vypracovanie kože mozgom a inými spôsobmi

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

vypracovanie kože mozgom a inými spôsobmi

Poslaťod Ikhan » 05 Mar 2012, 20:05

Zozen si kozu od polovnika. oni to zahadzuju. najlepsie jeleniu ci laniu, ta je dost dobra i primerane velka.
potom na nu sprav rám, dostatocne velky, cca 30 cm naviac na kazdej strane, bo ju budes napinat

az sa dostanes tak daleko, ze spravis tie dve veci, tak napis sem, môzme pokracovat.

na napinanie existuje dobry figel, ale o tom potom. najprv zacni so zhananim koze
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod Joda » 05 Mar 2012, 21:57

:shock: kámo kámo... nadpis mě zaujal a očekával sem i nějakou zajímavost a hezký přehledný návod pro začátečníky jak se činí kůže. Nicméně tvůj příspěvek se skládá ze čtyř řádků a z toho ve dvou z nich oznamuješ že to bude jakýsi seriál na pokračování... pouze druhý řádek nese nějaké použitelné informace - a kvůli tomu se snad nevyplatí zakládat ani nové vlákno. Pokud máš nějaké vědomosti a informace ohledně této věci a chceš se s nimi podělit s ostatníma.. učiň tak prosím nějakou přehlednou a poutavou formou pokud možno obohacenou o fotografie a další věci. To co si splodil bych dokázal i já... zatím se udržím ale příště za takový příspěvek budu nucen ti udělit negativní karmu :( pokud tohle vlákno zůstane v tomto stavu delší dobu tak bych požádal moderátory dokonce i o jeho smazání.. ale zatím bych nechal šanci k nápravě.. uvidíme.
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod Ikhan » 05 Mar 2012, 22:30

podla mna je zbytocne pisat nieco len kôli tomu, aby to bolo napisane.
pokial sa zaujimate o cinenie kozi len na teoretickej urovni, tak je to prdlajs platne, lebo kozu tako neziskate, a aj tak to nebudete vediet, lebo prax je prax...

ak sa najde niekto, kto by to chcel naozaj skusit, tak je lepsia cesta to priebezne konzulovat, ako citat o tom jak v kucharke. (vlastne skusenosti)
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod Joda » 05 Mar 2012, 22:49

Stále si tak trochu nerozumíme.. nejde o to jestli se někdo pokouší získat kůže a nebo ne... jde o to že tohle forum by mělo zůstat určitým způsobem vedené na určité úrovni - není určené k rozsáhle diskuzi na 20 stránek - od toho je chat na kterém sem tě ještě neviděl. Neshledávám proto vlákno které si založil smysluplné... kdyby to takhle udělal každý tak tohle forum můžeme zavřít protože se z toho stane jeden velkej bordel. Když někdo zakládá vlákno tak od toho tady každý očekává maximum informací které budou úhledně vedené - to co ty si nazval kuchařkou. No a proto že nemáš v úmyslu něco takového stvořit tak tohle vlákno postrádá smyslu... už si rozumíme?

poprosím tedy o smazání celého vlákna
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod Ikhan » 05 Mar 2012, 23:10

vporiadku, rešpektujem vaše pravidlá
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod Kapo » 05 Mar 2012, 23:14

Jasné, daj návod a bež do ***.... všetko neužitočné vymazať. Takto to má akože fungovať? :shock:

Joda: toť, napíšem guglovy a sa tri sekudy mám 10 receptov na vypracovanie kože mozgom

Upraveno, link nevložen, páč nefunguje. Pája
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod Pája » 05 Mar 2012, 23:17

Nedělejte z toho drama, prosím.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod sally » 05 Mar 2012, 23:25

Tak sa trocha skľudníme, páni, nie? :camp:

Ikhan - mohol by si sem dať aj pokračovanie toho návodu - lebo ľudia si radi prečítajú aj niečo "len tak teoreticky," čo ich neskôr, kľudne aj po rokoch, môže motivovať si to skúsiť aj naživo. A keďže mám od spolužiaka poľovníka sľúbenú kožu diviaka, tak môžeš kľudne pokračovať už aj z toho dôvodu. Tá koža zatiaľ síce ešte behá po 4 nohách, no už dlho nebude. :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod Ikhan » 05 Mar 2012, 23:41

sally píše: A keďže mám od spolužiaka poľovníka sľúbenú kožu diviaka, tak môžeš kľudne pokračovať už aj z toho dôvodu. Tá koža zatiaľ síce ešte behá po 4 nohách, no už dlho nebude. :yees:

diviaka takto nespravis, ide o to, ze on ma chlpy cez celu kozu durchom durch, a ta koza je vlastne takto perforovana, co u inych nebyva.
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod sally » 05 Mar 2012, 23:44

Tak ako ju mám vyčiniť? Lebo viem, že sa to dá, keďže sa z nej vyrábali a vyrábajú tašky cez plece a podobne :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod Ikhan » 05 Mar 2012, 23:57

sally píše:Tak ako ju mám vyčiniť? Lebo viem, že sa to dá, keďže sa z nej vyrábali a vyrábajú tašky cez plece a podobne :camp:

no budes ju musiet poriadne namozgovat, priamoumerne v zavislosti od hrubky. pripadne i na viac krat. a je dost mozne, ze sa ti dierky po chlpoch zvecsia, ked ju budes valchovat ci prelamovat
proste jelen je jelen..

---ok, tak sem asi nieco napisem, o tom jak sa to robi, bude to na zaciatok jednoduchsie
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod Želo » 06 Mar 2012, 06:21

Kuk sem - určite toto pomôže
http://www.kozeluzstvi.cz/
Želo
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 22 Mar 2011, 08:58
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod Kapo » 08 Mar 2012, 01:33

Ikhan píše:---ok, tak sem asi nieco napisem, o tom jak sa to robi, bude to na zaciatok jednoduchsie


To už máte napísané tu: http://www.kheya.eu/manuals.html

A tu sa dá kúpiť koža z diviny: http://katalog.centrum.sk/zverex-spol-s ... d1f9e.html

A ešte dačo všeobecné. Prvé tri mám aj odskúšané:
Činení je niekoľko typov, myslím prírodne činenie, činenie používané v histórii a to:

1. Čienie trieslovinami - týmto sa nebudem nejak zaoberať pretože sa týmto typom sa nedajú činiť kožušiny, ale iba holé odchlpené kože. Je to činenie výluhom z kôry stromov, hlavne dubu, smreku, vŕby alebo brezy. Trvá podľa hrúbky kože od cca 4 do18 mesiacov (tých 18 pri činení kravy)

2. Činenia tukom - tiež to nie je veľmi vhodné na kožušiny. Ide o vpravenie tuku medzi kolagenové vlákna kože, nahradenie vody v koži.

3. Činenie mozgom (indiánske činenie) - tiež menej vhodné na kožušiny. Je to takmer to isté ako činenie tukom, namiesto tuku sa ale používa mozog.

4. Činenie kamencom - dá sa použiť aj na kožušiny. Nefarbí vlasy, koža bude po vyčinení biela a mäkká. Činenie kamencom (síran draselno-hlinitý) je veľmi jednoduché a prakticky sa tam asi ani nedá spraviť chyba.

5. Činenie zákvasom - vhodné pre kožušinu. Koža alebo kožušina sa činí zákvasom vytvoreným z múky a otrub. Koža je tiež biela a vlas sa nezafarbí.

6. Činenie kyselinou - tiež vhodné na kožušinu. Je to obdoba činenia zákvasom, ale trochu priemyselnejšia forma. Treba dávať pozor na to, aby sa koža alebo kožušina neprekvasila príliš.

Všetky tri postupy vhodné pre kožušinu nie sú časovo náročné a trvajú od cca 2 do 14 dní.

Kožu treba po vyčinení mäkčiť a mazať.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod daniel 99 » 01 Jún 2012, 20:35

zatiaľ sa mi najviac osvedčilo činenie kamencom ( teda ja používam síran hlinitý ale to je jedno).
1.najprv treba kožu namočiť-solené čerstvé tak deň solené a sušené 2 dni a treba vymieňať vodu.
2.kožu treba zbaviť blán a tuku - používam na to obojručný nôž na drevo treba ho však trochu zatupiť lebo z ostrím sa koža ľahko rozreže. Najlepšie sa to robí ne nejakej klade keď sa o kožu oprieme a blany odrezávame.
3.ďalej sa musí poriadne vyprať v teplej vode a jari.
4.činiaca zmes na ovčiu kožu - 1jogurtový kelímok na zajačiu asi tak poldeci zmesi soli a kamenca 2:1vody aby bola úplne ponorená. Necháme ju tam asi 3 dni pričom ráno a večer zamiešame
5.kožu vyberieme,necháme stiecť (nežmýkať lebo sa môže roztrhať) a mierne ju namažeme zmesou oleja, žĺtka, vody ,a amoniaku (iba mäsovú stranu nesmie sa dostať na chlpy) zabalíme mäsom dnu a necháme deň stáť.
6. kožu rozprestrieme necháme skoro úplne vyschnúť mierne navlhšíme a mäkčíme. Je na to niekoľko spôsobov ja používam tupú hranu
7. a celkom na koniec odrežene pazuchy slabiny a podobne :D
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: vypracovanie kože mozgom (bez chlpu, do tvrda ci mäka)

Poslaťod kuny » 27 Máj 2013, 21:45

Mám jednu otázku na skúsených kožkárov :-). Učil som sa spracovať králičiu kožušinu. Celkovo sa mi podarilo spraviť 4 kusy. Činil som ich kamencom v podstate podľa návodu od daniela 99 a stránky kozeluzstvi.cz. Z hotových kožušín by som si chcel ušiť vestu, len by som chcel ešte zvýšiť odolnosť kožušiny voči vode (keby som v nej niekde zmokol). Neviem mi niekto niečo poradiť? Pomohlo by mi vyúdenie kožušín po indiánsky?
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Ďalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia