Práca s kožou

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Práca s kožou

Poslaťod Pája » 17 Feb 2012, 18:41

Ahoj, chci vám ukázat takovou blbůstku, závěsku s karabinkou na opasek. Vynalezl ji Matějka z českého nožířského fóra, který ji používá na zavěšení nože přes sedlářský polokroužek, když má zapnutý bederní popruh u krosny. Mívám stejný problém, a na krku se mi Kobold nosí nepohodlně, takže jsem si vyrobila svoji. Mimo nože ale jde na karabinku zavěsit kde co, od firesteelu po klíče.

Obrázok

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod sally » 17 Feb 2012, 20:33

Pája - paráda :yees: Ja som to zatiaľ riešil zavesením na opasok cez šnúrku, no takto je to krajšie a úhľadnejšie :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod romanpb » 17 Feb 2012, 21:43

Pája píše:...


Ahoj Pája vyzerá to pekne ale mám obavu o tu karabínu z dlhodobého hľadiska pohybu a vydieranie sa tej zliatiny , ak by si sa s tým púzdrom zachytila niekde v lese tak to ten materiál nemusí vydržať.Tie severské nože čo tam máš sú super :yees:


netreba citovať predošlý príspevok, resp. fotky v ňom - zbytočne to zaberá miesto na stránke :yees: Sally
Obrázok užívateľa
romanpb
 
Príspevky: 68
Registrovaný: 11 Feb 2011, 20:01
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod Pája » 17 Feb 2012, 21:59

romanpb píše:...tu karabínu z dlhodobého hľadiska pohybu a vydieranie sa tej zliatiny , ak by si sa s tým púzdrom zachytila niekde v lese tak to ten materiál nemusí vydržať.


V podstatě to byl první pokus, prototyp, a tak jsem tam dala první karabinku, co jsem doma našla. Ale už jsem se zásobila kvalitnějšími. ;-)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod romanpb » 19 Feb 2012, 11:04

aj ja sa venujem výrobe z kože veľmi pekná práca ,to utesnenie si spravil tak že si roztopil včelí vosk a riadne predohrial kožu aby neodoberala teplotu a nalial a vyoblieval všetky steny aby to postupne nasiaklo a prebytok vylial ? a ešte jedna otázka,budeš spevňovať tie dierky na uchytenie ?napr.nitovacimi očkami ? super arbeit ,čo najviac pekných výrobkov :yees:
Obrázok užívateľa
romanpb
 
Príspevky: 68
Registrovaný: 11 Feb 2011, 20:01
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod romanpb » 27 Feb 2012, 22:49

SKW dík za inšpiráciu a toto je môj výsledok
Prílohy
DSCN0099.jpg
DSCN0098.jpg
DSCN0097.jpg
DSCN0096.jpg
DSCN0095.jpg
DSCN0094.jpg
Obrázok užívateľa
romanpb
 
Príspevky: 68
Registrovaný: 11 Feb 2011, 20:01
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod Ikhan » 29 Feb 2012, 23:48

Najsrdečnejšie AHOJ! všetkým kamarátom.

pozerám, že veci z kože vyrábate pekné, a používate na to umelo robenú kožu. Ja tiež vyrábam rôzne veci, ale používam na to kožu, ktorú si vyčiním sám. s tymto som sebestačný
no aby som išiel k veci, ak by ste mali záujem o mozgom vypracované jelenie kože na rozne výrobky, tak kamarátka ich predava, či už "surové" rawhide alebo jelenice. ....nechcem robit reklamu, pisem len zato, ze sa to sem hodi, ako dalsia informacia a teoreticka moznost ako dalej riesit veci. A hlavne preto, ze taka koza, rucne robena prirodzenym spôsobom je uplne ina, ako chemicky spracovana z fabriky.

pre uplnosť:
tu je postup, ktory sama spisala. necital som to, ja to robim posvojom, ale urcite funguje :)
Kód: Vybrať všetko
http://www.kheya.eu/manuals.html


prikladam par fotiek veci, z koze robenych. Vecsinu toho som nerobil, to co som robil nemam momentalne k dispozicii na fotkach, alebo som to daroval skôr nez som to stihol odfotit...

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod macakv » 01 Mar 2012, 06:15

Ahojte.Nedávno som dokončil puzdro pre kamaráta.Material dvojitá hovedzia koža so špalíčkom proti prerezaniu.ObrázokObrázoka ešte pohlad zo strany putkaObrázok
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod romanpb » 01 Mar 2012, 14:57

Pekná práca macakv :yees: , tak aj odprezentujem moje púzdro čo som dnes dorobil.
Prílohy
DSCN0103.1.jpg
DSCN0102.1.jpg
DSCN0101.1.jpg
DSCN0100.1.jpg
Obrázok užívateľa
romanpb
 
Príspevky: 68
Registrovaný: 11 Feb 2011, 20:01
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod macakv » 01 Mar 2012, 23:00

Tiež som niečo dokončil....puzdro na LaplanderkuObrázokObrázok
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod macakv » 02 Mar 2012, 00:19

Ikhan píše:Najsrdečnejšie AHOJ! všetkým kamarátom.

pozerám, že veci z kože vyrábate pekné, a používate na to umelo robenú kožu. Ja tiež vyrábam rôzne veci, ale používam na to kožu, ktorú si vyčiním sám. s tymto som sebestačný
no aby som išiel k veci, ak by ste mali záujem o mozgom vypracované jelenie kože na rozne výrobky, tak kamarátka ich predava, či už "surové" rawhide alebo jelenice. ....nechcem robit reklamu, pisem len zato, ze sa to sem hodi, ako dalsia informacia a teoreticka moznost ako dalej riesit veci. A hlavne preto, ze taka koza, rucne robena prirodzenym spôsobom je uplne ina, ako chemicky spracovana z fabriky.
Tak to máš pravdu,že ručne vyčinená koža má svoje kúzlo,ale z toho materialu by som asi púzdro neušil.Jedine že by si mi vyčinil nejakú volskú kožu.A len tak na okraj......skús dať ponuku do "inzeráty-ponuka".
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod Ikhan » 02 Mar 2012, 09:32

macakv píše:z toho materialu by som asi púzdro neušil.Jedine že by si mi vyčinil nejakú volskú kožu.

..to, ze je koza vycinena, znamena, ze je vypracovana. a ako, to zalezi uplne na tebe. môzes ju spravit domeka jak na trencle, alebo tvrdsie, alebo uple tvrdu ju nechat. hrubka je tiez rôzna, ci uz tenucka na triasne, alebo stredna, alebo aj centimeter hruba a tvrda hovedzia.

s takej koze , meka vrchna a tvrda vnutorna som uz par puzdier spravil. A tiez som si z toho robil topanky (!!) - tak jasne ze to musi nieco vydrzat.
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod Rafael Ingvis » 02 Mar 2012, 10:06

2 Ikhan :
1. Čienie trieslovinami - Je to činenie výluhom z kôry stromov, hlavne dubu, smreku, vŕby alebo brezy. Trvá podľa hrúbky kože od cca 4 do18 mesiacov (tých 18 pri činení kravy)

2. Činenia tukom - Ide o vpravenie tuku medzi kolagénové vlákna kože, nahradenie vody v koži.

3. Činenie mozgom - Je to takmer to isté ako činenie tukom, namiesto tuku sa ale používa mozog.

4. Činenie zákvasom - vhodné pre kožušinu. Koža alebo kožušina sa činí zákvasom vytvoreným z múky a otrúb. Koža je tiež biela a vlas sa nezafarbí.

Tak ktoré je umelé?
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod sally » 02 Mar 2012, 15:49

Rafo - koža sa dá vyčiniť aj za pomoci "komerčných" chemikálií (tuším amoniak a niečo ďalšie... k dohľadaniu na google). Možno bolo myslené práve to :-k
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Práca s kožou

Poslaťod Pája » 02 Mar 2012, 22:02

Já bych řekla, že je to ještě trochu jinak. K činění se běžně používaly "chemikálie" už před 200 lety, například močovina nebo kamenec (síran hlinitodraselný, mám ten pocit, kdyžtak mě opravte). Možná ale Ikhan svou poznámkou prostě myslel, že kůže si nezpracováváme sami, ale kupujeme od komerčních koželužen. ;-)

K této debatě doporučuju prostudovat stránky amatérského koželuha:

Kód: Vybrať všetko
http://www.kozeluzstvi.cz/
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


cron