Nože Mora

Témy o nožoch

Re: Nože Mora

Poslaťod neeoo » 24 Nov 2011, 22:40

Ahojte, uz dlhsi cas citam toto forum a aj na zaklade tohto prispevku som si objednal morakniv zo stranok p.Mearsa.
Dakujem za typ je to skvela volba za super cenu ! :yees:
neeoo
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 24 Nov 2011, 22:20
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 05 Dec 2011, 23:26

Zaujimave ze niekedy sa objavi zelena varianta 511, teda 546G.

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 06 Dec 2011, 20:37

Par postrehov co som si vsimol:

Mora Q511:
yyrobca udava hrubku ocele 2mm, ale ja som na mnohych miestach nameral stale 2.5mm
teda ocel je rovnako hruba ako ma TopQ
vyska vybrusu je 7mm
carbon steel

TopQ:
hrubka cepele zodpoveda 2.5mm podla vyrobcu
vysku vybrusu som odmeral na 6mm, neviem ci to tak bolo aj od vyroby, lebo tento noz som uz vela krat brusil
stainlees steel

Zaver:
Neviem preco ale s topQ sa mi pracuje lepsie. Ak by bola vyska vybrusu rovnaka, potom aj ostrie by malo byt rovnake.


Obrázok
geometria rezneho klinu

Obrázok
Fotka po vybaleni z krabice pred par mesiacmi
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 09 Dec 2011, 22:29

Nejake dalsie upgrady:

TopQ: Este mi zostalo oraznove tritiove svetlo, nevedel som kam snim, tak som ho zapustil do rucky.

Q511:
Puzdro som nahrial a urobil na nom ohyb ako ma cliper.
Ked bolo ete teple stlacil som cast, kde byvala zastita prstov. Puzdro sa tak zuzilo a noz sa zacvake a nevypadne.


Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Nože Mora

Poslaťod 6strings » 11 Dec 2011, 14:08

tymto mojim prispevkom by som chcel oslovit hlavne majitelov noza MORA 2000, nakolko by som potreboval zistit nasledovne rozmery X,Y,Z zakotovane v obrazku. podarilo sa mi zistit ze ho dostanem od priatelky na vianoce a chcel by som nan dat este pred vianocami nieco vygravirovat. a mam niekolko napadov co by som tam chcel mat, a podla rozmerov si to mozem presnejsie vybrat a upravit... ak by sa nasla dobra dusa ktora by to odmerala na svojom noziku, budem naozaj uprimne vdacny. :wolf:
Prílohy
Mora+2000+Knife.jpg
MORA 2000
MORA Q511
Colt Linerlock Carbon Fiber Handle Black Blade
Opinel NO.9 inox
Opinel NO.9 carbon
Obrázok užívateľa
6strings
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 09 Máj 2011, 13:59
Bydlisko: PE
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Nože Mora

Poslaťod marian160 » 11 Dec 2011, 19:54

X - 1,5 cm
Y - 5 cm
Z - 5,4 cm
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Nože Mora

Poslaťod buffalo » 20 Dec 2011, 20:37

Ahojte vsetci,som tu novy...ale dovolim si reagovat na toto vlakno.stal som sa velmi spokojnym majitelom MORY 2OOO 8)
Myslim,ze nenapisem o tomto nozi nic nove ked napisem,ze je skveli a milujem ho a dokonca ma ani nejako nerusi to umele puzdro,ktore som omotal paracordom :mrgreen: ale preco ta chvala? dnes som bol trosku v prirode a musim povedat,ze tento noz miluje drevo,cepel nim prechadzala ako cez maslo.Chudak moj cudeman 222-c sa ani z daleka nechytal aj ked je to dost slusny noz.Ale aspon si rozdelili ulohy batoning-cudeman,rezanie,struhanie- moje moratko :wink: pridavam ich spolocne foto
Prílohy
IMG_0019.jpg
Naposledy upravil buffalo dňa 21 Dec 2011, 10:59, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
buffalo
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 20 Dec 2011, 11:42
Bydlisko: TRNAVA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 21 Dec 2011, 00:00

K Laplanderke som dostal darcek noz MORA Clipper. Svimol som si ze tych Clipperov je viacero verzii. Prave tento moj ma trn zapusteny v rucke az do 90%. Podobne ako je tomu u 510.

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 21 Dec 2011, 19:16

@macmatej: 90%? Ak ma pamäť neklame, tak v tom sete pri Laplanderke je dodávaný zelený nerezový clipper 860 (tvarovo identický s 840kou, ktorá je uhlíková). No a tieto majú tŕň ani nie do polovice, 840ka je na tvojom obrázku druhá odvrchu. Alebo začali dodávať nejaký iný model?

Ináč u týchto novších nožov mora s plastovými rukoväťami by som na väčšej dĺžke tŕňa nejak nebazíroval. Tieto čepele sú tak zaliate v tom plaste, že jednoducho aj keď tŕň nieje ani v polovici, je to až prekvapivo pevné, mne osobne prídu pevnejšie než mory s drevenou rúčkou z brezy. Ja som 860ke viackrát dobre naložil klackom a zatiaľ všetko v pohode. Na nete som postrehol pár prípadov, kde pri batoningu s kliperom skôr došlo k dolámaniu čepele/špičky, než porušeniu rukoväte, alebo zlomu v tŕni. To svedčí o pevnosti týchto plastových rúčiek.

(foto z bladeforums.com)


Pre ľudí, ktorí batoning s morou nerobia (čo je správne, lebo mory na to celkovo niesú prispôsobené) je to v podstate bezpredmetné, lebo pri normálnom používaní nijaké takéto poškodenie nehrozí.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 22 Dec 2011, 00:13

SKW píše:@macmatej: 90%?

No mozno je to len 80%. Skusal som prilozit maly magnet, a drzi vsade okrem toho zeleneho konca. Teda urcite je to viac ako na obr. kory som vlozil, alebo na tomto videu.

Bol som len prijemne prekvapeny dlzkou trna. Pretoze som mal pocit, ze kratky trn sa hodi skor na krajanie salamu a nie rezanie do dreva.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 22 Dec 2011, 22:56

Kód: Vybrať všetko
http://woodtrekker.blogspot.com/2011/06/guest-post-mora-511-knife-and-sheath.html


Takto si môžte upraviť záštitový výstupok na plastovom púzdre od mory 511 na nosenie firesteelu. Opäť, nieje to najelegantnejšie riešenie, no treba uznať ako nápad je to originálne a myslím si že aj celkom použiteľné, možno sa to niekomu zapáči a rozhodne sa práve pre takúto úpravu
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod 6strings » 28 Dec 2011, 00:44

Ahojte, tak davam sem fotku tej vygravirovanej mory2000
Prílohy
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
MORA 2000
MORA Q511
Colt Linerlock Carbon Fiber Handle Black Blade
Opinel NO.9 inox
Opinel NO.9 carbon
Obrázok užívateľa
6strings
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 09 Máj 2011, 13:59
Bydlisko: PE
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Michal » 28 Dec 2011, 01:51

6strings píše:Ahojte, tak davam sem fotku tej vygravirovanej mory2000


Daval si gravirovat laserom? Zaujima ma to preto ci je to palene dohlbky, alebo nad povrch cepele zapeceny prasok
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Nože Mora

Poslaťod 6strings » 30 Dec 2011, 18:28

Michal, neviem ti to s urcitostou povedat, toto je prva vec co som si daval gravirovat. ale ak chces, kukni stranku http://www.rekuk.sk u nich som to daval robit, pripadne im napis mail a snad ti odpisu aku maju technologiu pri laseroch.

ale podla mna to moc do hlbky neni, takze asi to bude len prasok, ale s istotou ti to nepoviem.
MORA 2000
MORA Q511
Colt Linerlock Carbon Fiber Handle Black Blade
Opinel NO.9 inox
Opinel NO.9 carbon
Obrázok užívateľa
6strings
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 09 Máj 2011, 13:59
Bydlisko: PE
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Mora versus kapr - krátký test

Poslaťod Pája » 02 Jan 2012, 15:48

Sice jsem to už publikovala na blogu, ale sem chodí víc lidí, kterým by se to mohlo hodit. Takže předkládám krátký text o tom, jak si mora 511 poradila s letošním kaprem. :-)

Mora 511 je velmi levná kudla pro všestranné užití - je to pracovní nůž, který si na nic nehraje. U mě běžně slouží na zahradě, v dílně, při vyřezávání. Zvládne jemné práce stejně jako battoning a páčení. Dělá všechno bez odmlouvání, protože je to pracovní nůž a na estetiku a ohledy se nehledí.
Původně jsem letošního kapra chtěla dělat Koboldem od Ondry Kašuby, ale jelikož si pár lidí na buhcraft-portálu stěžovalo, že se mory doporučují, ale není slyšet o jejich práci, bylo rozhodnuto. Kobold bude muset počkat na jinou rybu.

Nejdřív jsem již bezhlavého kapra otevřela - šlo to relativně dobře, jen mezi břišními ploutvemi to byl poněkud oříšek. Dále vybrat vnitřnosti, vyselektovat žluč a střeva a pak obrat těch pár šupin z jinak holého těla. To jsem dělala hřbetem, ale jelikož ho nemám ještě pořád zbroušený od výsekového otřepu, tak to moc nešlo.

Letos jsme se rozhodli kapra filetovat, na což by asi byla vhodnější delší čepel, nicméně preferuju jistý úchop a kontrolovaný řez, takže prostředníček jsem zahákla o záštitu, ukazovák kloubem opřela o čepel, a jelo se. Špička sice nebyla úplně ideálně ostrá, nicméně po překonání prvotního odporu svaloviny čepel pěkně klouzala po žebrech. Práce nebyla i moc složitější, než svlékat rolák. Jenom to chtělo trošku trpělivosti.
Po vyfiletování následovalo uříznutí ploutví. Rozříznutí tkáně a kůže (a zapomenutých šupin) v pohodě, u kostí to vyžadovalo docela zabrat, ale nakonec se to poddalo, popřípadě jsem dolomila rukou. Pokusila jsem se odříznout i hřbetní ploutev, ale tady byla mora už krátká; do služby byl krátkodobě povolán sekáček. Úplně nakonec jsem uřízla ocas.

Pracovalo se mi pohodlně celou dobu. Normálně je mi rukojeť trochu velká, dnes mi přišlo, že mi v ruce seděla jako ulitá a tvořila výbornou oporu - na ruce jsem citlivá, to mi věřte. Kapr byl řádně slizký, ale nepřišlo mně, že by klouzala. Nebo aspoň ne moc.
Co se týče skandinávského ostří, to vydrželo být funkční po celou operaci. Myslela jsem si, že výška výbrusu bude na tuto práci malá, ale nakonec to nebylo nějak poznat. Kdyby byl o něco vyšší, možná by šel do řezu o něco ochotněji. Nůž ani na začátku neholil, na konci se mi subjektivně jevil o něco tupější, nakolik, to nedovedu objektivně posoudit. Od řezání a sekání kostí se semtam objevil nějaký otlaček a asi dva mikrozoubky (páteř…), nicméně si myslím, že toto vyřeší keramika.

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron