Nože Mora

Témy o nožoch

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 19 Jan 2012, 21:09

Legil píše:Dost som googlil ale predava niekto na SK ten nôž Hultafors ?
Ak ste niekto šikovnejší, dajte prosím link na predajcu.
Mne najde len sekery ... Dakujem



Nedávno som si všimol, že nože značky Hultafors už majú v ponuke aj na http://www.resetar.sk. Veľmi ma to potešilo, lebo už dávnejšie poškuľujem po týchto nožoch. Dnes som si preto objednal hneď tri modely: HVK, GK a RFR, tak uvidíme ako sa mi budú pozdávať, ale ja mám taký pocit, že si budeme rozumieť veľmi dobre... :mrgreen: :wink:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Nový typ mora 511

Poslaťod Pája » 30 Jan 2012, 20:06

Ani dvě mory stejné řady nemusí být stejné. Nová má tenčí čepel a nižší výbrus. U Erika Frosta se inovovalo:

Obrázok

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Nože Mora

Poslaťod fatal_error » 31 Jan 2012, 18:43

Mozno ste uz postrehli...kto nie, nech sa paci :)
Kód: Vybrať všetko
http://www.noze-nuz.com/recenze/mora-mora/mora-mora.php
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 01 Feb 2012, 15:41

Neviete niekto, náhodou, pokiaľ siaha tŕň v rukoväti noža mora classic 2 ? ( ten s drevenou rúčkou ). V "jednotke" ide naprieč celou rukoväťou a na druhom konci sa ešte istí záražkou. Skúšal som to zistiť magnetom a vychádza mi to, zhruba, že siaha tak do 3/4 rukoväte, no neviem to isto... :-k
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 01 Feb 2012, 17:14

Tu máš xray mory classic #2:
Obrázok

Tŕň až po koniec rukoväte so zaistením na konci robili ešte za starých čias, keď sa nešetrilo na materiáloch ako dnes (skracujú tŕň a stenčujú čepele).
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 01 Feb 2012, 20:25

Vďaka za obrázok, inak k tomu šetreniu... Trochu som bol prekvapený, keď som vzhliadol fotky 511- tok, ktoré tu hodila Pája. Myslím si, že Mora nerobí dobre, keď "inovuje" ( konštrukčne ) najznámejšie modely, na ktorých firma "povyrástla". Tým mám na mysli klasické modely s drevenou rukoväťou a teraz konštrukčné "ochudobnenie", inak skvelej, 511-ky. :evil: Tento model používam najradšej. Nôž je malý, ale dostatočne silný, tŕň siaha do 3/4 rúčky, vyšší výbrus garantuje dobrú rezivosť, veľmi šikovne sa ním manipuluje ( akurátna dĺžka čepele ). Tak sa mi zapáčil, že som uvažoval o tom ,že si ešte jeden zadovážim "do rezervy". Ale teraz..., jednoducho, aspoň pre mňa, to už nie je ono... [-( [-X Ale, ak mám byť úprimný, teraz mi je to tak aj trochu jedno, odkedy mi prišli nože od firmy Hultafors, tak model HVK je veľmi podobný starej 511- ke a plne ju zastúpi. To je to "pravé orechové". :yawinkle: Čím ďalej, tým viac mám pocit, že Mora sa stáva komerčnou záležitosťou, chce sa iba "nabaliť" a kvantita ide na úkor kvality. Ale o tom si už pred časom písal aj ty ...
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Nože Mora

Poslaťod geron » 05 Feb 2012, 15:30

Uvažoval som aj o 711 ale tá má na mna asi prilis velku rúčku.
Ešte som sa chcel spýtať či sa po odrezaní záštity na more 511 sa nôž v púzdre nehýbe.
geron
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 26 Jan 2012, 20:52
Bydlisko: banska bystrica
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 05 Feb 2012, 16:49

Ja som na svojej 511-ke záštitu taktiež odstránil, nôž sa v púzdre síce hýbe dosť (hrká), ale drží tam solídne. Inak to púzdro je umelohmotné, čiže dalo by sa aj nejako "vytuningovať", aby nôž v ňom lepšie sedel (trochu nahriať a stlačiť). Kľudne si ten nôž kúp a vyskúšaj, síce čepeľ je už trochu tenšia a výbrus menší, ale stále je to dobrý nôž - svoje si spraví. Teraz to možno je niečo podobné ako clipper v uhlíku. :-k Stojí iba 5,50 eur, čiže je skoro zadarmo. A keď sa Ti nebude pozdávať, tak si jednoducho zaobstaráš nejaký iný model od mory, alebo Hultaf. HVK. :wink: Ja mám ešte tu staršiu 511-ku, preto som trochu "rozčarovaný" z tej novej, ale vravím, aj tá novšia si svoju prácu určite spraví, hoci v mojich očiach už jednoducho trochu poklesla. :wink:
Naposledy upravil Rolf dňa 03 Apr 2012, 19:20, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 05 Feb 2012, 17:29

Chcel by som len trochu ozrejmiť, že samotný uhol výbrusu pri starej a novej more 511 zostáva nezmenený. Zmenená je len jeho výška a to z dôvodu stenčenia čepele. Čiže teoreticky, nôž by mal krájať rovnako, stenčenie čepele sa odrazí "len" v zvýšenom riziku zlomenia čepele pri tvrdých technikách ako batoning a truncating, a možno pri rezaní do dreva nebude tak odtláčat triesku, no na druhej strane tenšia čepeľ bude excelovať pri krájaní potravín. Taktiež z hľadiska brúsenia (pokiaľ brúsite scandi správne) je jednoduchšie nabrúsiť čepeľ na tej novšej 511ke, než pri tej staršej verzii, pretože odstránite z čepele menej materiálu.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 06 Feb 2012, 15:30

Nedávno som v téme- Hultafors GK- písal o podobnosti nožov značiek: Mora a Hultafors medzi modelmi: Mora 511 a Hultafors HVK (nerezové prevedenia: Mora 546 a Hultaf. RFR- obidva nože majú modré rukoväte). Podobné majú najmä čepele: dĺžku, hrúbku a výšku výbrusu (na obrázku to tak nevyzerá, ale výška výbrusu je rovnaká). A samozrejme, rovnakú majú aj kvalitu a výkon. :yees:

Pre tých, ktorí tieto nože ešte nepoznajú pridávam, pre názornosť, aj nejaké foto mojich nožov (týchto modelov):
Prílohy
mora1.jpg
mora 2.jpg
mora3.jpg
mora4.jpg
mora5.jpg
Naposledy upravil Rolf dňa 03 Apr 2012, 19:23, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Nože Mora

Poslaťod geron » 20 Feb 2012, 20:57

Kúpil som si tú Moru 511 a je super :D čakal som že čepel bude tenšia ale je dost hruba na vsetko co potrebujem a ani ju v rukách neohnem.
Ostrie je dosť náchylné, už sa mi ho podarilo koskok zrolovať :oops:
Jediné čo sa mi nepáči je že do toho otvoru na opasok sa normálny kožený ledva vojde ale účel splní a aj tak ho chcem nosiť ako neck knife.
Neviem síce aká bola stará verzia ale s touto som úplne spokojný, môžem vrelo doporučiť. :yees:
geron
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 26 Jan 2012, 20:52
Bydlisko: banska bystrica
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Nože Mora

Poslaťod paly » 20 Feb 2012, 20:59

nazdar,kupil som tuto moru

Kód: Vybrať všetko
http://www.grube.sk/katalog/action/productdetail/oc/2221/product/noz-mora-companion-mg.xhtml


je tak ostra ze holi :D zatial velka spokojnost je to moja prva mora
Vincere aut mori
paly
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 18 Feb 2012, 22:48
Bydlisko: kamenica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 20 Feb 2012, 21:04

Gratulujem páni k dobrej kúpe... :yees: Síce, stále sa opakujem (ale veď, opakovanie je matkou múdrosti... :) ), ohľadne týchto praktických nožov, ale nedá mi to... :D Sú to výborne nože a na bežné aktivity úplne postačujúce. Čo sa týka hrúbky: vlastním Hultafors GK, ktorý má ani nie 3mm hrubú čepeľ a musím povedať, že pre mňa je to už tak maximum, hrubšia čepeľ by už bola dosť nepraktická. 2mm-2.5mmm čepeľ úplne stačí. Nikdy som nemal potrebu nožom štiepať drevo a ak už niekedy, raz za čas, je to potrebné, tak aj s týmito nožmi to človek hravo zvládne... :yees: Na iné aktivity máme predsa sekery a pílky ... 8) (Rozdiel medzi novou a starou 511-kou-viď fotky (Pája), novšia tmavočervená, staršia svetločervená).
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Nože Mora

Poslaťod keres » 20 Feb 2012, 21:05

Chcem sa poďakovať SKW :) Skvelé vlakno a je vidieť že o morách toho vieš fakt veľa . Vlastním MORU 2000 a TRIFLEX. 2000 do kuchyne aTRIFLEX do deva ako stvorený :yees: Akurát som záves na púzdre vymenil za kus kože.Časom chcem skúsiť urobiť rúčku z dreva keď je to severan :mrgreen:

Nemá dakto skúsenosti z trojvrstvov čepeľou na MORACH
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: Nože Mora

Poslaťod bapa » 20 Feb 2012, 21:07

Zdá sa mi, že tu zmizli nejaké príspevky ak sa mýlim opravte ma - myslím, že niekto sa tu pýtal na Moru s laminovanou čepeľou, ako je odolná a krehká, či sa kvôli vyššej tvrdosti nevyštepuje z ostria. Nemám vlastnú skúsenosť, ale natrafil som na 2 videá na youtube, na ktorých boli zlomené špičky, z toho v jednom videu prezentoval bodanie Morou do smrekového dreva a vypačovanie špičky (nezdalo sa mi, že by to nejako preháňal). Je otázka, či klasická čepeľ z HighCarbon pri trochu nižšej tvrdosti a vyššej húževnatosti vydrží viac. Celkovo sú do lesa (bushcraft) prezentované skôr čepele z HighCarbon a nie lamino.






//príspevky sú obnovené zo zálohy
//skw
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia