Korálkovanie

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Korálkovanie

Poslaťod genia » 06 Okt 2014, 18:46

Jezdíme se ženou několikrát do roka tábořit do típí. Snažíme se típí mít stylově vybavené. Na tábořeních chodíme pozorovat ptáky a tak jsem přemýšlel jak nestylové dalekohledy schovat do stylové brašny. Inspiraci jsem našel v British muzeu. Kamarád mi poslal foto brašny, která se mi na první pohled zalíbila. Upravil jsem si rozměry, trochu i celkový vzhled a začal s výrobou. Nejdřív jsem musel vyčinit pomocí mozku jelení kůži. Podrobný návod před časem vložila Marcela. Kůži jsem vyčinil, vyudil, nastříhal, vykorálkoval ( nití) a sešil pomocí jelení šlachy. Teď už se těším na první táboření s novou brašnou.
Prílohy
IMG_8487.JPG
IMG_8484.JPG
IMG_8493.JPG
IMG_8505.JPG
IMG_8508.JPG
IMG_8509.JPG
IMG_8517.JPG
Obrázok užívateľa
genia
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 17 Nov 2011, 08:41
Bydlisko: říčany
Dal Ďakujem: 179 x
Dostal Ďakujem: 283 x

Re: Korálkovanie

Poslaťod Willy » 25 Feb 2015, 12:21

VÁČEK NA DROBNOSTI

Kapsa na křesací soupravu 01.jpg

Inspirováno výrobky indiánů severoamerických plání.
Materiál - silnější jelenice a starý mosazný knoflík.
Sešito řemínkem a zdobeno jen červeným flaušem (vlněná látka) a bílými korálky.

Kapsa na křesací soupravu 02.jpg

Jednoduchá kapsa s poutky na opasek určená pro ocílku, pazourek, plechovou krabičku s látkovým troudem a malý jelenicový pytlík s lipovým lýkem a jemnou březovou kůrou pro rozfoukaní jiskry do plamenů.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Korálkovanie

Poslaťod Delewar » 25 Feb 2015, 14:28

Jednoznačne pekná práca- tá inšpirácia indiánksou kultúrou je viac ako zrejmá. Jednoduché, účelné, navyše ešte aj veľmi pekné :yees:
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Korálkovanie

Poslaťod Willy » 19 Aug 2020, 00:23

VAK NA DÝMKU
V poslední době nebyl pro korálkování čas ani nálada. Projekt stavby srubu odsunul mojí dávnou touhu vyrobit si nějaký pěkný stylový pipebag do nekonkrétní budoucnosti. Během podzimu jsem se při stavbě adirondack lean-to Geniovy se svými dlouhodobými plány svěřil a on mi při nejbližší příležitosti daroval pěkný kus mozkem vyčiněné jelenice. A tak jsem nejprve začal na netu i v knihách prohlížet spousty fotografií originálních dýmkových vaků severoamerických indiánů. Nakonec jsem si udělal takový užší výběr a po pár dnech jsem se konečně rozhodl pro jednu předlohu.

PIPEBAG 01.jpg

PIPEBAG 02.jpg

Naštěstí jsem doma už nějaké podobné odstíny korálků měl a tak jsem se mohl pustit do výroby. S prací jsem nespěchal, doslova jsem si to užíval. Na srub jsem si pro čtení a nebo nějakou večerní drobnou výrobu pořídil malou elektrickou lampu a tak jsem korálkoval i tam. Bylo to po celodenním sekání sekerou a řezáním pilou hodně příjemné odreagování. Moje žena a dva hrnky dobrého čaje mi při tom dělaly fajnovou společnost. Období koronaviru jsme totiž trávili na srubu a tak jsem tam celý vak téměř dodělal.

PIPEBAG 03.JPG

Chtěl jsem, aby vak měl na horní části třásních barevnou omotávku z ursoních ostnů (Urson - porcupine - americký druh dikobraza). Tuhle dovednost však neovládám. Naštěstí mám velmi dobrého kamaráda Warapu, který mi omotávku třásní udělal.

PIPEBAG 04.JPG

Je to asi čtrnáct dní, co jsem hotové třásně dostal a tak už jen zbývalo je do vaku všít. Poslední drobné dodělávky, například kopýtka zavěšená na třásních, jsem zvládl na srubu tento víkend a hned jsem taky ženu poprosil o fotodokumentaci.

PIPEBAG 05.JPG

Konečně má moje vlastnoručně kdysi dávno vyrobená replika indiánské dýmky důstojný obal.

PIPEBAG 06.JPG

Dýmku jsem vybrousil ze šedého kamene - mastku, který jsem dodatečně obarvil černou tuší.
Stříbrné proužky jsou vylity olovem do předem vybroušených drážek.
Troubel je udělána z větve bezu.

PIPEBAG 07.JPG

Dusátko zdobené několika korálky a plechovými kornoutky s koňskými žíněmi je z borového dřeva, které jsem si dovezl z jedné z cest do Laponska.

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Korálkovanie

Poslaťod Willy » 10 Nov 2020, 14:43

VÁČEK NA TABÁK
Zbylo mi ještě kus mozkem vydělané jelenice od Genii. A tak, když už jsem měl hotový pipebag, rozhodl se i pro výrobu další nezbytné součásti dýmkového vaku, totiž váčku na tabák. Kromě korálků jsem si k ozdobení ze starých vypálených plechovek vystříhal a sroloval kornoutky - jakési zvonečky a do každého vsadil kousek červené vlněné látky.

VÁČEK 01.JPG

Při svém korálkování používám korálky pokud možno v barevných odstínech, které se v historické době na prériích vyskytovaly. Ty první korálky byly vyráběné hlavně v Itálii a dovážely se na pláně někdy od roku 1800. Díky jejich trochu větší velikosti jim indiáni říkali "PONY BEADS" - koňské korálky - prý pro to, že je obchodníci dováželi na koních. Výšivky z nich vzhledem k velikosti a i vzácnosti byly spíš maloplošné a ne nějaké tvarově složité obrazce. Teprve později cca 1840 se na prériách objevují drobnější korálky, které pro svojí velikost získávají pojmenováni "SEED BEADS" - semínkové korálky. Z nich pak už indiáni vytváří nám známé velkoplošné výšivky - např. celé vršky ženských šatů, široké pásy na mužských válečných košilích, atd. Drobnější korálky také umožňují vytvářet složité detailnější ornamenty a nebo dokonce figury lidí, zvířat či rostlin.

VÁČEK 02.JPG

Na tomhle obrázku je dobře vidět rozdíl velikosti korálků z ponny a seed.

VÁČEK 03.JPG

Ten druhý celo vyšívaný váček je tradiční obal na křesání, který zdobil téměř každý ženský opasek. Dostali jsme ho na srubu minulý víkend jako dárek od kamaráda Cíly.

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Korálkovanie

Poslaťod Willy » 21 Dec 2020, 23:44

ZÁVĚSY PRO INDIÁNSKÉ LENOŠKY

Každý rok se těším, až se modříny stojící ve svahu nad srubem zbarví do žluta.
Když je pak jehličí nasvíceno sluncem a nad ním se pne modrá obloha, jsem vždycky u vytržení.

lenoška 01.JPG

Probouzí to ve mně vzpomínky na podzimní toulky divočinou Velké Fatry.

lenoška 02.JPG

A přesně takového víkendového dne jsme se s Pítrsem - Mephitisem pustili do odvalení jednoho ohromného balvanu. Ten si usmyslel ležet na úpatí svahu přesně v místě, kde jsem začal srovnávat terén pro postavení dílničky. Se šutrem jsem však sám ani nehnul a tak jsem uvítal pomoc kamaráda.

lenoška 03.JPG

Většinu předchozích dní byly mým nerozlučným společníkem krumpáč s lopatou, kolečko (fúrik) a hromada kamení. Po večerech jsem se rozhodl relaxovat korálkováním. Jen mne každé ráno překvapilo :shock: , jak jsem z toho korálkování rozlámaný :roll: . Naštěstí jsem to pak zase během dopoledne s pomocí krumpáče rozhýbal :wink: .

lenoška 04.jpg

Při revizi své táborové výbavy jsem zjistil, že mi pomalu dosluhují vykorálkované závěsy pro tradiční indiánskou proutěnou lenošku, bez které se pohodlné táboření v týpí neobejde.
Horní fotka z roku 1987 svědčí o tom, že jsem lenošky začal používal už před hodně dlouhým časem.

lenoška 05.jpg

Pro ilustraci, jak taková lenoška vypadá, přikládám ještě jeden obrázek z pohodového stylového táboření o velikonocích tak před 20 lety.

lenoška 10.JPG

Lenošku lze instalovat třeba v šeltru jako součást postele.

lenoška 06.JPG

Vloni jsem si udělal další dvě lenošky a pro ně jsem potřeboval nové závěsy.

lenoška 07.JPG

Použil jsem pevnější jelenici, takže pro šití umělou šlachou bylo nutné předpíchávat dírky šídlem.

lenoška 08.JPG

Nakonec jsem tedy vyrobil hned dva páry závěsů.

lenoška 09.JPG

Práce se mi zalíbila a tak jsem zkusmo udělal ještě jedno zdobení závěsu.
Tentokrát jsem pod korálky navíc vložil kus červené vlněné látky.

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Korálkovanie

Poslaťod Willy » 16 Feb 2021, 15:33

MALÁ KORÁLKOVANÁ TÝPÍ TAŠKA

Při jednom z pobytů ve slovenských horách, jsem si všiml, že můj kamarád Mišo má své kuřácké potřeby v pěkné malé stylové indiánské taštičce. Zatoužil jsem mít taky něco takového :yees: .
Poprosil jsem jej, aby mi ji vyfotografoval a já měl nějakou inspiraci pro svoji vlastní výrobu.

Korálkovaná taštička 01.jpg

Takovéhle tašky se vyráběly v páru a většinou byly ve velikosti zhruba městského baťůžku.

Korálkovaná taštička 03.jpg

Přední strana byla často zdobena celoplošnou korálkovou výšivkou. Tašky sloužily k uložení drobných věcí v týpí.

Korálkovaná taštička 02.jpg

Při hledání na PINTERESU jsem takových tašek objevil spousty. Ze začátku, když ještě nebyl dostatek korálků se plocha zdobila jen úzkými proužky, které nakonec přeci jen vytvořily jakýsi celoplošný obrazec. Zajímám se o horaly - (mountain man) z raného období osídlování amerických plání a tak jsem hlavně pátral po takových taškách, kde jsou použity větší tzv. "pony beads".

Korálkovaná taštička 04.JPG

Letošní zima s dostatkem sněhu a teď i mrazu společně s dlouhými večery vytvořila na našem srubu ideální podmínky na nějakou drobnou práci. Pustil jsem se do výroby, ale na vyšívání je potřeba dostatek světla a tak jsem byl nucen kromě elektrické lampičky ještě přidat nějaké svíčky.

Korálkovaná taštička 05.JPG

Nejsem až tak dobrý vyšívač a tak mi to trvá dlouho, část korálků jsem dokonce musel i vypárat, ale nakonec tady je výsledek mého snažení.

Korálkovaná taštička 06.JPG

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Korálkovanie

Poslaťod Willy » 17 Feb 2021, 13:35

POUZDRO NA BROUSEK
Nevím kolik už v tom potoce proteklo vody, ale minimálně patnáct let od té doby uplynulo.
Putovali jsme se ženou bůh ví kterými horami a já si při mytí rukou v potoce všiml zvláštního černého kamene. Vylovil jsem ho a usoudil, že je to vlastně už hotový tvar vhodný jako kamenný brousek. Dovezl jsem jej tenkrát domů a uložil na poličku.

Brousek 01.JPG

V nějaké knize s indiánskými artefakty jsem kdysi zaznamenal vyobrazení protáhlého vykorálkovaného váčku, u nějž byla poznámka - ... pouzdro na brousek, které nosily ženy zavěšené na opasku společně s nožem a váčkem na křesadlo.

Brousek 02.jpg

Jelikož u všech výrobků přírodních národů obdivuji, jak i prachobyčejnou věc běžného použití dokážou vyzdobit, řekl jsem si, že nastal čas, aby onen kámen dostal také nějaké pěkné pouzdro.

Brousek 03.JPG

Brousek 04.JPG

Brousek 05.JPG

FOTO: Jačko a Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Korálkovanie

Poslaťod Jačko » 06 Mar 2021, 23:11

Nádherné práce. Už sa neviem dočkať na nejaké spoločné potáborenie.
Obrázok užívateľa
Jačko
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 03 Nov 2013, 22:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 133 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Predchádzajúci

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia