Sušené ovocie

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Sušené ovocie

Poslaťod pawuk » 08 Feb 2012, 17:37

Nosíte na výlety sušené ovocie?
Sušíte ovocie doma a aké máte s tým skúsenosti.
Ja preferujem sušené hrozienka a banány.

Ako ste na tom vy?
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod fremen » 08 Feb 2012, 18:09

Mne sa velmi osvedcila "studentska zmes"- alebo obdobna zmes orieskov, hrozienok, bananov, kadejakeho ovocia... Velmi to dokaze vzpruzit, ked uz je clovek v koncoch- inymi slovami- doda to sil. Ale so suenim ovocia skusenosti nemam, iba jablka zme doma zvykli takto upravovat...
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod mihal » 08 Feb 2012, 18:17

sušené ovocie, vyborna vec, doma sme sušili jablká, ale usušís si prakticky čokolvek. odorúčam plody goji.
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod Kapo » 08 Feb 2012, 18:21

Kupovať ovocie v supermarkete a sušiť ho asi nemá veľký význam. To už si radšej kúpiť nasušené.
Ale sušiť vlastné prebytky je super riešenie uskladnenia ovocia, zeleniny a aj mäsa. Mám rád sušené potraviny, a už sa teším na vlastné produkty.
Zatiaľ som sušil len huby, šípky, jablká, slivky a mäso. Viac menej pre skúšku, ako potrebu uskladnenia.
Ja zase odporúčam slivku zbaviť kôstky a do vnútra strčiť orech a usušiť. :yees:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod venco » 08 Feb 2012, 19:55

Najlepšie sušené ovocie je oravská slanina...hehe. Sem tam si ale kupujem už nasušené ovocie v Tescu. :P
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod carlos9780 » 08 Feb 2012, 21:42

Ja si vždy kúpim pol kila študentskej zmesi keď sa motám za ženou po miletičke na trhu :mrgreen: ,vačšinou mi je potom dosť zle od žalúdka(nie z ovocia ale z toho kolko toho požerem :lol: ) ,ale do lesa ma to ešte nenapadlo zobrať,dobrý nápad,dik za tip :yees: p.s. o energet. hodnote,chuti,skladnosti,množstve vitaminou a trvanlivosti sa hádam baviť nemusíme-super vec
carlos9780
 
Príspevky: 232
Registrovaný: 22 Okt 2011, 21:40
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 151 x
Dostal Ďakujem: 130 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod stormmast3r » 08 Feb 2012, 22:19

Oplati sa kúpiť sušičku ovocia? Vrátia sa mi vstupne a prevadzkove naklady?

Koľko stoji kilowathodina elektriny ? :D
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod mihal » 08 Feb 2012, 23:17

okolo 85 centov opravte ma ak sa mýlim. neviem kolko stoji sušička , no nikdy sme ju nemali a ovocie aj hryby sme sušili :) normalne na sytach . susička ten proces akurát urychli a zabera menšiu plochu. v prípade masa je vyhodne mat sušičku ale to zvladnes aj v rure kde to maso aj tak musiš pasterizovat najprv. záleži aj od toho kolko toho nasušiš +/- si už vyhodnoť sám.
ešte volakde som čítal o improvizovanej sušičke z kartonovej krabice a 40w žiarovke na spodku :) :idea:
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod stormmast3r » 08 Feb 2012, 23:42

mihal píše:okolo 85 centov


0,85€ to je nejak vela, ja odhadujem okolo 25 :-k
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod mihal » 09 Feb 2012, 00:53

jejda sorry neviem preco som mal ukotvene v hlave toto čislo je to od 0,06 do 0.113 zalezi od nejakehho tarifu aký ma domácnosť najlahšie zistiš na polročnom vyučtovaní
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod Kapo » 09 Feb 2012, 11:00

stormmast3r píše:Oplati sa kúpiť sušičku ovocia? Vrátia sa mi vstupne a prevadzkove naklady?



Kapo píše:Kupovať ovocie v supermarkete a sušiť ho asi nemá veľký význam. To už si radšej kúpiť nasušené.
Ale sušiť vlastné prebytky je super riešenie uskladnenia ovocia, zeleniny a aj mäsa.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod Rolf » 09 Feb 2012, 18:24

Ja mám taktiež rád sušené ovocie. Môže byť akéhokoľvek druhu. Myslím si, že takto upravené je okrem iného výbornou "chuťovkou". :yees: Pamätám sa, že pokiaľ žili rodičia mojej matky, čiže moji starí rodičia, tak oni v kuchyni používali na varenie piecku na drevo, čo malo aj svoje "sekundárne" výhody. Mohli si pri peci kadečo vysušiť, napr. hríby a práve aj spomínané ovocie. Spomínam si, že sušili predovšetkým slivky, hrušky (nejaká malá odroda, skoro prezrievali a sú veľmi vhodné na pálenie hruškovice) :mrgreen: a nakrájané jablká. Musím povedať, že ovocie bolo usušené naozaj veľmi kvalitne, pekne voňalo a chutilo výborne. Bohužiaľ, mi doma ovocie nesušíme. Máme síce sušičku, ktorá bola ale primárne určená na sušenie bielizne (nefunkčná splašená otcom pred rokmi a neskôr opravená). Je pomerne veľká (ako klasická vysoká chladnička) a vynikajúco sa v nej sušia hríby. Raz sme skúšali sušiť aj slivky, ale sušenie trvá pomerne dlho, čiže je aj vyššia spotreba elektriny. :( V súčastnosti sa dajú kúpiť rôzne "stolové" (menšie) sušičky, ale či sa to oplatí, tak neviem... :-k Asi skôr nie... Človek do toho veľa nenaloží a spotreba energie asi tiež nebude najmenšia (môj známy má niečo podobné). Môj názor je, že najviac sa to oplatí robiť tomu, kto má prístup k nejakému zdroju tepla, ktorý "beží" viacmenej nepretržite (kúrenie drevom, varenie v kuchyni drevom, alebo niečo podobné... :yawinkle: Inak nám neostáva iné, len kupovať "v Tescu". :yawinkle: Inak, na raňajky si rád kupujem ovsené vločky, v ktorých sú zamiešané kúsky rôzneho sušeného ovocia, spolu s lieskovcami, tekvicovými semiačkami, slnečnicovými sem. a podobnými vecami, až to vyzerá ako "zob pre papagájov" :lol: , ale mne tento "prírodný" produkt veľmi chutí a do takto zmiešaných vločiek (s plodmi prírody) vlejem mlieko, pridám sušené hrozienka, trochu granka, trochu škorice, dám to zohriať do mikrovlnky a vznikne z toho celkom dobrá "kaša". :yees:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod mihal » 09 Feb 2012, 19:22

ja by som potrebu sušičky videl len ak máš záhradu a vela ovocia, i keď ovocie mam rádšej v kvapalnej forme, hlavne slivky hrušky a marhule, ak si vášnivy hubár a nemáš priestory na to alebo keď sušiš vela masa, ale vela. najlepšia sušička je slnko a prievan :)
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod stormmast3r » 09 Feb 2012, 19:23

tak ma napada, neskušal niekto sušiť na tom rošte za chladničkou/mrazničkou?
edit: myslim to teple teleso vzadu za chladnickou.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Sušené ovocie

Poslaťod Kapo » 10 Feb 2012, 11:49

....šak skús. Ak ti to tam uhnije, tak môžeš ešte skúsiť vysavač, telku, PC, fén, výfuk....hlavne sa nevzávaj. :mrgreen:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Ďalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron