Svetlo

Vysielačky, GPS, čelovky, ručné svetlá...

Re: Svetlo

Poslaťod sally » 20 Okt 2010, 19:46

unnamed: my tu preberáme červené svetlo? Teda moja čelovka svieti medzi bielym a jemne bledomodrým svetlom.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Svetlo

Poslaťod unnamed » 20 Okt 2010, 22:00

no spominali niektory ze sa da prepinat nedzi bielim a cervenym .. alebo moze zmenit na cervenu nejakou foliou alebo slickom bo co .. a hovorili ze na citanie map alebo svietenie pod nohy.. tak sa mi to nezda .. preco cervene do tmy ked je lepsie zelene .. :|
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Svetlo

Poslaťod Adno » 20 Okt 2010, 23:15

Myslim, ze cervene svetlo tak neovplyvnuje prisposobene oko na tmu, tzv. prirodzene nocne videnie :) . Viacej toho (v AJ) a podrobnejsie vysvetlene to mas napriklad tu : http://www.flashlightreviews.com/qa/nightvision.htm . I ked mam pocit, ze cervene svetlo sa vyuziva hlavne na armadne ucely...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Svetlo

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 20 Okt 2010, 23:31

Červenú si dáš na zadok, keď ideš v noci po ceste.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Svetlo

Poslaťod sally » 20 Okt 2010, 23:47

Adno to vystihol - používa sa na to, aby keď sa chceš v noci kuknúť do mapy a posvietiš si baterkou, tvoje oči nedostali šok a nestratil si "nočné videnie" v podobe rozšírených zreničiek. Oči na červenú ako okrajovú farbu spektra nie sú tak citlivé a tým pádom neprídeš o nočné videnie. Preto je lepšie v noci sa pozerať na mapu baterkou s červeným filtrom, resp. zakryť baterku rukou a použiť "oranžové svetlo" skrz našu pokožku - pomôže to zachovať oči ako-tak rozšírené.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Svetlo

Poslaťod unnamed » 21 Okt 2010, 07:27

ahaa .. :D nie je ucel vidiet dobre..ale vidiet dobre potom :D thx
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Svetlo

Poslaťod Michal » 21 Okt 2010, 13:18

sally, trosku ta poopravim, ono samotne nocne videnie prirodzene nesuvisi ani tak s rozsirenim zreniciek ako s tym, ze svetlocitlive ciastocky na zadnej strane nasho oka dostavaju z urcitych farebnych spektier svetla šok a trvá zhruba 20-30 minut kym sa zregeneruju a su schopne zase dobre vnimat slabe svetlo, ktore je v noci viditelne. Aspon takto som sa ti docital v nejakej publikacii.

Napriklad ked nemam po ruke cerveny filter a potrebujem sa pozriet do mapy alebo urobit nieco kde potrebujem svetlo, prekryjem si jedno oko rukou a druhym (lavym, ktore u mna nie je dominantne) sa pozriem, takto si zachovam aspon aku taku schopnost vidiet.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Svetlo

Poslaťod Stanley.sk » 21 Okt 2010, 16:53

Pouzivam k plnej spokojnosti Tikku XP2, ktora ma integrovanu cervenu led. Okrem citania mapy a inych veci spominanych vyssie je cervene svetlo dobre aj ked si potrebujes posvietit a nepobudit celu osadku v stane ci v chate...
Obrázok užívateľa
Stanley.sk
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 15 Okt 2010, 14:20
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Svetlo

Poslaťod stormmast3r » 19 Jún 2011, 19:04

existuje dobre čelovka v cenovej rovine +- 20€
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Svetlo

Poslaťod me2dik » 19 Jún 2011, 19:37

pokial to svetlo chces vazne pouzivat a aj nejak permanentne tak si trosicku priplat a kup si nieco drahsie, ale pokial ju budes pouzivat len provizorne tak ti uplne staci aj celovka za 10 eur z tesca, ja som s pouzitim takej zliezol opalove bane na dubniku + x dalsic veci, viacej vyuzivam klasicku baterku takze tu mam kvalitnu a to fenix tk12 r5, je to len volba preferencii a vyuzitelnosti
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Svetlo

Poslaťod stormmast3r » 19 Jún 2011, 20:06

Čo hovorite na toto? :-k
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Svetlo

Poslaťod me2dik » 19 Jún 2011, 20:21

do celoviek sa moc nevyznam, ale co som cital nejake recenzie a sprtal sa po forach tak skor by som siel do overenych veci ako petzl, silva, mammut, led lenser,....

http://www.sport-outdoor.sk/celovka-pet ... p-923.html vyborny pomer cena/vykon
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Svetlo

Poslaťod Kapo » 19 Jún 2011, 23:20

Žbožňujem čelovkárov. Hlavne v noci, keď majú všetci chuť debatovať z očí do očí. V tedy som rád, že sú na gumičke. Okamžite natiahnutím a pustením rosvecujem onu tekvicu aj zvnútra... :mrgreen:

Inak mám /aj/ čelovku za 1,50 eur, a funguje mi stále s tými istými baterkami už druhý rok.... ako záložnú nosím vo veste takú maličkú baterku s dynamom na kluku....8)
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Svetlo

Poslaťod lardes » 20 Jún 2011, 00:22

ja mam petzl tikka 2 a som s nou spokojny... svietivost je dobra baterky som este nemenil a ma to 3 mody silny, slabsi a blikanie a ten slabsi je uplne v pohode. vysla ma 25eur v hudy a este stale ju tam vidim :)
lardes
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 21 Jan 2011, 16:20
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Svetlo

Poslaťod macmatej » 20 Jún 2011, 08:01

Dlhy cas som pouzival lacnu celovku z trhoviska, no ale stale ma nervovalo, ze ked som ju chcel vypnut, musel som preklikat vsetky mody. Teraz mam PETZL XP a som nadmieru spokojny. Ma rozptylku svetla, cize svetelny luc ide do dialky alebo siroka. Pouzivam ju na turistike, v podzemi aj na bicykli. Ma odolnu konstrukciu a je ciastocne vodotesna.

S tych lacnejsich PETZL by som doporucil este tikka 2 plus. S jednou vysokosvietivou bielou a jednou malou cervenou LED.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektronika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron