Košíky, ošatky a věci podobné

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod Rolf » 13 Feb 2012, 19:21

boomer píše:to SKW : kde sa dá nájsť tá košíkarská vŕba??? ja som sa bol dnes pozrieť prí Váhu a asi tak 3 druhy tam boli na jednom úseku a neviem ako určiť či je to tá správna.
Dík za radu :wink:



Vŕbu košikársku bežne nájdeš najmä pri potokoch, priekopách, mokrinách- jedným slovom- na vlhkejších miestach... :yawinkle: Prihliadnúc na to, na čo ju (asi) chceš (pletenie košíkov), tak by Ti, jednoducho, mala padnúť hneď do oka...- vyrastajú z nej pekné, dlhé, tenšie, či hrubšie prúty... :wink: Má dlhé, úzke listy. Všimni si obrázky...
Prílohy
vrba6.jpg
vrba5.jpg
vrba (2).jpg
vrba (1).jpg
vrba3.jpg
vrba.jpg
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod rafoo » 13 Feb 2012, 20:01

no ja som raz stretol pána košíkara a on my povedal, že si vždy odreže tak 10 prútov a keď sa mu tak 3-4 zlomia tak ide normálne ďalej a hľadá kým nenájde nejakú kvalitnú, lebo to je utrpenie pliesť s lámavou vŕbou.
Zatial som ho nestretol ale intenzívne ho hľadám. Možno počas jarných prázdnin.
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod Rolf » 16 Feb 2012, 19:26

Košíky z vŕbového prútia, pokiaľ žil, tak zvykol pliesť aj môj starý otec. Plietol ich v rôznych veľkostiach a mali oválny tvar (niečo podobné ako košiar na fotke,ktorý uplietla Pája), len miesto "oblúkovitej rúčky" mali košiare na obidvoch koncoch "otvory na ruky". Sú pomerne odolné a používali sme ich (teraz už pomenej), primárne, pri kopaní zemiakov a na nosenie dreva... :sweat: :wink: Hoci niektoré boli upletené, už možno viac ako pred pätnástimi rokmi, tak stále sa dajú používať, aj keď sú už trochu poškodené :). Niekedy som starého otca pri práci sledoval a pomáhal mu, takže zhruba viem "čo a ako..." Pokiaľ sa pamätám, tak výhradne na pletenie používal tú "košikársku" vŕbu (prúty vždy zelené, nie suché), ale na konštrukciu a "rebrá" aj iné druhy vŕb (vŕba biela, rakyta...) Tie prúty, pred pletením, akoby najprv "požmolil", alebo tak jemne, po celej dĺžke, pozohýbal - potom sa s nimi lepšie plietlo a prúty sa tak často nelámali. Vŕba košikárska je "v tomto ohľade" dosť taká "elastická"... Snáď si to niekedy vyskúšam aj ja sám... :-k
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod milos » 16 Feb 2012, 22:43

ahoj trochu sa venujem pleteniu, tak ma toto vlákno potešilo. Učil som sa pliesť na košíkarskom kurze v UĽUVe v Bratislave. Ten pán čo nás to vtedy učil, napísal najlepšiu knihu o pletení vŕbovým prútim akú som mal v ruke. Na pletenie sa v dnešnej dobe používa veľké množstvo už šľachtených vŕb, ale dajú sa použiť aj u nás bežne rastúce divokorastúce vŕby. Základom je aby sa pri ohnutí cez prst do pravého uhla nezlomila. Ak sa dá okolo prsta obtočiť je to už tak aby nepraskla no paráda. Ako už bolo povedané v predchádzajúcich príspevkoch vŕba sa primárne zbiera v zime, keď nemá miazgu. Mala by sa pozbierať všetka aby na druhý rok vyhnala nové a hlavne nerozkonárené prúty vhodné na pletenie. So zeleným prútim (s kôrou) sa dá pliesť rovno. Niekedy sa necháva takáto vŕba vyschnúť a potom sa máča (trvá to al dosť dlho). Pri lúpanej (bez kôry) trvá máčanie len pár hodín až deň. Pri opálke je oblúk z liesky, rebrá sú zo štiepanej liesky a výplet je vrbový.
Prílohy
opálka.jpg
krmitko.jpg
2.jpg
1.jpg
milos
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 10 Máj 2011, 08:55
Bydlisko: Košice-Bratislava
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod truppyk22 » 14 Apr 2012, 19:50

Pred dvoma tyzdnami sme s kamosom nasli pri potoku par vrb, ktore su vhodne na pletenie. Tak sme si hned natrhali par prutov a plietli sme korbace na nastavajucu velku noc. Mne osobne sa velmi nepodaril, preto ho sem ani nedam, ale kamos je cisty talent na korbace.
Dnes som mal cas a tak som si povedal, ze zbehnem na miesto, kde sme nasli vrby, natrham par prutov a skusim upliest maly kosik. Nuz a tu hla, je vysledok :D . Nic moc, ale dedovi na zberanie vajicok z kurina, snad postaci.
1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
truppyk22
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 02 Okt 2011, 09:14
Bydlisko: Dolna Zdana
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 29 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod kowo » 15 Apr 2012, 09:29

velmi pekne a ucelne . na zber lesnych plodov uplne idealne.. ako dlho ti to trvalo? ako si uchytil tie dva pruty v strede? vyzera to ako drot.
Prílohy
1.jpg
kowo
 
Príspevky: 78
Registrovaný: 14 Júl 2011, 14:51
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod truppyk22 » 15 Apr 2012, 12:21

Ano ano, je to medeny drot, ktory som pouzil len kym som kosik nedoplietol, potom som ho odmotal, kedze tie pruty v strede uz drzali tam, kde mali :) . Trvalo to asi tak pol, max. hodinu. Nie je velky, takze to nezabralo vela casu :wink: Dlhsie asi trvalo nazbierat prutie :D !!!
truppyk22
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 02 Okt 2011, 09:14
Bydlisko: Dolna Zdana
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 29 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod truppyk22 » 15 Apr 2012, 21:37

Pred casom mi maminka podarovala kosik, ktory sa uz na prvy pohlad lisil od pruteneho a nebol ani ratanovy (kupila ho od kolegyne, ktora ich pletie). Hned ma to zaujalo a zacal som vyzvedat a patrat po nete, ze o co ide. Nie to sice velmi "bushcrafterovske", ale je to pletenie, preto som sa rozhodol, nieco viac vam o tom popisat.

Vygooglil som toto: tento druh prutia (dovolim si to tak nazvat, aj ked s vrbovym prutim to nema absolutne nic spolocne) je prirodny material, ktory sa do nasej zeme dovaza zo subtropickeho pasma. Jedna sa o vzdusne korene palmy Calamus rottang. Ich vnutorna duzina zbavena pevnej lesklej kory sa nazyva pedig. Velkou vyhodou je to, ze tieto korene zbavene kory sa prehanaju cez raznice, pomocou ktorych vyrobcovia dosianhu hrubku "prutia" aku pozadujeme, po celej dlzke pruta. Kedze je to prirodny material, vyrobky z neho nesmieme vystavovat prilisnej vlhkosti ani vysokym teplotam. Dobre sa im bude darit pri izbovej teplote a v suchom prostredi. Tolko z teorie.

Nevahal som a hned som si objednal jedno klbko takehoto pedigu s prutim o hrubke 2,5mm, kedze odbornici zaciatocnikom odporucali tuto hrubku. Kazdy kosik potrebuje aj dno a to sa da pri pedigu vyrobit minimalne dvomi sposobmi. Prvy je, ze si ho upletieme priamo z pedigu (co pri mojich skusenostiach neprichadzalo do uvahy :D ) a druhy sposob je pouzitie tkz. sololitovej dosky, z ktorej si vyrezeme tvar dna, aky potrebujeme. Tento som si zohnal lahko, kedze otcov pribuzny ma stolarsku firmu. Ked pedig dorazil zacal som z pracou. Pedig treba pred pletenim namocit do vody na par minut, aby zmekol a pri pleteni sa nelamal. Tak som par "prutov" supol do vody a po par minutach zacal pliest. A tu vam ponukam vysledok mojej prace, co sa mi do teraz podarilo vsetko upliest :) .

1.jpg

2.jpg

3.jpg


Co nato hovorite? Nieje to minimalne zaujimave (nemyslim to, co som uplietol, ale tento druh pletenia :D )? A nakoniec by som este poznamenal, ze na rozdiel od pletenia z vrboveho prutia, z pedigu sa da pliest aj doma v obyvacke, ked sledujete nejaky film v TV :wink: .
truppyk22
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 02 Okt 2011, 09:14
Bydlisko: Dolna Zdana
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 29 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod rafoo » 22 Júl 2012, 10:52

Začal som sa u jedného pána učiť pliesť košíky. Tento som uplietol, aj keď nie úplne sám, v piatok.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok




//Upraveno, obr. vloženy do textu. ;-) Pája
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod tozi » 03 Nov 2012, 15:36

Chalani technická otázka resp. dve otázky.
1. ako uskladnovať prútie?
2. ako dlho vydrží uskladnené prútie?

Dik za odpoveď. :yees:
tozi
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 03 Nov 2012, 15:30
Bydlisko: Sabinov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod Juraj Stehlík » 13 Nov 2012, 08:11

tieto survival náramky sa mi páčia ale je to v inej téme viewtopic.php?f=11&t=133 no keď si to sem už dal , ja mám zopár tiež , sám som plietol. v jednom sa 3m. a v druhom asi 5.5m. , ten menší nosím každosdenne a keď idem do lesa tak si vezmem ešte ten večší. neskôr možno hodím fotky.
Kto chce od života veľa, môže dostať málo.
Ale kto chce od života málo, nemusí dostať nič.
Juraj Stehlík
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 02 Okt 2012, 20:50
Bydlisko: Detva
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod milos » 03 Apr 2013, 19:31

Počas Veľkej noci som sa trochu nudil. Na záhrade som mal ešte nejakú košíkarsku vŕbu, ktorú som ostryhal pred cca troma týždňami tak som si povedal, že skôr ako vyschne z nej upletiem pár košíkov. Jeden na drevo a druhý na ovocie (alebo hocičo čo iné).

V prípade, že by si niekto chcel vyskúšať pliesť ten košík na drevo zíkladom je jednoduché kruhové dno. Po dopletení dna je z jednotlivých "lúčov" upletená uzávierka a kruhové dno je ohnuté do požadovaného tvaru a zafixované špagátom. Potom sa tam zasunú prúty ktoré tvoria základ rúčky a tie sa opletú. Po odstránení šnúry si už košík drží tvar.

Ak by bol záujem tak na budúci rok (po zime) môžem poskytnúť kolíky z uvedených vŕb na sadenie.
Prílohy
prútie Uralka, Mandľovka a Citrónka.jpg
začiatok slniečka.jpg
dokončené slniečko.jpg
stryhanie zbytočných prútov.jpg
šnúra a rúčka.jpg
hotovo.jpg
Snímka1713_resize_resize.jpg
Snímka1714_resize.jpg
milos
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 10 Máj 2011, 08:55
Bydlisko: Košice-Bratislava
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod milos » 03 Apr 2013, 19:49

Neviem či to sem patrí, ale je to o prúti. Cez víkend som bol s kamošom v lese na Ružíne a našli sme ešte čerstvú zlomenú brezu. Už dávnejšie som chcel skúsiť vyrobiť metlu, tak som si z nej orezal konátŕe a cestou som si vzal ešte jednu liesku na rúčku. A toto z toho vzniklo.

Keď som mal prúty už doma, tak som sa opýtal môjho otca či niekedy robil metly. Vraj kedysi dávno ako dieťa metly robil, ale nie s rúčkou z liesky. Tak ten druhý typ metly si upletiem nabudúce, až nájdem druhú zlomenú brezu :lol: Otec poradil, že na metlu treba prúty z brezy ktorá neovýsa ale má konáre vzpriamené.
Prílohy
Snímka1696_resize.jpg
Snímka1698_resize.jpg
Snímka1699_resize.jpg
milos
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 10 Máj 2011, 08:55
Bydlisko: Košice-Bratislava
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod Elév » 03 Apr 2013, 23:32

No dúfam, že som v správnej téme, lebo ak nie, tak som to asi poplietol, alebo pomotal, alebo niečo podobné, a tým pádom SOM v správnej téme!
Poplietol som finku :mrgreen:

01.jpg
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Pletenie, motanie a veci podobné

Poslaťod macakv » 04 Apr 2013, 04:33

Peto fajnovo si to domotal....a co ze to za material?
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia