Macakov putak

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Macakov putak

Poslaťod juraj1974 » 07 Okt 2011, 11:56

Tak a stalo sa to na co som cakal celkom dlho. Dostal sa mi do ruk novy putovny noz od clena nasho fora -Vita Macaka. Uz dlhsie ma nutil slintat posielanim MMS-iek z vyroby a tak moje ocakavanie dostalo zabrat. Stalo sa. Mam ho v rukach a mozem napisat ze dostal slusne zabrat lebo som od samej radosti ani nevedel co s nim skor zacat robit. Samozrejme hned ako som ho dostal do ruk som snim scartoval listok na ktorom som mal napisane co mam nakupit a tak som mohol rubat rovno domov lebo som samozrejme nevedel co kupit... :mrgreen:
Vsetko som sa snazil fotit v prilozenom linku su vsetky divociny zobrazene v postupne tak ako som zacal. Mozem napisat ze pri batone som sa trochu aj bal lebo som si na zaciatok zobral asi prilis velke susto v podobe polena sirokeho ako samotna dlzka noza tak ze som bol nuteny buchat polenom aj po spicke a aj po chrbate rucky.... :roll: Trpol som aby sa nic nestalo ale tak ako spicka tak aj drevo na rucke ostalo neporusene. Prisla na rad ceresna dva roky spilena. Bez sebamensich problemov si noz poradil aj s tymto drevom s ktoreho je mimochodom aj samotna rucka ktora sedi aj v mojej nie malej ruke. Prislo na rad aj chlpate drevo a to ako drevo zo sviezej bazy ci suchej liesky tak aj z bukoveho sucheho hranolu zo starej postele. Za to ako ale to drevo ma vyzerat nemoze noz ale tie ruky co ho struhali... :oops: Noz sa z obrovskou az uchylnou chutou zarezaval do vsetkeho co sa mu dostalo pod ostrie. Slubil som Vitovy ze s nim nebudem rezat klince ale nebol som schopny to dodrzat... :roll: V predposlednom teste rezivosti som nechtiac popravil kliniec co asi bol v tej topanke co skoncila nakrajana na slyze.... Sorry Vito... :cry: Noz po tomto super tvrdom teste uz sice nieje schopny holit tak ako pred tym ale stale reze. Tie rajciny na konci testu su toho dôkazom. Skusim ho trochen prebrusit a s nechutou ho posielam dalej.... Nemam co viacej napisat k tomuto nozu lebo toto je asi taky noz co si predstavujem ze by som si zaobstaral v buducnosti. Noz ktory ako dobre aj vyzera tak je aj plne funkcny a jeho rezivost je obrovska. Je ale jasne ze tento noz nieje urceny na take zversta ako som s nim stvaral ja a zasluzi si jemnejsie zaobchadzanie.
Dakujem Vito. Je to uzastny noz.

Tu su fotky:

http://imageshack.us/g/850/p1080715.jpg/
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Macakov putak

Poslaťod macmatej » 07 Okt 2011, 12:57

Ten test so špongiou naozaj preverí ostrosť noža, pretože mne ti ide hentak krájať iba s keramickým.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Macakov putak

Poslaťod SKW » 07 Okt 2011, 13:01

Tá nakrájaná topánka je úplne najlepšia :mrgreen: Nôž mi z fotiek príde veľmi praktický. Páči sa mi aj jeho vzhľad, najmä ako nity ladia s oceľou v kontraste s tou čerešňovou rúčkou. Vďaka za recenziu! :yees:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Macakov putak

Poslaťod Marcela » 07 Okt 2011, 13:23

Přesně - ta bota je nejlepší :D
Těším se na další recenze od ostatních, ke komu tento nůž poputuje :wink:
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Macakov putak

Poslaťod creobroter » 07 Okt 2011, 13:37

zo je home made, alebo sa da taky noz niekde kupit,
fakt sa mi lubi
Nevědomost je blažená
Obrázok užívateľa
creobroter
 
Príspevky: 96
Registrovaný: 11 Máj 2011, 20:57
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Macakov putak

Poslaťod juraj1974 » 07 Okt 2011, 13:43

Je to rucna praca jedneho machra z fora...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Macakov putak

Poslaťod atti.hombre » 07 Okt 2011, 13:48

Nohou by sa to ťažko robilo,ale je suprišný-nôž!...a recenzia je pekná,len kde si nechal tie fotky s tým pozinkovaným plechom?!...bota je kaput...Juro chodí všade v teniskách! :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Macakov putak

Poslaťod juraj1974 » 07 Okt 2011, 13:53

No a ja som si prave vypocul od mojej 1/2 ze ako som mohol rozrezat taku dobru topanku ktora patri jej ocovi ktory ju zevraj mal len u nas odlozenu..... v drevarni som ju nasiel pod bordelom.... :roll:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Macakov putak

Poslaťod atti.hombre » 07 Okt 2011, 14:08

Svokrovi kúp pekne teplé papuče-nech vidí ako si ho vážiš! Zdravie je nadovšetko a z vyčaptanej boty by mal iba boľ chrbáta! :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Macakov putak

Poslaťod macakv » 07 Okt 2011, 16:15

No tak že krst noža u Juraja prebehol(inak krsný otec je attihombre :D ) a dalej sa prihlasili na testovanie
- macmatej
-oneho
-SKW
-Michal
tuším ešte Paja sa prihlasila
kto bude mať zaujem tak sa sem dopisujte.....iba tolko by som chcel aby ste mi dali vedieť cez PM kde sa nôž nachadza aby som mal prehlad.Inak k nožu je aj puzdro,teda ak ho Juraj nepokrajal.. :)
Naposledy upravil macakv dňa 07 Okt 2011, 18:54, celkovo upravené 1
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Macakov putak

Poslaťod Michal » 07 Okt 2011, 18:14

Ja sa hlásim tiež :) snáď dovtedy ešte nôž vydrží :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Macakov putak

Poslaťod macmatej » 11 Okt 2011, 17:20

Takze noz uz drzim v rukach ja.

Prve dojmy: Noz svojim tvarom aj farbou lahodi oku. Perfektne sadne do mojej ruky. Záštita dobre chráni prsty pred sklznutim na ostrie, avšak zda sa mi ze jej tvar je moc hranaty a odiera mi ukazovak. Uvidime ako sa to prejavi po dlhsej praci. Na prvy pohlad hned zaujme krasny filework - ten sa naozaj podaril. Tretí posledný nit na konci rucky sa mi zda az priliz na kraji. Casom by sa mohlo drevo v tom mieste prasknut.

Zatial som s nim skartoval len noviny. Uz sa tesim ked vypadnem z kancelarie a niecoho zareziem.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Macakov putak

Poslaťod macmatej » 16 Okt 2011, 17:00

Kedze Juraj uz porobil vsetky zatazove testy, zameral som sa skor na rezanie a vyrezavanie.

Noz je ostry ako britva. Pekne sa nim da vytvorit chlpate polienko. Skusal som to sice len na mokrom dreve, ale odrezaval som platky tenke ako list papiera. Trystick som nedokoncil, lebo mi uz poriane omrzali ruky. Spicka noza je tvrda a spicata. Dobre sa nou vyrezavaju detaily. Stred cepele vsak nie je moc vhodny na nejake vyrezavanie. Je to dane velkou vyskou cepel oroti nizkej rucke. Skusal som vyrezat aj malu lyzicu z lipoveho dreva. Spickou to zasa islo celom dobre, ale stred cepele je prilis velky a tazko kopiruje zahyby dreva.

Material noza je RWL. Preto sa nim daju v pohode krajat aj kysle potraviny. Cepel sa najprv zarezava pekne zlahka, ale postupne ako sa zvysuje hrubka cepele az na 4mm to ide dost tazko. Potom uz nejde o krajanie ako skor take sekanie.

Filework vytvara krasne ornamenty. V mieste rucky, kde drevo prekryva ornamenty, nie je poznat ziadne nerovnosti. Avsak na chrbate cepele mimo rucky mi to skor zavadzia. Pri vyrezavani tlacim prstom na chrbat cepele a ornamenty ma pichaju do palca. Taktiez by sa mohli ornamenty ponicit pri castom battonigovani tvrdym drevom.

Ostre hrany zastity prstov ma trochu znervoznuju pri dlhsej manipulacii z nozom. Ale nie je to az take hrozne ako som si zpociatku myslel. Keby to bol moj noz, uzctite by som to trochu zabrusil.

Kozene puzdro krasne ladi z nozom. Nenosil som ho na opasku, takze nemozem posudit jeho funkconst. Noz vsak drzi v puzdre dobre. Ani pri otoceni dolu hlavou noz samovolne nevypadne.

Zaver:
Noz lahodi oku svojou farbou aj aj tvarom. Dobre padne do ruky, aj ked nejake drobnosti by to este chcelo doladit. Ale to je len moj osobny pocit.
Noz by som zaradil skor medzi lovecke. Vhodny na stahovanie zveri a porcovanie masa. V pohode zvladne aj nejake to sekanie dreva.

FOTO: http://img690.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=img3333r.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Macakov putak

Poslaťod oneho » 24 Okt 2011, 18:18

Dnes som nožík poslal už SKW.

Nie som moc na písaní recenzií,no pridám pár postrehov z tohto noža.

Čepeľ
Páčil sa mi tvar čepele a aj jej spracovanie. Ako už bolo spomínané, nôž nieje na vyrezávanie, skôr na drsnejšiu prácu. Skúšal som presekať nejaké konáre. A nôž s tým nemal najmenší problém. Do každého dreva šiel ako do masla a na pár úderov presekol dané drevo. Zdobenie čepele bolo pekný bonus. Nôž keď mi prišiel mal malí sekanec na ostrí, tak som nôž aj vyskúšal brúsiť. Brúsil som na keramických brúskoch postupne až do zrnitosti 6000. Sekanec zmizol a nôž pekne holil :D Brúsi sa ľahšie než napríklad mora clipper s toho vyplýva, že má asi zrejme nižšiu tvrdosť, ale to nieje podstatné.

Rúčka
K rúčke musím napísať že na moju ruku nesedela. Záštita má pomerne ostré hrany a bola pre mňa pomerne nízka. Hrana záštity ma tlačila (až skoro rezala) do ukazováka. Ja by som volil skôr zaoblenú záštitu, vyhovovala by viac ľuďom.A pre moju ruku by som bral trocha (tak o 1,5 cm) dlhšiu rúčku. Nakoľko pri určitom úchyte som mal koniec už pri ruke a trocha tlačil. No toto je individuálne a každý máme inú ruku. Použité drevo bolo v poriadku, bolo v kontraste so svetlou čepeľou.

Púzdro Neviem ale nemal som pocit že dvojitá koža bolo dobré riešenie. Puzdro je veľmi tvrdé a nedá sa tak vytvarovať na nôž. Ten je v púzdre už voľnejší a v určitej situácii už vypadáva. Na opasku sa nosilo dobre, nôž mi tam neprekážal.

Celkový dojem Pomerne slušný nôž s dobrou čepeľou a reznými vlastnosťami. Macakv máš výrobu čepele celkom dobre zvládnutú. Do budúcna by som sa zameral viac už na detaily na noži aj puzdre. Onedlho na portáli zavesím môj prvý pokus o puzdro, tak budem rád ak to potom tiež okomentujete.
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Macakov putak

Poslaťod macakv » 24 Okt 2011, 21:36

Dakujem za tvoj názor a tvoje postrehy.Teraz už viem ktore časti budem musieť zlepšiť.K tomu puzdru.Je pravda,že som si chcel pracu ulahčiť a nedal som tam špalík proti prerezaniu.Dvojite puzdro som volil kvoli hrubke materialu kože,ale teraz z odstupom času vidim že by postačilo aj jednoduche puzdro a ina konštrukcia......skor je to puzdro pre lovecký nož....ale po pravde aj nož nieje uplne jasné kam ho zaradiť:-)......a ten sekanec,to je v pohode....rátal som,že sa to niekomu podarí....
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Ďalší

Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron