Dlouhodobé přežití v přírodě

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod 72janik » 12 Apr 2012, 18:00

Ahojte.volám sa jano. Pochádzam z oravy ale dlhé roky žijem v martine. Super portál na ktorom som sa dozvedel veľmi veľa. Teraz momentálne vďaka chamtivosti ľudí som bezdomovec a tak som sa dal na to ten bushcraft. momentálne okupujem veľkú fatru a idem sa učiť žiť v súlade s prírodou. Našťastie mám mobil so solárnou nabíjačkou tak sa občas ozvem. A rád sa podelím o zážitky. Teraz si uvedomujem že prvé noci budú brutal. pekný večer kamaráti a prírode zdar. Ak by sa chcel niekto pridať tak sa môžote ozvať. nejaké peniaze mi chodia na účet ale je to malo na ubytovanie. Na stavu a mobil úplne stačí takže sa nemusíte báť že by som sa chcel priživiť.
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod radeton » 12 Apr 2012, 18:02

to 72janík. je to smutné držím ti palce takto existovať dlhú dobu je dosť problematické tu už nejde o bushcraft,ale o prežitie a tam začína iné kafe na tvojom mieste by som sa snažil nájsť si nejaku prácu pokial ťa tu nič nedrží vycestuj do blavy tam nájdeš prácu aj ubytovňu.vo velkej fatre dlho nevydržíš tomu ver.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod 72janik » 12 Apr 2012, 18:03

To je v pohode. Bude so mňa milý turista, ktorý prespi v lese. a na jeseň sa vrátim do civilizácie. Ináč na túto noc nezabudnem asi. Mi v noci zavrešťala nejaká zachripnutá sova asi tak z dvoch metrov. Som si skoro fľak na textílií spravil.
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod radeton » 12 Apr 2012, 18:04

nooo človek nie je bohužial uspôsobený na to aby v lese prespal podobne ako medved zimu bez prijímania potravy. dlhodobý pobyt v lese zahrňa kopu iných vecí aby si dokázal v relat.dobrej kond.prežiť.pokial by si bol odkázaný výlučne na príjem potravy z daného prostredia zabere ti to min 70% času počas dňa a zbytok musíš rozdeliť na kopu iných činností vrátane odpočinku.takýto dlhodobý pobyt bez zásobovania z vonku je neskutočne energet.náročný v určitých lokalitách až nemožný bez toho aby sa to skôr,či neskôr neprejavilo na telesnej a aj duchovnej stránke jedinca.viem o čom píšem však vyskúšaš uvidíš.držím ti palce. na zvuky nočného aj denného lesa si zvykneš to je ten najmenší problém odporúčam ti slušne vybaviť lekárničku.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Pája » 12 Apr 2012, 18:10

Příspěvky byly přesunuty z tématu "Představte se."


Jinak Jano neupřesnil, jak přesně přespává (chata, přístřešek, chýše??), to může ovlivňovat spoustu činností a celkové životní podmínky. Zato napsal, že mu chodí nějaké peníze, které bude využívat i na nákup potravin, takže jenom o lovu a sběru to asi nebude.

Držím palce, a těším se na další postřehy. :camp:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Chameleon_sk » 12 Apr 2012, 18:15

Celkom zaujimave citanie by bolo ak by sa mu podaril pisat blog. Taky nejaky pravidelny obcasnik ako sa mu dari.
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod radeton » 12 Apr 2012, 19:58

[quote="Pája"]Příspěvky byly přesunuty z tématu "Představte se."


" takže jenom o lovu a sběru to asi nebude" napísala Pája okrem iného

Podotýkam,že lov akejkoľvek zveriny aj drobnej (zajac.bažant atd.) bez toho aby niekto bol právoplatným členom SPZ a zároveň držiteľom platnej povolenky na konkrétny druh lovnej zvery spolu s vydanou plombou na označenie ulovenej zvery je legislat.SR považovaný za trestný čin pytliactva, a v prípade že by bol osobe dokázaný môže dostať na tvrdo až 5rokov.Takže vzhľadom na túto skutočnosť je lov ako jeden zo spôsobov získvania potravy pri dlhodobom pobyte v prírodnom prostredí značné riziko a stojí za zváženie.Pritom je úplne jedno či dotyčná osoba ulovila zver strelnou zbraňou,alebo obyčajným kameňom,či odchytila do nastraženej pasce. :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod stormmast3r » 13 Apr 2012, 10:13

Postel a tepla strava na 5 rokov :)
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod 72janik » 14 Apr 2012, 21:08

Ahojte. Tak sa zasa ozývam. Musím spresniť čo som už písal. Peniaze na stravu mám. Takže žiaden lov na zver alebo žobranie. :-) takže sa túlam kade tade a snažím sa navyknúť na určité zásady. Pala tu aj otázka ubytovania. Takže mám so sebou dve celty z baumaxu 2x3 metre. A v lese na dokonanie diela voľne dostupného materiálu neúrekom. Takže nemusím ani sekať do živých stromov. Stačí keď vidím čo za sebou zanechávajú lesníci. A samozrejme keď je najhoršie tak vyhľadám nejakú turistickú ubytovňu. Ináč by som si vedel predstaviť takýto život v dvojici alebo trojici. Ale som rád že sa mi podarilo rozprúdiť takúto diskusiu. Ďakujem všetkým, ktorý prispeli veľmi cennými príspevkami a hlavne zakladateľom tohto fóra. Ináč zistil som, že nie je na svete nič krajšie ako keď je človek v depresii po prebdenej noci, vyjde na lúku zaliatu slnkom. Spraví si dobrí čajík a raňajky a pri raňajkách mu asistuje straší srniek ako sa navzájom pozorujeme a pritom sa kŕmime. Ako sa vraví na nezaplatenie a hlavne morálne povzbudzujúce. :-)
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod B-Boy » 20 Apr 2012, 14:39

Máš to ťažké držím palce!

Zaujímalo by ma ale ako často chodíš do civilizácie?
Raz do mesiaca? Vybrať peniaze nakúpiť a ideš do lesa alebo častejšie? Napr. Každý týždeň?
Dík :D
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod 72janik » 20 Apr 2012, 16:01

Troška s pohli ľady takže mám ubytovanie. Ale v podstate každý druhý deň som šiel cez nejakú dedinu. Musím však smutne skonštatovať, že človek osamote je na dve veci. :D ináč celkom zaujímavá skúsenosť a určite budem bývať v prírode veľmi často. Som síce v civilizácií ale v prírode som sa cítil lepšie. Ináč ak by sa našiel nejaký odvážlivec na dlhší pobyt v prírode (mesiac a viac) tak dajte vedieť. Ma to celkom aj chytilo. :camp:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod kastan » 20 Apr 2012, 19:17

72janik píše:...že človek osamote je na dve veci. ...

No je to už jedenáct let, co jsem si vyzkoušel pár dní solo akci. V únoru přišla obleva, tak abych se co nejvíce izoloval od lidí a nikoho fakt nepotkal vyrazil jsem do bučin Jizerských hor v neděli odpoledne. Nakvartýroval jsem se do jednoho předválečného bunkru. Beton, takže chladná věc. Naštěstí v něm byly stará kamínka. Toulal jsem se po lesích, vyráběl doplnky do dočasného příbytku,opatřoval dřevo atd. Ve čtvrtek na mě přišla nějaká depka, k večeru jsem se narychlo sbalil a vyrazil už za tmy domů. Cejtil jsem takovou samotu, fakt bych to nečekal. Tři dny v pohodě, pak se to otočilo a musel jsem se vrátit. :roll:
Obrázok užívateľa
kastan
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Apr 2012, 16:46
Bydlisko: Liberecko, ČR
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod 72janik » 20 Apr 2012, 19:37

Presne ako píšeš. Chvíľu sa to dá. Ale keďže je človek tvor spoločensky tak aspoň pri večernom :camp: by rád bilancoval deň a podelil sa o skúsenosti a teplo ohníka.
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod kastan » 20 Apr 2012, 19:39

jo jo, ještě bych dodal: né, že bych nevydržel jednu depku, ale stejně jsem se chtěl v pátek vrátit. Tak už jsem se netrápil :mrgreen:
Obrázok užívateľa
kastan
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Apr 2012, 16:46
Bydlisko: Liberecko, ČR
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod radeton » 20 Apr 2012, 23:26

Keď že človek je tvor spoločenský pri takomto sólo pobyte mimo civilizácie nastáva časom psychycký tlak,a človek sa cíti trochu blbo,dá sa to časom prekonať a človek si na samotu zvykne,niekto skorej niekomu to trvá dlkšiu dobu.Pokiaľ je možnosť sa navrátiť do civilizácie a odlúčenie je čisto dobrovolné nie je problém zmeniť stav,pokiaĺ je to pre jedinca už neúnosné. V prípade že je to nemožné a človek je nútený takto fungovať musí toto jednoducho prekonať ináč nebude môcť efektívne riešiť vzniknuté situácie je to všetko o odolnosti psychyky musíš si dokázať vytvoriť svoje druhé ja a proste v duchu s ním preberať problémy a ich riešenie je to taký trik niečo ako malé rozdvojenie osobnosti.Možno sa to zdá ako blbosť,ale pri dlhodobom pobyte to ozaj funguje a uľahčí to situáciu.
Naposledy upravil radeton dňa 19 Máj 2016, 00:22, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia