Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Tričká, nohavice, vetrovky, čiapky...

Re: Funkčné prádlo - tričká, ponožky, trencle, tielka...

Poslaťod Blake » 18 Dec 2010, 00:25

Diki za reakciu,ja uz zacnem konkretne. Nevyznam sa ,ktore znacky sa vyplatia,ale asi pojdem na skusku do moiry.pripada mi to ako stredna cesta.mam od moiry jeden ultralight natielnik asi 5 rokov vyuzivany obcasne(zatial jedina prakticka skusenost skusenost) tentokrat asi skusim duo,mozno trio
Obrázok užívateľa
Blake
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 16 Dec 2010, 08:42
Bydlisko: Prešov - Mladá Vožice (CZ)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, ponožky, trencle, tielka...

Poslaťod sally » 18 Dec 2010, 15:29

blake - od Moiry doporučujem Imarion - na chladnejšie obdobie perfektná vec - keď očakávaš menej pohybu a nižšie teploty, dáš si to vrúbkovaným povrchom na telo, ak očakávaš viac pohybu, dáš to vrúbkovaným von a lepšie to odvádza pot.

Na leto mám od Moiry nejaký starý ultralight a je to super. Pre moiru platí za dobrú cenu dobrá muzika.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, ponožky, trencle, tielka...

Poslaťod Blake » 18 Dec 2010, 20:09

tak som dnes poriesil nejake pradlo (vrchny diel thermon od moiry, vrchny diel trio od moiry a craft spodky)
zajtra to na seba nahodim a skusim nejaku aktivitu, je tu teraz slusny mraz, takze to bude dobra skuska.
Obrázok užívateľa
Blake
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 16 Dec 2010, 08:42
Bydlisko: Prešov - Mladá Vožice (CZ)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod wratko2 » 03 Jún 2012, 23:02

chcel by som sa opýtať na vaše skúsenosti s britským UBACS tričkom,hlavne odolnosti tej Coolmaxovej časti
Obrázok užívateľa
wratko2
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 24 Apr 2012, 14:52
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod sally » 04 Jún 2012, 00:03

Ohľadom ubacsu - pokiaľ viem, tak tá coolmaxová časť je totožná s bežným britským coolmaxovým tričkom, ktoré mám a nedám naň dopustiť - veľmi príjemný materiál, veľa vydrží a naozaj pocitovo chladí, resp. nehreje.

Vďaka práci som mal možnosť sa dôverne zoznámiť s firmou Icebreaker, ktorá šije oblečenie (na šport i viac módne) z novozélandskej meríno vlny. Ako som bol voči tomuto materiálu spočiatku riadne skeptický, teraz naň nedám dopustiť a moira a všetky ostatné umeliny pokiaľ možno ostávajú doma. Ten matroš super dýcha a skvelo zvláda termoreguláciu, kedy počas teplého dňa neprehrieva, večer keď sa ochladí, hreje. Proste človek sa stále cíti komfortne. Treba si vyskladať oblečenie vhodnej gramáže, ja som zatiaľ testoval:
- v zime som v Ba, keď bolo 0 až -5 °C nosil 200 krátky rukáv, 200 dlhý rukáv, 260 mikina (bratova) a nepotreboval som bundu :shock:
- na zimnom Zraze, teplota ???, sneženie a vietor, 200 krátky rukáv, 200 dlhý, 2x vlnený sveter, ripstop bunda britskej armády (nič moc nehreje), cítil som sa príjemne, počas chôdze šla bunda i jeden sveter dolu, občas oba svetre a bol som len v meríne
-čundre po Malých Karpatoch a okolí, teplota cca 4 °C, 200 krátky rukáv, 200 dlhý rukáv, 1x vlnený sveter a bolo mi fajn, možno horná polovica tepelného komfortu
- keď boli tie teplá (27 °C), tak som mal 200 krátky rukáv (čierna farba a pražilo na mňa slnko) a bolo to na hornej hranici komfortu, no stále som sa cítil pohodlne
- skúšal som 150 krátky rukáv v 20 °C a mierny studený vietor a necítil som chlad, tak spodná tretina tepelného komfortu, no znieslo by to 200 (bráško mal na sebe bavlnené tričko, rezignoval a obliekol si 200 dlhý rukáv a bolo mu fajn)
- dnes cestou do práce (cca 20 °C) som mal 150 krátky rukáv a 200 dlhý rukáv a cítil som sa úplne skvele, neprehrievalo. Cestou z práce bolo tiež cca 20 °C (údaje zo SHMU), fúkal teplý vietor, mal som len 150 krátky rukáv a cítil som sa úplne komfortne
- ponožky trek lightweight, zimný Zraz v zimných topánkach i letný čunder na Ukrajine v turistických botách, stále príjemne. Ponožky aj po cca 10 dňoch nonstop nosenia (na noc si ich vyzúvam) stále nesmrdia = nevoňajú ako z pračky, no fakt nesmrdia :shock: Tričká v meste nosím nonstop bez prania cca týždeň i viac, cca prvé 4-5 dní čuchologicky ako z pračky
-nesúhlasím celkom s tým, že meríno dlho schne - v porovnaní s tenučkou moirou je to pomalšie, no bavlna a spol. sú oproti merínu slimáci. V byte som na tele usušil prepotenú 200 do 15 minút (chodiť po byte v: 200 krátky rukáv, 200 dlhý rukáv a 260 mikina fakt NIE JE dobrý nápad :mrgreen: )

v lete plánujeme Priečne Sedlo v Tatrách, Rysy, ferraty v Rakúsku, túlanie sa po lesoch...tak uvidíme ako sa osvedčí :)

Všetky mnou testované kúsky sú 100 % meríno, žiadna prímes umeliny. Firma Icebreaker má aj modely (rada GT) s prímesou 3 % lycry, ktoré sú robené tak, že z umeliny je spravená jemná sieť, ktorá slúži ako kostra, na ktorú je namotané samotné vlákno merína = látka je pri rovnakej gramáži tenšia, lepšie schne i dýcha - zväčša sú to cyklistické a atletické modely.
Takže za seba dávam vlne meríno od firmy Icebreaker oba palce hore :yees: Hlavnou nevýhodou tohto prádla je jeho cena (150 s krátkym rukávom = cca 55e #-o ) a návykovosť. Týmto nechcem nikomu Icebreaker vnucovať (zámerne píšem o prádle tejto značky, lebo je rozdiel kto a ako tú vlnu spracováva)!!! :skaut: Otvorene vravím, že pracujem v obchode, kde to prádlo predávame a mám možnosť ho skúšať a fakt je to dobrá vec - očakával som pichľavú predraženú handru, ktorá bude prehrievať a okrem vysokej ceny (keď som sa dozvedel, že výrobca je zaťažený na ekológiu, všetky farbivá sú prírodné, prebieha neustály vývoj technológií farbenia a Číňanom čo to šijú platia na tie pomery značne nadpriemerné platy...tak sa tej cene ani nečudujem) som bol milo prekvapený. Pravda, ja mám hrošiu kožu a ani vlnený sveter na holé telo mi nerobí problémy :mrgreen:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod marian160 » 05 Jún 2012, 14:24

S názorom na Icebreaker súhlasím.
Mám už dlhší čas dve tričká s kr. rukávom (200) a sveter (260)
Ako darček som dostal aj tričko Devoldu, ktoré je určite porovnateľnej kvality, ale zdá sa inak "pletené alebo tkané" a trošku elastickejšie aj o "chlp" pohodlnejšie, ale to moje má dosť krikľavú modrú farbu tak ho nosieval hlavne pod sveter od IB.
Výhodou je podľa mňa aj to že sa tak veci z merina nedokrčia ako z bavlny a nevadí im oheň resp teplo ako umelým vláknam.
Kupoval som jeden rok po vianociach v Hudy kde boli zľavy na icebreaker cca od 10%-40%.
Sveter som vtedy kúpil so 40%-tnou zľavou.
K devoldu zasa dávali zdarma hrnček s nápisom "Fram" a po 4-och výrobkoch by bola aj kanvica na čaj :-)
(Pri splavoch v požičaných neoprénoch som uprednostnil tričko z umelého vlákna - schne lepšie)

Chcel som sa opýtať sally či na pranie používaš špeciálny prípravok na vlnu?
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod sally » 05 Jún 2012, 14:37

Na pranie používa moja mamina obyčajný prací prostriedok, perie sa to v pračke na 40 °C. :)
Inak, Devold má v sebe viac umeliny, preto je elastickejší, nie?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod marian160 » 05 Jún 2012, 20:25

Periem tak isto.
Na ceduľke je 100% merino wool
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod ogonok » 05 Jún 2012, 22:13

nechapem odkial mate to ze merino vlna skrabe na kozi? Mam boxerky od IB (nieje to pre mna to prave orechove) je to 100% MV a gulky su v dobrych rukach :D Pouzivam to na cyklistiku ma to uzasny komfort. Co sa tyka ponoziek tak na leto pouzivam ponozky od Meindlu- velke zastupenie coolmaxu, na leto volba c. 1. a na zimu pouzivam ponozky od smartwool-u tu sa moze ist IB schovat. Uzasne teplucke mäkkucke ponozticky ktore vydrzia velmi vela. Do buducna planujem kupit daake merino od arcteryx-u, smartwool-u. Potom napisem viac :twisted:
ogonok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 05 Júl 2010, 22:07
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod Rafael Ingvis » 05 Jún 2012, 22:37

Má to z osobnej skúsenosti:

Stanley.sk píše:...Tiez musis vzat do uvahy, ze merino je menej prijemne na dotyk ako umelina ci bavlna. "Nekuse" tak velmi ako obycajna vlna, to nie. Je to vsak citit a ja uprednostnujem umelinu...


Kúsavosť závisí od druhu vlny (z akej ovce pochádza), teda od hrúbky vlákna. Súčasne platí, že vlnené veci budú menej kúsať, ak sa najprv nosia a až potom perú, tým sa odlámu vytŕčajúce zvyšky vlákien, pozostatky zo spriadania vlny
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod ogonok » 05 Jún 2012, 22:45

potom mam hrosiu kozu asi aj na miesku :oops:

nechcem rypat, len mam diametralne odlisnu skusenost.
ogonok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 05 Júl 2010, 22:07
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod Rafael Ingvis » 05 Jún 2012, 22:51

niesi sám... mne napríklad nevadí ani vojenská deka a tá je oproti merinu takmer sklená vata
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod sally » 05 Jún 2012, 23:19

Presne ako Rafo píše - veci z vlny treba najprv nosiť a až potom prať - my sa snažíme na to v obchode zákazníkov upozorniť. No niektorí si, po skúsenostiach s vecami z tržnice plnými chémie, nedajú povedať a potom sa nám prídu sťažovať, že ich to škriabe #-o (verím, že toto nie je stanleyho prípad :) ). Proste vlnu najprv nosiť a až potom prať - a prvýkrát je fajn prať to naruby s džínsami (ak nefarbia) - tie napomôžu vyhladeniu látky - lepšie sa vytiahnu tie zakončenia zo spriadania.

ogonok - mňa meríno od IB tiež vôbec nepichá, ani brata a ani moju polovičku. Kolegovci v práci sa taktiež nesťažovali :yees: Ono občas sa nájde niekto, kto má naozaj megacitlivú pokožku a tam pomôže možno len hodváb alebo veci od IB z rady superfine (veľmi jemné vlákno).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod ogonok » 06 Jún 2012, 00:10

tak tak sally ma svätu pravdu, merino treba najskor ponosit, riadne sa spotit a potom vyprat napr z riflami 8)
ogonok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 05 Júl 2010, 22:07
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Funkčné prádlo - tričká, trencle, tielka...

Poslaťod Pája » 13 Aug 2012, 16:48

Tak přihodím svoji trošku do mlýna. Mám zkušenosti s tričky od Sensoru, mám dvě, jedno doubleface s krátkým rukávem, to nosím už od r. 2006 a teď pomalu dosluhuje. Byla jsem s ním docela spokojená, bylo fajn na cyklistiku jaro/podzim, popř. jako spodní vrstva v zimě. Na léto bylo příliš teplé. Časem se na hladké vrstvě udělaly žmolky a začalo kousat. Teď ho vytahuju fakt už jen občasně. Druhé od stejné firmy jsem pořizovala někdy před dvěma lety jako spodní vrstvu na zimu. Využití bylo možné i jako tenká druhá vrstva. Je to fajn "pracovní" triko, neb ho používám na aktivity, spojené s pohybem na zahradě. Jako izolační vrstva víceméně funguje, ale na chození s batohem není nic moc. Zevnitř je totiž materiál počesaný, a jak se člověk pod batohem zpotí, má tam hnedka klouzačku a je to dost nepříjemné. Jakžtakž se dá nosit s malým "denním" báglem, s krosnou ne, pak materiál nestačí vlhkost odvádět.

Několik let v létě nosím funkční trika od Canard a Hi-tec, Canard jako síťované převážně na kolo, ale letos se osvědčilo docela i na zimních pochodech jako první vrstva pro odvod potu přímo od těla. Hi-tec mám dvě, jsou lehoučké a příjemné, ale s Canardem se to nedá srovnávat.

Všeobecně mě umělina nakonec přestala po několika letech nošení bavit, krom doubleface trika poměrně rychle zasmrádnou a jak se člověk zapotí moc, je to nepříjemné na tělo. Rozhodla jsem tedy nově zkusit merino. V soutěži byli norský Devold a novozélandský Icebreaker, ale Devolďáci mají jemnější úplet tkaniny, který mi víc vyhovoval. Takže jsem koupila Multi-sport triko od Devoldu (185g na m2) a zkusím, jak si vlna povede v dlouhodobé zátěži. :-)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oblečenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia