Vyroba kozenneho puzdra

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod Michal » 04 Nov 2011, 15:41

Dobrá práca kamoško, no chcel si konštruktívnu kritiku, tak ti niečo napíšem :)

Máš to pekne aj vyrezané aj ušité, jediné čo by som ti poradil ešte, je aky si zrazil hrany na tej koži, lebo pri používaní sa to, ak sa to bude otierať o batoh alebo niečo sa ti zvlnia a nebudú pekné, ak ich zrazíš, potom hranukože navlhčíš a budeš hladiť najakým vylešteným parohom, tak sa spevnia a bude to krásne :) A ešte mám otázku, dával si aj vložku proti (další pásik kože) pod šev aby si ho ochránil pred prerezaním?

Anglicky sa to volá burnishing myslím, inak nemám výhrad :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod SKW » 04 Nov 2011, 17:28

@Michal, Vďaka za rady! Hrany som teda zrezal a zaleštil parohom. Výsledok je fajn :) Tiež som púzdro nahrial a napustil balzamom na kožu s obsahom včelieho vosku.


“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod atti.hombre » 04 Nov 2011, 17:52

Čím si orezával hrany? Niekde som na to videl taký špéci nožík,ale ja nič také nemám a preto ma zaujíma s čím...s čím?! :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod SKW » 04 Nov 2011, 18:12

Ja som to robil rezbárskym nožom, je tu riziko, že môžeš hrany orezať nerovnomerne, no ak sa ti netrasú ruky, tak sa to dá urobiť v pohode. Inak je na to nástroj orezávač hrán, Michal si ho vyrobil tuším z klinca pozri o pár strán dozadu v tomto vlákne :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod oraj » 04 Nov 2011, 22:11

:ice:
Naposledy upravil oraj dňa 13 Máj 2017, 20:44, celkovo upravené 1
oraj
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 28 Júl 2011, 21:12
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod Michal » 04 Nov 2011, 23:23

Diky za dobry tip :) nabuduce vyskusam - so zalestovanim hran mam v jednom kuse problem, nikdy mi nevydrzia dlho hladke :cry:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod oneho » 05 Nov 2011, 12:26

Prikladám teda fotky mojej prvotiny.
Diery ktoré sú na púzdre sú na upevnenie púzdra na batoh bez zbytočných doplnkov, jednoducho popruhmi ktoré už na batohu sú. Viem aj o detailoch na ktoré si na budúce musím dať pozor a to hlavne aby som si niektoré časti nenazababral chemoprénom, pretože to nepôjde namoriť :) a šiť púzdro bielou niťou až po morení. Predpokladal som že keď je voskované že moridlu odolá, no trocha zhnedla. Tak som ju zase vypáral a nanovo prešil, preto sú tam mierne otlačky od šidla. Postup bol taký že som si púzdro vyrezal, zošil, potom mokré vytvaroval. Po uschnutí obrúsil hrany a namoril. Potom zafarbil farbou fiebings hrany a vnútornú časť púzdra a preleštil handričkou. Nakoniec na impregnoval krémom SNO-SEAL 2x a teraz by som chcel ešte naleštiť včelím voskom.

Tu sú nejaké fotky aj ako sa približne bude uchytávať na batoh.

samozrejme firesteel bude mať ešte prírodnú rúčku

samozrejme firesteel bude mať ešte prírodnú rúčku









použité náradie

použité náradie

Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod Michal » 05 Nov 2011, 12:34

myslím, že na prvotinu si môžeš gratulovať k super výsledku :yees: a mal by som otázočku - púzdro si farbil iba farbou fiebings ( a je to olejova alebo alkoholova?) alebo aj liehovým moridlom na drevo? Zdá sa mi dosť tmavé na dark brown fiebings farbu, kedže vo vzorkovníku vyzerala trošku svetlejšie :P
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod oneho » 05 Nov 2011, 12:44

Najskôr bolo celé púzdro morené liehovým moridlom, až potom hrany farbené farbou a ešte vnútorná časť ostatné (povrch) je len moridlom. Tá farba mi smrdí ako okena čiže asi je to alkoholová farba. Inak keď bolo najskôr farbené moridlom až potom farbou, tak je tmavšia než vo vzorkovníku. Na čistej koži je viac do červena.

Čo si myslíš o takom uchytení na batoh?
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod macakv » 06 Nov 2011, 08:23

SKW píše:Ja som to robil rezbárskym nožom, je tu riziko, že môžeš hrany orezať nerovnomerne, no ak sa ti netrasú ruky, tak sa to dá urobiť v pohode. Inak je na to nástroj orezávač hrán, Michal si ho vyrobil tuším z klinca pozri o pár strán dozadu v tomto vlákne :)
Ja orezávam hrany takým zahnutým nožíkom
Kód: Vybrať všetko
http://www.extol.sk/pr8028-n%EF%BF%BDz-univerzalny-zatvaraci-s-poistkou
tu čepielku vidieť uplne v lavo hore.

oneho píše:Prikladám teda fotky mojej prvotiny.
Diery ktoré sú na púzdre sú na upevnenie púzdra na batoh bez zbytočných doplnkov, jednoducho popruhmi ktoré už na batohu sú. Viem aj o detailoch na ktoré si na budúce musím dať pozor a to hlavne aby som si niektoré časti nenazababral chemoprénom, pretože to nepôjde namoriť :) a šiť púzdro bielou niťou až po morení. Predpokladal som že keď je voskované že moridlu odolá, no trocha zhnedla. Tak som ju zase vypáral a nanovo prešil, preto sú tam mierne otlačky od šidla. Postup bol taký že som si púzdro vyrezal, zošil, potom mokré vytvaroval. Po uschnutí obrúsil hrany a namoril. Potom zafarbil farbou fiebings hrany a vnútornú časť púzdra a preleštil handričkou. Nakoniec na impregnoval krémom SNO-SEAL 2x a teraz by som chcel ešte naleštiť včelím voskom.

To puzdro nemá chybu.Akurát k technike výroby.Viem,že existuje viacero návodov.....ja puzdro najprv vytvarujem,potom prebrusim,odskušam na sucho všetky diely a potom morím alebo farbím.Až potom všetko zošijem.( všetky otvory a ryhy robím pred farbením)
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod atti.hombre » 06 Nov 2011, 12:56

Tak nakoniec som sa odhodlal ušiť kabát mojej Fiskars X10 sekerke.
Ale v prvom rade sa chcem ( MUSÍM )poďakovať pánovi Macákovi za dodaný PERFEKTNÝ materiál-koža je kvalitná,netrhá sa ani narezaná na tenké 3 mm široké pásy,ktorými som púzdro zošíval! Keďže som mal obavy práve o to trhanie,prvý - skúšobný pásik som namočil v oleji a rozklepal na tenko,aby drhol v otvore po šidle čo najmenej.Podotýkam,že na takéto zošívanie by bola ideálna koža o hrúbke 1,5 mm,ale ja som takú nezohnal a tak som ich narezal z kože z ktorého je celé puzdro -t,j. 3mm.Tie potom malým nožom od Mikovu krvopotne orezal na nerovnomerných 1,5 mm...
K výrobe:
obkreslil som hlavu sekery ceruzkou na asi 100 výkresov,kým som si bol istý,že to bude sedieť.Po hotovom strihu som zistil,že mi na jednom kuse kože chýba 2 cm...a došlo k úprave strihu,aby sa to na kožu zmestilo.Mám aj väčší kus hladenice, ale bolo mi ľúto kvôli 2 centimetrom ju kaziť! Vyrezal som prekreslené diely finkou od Issaki.Pútko na zavesenie sekery je z dvoch častí,kde vo vrchnej strane je integrovaný aj zaisťovacie pútko na zaistenie sekery v púzdre.Oválny otvor som do neho rezal už v šere večera a je to vidieť,ale ja som nie maznavý a funkčnosť tým neutrpela!
Do jednej polovice púzdra som nanitoval jednu časť otvárateľného nitu .Šidlom som rovnomerne ( podľa oka ) napichal otvory pre pásiky kože a začal zošívať.
Použil som krížový steh ( mám ho najradšej a dá sa rôzne kombinovať)Prišiel som na to,že koža je natoľko kvalitná,že používať olej nemusím a tak druhú stranu púzdra som už zošíval suchou kožou.Farebná odlišnosť v tomto prípade nevadí,lebo aj tak koža bude zafarbená na čierno,aby ladila s farbou sekery.
Pred zošitím aj zadnej plochej starny obalu som prinitoval štyrmi nitmi pútko na zavesenie- je to takto jednoduchšie,ako keby som potom mal harakiri pri strkaní kladiva dnu do hotového púzdra.Došil som teda aj zadnú časť a zlepil púzdro v predu ,kde bude ostrie sekery.Tu som vložil tretí pás kože,aby náhodou ostrie nerozrezalo šitie na púzdre.Po prischnutí chemoprénu ( 5 minut-dlhšie som nevydržal ) som urobil zas otvory šidlom a začal šiť.

Druhú časť otvárateľného nitu prinitujem na pútko až po zafarbení na čierno.

a teraz fotky:
Prílohy
3.JPG
Po vyrezaní dielov a príprave dier na šitie
4.JPG
Narezané tenké prúžky kože na zošívanie
5.JPG
Krížový steh naolejovanou kožou
6.JPG
Ďalší pásik som už zužoval zrezávaním a nepoužil som olej
7.JPG
Zošitá vrchná časť púzdra
8.JPG
Detail stehov
9.JPG
Prinitovanie pútka na zavesenie a istenie hlavy sekery v púzdre
11.JPG
Zadná časť púzdra,kde mi nie celkom optimálne vyšlo ukončenie šitia
12.JPG
Na zošitie púzdra pri ostrí sekery som použil trochu iný steh ( čistá lenivosť! )
13.JPG
Na 99% hotové púzdro pred farbením
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod whitedeath » 06 Nov 2011, 18:00

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:03, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod atti.hombre » 07 Nov 2011, 09:22

:mrgreen: no v podstate ste ma utvrdili v tom,že hnedá je hnedá ( zafarbiť to pôjde kedykoľvek ) a tak som to len napustil Heliolom ( žene na dnes ráno na hrianky už neostal,musela použiť masť :wink: )Neskôr to ešte naimpregnujem prípravkom čo používam na topánky ( aj kvôli vode,ale hlavne sa to ľahko čistí po ošetrení od prípadného znečistenia).Snažil som sa navodiť efekt používania,lebo nové veci ma iritujú a takto je to lepšie ( myslím si ja-vy máte svoje práva na názor,ale ked ich vyjadríte tak budem rád... :mrgreen: ).Podotýkam,že šitie ešte bude pracovať a používaním sa pekne uloží-posťahuje medzery.Hrany na koži som neorezával, lebo to nepovažujem za nutnosť a ani vyhýnanie koncov na kožených púzdrach sa mi po rokoch používania nepotvrdilo,ale neoponujem,že v niektorých prípadoch k tomu nemôže dôjsť.
No ak ste dočítali až sem tak Vám pekne ďakujem a tu sú sľúbené fotky u mňa hotového púzdra:
Prílohy
14.JPG
15.jpg
16.JPG
17.JPG
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod Gofi » 17 Nov 2011, 20:12

Kapo píše:V LM máte kožiarske závody. Tam si neskúšal? :)
A velmo lacno sa dá koža zohnať v sekáči. Za pár korún tam bývajú všelijaké kožené kabáty, brašne, kabelky, čižmy, opasky. A z recyklovať.



Kedysi som to tiež skúšal ale takáto koža je na púzdra tenká. Možno ju použiť ako vrchnú vrstvu. Vhodnejšia je remeselnícka taška tu je koža dostatočne hrubá. Ale aj tak je najlepšia hovädzia hladenica. Dá sa zohnať v Rempe či v koželužniach. Môžeš ju kúpiť prírodnú či farbenú. :)
Obrázok užívateľa
Gofi
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 17 Nov 2011, 13:39
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod macmatej » 28 Nov 2011, 11:31

Vyroba puzdra pre prototyp projektu bushcraftoveho noza. Je vela postupov, ale aj nasledujuci vedie k hotovemu puzdru.

Obrázok
Na papier si obkreslíme papierový model noža a okolo neho si naznačíme proporcie puzdra. Získame tak lepšiu predstavu, ako to nakoniec bude vyzerať.

Obrázok
Ako materiál som dostal do Michala hovädziu kožu hrúbky 3mm. K opracovaniu kože sú potrebné aspoň základné nástroje: šidlo, ohraňovač a drážkovač. Môžeme si ich kúpiť alebo vyrobiť. Keďže som ich použil iba raz, ich výrobu som odflákol.

Obrázok

Obrázok
Ak koža zmäkne, zabalíme do nej nôž, prikryjeme molitanom a zaťažíme. Ja som naplnil lavór vecami, ktoré mohli mať dokopy odhadom tak 30 kg.

Obrázok

Obrázok
Zatiaľ prúžok kože prilepíme len o jednu stranu. Ja som musel vložiť dva pásiky na seba. Pretože pri sušení sa puzdro scvrklo trochu viac ako som predpokladal.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Lepidlom som zatrel stehy aj z vnútornej časti, ktorá bude skrytá v púzdre. Pozor, tam kde kvapne lepidlo už nechytí farba na kožu.

Obrázok
Ja som do pútka zapracoval aj mosadzný polkrúžok na voľné zavesenie.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Vzorky farieb zľava: žiadna, transparentná, hnedá, čierna.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia