Brezová miazga

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Brezová miazga

Poslaťod kiub » 07 Mar 2012, 12:10

mihal píše:alergologicka ma varovala aby som to ako alergik na brezu nepil, je tu este niekto taky a skusal to??


Som alergicky na brezovy pel, minulu jar som skusal co to spravi a vypil som za 3 dni 5 litrov brezovej miazgy problem som nemal ziaden ale moze to byt individualne tak radsej opatrne. Mne alergolog raz zakazal chodit do lesa doteraz sa z toho smejem :lol:
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod macmatej » 07 Mar 2012, 22:45

Tak dneska som chutnal brezu aj javor. Breza mala taku horkastu chut, javor trochu sladsiu. Ale stale to chutilo ako cista voda s ovocnou aromou. Je mozne ze sa este nerozprudili cukry? Zahustenie varenim som neskusal, kedze som odobral len par deci na ochutnavku.
Prílohy
IMAG0111.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod macakv » 08 Mar 2012, 09:43

macmatej píše:Tak dneska som chutnal brezu aj javor. Breza mala taku horkastu chut, javor trochu sladsiu. Ale stale to chutilo ako cista voda s ovocnou aromou. Je mozne ze sa este nerozprudili cukry? Zahustenie varenim som neskusal, kedze som odobral len par deci na ochutnavku.

Bude to asi preto,že ešte neprebieha fotosyntéza....jedným s produktov fotosyntézy je aj sacharoza....treba brať miazgu ked sa stromy olistia a začne tento proces prebiehať.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod fwpok » 08 Mar 2012, 14:31

Zaujímalo by ma z akých stromov sa dá miazga ešte piť,spomínaná bola breza,javor,dub no aký strom by sa dal ešte využiť?Ja som dnes odskúšal pár kvapiek z orecha a chuťovo je to dosť podobné breze,ale dá sa to normálne piť? :?
fwpok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 11 Dec 2011, 11:01
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 91 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Kelko » 08 Mar 2012, 14:34

Tak orechové lístie je jedovaté.... takže miazgu by som neriskoval :roll:
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod macmatej » 08 Mar 2012, 15:03

Keby dnes nesnežilo, chcel som ochutnat ceresnu, alebo iny ovocny strom.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Michal » 09 Mar 2012, 16:43

macakv píše:
macmatej píše:Tak dneska som chutnal brezu aj javor. Breza mala taku horkastu chut, javor trochu sladsiu. Ale stale to chutilo ako cista voda s ovocnou aromou. Je mozne ze sa este nerozprudili cukry? Zahustenie varenim som neskusal, kedze som odobral len par deci na ochutnavku.

Bude to asi preto,že ešte neprebieha fotosyntéza....jedným s produktov fotosyntézy je aj sacharoza....treba brať miazgu ked sa stromy olistia a začne tento proces prebiehať.


Keď už stromy nahodia listy tak napríklad breza už neprúdi tak intenzívne... Ak vôbec niečo nakvapká. S javorom a bukom skúsenosti nemám, tento rok idem až skúšať.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod lynx » 09 Mar 2012, 17:20

najlepsie obdobie na odber miazgy je vraj pred vypucanim listkov (teda ked su to este len puciky)...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod art-crow » 10 Mar 2012, 22:22

U nás je to už v najväčšom prúde. trvá to už niečo cez 10 dní až sa divým akú majú výdatnosť ,,stromové pramene´´. Len som zostal trochu pohoršený z ostatných ľudí čo u nás tiež zbierajú miazgu. našiel som približne 20 javorov ktoré boli navŕtané ako emetál (cca 15 dier na každom strome). Človek si s kľudom odtiaľ odíde a otvory po vrtáku nechá len tak. Bohužiaľ aj takýto ľudia sú medzi nami. Ja po každé upchám dierku kúskom vetvičky.
Obrázok užívateľa
art-crow
 
Príspevky: 42
Registrovaný: 10 Mar 2012, 22:08
Bydlisko: Sereď
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 30 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod rafoo » 12 Mar 2012, 19:45

Jeden pán mi povedal, že brezová miazga sa dá použiť aj ako šampón.
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod lynx » 12 Mar 2012, 21:24

K tomu poznavaniu javora,

v tomto obdobi, ked uz sneh zliezol, nie je problem urcit javor podla listov popadanych pod nim, spolu s typickou mierne vraskavou korou (ktoru je pomerne lahko odlisit od dubu, ktory ma tiez zvraskavenu koru) je to jednoznacny znak, ze to je javor... a mozes zacat capovat... nazdravie :D
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod MIKE » 13 Mar 2012, 18:56

Ved javor takisto možno dobre identifikovať podľa typických semienok s "krídelkami". Aj po zime občas nejaké ostanú vysieť na konároch.
Obrázok užívateľa
MIKE
 
Príspevky: 82
Registrovaný: 18 Apr 2011, 14:40
Bydlisko: Ružomberok/Liptovský Mikuláš
Dal Ďakujem: 272 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod fatal_error » 13 Mar 2012, 23:23

rafoo píše:Jeden pán mi povedal, že brezová miazga sa dá použiť aj ako šampón.


áno dobre ti povedal, neviem ci to po nejakom case nema zhustnut...ale zabranuje proste vypadavaniu vlasov.a dost. :yees:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Rolf » 25 Mar 2012, 20:05

Zobral si mi z jazyka, že tá miazga je príjemne chladná a osviežujúca... Ja som ju dnes ochutnal prvýkrát v živote. Má takú príjemnú, sladkastú chuť. Pripomína mi prírodné vody Rajec, ktoré sú s rôznymi príchuťami a najviac mi tá brezová miazga pripomenula vodu Rajec s lipovou príchuťou... :) Tiež niečo podobné - chuťovo jemné, príjemné a mierne nasladkasté... :yees:
U nás miazga minulý týždeň ešte vôbec netiekla, čiže dnes prvýkrát (aspoň podľa môjho zistenia). Zhruba za tri hodiny natieklo asi deco, potom už miazga vôbec nekvapkala... Silnejšie prúdenie ešte len asi príde... :-k No mne to vôbec nevadí, chcel som iba trochu ochutnať, a to "deco" mi úplne stačilo... :) Breza, ktorú som si vybral, rástla v miernom sklone, preto som na "prívod" miazgy nemusel použiť ani "drievko". Pretože rástla šikmo, tak miazga kvapkala dolu tak, že stačilo iba hrnček položiť na zem pod smer kvapkania a pohodlne sa nádobka plnila... :wink: Tak asi o týždeň skúsim znova, možno to bude ešte o niečo lepšie... :wink:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod buffalo » 05 Apr 2012, 17:58

vcera som si aj s mojou polovickou urobil vylet na katarinku a nahodou sme narazili na osamotenu brezu,no nenacapuj si :D nakolko bola zena netrpezliva a nahanala ma, tak asi po 15min. sedenia nakvapkalo asi deci.
Prílohy
IMG_0044.jpg
IMG_0036.jpg
Obrázok užívateľa
buffalo
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 20 Dec 2011, 11:42
Bydlisko: TRNAVA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia