Hodinky

Vysielačky, GPS, čelovky, ručné svetlá...

Hodinky

Poslaťod Killian » 10 Jún 2010, 15:19

Aké používate hodinky?

Ja som prešiel pár hodinkami v mojom živote. Začalo to lacnými Casio F-91W, potom som hneď prešiel na "vlajkovú loď" Casio Pro-Trek PRG-50T. Tie mali všetky možné funkcie - barometer, elektronický kompas, výškomer, teplomer, solárne nabíjanie... Lenže boli aj veľké (koloval vtip, že sú použíteľné ako núdzový prístrešok :) ). Časom som prišiel na to, že všetky tie funkcie nepoužívam, respektíve sa spolieham na iné presnejšie nástroje (klasický kompas, GPS ako výškomer, teplomer je skreslený - hodinky sú na rukách...).
Potom prišli ručičkové quartz hodinky Traser P6500, spĺňajúce vojenské normy MIL-W-46374F. Veľkou novinkou a zaujímavosťou bolo Tritium podsvietenie, ktoré svieti nepretržite 15 rokov, bez toho aby potrebovali nejaký zdroj energie. Lenže som prišiel na to, že ručičkové mi nevyhovujú, nevidím v tom žiadne výhody - skôr naopak, viac pohyblivých častí, viac náchylné na otrasy, nutnost meniť dátum (30-31 dňové mesiace).

Nakoniec nosím Casio G-Shock GW-M5600. Digitálne hodinky s klasickým nenápadným výzorom (pôsobia "retro", keďže kopírujú model z 80-tych rokov). Majú všetky základné funkcie, ktoré očakávam od hodiniek - čas, stopky, alarm. Sú vysoko odolné a úplne vodotesné. Batéria sa nabíja solárne. Okrem toho si dokážu nastavovať automaticky čas podľa rádiového signálu (tým sú presnejšie ako akékoľvek švajčiarske hodinky :) ). Základný model sa dá objednať zo zahraničia myslím okolo 40 Euro, ak chcete aj to solárne nabíjanie a automaticé nastavovanie času tak to výjde asi dvakrát toľko...

Obrázok
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Hodinky

Poslaťod Blade » 10 Jún 2010, 16:49

Ja uz viac ako 2 roky pouzivam Casio GW-9100

http://www.g-shock.co.uk/products/GW-9100-1ER/

Obrázok

Maju tiez len zakladne funkcie 5 alarmov, stopky, odpocitavanie a dokonca aj ukazuju kolko je hodin :D Su napajane solarne a tiez ziskavaju presny cas radiovym signalom. Ich hlavnou vyhodou, ktora velmi vyrazne ovplyvnuje ich cenu je to, ze kazda mala skrutka a vsetky kovove casti su z titanu. Plaval som v nich, sprchujem sa v nich, chodievam s nimi do sauny. Su vodotesne do 200 metrov. Je na nich mozne kontrolovat uroven nabitia baterie a mozem povedat, ze aj ked zijem v krajine kde je slnko raritou, pracujem v kancli kde je len umele svetlo a hodinky mam aj tak stale zakryte rukavom, nikdy mi uroven nabitia neklesla pod maximum. Podla mna perfektne hodinky a nemam najmensi dovod sa co i len pozerat po inych. Nepresne a malo vyuzitelne funkcie rady Pro-Trek ma sice lakali ale nepresvedcili.

Nosim na nich aj Suunto clipper

Obrázok

ako zalozny kompas, pouzival som predtym maly neznackovy a po case som zistil, ze ukazuje sever hocikde, tak som radsej zainvestoval do Suunta. Ma len klips nie prievlak, ktory treba trochu "upravit" aby sadol na remienok a treba ho aj vhodne umiestnit aby nerezal, kedze ma pomerne ostre hrany na konci klipu.
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Hodinky

Poslaťod Killian » 10 Jún 2010, 17:07

Pekné G-Shocky. Na tých nepresných funkciach rady Pro-Trek sa zhodneme. V podstate podobné funkcie ako moje, ale pravdepodobne odolnejšie :) .

Tiež som rozmýšlal nad takým kompasom ako doplnok. Zaujal ma napríklad americký Cammenga kompas, ktorý ma Tritium podsvietenie... Ale zase som čítal, že to nie je ten kompas s tekutinou vnútri a občas to dokonca pri pohybe hrkoce... Niekde je aj šírka náramku, ale mne by to nesadlo na hodinky - keďže moje G-Shocky majú šírší gumený náramok. Viem, že keď som pozeral tak na klasicky NATO náramok (ako na P6500 hodinkách) to nesadne, je to užšie - škoda.
To bude asi na ďaľšiu tému potom :) (kompasy).
Obrázok
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Hodinky

Poslaťod Adno » 11 Jún 2010, 02:08

Obrázok
Casio Protrek PRG-40

Donedavna som pouzival tieto hodinky Casio Protrek PRG-40, nieco velmi podobne, co popisoval Killian v prvom prispevku. Altimeter, barometer, digitalny kompas, teplomer... zriedkavo som pouzil digitalny kompas, ale len na hrube urcenie svetovych stran, krizom krazom cez les sa spoliehat na azimut, ktory ukazuju hodinky som sa radsej neskusal :) . Potom este stopky, datum a aktualny cas :) . Ked mi v nich nedavno dosli baterky, tak som sa rozhodol pre kupu novych hodiniek.

Obrázok
[img]Casio%20DW-5600[/img]
Nieco velmi podobne ako ma Killian, len to nema vsetky tie "luxusne" funkcie typu solarne nabijanie, cas cez radiosignal atd. Ale nejako mi to k zivotu nechyba :) . Som s nimi plne spokojny, z USA som ich kupil s dopravou za nejakych smiesnych 50$.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Hodinky

Poslaťod Blade » 11 Jún 2010, 09:48

Ja by som hlavne urcite doporucoval gumenny remienok. G-shocky ich maju velmi kvalitne spravene. "Latkovy" remienok je sice niekedy pohodlnejsi, ale ked sa v tom clovek zopar krat spoti, moze to zacat zapachat a nejde to poriadne vycistit. Takisto pri sustavnom namacani moze nylon (teda predpokladam, ze vacsina z remienkov je z nylonu) stratit pevnost, aj ked by to pravdepodobne trvalo roky.

Adno: Mal si zainvestovat do solarnych, v lese baterky nemenia :D A hlavne si musis nechat menit bateriu v autorizovanom servise, lebo stratis vodotesnost. Na druhej strane, za cenu mojich by si mohol mat tych svojich hodiniek tolko, ze by si si zaplnil cele predlaktie :)
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Hodinky

Poslaťod Adno » 11 Jún 2010, 09:53

Ano, raz som si daval vymenit baterky do servisu. Posielal som ich postou do BA a cele ma to vyslo tusim 500-1000Sk, co je za baterky do hodiniek moc :) . Preto som si teraz radsej miesto vymeny bateriek kupil rovno nove hodinky :)
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Hodinky

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 11 Jún 2010, 12:56

Hodinky na určenie času nepoužívam.Okrem toho nosím mobil.
Barometer nepotrebujem, lebo pred akciou si pozriem dlhodobú predpoveď a vždy som pripravený na nepredvídané zhoršenie počasia.
Kompas nepotrebujem, aj keď raz som použil buzolu v hmle na Strážove, keď som videl len po topánky. Ak som úplne dezorientovaný, idem dolu kopcom, popri potoku a pod.. Pravdaže musím mať trochu predstavu o teréne, aby som nevbehol na nejaké neschodné zrázy ako sa nám stalo pri skratke z Podšípa k rieke Orave.
Výškomer nepotrebujem, nepohybujem sa v tak veľkých výškach aby bolo moje zdravie ohrozené nedostatkom kyslíka.
Stopky mám na mobile, ale nepoužívam. V lese nie som na pretekoch.
Nevidím žiadny dôvod nosiť do hory hodinky, ani žiadnu užitočnú funkciu, ktorú by mi mohli poskytnúť.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Hodinky

Poslaťod Killian » 11 Jún 2010, 13:05

No ja prave cas celkom potrebujem v pripade, ze ideme viaceri - mozeme sa zosynchronizovat, napr. poviem, ze stretneme sa tam o takom case. Alebo cez vysielacku sa budeme hlasit kazdu celu hodinu....
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Hodinky

Poslaťod Blade » 11 Jún 2010, 13:13

Mobil sa ti moze velmi lahko vybit/rozbit. Podla casu vies aspon zhruba odhadnut podla rocneho obdobia kedy sa zacne stmievat pripadne mozes stopnut cas ako dlho ti trva cesta do urciteho bodu na trase.
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Hodinky

Poslaťod Adno » 11 Jún 2010, 15:02

No, mne tiez pridu hodinky dost uzitocne. Napriklad ked si potrebujem rozplanovat kolko casu necham na chodenie, kedy by uz bolo dobre zacat robit nejaky "camp" a podobne. Samozrejme ze hodinky mam hlavne kvoli normalnemu vyuzitiu, teda nie les. Stopky pouzivam kazdy den pri vareni, cas sice na mobile mam, ale kym ho vyberem, zapnem displej... + na skuskach v skole velmi uzitocna vec vediet kolko este casu a nemozte mat mobil :D Ale to uz je kusok off topic.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Hodinky

Poslaťod Snypo » 14 Jún 2010, 21:09

u nas v time mame zavedene hybridne digitalky s mechanixkymi rucickami(hodiny,minuty). Ide o nejaku lacnu cinu,ale okrem toho že niesu vodotesne su dost odolne.Maju dost funkcii,stopky,viacero alarmov,svetove casy,odpocitavanie a podobne somariny.
Mam aj vodotesne hodinky klasicke rucickove z ocele,ale tie nenosim do terenu velmi.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Hodinky

Poslaťod Kiči » 19 Jún 2010, 21:58

Snypo :-). Ja používam dost odolné hodinky značky Wenger swiss military vode chladu vetru a podobným veciam odolné ale uvažujem dosť radikálne nad kúpou Luminoxov podľa mňa najvhodnejších a najlepších hodiniek na Všetko kazdy si vyberie to svoje ale niesu moc cenovo dostupné 200€+
Kiči
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 19 Jún 2010, 16:56
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Hodinky

Poslaťod Killian » 19 Jún 2010, 22:34

Luminoxy sú podľa mna predražené, vnútro je klasický švajčiarsky Quartz strojček (žiadna extra trieda). Mal som Traser P6500. Jedine čo je na tých hodinkách fakt zaujímavé je to Tritium podsvietenie. Ale v odolnosti sú oveľa lepšie G-Shocky. Inač tie Traser som mal, puklo mi sklíčko - niekde som ho v horách ťukol o skalu, je dosť tenké a nechránené (žiaden zvýšený okraj okolo neho).
Ak chceš niečo naozaj odolné a cenovo dostupné, tak neviem či je lepšia voľba ako nejaké Casio G-Shock. Bežné ručičkové nie sú tak odolné na otrasy a ani nevidím dôvod uprednostniť ručičkové nad digitálnymi...
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Hodinky

Poslaťod sally » 19 Jún 2010, 23:15

kilian - výhoda ručičkových pred digitálkami? - "namierime hodinovú ručičku na slnko a polovica uhla medzi ňou a dvanástkou nám ukáže juh..." :lol:
Pre mňa by boli ideálne hodinky s kombináciou ručičiek a veľkého displeja s funkciami abc ako má suunto core.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Hodinky

Poslaťod Killian » 19 Jún 2010, 23:22

sally píše:kilian - výhoda ručičkových pred digitálkami? - "namierime hodinovú ručičku na slnko a polovica uhla medzi ňou a dvanástkou nám ukáže juh..." :lol:
Pre mňa by boli ideálne hodinky s kombináciou ručičiek a veľkého displeja s funkciami abc ako má suunto core.

No... Ale tie ručičky si môžeš aj predstaviť :lol: .

Už keď sme pri tých ručičkových, tak som najprv zvažoval kúpiť Marathon TSAR - majú tiež tritium podsvietenie, sú veľmi odolné, naozaj vodotesné (nie ako Traser/Luminox), pekné (subjektívne), ale aj trochu veľké. Ale žiaľ aj pomerne drahé, v USA tuším 300-400$...
Obrázok
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Ďalší

Späť na Elektronika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron