Gorka 3-4

Tričká, nohavice, vetrovky, čiapky...

Gorka 3-4

Poslaťod Jano jano » 31 Jan 2016, 18:26

Ahojte.
Našiel som zaujímavé prezentačné video na Ruský armádny odev Gorka 3- a 4. Vizerá to celkom zaujímavo a možno niekomu tým pomôžem pri výbere najkého odevu do prírody.
https://www.facebook.com/RUSVVO/videos/ ... =2&theater
Louky mám, abych se moh' toulat,
lesy mám, abych měl kam jít.
Dlouhý proud řeky mám, abych shýbnul se a pil,
že mám to výsadní právo,
abych tu žil.

Michal Tučný
Jano jano
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 23 Jan 2016, 16:01
Bydlisko: KE okolie
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod Pigi_caj » 02 Feb 2016, 21:28

Ja som bol majiteľom tejto gorky asi tri roky, dobrá vec, akurát, že na Ukrajinu by som s tým momentálne na turistiku asi nešiel :lol: ,keďže medzi povstalcami na Donbasse je tento úbor dosť populárny a dokonca je na UA už asi od leta 2015 zákaz sa pohybovať sa v akomkoľvek vojenskom ústroji,pokiaľ ste civil,inak človek riskuje odlifrovanie na front, aspoň toto platí pre domácich...

Ale späť k téme, ja som mal vrchný diel od firmy Splav vtedy za nejak cca 70 evri, z výroby niečím naimpregnovaná, po opratí to premokalo jedna radosť a skúšal som to aj s kamencom a nezabralo.
Vrecká sú veliké a to zosilnenie namáhaných častí je pekne poriešené.Niekde rip-stop,niekde nie.
Dobre je to zošité a aj pohyblivosť je fajn,nikde to neťahá a neomína.
Iba tie ceny vystrelili dosť vysoko poslednú dobu.
Pigi_caj
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 09 Nov 2011, 06:22
Bydlisko: Západ
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod radeton » 22 Feb 2016, 02:22

Chcel by som sem hodiť pár mojich skúseností s oblečením ktoré je určené pre špecial.jednotky ruskej armády operujúcich v horských podmienkach..Tento kompet sa údajne už ponúka aj u nás v rôznych arm.šopoch.Otázne je či sa jedná o originál,alebo kópiu.Tento môj kus som si zohnal priamo z Ruska. Poslal mi ho dlhoročný kamarát žijúci v Moskve. Neviem za aké ceny to beží u nás ja som mu vyplatil 68 EUR aj s dodávkou. Ostalo mu aj na kávu ,lebo túto sumu bežný rus zarobí za mesiac :-).Nebudem sa rozpisovať o jeho vyhotovení,materialoch toho je dosť na nete,skôr by som chcel členom fóra tlmočiť moje pocity z tohoto obleku. Jedná sa konkrétne o model GORKA 3. Tento komplet je v podctate najuniverzálnejší pri správnom zvolení spodných vrstiev oblečenia je použiteľný v našich podmienkach prakt.celoročne.Oblek je skutočne ušitý vymakane čo sa týka jeho "sadnutia" na telo. Nikde neťahá,umožňuje absolútne plný rozsah pohybu dolnej,aj hornej časti tela.Kapuca je vyriešená výborne po úprave absolútne neobmedzuje výhľad do strán periférne videnie je výborné čo sa málo kedy dá tvrdiť aj pri bundách ktoré stoja pár 100 ečiek.Materiál je odolný proti zádrapom pri prechode krovinatým terénom. V pohode bez poškodenia znesie prechod aj cez trnky,a šípkové kríky . Farba GORKY bez nejakého špecial.maskovania zapadne do prírody samozrejme okrem zasneženej krajiny.Oblečenie má dostatok vreciek na uloženie potrebných vecí ,ktoré chceme mať po ruke aj bez batohu.Látka je skutočne odolná proti mechanic.porušeniu,dobre chráni telo proti studenému vetru.Dôležité je zvoliť správnu veľkosť aby to zbytočne neplantalo na tele .Odporúčam zvoliť o číslo menšie ako bežné oblečenie napr.vojenské maskáče.Gorka je šitá trochu volnejšie práve z tohoto dôvodu je dobré kúpiť veľkosť o číslo menšiu..Materiál v pohode znesie jemné mrholenie aj počas niekoľko hodinového pobytu v takýchto podmienkach bez toho aby premokol. Na exponovaných miestach je zdvojené prešitie zosilneným materiálom.Samozrejme nie je to GORÁČ, ale o to ani ľuďom čo ho navrhli nešlo.Je to bojové oblečenie podriaďujúce sa v prvom rade funkčnosti . Toto oblečenie netreba zbytočne prať. Pereme spodné prádlo,ponožky,termo prádlo,ale GORKU nechávame v pôvodnom stave . Pri bežnom nasadení v prírode ju stačí očistiť kefou na šaty od prípadného blata. Pokiaľ v tom nebudete meniť motor na Prage V3S nie je dôvod to drtiť v pračke. Nejaký mastný fliačik po slanine nevadí nechodí sa v tom na reprezentačný ples.Záverom by som to zhrnul nasledovne. Gorka 3 je skutočne dobrá voľba pre človeka ktorý sa často vyskytuje v prírode,nie je náchylná na mechanické porušenie znesie v pohode aj nejakú tú iskru z ohňa.Dostatočne chráni telo pri zlých poveternostných podmienkach, a neobmedzuje rozsah pohybu.Osobne sa mi v nej funguje lepšie,ako v armádnych maskáčoch je prepracovanejšia čo sa týka účelnosti.Je to komplet ktorý vyrobili pre armádu, a pre ľudí čo nie sú zhýčkaní. Osobne ju môžem doporučiť myslím,že každý správny "lesný muž " bude s týmto oblečením spokojný. :skaut:
Prílohy
P2212191.JPG
P2212189.JPG
P2212185.JPG
P2212181.JPG
P2212172.JPG
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod Pigi_caj » 16 Dec 2016, 12:09

Doplňujúce info!

Je veľký rozdiel, aký výrobca gorku vyhotovuje, ale tie naj sú vraj od firmy SPOSN a Bars. Myslím,že čo sa týka materiálu,tak všetci výrobcovia berú od jedného veľkého ruského spracovateľa celtoviny/plátna. Rozdiel vo vyhotovení a strihu môže byť ale markantný. Ja som mal SPLAV gorku, oni určite šijú v Číne a čo sa týka kvality, tak to je asi priemer.

Ďalšou vecou je aj to, že tento druh úbora by sa naozaj nemal zbytočne prať a už vôbec nie v práčke. Iba a len v rukách a najlepšie klasickým jadrovým mydlom! A netreba to ani moc žmýkať, len nechať pozvoľna uschnúť.

A najväčšou prednosťou gorky je asi to, že nebráni akémukoľvek pohybu,nikdy neťahá,takže čo sa týka pohodlia v tomto ohľade,tak je to vec mocne premakaná!
Pigi_caj
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 09 Nov 2011, 06:22
Bydlisko: Západ
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod makara » 16 Dec 2016, 18:58

Aj ja som majitel gorky 3k a ktomu praniu je kopa ruskych videi na pranie ... takze treba ju len namocit do vlaznej vody max 40°C potom
kde mas flaky preperies s mydlom v rukach (obycajnym mydlom napr. Jelen ) a potom NEzmykat len zavesit .. potom treba z vnutornej strany prezehlit
zehlickou s teplotou 150-250°C a gorka funguje a nepremoka ako nova ... len ju treba prezehlit .. nicim nestriekat ( ziadna impregnacia ) ja mam od vyrobcu
BARS na nej je pekne napisany navod :) ale len rusky
Prílohy
go.JPG
Obrázok užívateľa
makara
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 21 Jún 2016, 23:34
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 45 x
Dostal Ďakujem: 134 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod Nataniel » 21 Sep 2017, 19:23

Dnes som sa stal šťastný majiteľom Gorka 3 od firmy BARS dovezenej až z Kaukazu :) .

Podelím sa s vami o tom akú veľkosť som kúpil, aby som ďalším záujemcom uľahčil výber.

Meriam 177 cm, obvod hrudníka mám 95 cm, pás mám 85 cm, a dĺžku nohy od rozkroku po chodidlo mám 83 cm. Po zhliadnutí veľkostnej tabuľky Gorky 3 som bol rozhodnutí, že potrebujem veľkosť 48-4 ale doviezli mi veľkosť 46-4 no a tak som sa obával, že mi bude malá. No a nakoniec mi je úplne super práve ta veľkosť 46-4, pod nohavice dám v pohode spodky a pod bundu som obliekol hrubú flanelku a flisku a cítim sa v tom super a aj to dobre vypadá.

No podotýkam že ja mám rád veci, ktoré sú viac užšie ako široké, aby som v tom nevypadala ako strašiak na poli :D

EDIT: V Gorke som už stihol absolvovať víkendový vandrík. Zatiaľ mám vyskušané, že perfektne zvládla silný vietor na veľkofatranskom hrebeni a poradila si perfektne aj s rannou rosou a aj neodhadnutou hĺbkou vody pri brodení potoku. Na jej povrchu sa vytvorili kvapôčky vody, ktoré som len striasol a nohavice ostali v suchu. Je to vojenský odev, ktorý však vojensky nepôsobí a materiál na živo vypadá ako hrubá monterkovina. Avšak i tak v pohorí kde sa pohybuje veľa outdoorkáčov budete pôsobiť trochu ako päsť na oko :mrgreen: Ináč platí presne to čo je vyššie popisané.
Prílohy
Kde sú tie jelene.jpg
Gorka - ochladilo sa.jpg
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod Tairo » 18 Okt 2017, 12:53

Ahoj vidím že väčšina tu spomína práve Gorku od Firmy Bars, máte vyskúšaných aj iných výrobcov ? Prípadne aj verziu v Ripstop úprave ?

Dosť by mi to uľahčilo výber :)
Tairo
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 24 Feb 2013, 14:00
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod juraj1974 » 18 Okt 2017, 13:45

Ahoj. Tazko ti radit. BARS je dlhodobo osvedcena kvalita. Viem ze sa tu riesilo ze Gorka od iných nedosahuje taku kvalitu. Je to ako zo vsetkym. Nahrada je vacsinou len a len nahrada..
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod Tairo » 30 Okt 2017, 08:24

Vďaka za odpoveď, už som vpodstate rozhodnutý pre BARS, zvažujem ešte veľkosť.

Vzhľadom na rozmery Výška 180/hrudník 104 / Pás 97 premýšľam medzi 4-48 / 5-50.
Zvyčajne mám problém v oblasti zadku a stehien že mi bývajú nohavice úzke aby som mal plný rozsah pohybu.

Má niekto podobné miery a vyberal správne ? + nejaká rezerva pre 1-2 vrstvy navyše cez zimu :o
Tairo
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 24 Feb 2013, 14:00
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod Nataniel » 30 Okt 2017, 14:32

Tak ako som písal vyššie moja osobná skúsenosť je zobrať o číslo menšiu avšak nemusí to byť tak aj pri tebe. Pokiaľ objednáš so SR tak vieš vždy vymeniť.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod Tairo » 02 Nov 2017, 12:02

Vďaka a ako je na tom gorka v zime na snehu a vetre ? Dá sa považivať za dobrú alternatívu ku komerčným turistickým produktom s membránami ?

Hlavne z pohľadu odolnosti proti premákaniu ak nachvýľu padnem do snehu alebo sa brodím po kolená a pod. Akú to má odolnosť pri nižších teplotách ?
Tairo
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 24 Feb 2013, 14:00
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod fatal_error » 02 Nov 2017, 12:56

Nemam gorku, par krat som to ohmatal, ale nepacilo sa mi to materialovo a hlavne, nechcem vypadat ako jeden z tych posahancov co pobehuju na Donbase a tvaria sa, ze niesu rusi.
Pridam ale par postrehov.

1. Tak membrana je membrana a naimpregnovana bavlna je proste nieco ine. Urcite to nevydrzi tolko co membrana ani zdaleka. Impregnacia sa po par praniach zmyje a ostane ti v rukach obycajna bunda. To ta nuti bud kupit impregnaciu (dalsia investicia) alebo proste zmoknes. Ak ta impregnacia na gorke vydrzi, tak to zlozenie impregnacnej latky bude pre telo extra skodlive. Brodenie v snehu gorka vydrzi, ale po case urcite latka premokne i ked zalezi od typu snehu. To je odpoved na predchadzajuci prispevok.
2. Tu sa chvali BARS na inom fore sa chvali SPLAV ako najlepsia znacka. Ludia hovoria aj o roznej kvalite. Bud maju obidve skupiny rozdielny pohlad na termin "kvalita" alebo nema pravdu nikto :D ....Podla mna ide aj tak o nekvalitnu cinsku bavlnu, pretoze originial gorka vraj stoji 200eur a viac...Na internete najdete mraky fake resp. obycajnych goriek, ktore stoja +-100eur. I ked sa to sije v jednej firme neznamena to, ze kvalita pre civilov je rovnaka, nez pre armadu (to len tak hadam).
3. Mne matros prisiel celkom hruby a podla mna sa v tom clovek pri normalnom tempe spoti jak prasa. Realne vyuzitie gorky vidim skor na beznu pracu okolo domu alebo prechadzky v prijemnom tempe.

Posledne dva roky ...specialne tento rok vypada tak, ze sa tymi gorkami roztrhlo vrece. Marketingovy efekt a vplyv je vysoky, ale to uz je umenie tych, co vedia ako danu vec predat :)
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod 72janik » 02 Nov 2017, 15:24

Myslím, že každému vyhovuje niečo iné... Umelým umeliny, prírodným prirodne, americkým americké, rusofilom Ruské a tak ďalej a bla bla bla... :mrgreen: :mrgreen:
Myslím že tu toho bolo popísané dosť o materiáloch..
Ale ak by niekto niečo chcel o gorke tak tu je taký krátky článok:
http://www.ozbrojeneslozky.cz/clanek/ne ... ho-specnaz
Nechcem písať nový príspevok, len doplním link na meranie veľkosti: https://www.youtube.com/watch?v=Bm2xUDQI7Nw (Legil)
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod Nataniel » 02 Nov 2017, 17:05

V snehu v gorke som ešte nebol, ale keď som brodil potok a neodhadol som výšku a namočil som tak keď som vyšiel na breh tak na nohaviciach som mal len kvapôčky vody, ktoré som len oprašil a ostal som suchý. Avšak bol to len moment vo vode takže neviem ako sa to bude správať snehu. Materiál je to dosť hrubý takže využitie sa skôr hodí jar, jeseň a aj zima. Čo sa týka snehu tak mám vyskúšanú bundu teraz v MF, kde padal sneh a bolo celkom vlhko a bunda sa správala tak, že stvrdla ale nepremokla. Od Gorky nie je možné čakať že sa bude správať ako membránové oblečenie. Pokiaľ hľadáš prírodný materiál, ktorý je odolný proti mechanickému poškodeniu a rád v prírode posedíš aj pri ohni potom je fajn voľba a snehu by som sa nebál avšak záleží od typy snehu. Určite to nie je materiál na celodenné váľanie sa v snehu ako na sánkovačke :D . Skús ešte pátranie na webe určite nájdeš viacej informácií, keďže tu na fóre nás tak veľa gorkačov ( nemyslím goretexakov :mrgreen: ) nie je.
Ani tu nechcem písať nový príspevok, len doplním link na vodeodoľnosť: https://www.youtube.com/watch?v=lYYwD2I7j2E (Legil)
Nataniel, dúfam že to nevadí ...

:camp:
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Gorka 3-4

Poslaťod Tairo » 05 Nov 2017, 11:48

Ahoj vďaka za info, videá som už dávnejšie videl - hlavne pre to video s testom vode-odolnosti ma napadlo či ju bude možné využiť aj v zime a na snehu alebo je vhodné si na zimu resp. obdobie so snehom zaobstarať niečo iné vhodnejšie.

Podľa všetkého hlavne zosilnená časť by mala mať vyššiu odolnosť proti vode ... Premýšľam aj nad alternatívami či už od Rusou či iných krajín pre zimu
Tairo
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 24 Feb 2013, 14:00
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Ďalší

Späť na Oblečenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia