Potrebujem poradit: Survival nôž

Témy o nožoch

Re: TOPS info

Poslaťod rayen » 19 Okt 2010, 13:51

v pohode, len mi to kus kole oci
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: TOPS info

Poslaťod fremen » 19 Okt 2010, 16:35

Jasne, myslim, ze debatu uhlik/neuhlik mozme nechat, je to ciste OT. Kolajnice a pruziny- to je nazorna ukazka, co je myslena uhlikova ocel. Aby si tomu rozumel, predstav si delenie oceli na 3 skupiny- uhlikova, nerez a praskovky.

Uhlikova- je skupina, kam patria presne take, z ktorych sa vyrabaju kolajnice, pruziny atp. presny zoznam asi neexistuje, je ich mnoho, ide o to, ze maju urcite vlastnosti.
Nerez- tam patria oceli s vyrazne vyssou korozivdornostou ako uhlikove. I ked samozrejme uhlik obsahuju tiez.
Praskove- to som uz pisal o par prispevkov vyssie.

RWL je praskova ocel s velmi dobrymi vlastnostami, velmi oblubena na noze v poslednej dobe. Ostrie samozrejme drzi velmi dobre. Ale ide o tepelne spracovanie, ako som uz viac krat pisal- totiz, aby si rozumel, ocel pred kalenim ma nizku tvrdost (danu v HRC) aby bolo mozne ju opracovavat. potom nasleduje kalenie (najma praskovky vyzaduju velmi odborny pristup s popustanim) ktore ocel vytvrdi na vyssiu tvrdot. Preto RWL moze mat rozne teploty zakalenia a vysledna moze byt bud velmi "prekalena", ked bude skutocne velmi tvrda a zaroven velmi krehka, alebo moze byt opacny extrem, ked bude malo a ocel bude "makka". Prave preto je nutne dobre vybrat noziara, ktory sa vyzna v teplotach upravy oceli- aby nasiel presne ten spravny pomer tvrdosti/huzevnatosti.... Toto je velmi laicky povedane, prosim nekamenujte ma.
Ale pripliznu predstavu to mozno moze splnit. Ak mas zaujem o noz od noziara, tak ti odporucam 2 veci, ktore urcite urob.

1.) zakladny prehlad o oceliach - napr. http://www.noze-nuz.com/nozirske_oceli/ocele.php aspon informacne, nech mas predstavu.
2.) dokladne si prejdi www.knife.cz- mas tam 100 temat o typoch oceli, nozoch, materialoch na rukovat, tvaroch noza- neponahlaj a dobre si to precitaj. uvidis, ze ti to velmi pomoze ziskat predstavu o tom, co a z coho chces. Vyberat noz od noziara neni ako kupit si maslo v samoobsluhe- asi to nebudes robit casto a ked to dobre zvazis, ziskas noz, ktory ti bude verne sluzit cely zivot.
Vela stastia!
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: TOPS info

Poslaťod unnamed » 19 Okt 2010, 16:45

krasne si to rozpisal .. ja som to pochopil a dobre si mi poradil .. za to ti patri moje podakovanie a budem rad ked sa pridaju aj ostatny .. est raz diky zdar
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: TOPS info

Poslaťod rayen » 19 Okt 2010, 17:21

uz len posledny prispevok k oceliam http://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1%C ... metalurgia a este rozdelenie http://sk.wikipedia.org/wiki/Oce%C4%BE myslim, ze dalej to riesit nema vyznam, mne proste vadi, ked sa veci nenazyvaju tak ako maju, dajme tomu profesionalna deformacia, kedze som z toho maturoval, este raz sa ospravedlnuje za OT
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: TOPS info

Poslaťod sally » 19 Okt 2010, 22:50

super, díky páni, pekne stručne informatívne o oceliach a výbere noža. Čo takto spáchať o tom článok do sekcie Pre začiatočníkov? (nech tam tie články nepíšem prevažne stále iba ja... :lol: )
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: TOPS info

Poslaťod rorschach » 11 Nov 2010, 21:28

Absolutne suhlasim s tu panujucim nazorom na TOPS.
Dizajn skvely ale nie drahe ale predrazene.
Co je skoda, lebo par kuskov sa mi od nich strasne paci.
Ten ich Tracker je strasny pruser, original WSK od Becka je niekde uplne inde.
Oni z toho spravili nemotorny noz.
Pilka na nozi nie je vobec zla ale jedinu dobru, ktoru som videl, robi Chris Reeve na svojich integralnych nozoch z A2.
Su z jedineho kusu ocele (spickova strojarina mimochodom) a maju dutu rukovat (bohuzial s kruhovzm prierezom).
Ale nevyhoda je, ze pri torznom namahani sa moze stat, ze prave vdaka pilke vam moze noz prasknut.
Pokial viem, tie jeho pilky ani nie su na drevo (male zuby) ale skor na plech ämodel Aviator pre pilotov, ktory stroskotaju)
Ja by som ocel 1095 nehanil.
Ked si zoberiete KA-BAR a ich klasiku (kazdy ten noz pozna, v USA Army ich pouzivaju dodnes) je z tejto ocele.
Je to casom overena ocel, tak isto aj 440 C (pozor, nie je to nastrojovka, je to nerez, chrom ma myslim okolo 13 %, trieda 17).
RAT, ESEE pouzivaju 1095 na svojich nozoch a ludia ym nozom veria a su velmi popularne.
Ale je rozdiel od koho tu ocel mate, take NIETO sa hrdo hlasi k 440 C ale neverim im ani ten obrovsky napis na cepeli.
Ma vybornu oteruvzdornost, vyrabaju sa z nej napr. gulicky do lozisk, to o urcite niecom hovori.
Uplne niekde inde su zas 440 A a 440 B, tieto ocele su o triedu horsie ako C, vlastne su to vyvojove ocele, skusali, skusali, az prisli ku C.
Zalezi najviac na tepelnom spracovani ocele, aj kvalitnu ocel moze vyrobca moze pokazit nespravnym TS.
Victorinox napr. pouziva na svojich SAK rozne ocele (nepouzivaju 420), riadia sa trhom a nakupuju ocele (musi mat minimalne zlozenie ako pozaduju) v celom svete. Kazde zelezko je kalene na inu tvrdost, cepele maju okolo 56 HRC.
A este a to mi neda :-)
Uhlikova ocel neexistuje (nespravny preklad z angl. Carbon Steel, spravne oznacenie je nastrojova ocel (trieda 19), rozne nastroje, sustruhove noze.
Uhlikova ocel je cisto iba zelezo a uhlik (okolo 1 - 3 %), takuto ocel nikto nevyraba a ani sa nepouziva, nema vhodne vlastnosti, ktore sa vacsinou ziadaju po oceliach.
Vlastnosti oceli sa menia roznymi legurami (Vanad, Wolfram, Sira) (nerez ma mat 13 - 17 % Cr, Chrom brani v oxidacii uhlika, uhlik okolo 1 %).
Najblizsie ma k tomuto oznaceniu asi O1 (myslim, ze je to 19191), ta ma minimalne legur.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod jimmy09 » 23 Feb 2011, 14:52

Potreboval by som poradit pri výbere noža do lesa. Pouzivam Blackjack Grunt ale ma prasknutu spickum takze zacinam zhanat nejaky novy noz. Preklikal som uz vela stranok ale stale si nejak neviem vybrat. Chcel by som noz tak do 30eur.
jimmy09
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 07 Feb 2011, 21:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod fremen » 23 Feb 2011, 15:06

Mas dve moznosti v tejto cenovej kategorii. Bud pojdes cestou blizsie k bushcraftu- v tom pripade sa pozri po nozoch znacky MORA atp- najdes tu cele vlakno o nich. Su to velmi dobre noze za rozumnu cenu, ale nie je to na hrubu pracu.

Alebo potom vacsi univerzalny nastroj, s ktorym sice jemnejsiu pracu ako vyrezavanie budes robit obtiaznejsie, ale na sekanie, rezanie, pripravu pristreska atp. je optimalnejsi. Za mna by som ti v tejto kategorii odporucil noz od firmy Cold Steel, model Bushman. Vlastnim ho, ako univerzalny nastroj je na nezaplatenie. A znesie snad vsetko. Alebo potom noz glock- aj ten by sa ti zmestil do rozpoctu.

Pripadne viac rozpis, an co ten noz chces...
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod jimmy09 » 23 Feb 2011, 15:18

Ja by som chcel nejaky co by sa hodil aj na sekanie ale dala by sa zvladnut snim aj jemnejsia praca. Pozdava sa mi nieco take ako ma Bear Grylls, myslim ze ten noz sa hodi na vela veci.

Obrázok
jimmy09
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 07 Feb 2011, 21:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod fremen » 23 Feb 2011, 15:45

Suhlasim, kedze podobny noz som si dal vyrobit. Ale tam pocitaj podstatne vyssiu cenu ako 30-50 euro. Samozrejme zalezi na materialoch, ale- na knife ti na tuto cenovu ponuku asi nikto nezareaguje. Podobne noze v nizkych cenovych kategoriach, ale velmi funkcne vyraba polsky noziar tlim- pozri jeho stranky. Alebo- pokial trvas na tomto tvare- pozri si na knife o stranu spat, kde si prispel- je tam odkaz na cinsku verziu tohto noza z AUS8 (co je celkom dobra ocel) a pisal tam niekto, ze si ho objednal. Skusil by som sa porozpravat s nim, co ho to vyslo- ak mu uz prisiel, tak ako je na tom so spracovanim. Ale tie noze MORA by som si na tvojom mieste tiez pozrel.
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod jimmy09 » 23 Feb 2011, 15:50

Kolko ta vysla ta kudla? Ja sa v tych oceliach nevyznam. Mne postaci nejaka obycajna ocel. Keby som si to chcel dat vyrobit kolko by ma to asi stalo?
jimmy09
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 07 Feb 2011, 21:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod sally » 23 Feb 2011, 16:09

to, čo má Bear Grylls nie je veľká kudla, je to "obyčajný malý nôž." :) Nôž na štiepanie je veľkosťou aspoň ako Kabar heavy, cenovo okolo 70e (alebo veľkostne podobné - Fallkniven A1...no to si cenovo inde)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod Richo » 23 Feb 2011, 18:36

Napríklad:
http://noziarstvo.sk/presta/manufacture ... erway=desc
značka: Black Fox
konštrukcia: full-tang
oceľ: 440A
tvrdosť: 55-57 HRC
cena: okolo 30 eur
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod lynx » 23 Feb 2011, 19:06

jimmy09 píše:Ja by som chcel nejaky co by sa hodil aj na sekanie ale dala by sa zvladnut snim aj jemnejsia praca.


Take poziadavky som mal aj ja na zaciatku, ale taky noz prakticky neexistuje, ten bearov je doteraz aj moj sen, ale s nim sa veru neda sekat ma 10cm a to je malo, ale ak si pozeral ultimate survival, tak Bear po nom buchal nejakym drevom a tak si vlastne vynahradil sekanie... no a pochopil som :) , ze na sekanie
je urcena sekera, al. maceta, al. kukri... Ten noz sa mi vsak fakt paci, no ale ja sa chystam kupit moru bushcraft triflex, je na mensie prace (za super cenu), ale na sekanie mi posluzi sekera...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod jimmy09 » 23 Feb 2011, 22:31

A nieco podobne ako ten Gryllsov noz by ste nevedli poradit? Nejaky full-tang. Cepel 11-13 cm cepel a taky podobny tvar aky ma ten Gryllsov.
jimmy09
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 07 Feb 2011, 21:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron