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Elév » 22 Jan 2013, 08:56

Kaliť pilník do vody, to je takmer isté prasknutie, alebo deformácia. Nabudúce to daj do oleja a aj ten treba pre istotu predhriať - vyhneš sa mnohému trápeniu. Toto je drahý nôž, ale že si podstúpil túto tortúru až do konca, za to ti patrí velké uznanie... :yees:

PS: ...k tomu ohnisku si nejako prirob colovú trubku s fénom a máš vyhňu jak víno a môžeš vymeniť kladivo za jedenapolkilové... :wink:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod kuny » 22 Jan 2013, 10:57

Ďakujem za rady páni. Pozrel som si parciálne kalenie, to je obalenie do hliny? To by malo fungovať. Počuli ste o zohrievaní frekvenčným meničom?

Mohli by ste mi vysvetliť výhodu kalenia v oleji? Olej by mal mat väčšiu teplotu varu a tak by sa na bokoch noža pri kalení nemal vytvoriť tepelnoizolačný film z pár, nie? Ale zasa ak olej nahrejem budem ma horši gradient teploty? Bude to mat vplyv aj na deformáciu? Oleja zatiaľ neviem veľa zohnať. Je jedno aký olej, alebo môže byt hocijaký? Väčšie množstvo môžem zohnať len transformátorový, ale ten je dosť agresívny a škodlivý.

Vyhňu nie je problém spraviť, horšie je zohnať kovadlinu, ale už sa na tom pracuje. Dobrá kovadlina by mala niekoľko rokov stáť aby povolili pnutie?

Ešte sa chcem spýtať na sendvič, či je to náročné? Treba na to borax a stačí na to malá vyhňa? Môže byť vnútorný materiál trafoplech, ten obsahuje kremík a myslím, že spôsobuje tiež krehnutie materiálu.
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod kuny » 22 Jan 2013, 15:04

Ešte by som mal jednu otázku, chcel by som si vyrobiť aj nejaké praktické náradie napr zahnutý nôž lyžičkár ten 360 stupňový, obojručný nôž a nejaké dláta rôznych tvarov, nože na vyrezávanie kože. A neviem aký materiál, či pilník bude stačiť, alebo radšej ložisko, alebo si môžem zohnať aj AK5, ale tu vo vyhni asi nezakalím. Nevedeli by ste mi poradiť? Ďakujem.
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Michal » 22 Jan 2013, 16:18

AK5 je obycajna nerezovka, je to priemerna ocel a relativne makka s priemernym drzanim ostria - v principe daco ako klasicka 420 ocel pouzivana v najobycajnejsich nozikoch pocunajic cinskymi...

Ak chces robit trvacny nastroj kludne zvol uhlikovku rady 19 xxx su tam aj take ktore maju rozsah kaliacich teplot taky, ze to spravis aj doma a aj dobru vydrz ostria. Ak potrebujes materialove listy daju sa pozriet na 4weld.sk alebo tumlikovo.cz alebo na googli :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod kuny » 22 Jan 2013, 18:21

Diki pozrel som to. Z 19 XXX boli staré pilníky, AK5 sa dá asi zakaliť aj amatérsky pri 1050, a zo 420 asi C mám nožík aj teraz a dá sa. Asi to bude chcieť zasa skúšať. Uvidím, niečo porobím otestujem, naučím sa a potom to sem možno dám. Len aby na to bol čas.
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod sullysun » 14 Mar 2013, 18:03

vidím, že nie som sám, kto sa pokúša v domácích podmienkach vyrobiť kovany nož, moj pokus bol z nastrojovej ocele, viac neviem čo to bolo za oceľ, nahrieval som to v grile na uhlí s teplovzdušnou pištoľou, parcialně kalil do oleja a popušťal v kuchyni v trúbe, čepel som neleštíl, výslednu čepel som zasadil do bukového dreva, ktoré som napustil ľanovým olejom, je s toho taky malý žabykuch na hríby :wink: taká moja kováčska prvotina, bola to zaujimavá skusenosť

Obrázok
Obrázok užívateľa
sullysun
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 30 Dec 2012, 15:34
Bydlisko: v divočine
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod sullysun » 28 Mar 2013, 12:11

Toto je moj další pokus s nožiarstvom, jedná sa o prekutú pérovinu, parcialne kalene, popúšťane, vykul to kováč Jarda Kotěra, zvyšok je moja práca, ručka je zo slivky, napustená ľanovým olejom, jedná sa o pracovný zálesacky nož
dĺžka: 29cm
čepel: 15cm
hrúbka: 5-6mm

Obrázok
Obrázok užívateľa
sullysun
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 30 Dec 2012, 15:34
Bydlisko: v divočine
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Michal » 09 Apr 2013, 21:05

Zima bola dlhá, preto prvý jarný nôž...

Je to taký GROHBIAN, nôž s dosť hrubým opracovaním :) ... Mám ho pre seba do lesa na slaninku, tvar grohmanov mi trošku učaroval tak som si povedal, že si niečo podobné vyrobím.

Materiály: kovaný tankový čap z pásu, paroh, nerez nity. Futro zatiaľ nosím v hlave...
_grohbian.jpg
_grohbian-2.jpg
_grohbian-3.jpg
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod juraj1974 » 09 Apr 2013, 21:20

Kamaride moj. Ja chcem byt tvojou slaninkkou co do nej budes tymto rezat... ved to ti je parada... klobukom dole... taky tvar som este nevidel. Normalne si predstavujem ako do mna vnikas.... :lol: (v pripade ze som ta slanina....)
V kazdom pripade je to pjeknusky nastroj na masko.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod kuny » 09 Jún 2013, 11:18

Pridávam ďalšie moje výkovky. Tentokrát sú to pracovné nože - lyžičkáre. Veľmi som sa s nimi nevyhral. Zobral som tenký pilník, ktorý som najprv žíhal do mäkka a potom som na ňom druhým pilníkom zrazil pilníkové drážky. Karbouškou som z neho vyrezal požadované tvary, potom som ich vykul do oblúkov a nakoniec som ich parciálne zakalil v íle. Kalil som do vody, keď íl pekne svietil. Nakoniec popustenie. Jeden nôž je na tŕň, tam som použil rukoväť z pilníka. Druhý je taký half tang. Tomu som spravil rukoväť pravdepodobne z buku. Brúsenie som robil na brúske a kameňom. Čas výroby obidvoch bol 6 hod.
Prílohy
lyzickare.jpg
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Kelko » 11 Júl 2013, 15:13

niečo pridám aj ja
Prílohy
DSCN0587 (500x375).jpg
DSCN0586 (500x375).jpg
DSCN0585 (500x375).jpg
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Kelko » 03 Aug 2013, 20:05

Z dreva mi to nejde až tak dobre vyrezávať :-)
Prílohy
DSCN0591 (500x375).jpg
DSCN0589 (500x375).jpg
DSCN0590 (500x375).jpg
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia


cron