Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Všetka výstroj súvisiaca so spánkom v lese

Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 21:14

Ktorú náplň do spacieho vaku preferujete? Prečo?

Ja osobne uprednostňujem duté vlákno - hreje aj keď navlhne a je pomerne lacné. Trocha ma hnevá váha a veľký objem zbaleného spacáku, no na moje aktivity nepotrebujem Sira Jozepha za 9tácov korún z najjemnejšieho peria, ktoré keď namokne je k ničomu.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod Snypo » 14 Jún 2010, 21:28

perie je pre babovky a do -50 *C
Dute vlakno rules,k tomu potrebujes kvalitny nepremokavy kompresny vak a nieje čo riešiť.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod Adno » 14 Jún 2010, 23:30

"Letny" spacak mam syntetiku, ostatok perie. Perie je sice hodne drahsie, ale ma ine znacne vyhody - da sa ovela lepsie zbalit/stiahnut, lepsie izolacne vlastnosti, lahsie. Samozrejme potom tu je nevyhoda vody/vlhkosti. Clovek si proste musi davat, ale dnes v dobe bivi bagov a inych veci, je to celkom v pohode. A tak ci tak, perove spacaky su asi len na zimu, cez ktoru neprsi, nie je tak mokro. A ak vam namokne cely spacak nejakym sposobom, nemyslim ze bude hrat rolu syntetika alebo perie, spat sa nebude dat ani v jednom. Ale na druhej strane je tu problem akumulacie vhlkosti/vydychovanych par do spacaka, to sa zacne prejavovat az po dlhsom case. Kvoli tomu sa robia aj nepriepustne (na sposob PVC) vlozky do spacakov do extremnych podmienok. Ale beznemu pouzivatelovi to nejako netreba si myslim.

A este som si tak spomenul, perove spacaky nestracaju svoje izolacne vlastnosti tak ako dute vlakno. Vraj po par rokoch je to na dutom vlakne dost poznat, ze uz to nie je ako ked bol novy.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod sally » 15 Jún 2010, 10:17

Adno - už sa mi stalo, že mi môj spacák z dutého vlákna komplet zmokol a spať sa v ňom dalo. Nebolo to ako keď bol suchý, no nijaký výrazny diskomfort som nepociťoval.

Máš pravdu, že perie sa dá oveľa lepšie zbaliť, je ľahšie... No na čo mi bude do našich podmienok spacák s komfortom v -35? Ak chcem spať v zime vonku, tak si musím tak či tak spraviť nejaký prístrešok a v ňom je teplota vždy pomerne vyššia (niekedy až okolo nuly). Aby som musel nosiť kvôli rose bivibag (ďalšie kilo naviac), mi príde trocha zbytočné - stráca sa výhoda malého objemu a hmotnosti.

A samozrejme za cenu jedného kvalitného perového spacáku (cca 9000sk) mám koľko spacákov s dutým vláknom (cca 2000sk)? Tri alebo viac?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod Adno » 15 Jún 2010, 13:58

No, ale ved perove spacaky mas aj na menej ako -35°C komfort :D kludne aj na -15°C alebo -20°C co sa tu uz celkom zide. A cez zimu by som bral bivi bag praveze vzdy, uz len to, ze si potom dokonale chraneny proti vetru a dost to pomaha tepelnemu komfortu.

Co sa tyka ceny, to je relativne, ked clovek zhana... budem mat pravdepodobne na predaj perovy arkticky spacak britskej armady za smiesny peniaz, ale nechcem tuto temu zasierat predajom, to dam potom vsetko do temy predaj.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod sally » 08 Júl 2010, 15:42

Adno - nehádam sa :) Len mi príde perový spacák zbytočne drahý a za sumu do 100e mám super spacák plnený dutým vláknom s komfortom v mínus 25, ktorý aj keď mi v zime navlhne (a z vlastnej praxe viem, že navlhne prakticky vždy, nech sa človek snaží ako chce), bude ma hriať. Perový síce lepšie zbalím, bude ľahší, no drahý jak šlak, po navlhnutí mi bude dobrý iba ako zbytočná záťaž v batohu... bivi nenosím - načo vláčiť ďalšie kilá navyše? Stačí celta/prístrešok.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod Adno » 08 Júl 2010, 16:24

No, teraz som predal ten britsky armadny perovy spacak s komfort -25°C za 15€, takze az tak drahe nie su :) . Ja som kedysi kupoval moj kanadsky spaci system (pouzivany nemeckou armadou v Afganistane) skladajuci sa z 2 perovych spacakov (spolu komfort nejakych -50°C tusim), bavlnenej vlozky a kukly na nemeckom ebayi bez postovneho za 100€, teraz idu aj lacnejsie myslim. Spal som kedysi "len tak" pod celtou, teraz by som uz bez bivi nesiel, pride mi to ovela efektivnejsie, uplne chraneny spacak a hlavne eliminovany vietor/dobra izolacia tepla, pokoj od hmyzu. Viem, ze to moc argument nie je, ale aj taky bushcraft expert ako Ray Mears pouziva pod celtou bivi bag.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod atti.hombre » 16 Júl 2010, 20:19

Ja používam už dlhšie spacák s dutým vláknom...páperák som mal-napíšem,že MINULE...bol ťažký,celý z celtoviny-armádny kolo roku 1960-rozpadol sa akosi rokmi.Ale k páperiu sa nemám dôvod vrátiť.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod Michal » 16 Júl 2010, 22:59

Momentalne stojim pred rozhodovanim sa aky spacak si kupit. Zvazujem spacak znacky Husky - akciovy momentalne komfort teplota okolo 0 az -1 cena cca 49E alebo Rock e mpire rovnaka komfort teplota ceny 65E+. Jeden z nich pouziva 4komorove a druhy 6 komorove dute vlakna, je medzi nimi nejaky zavazny rozdiel ? Aky spacak by ste mi odporucili aby pri rozhadu komf. teploty okolo 2 - 0 stupnov ?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod atti.hombre » 17 Júl 2010, 07:21

No na Husky som moc chvály nepočul...medzi 4 a 6 dutinkovým vláknom veľký rozdiel nezbadáš-záleží na konštrukcii spacáku,ako je šitý.Dcére som kúpil toto- http://www.pinguincz.cz/spacak-trisezon ... etrol.html -to je jednodutinové vlákno a môžem ti povedať ,že som sa kludne vyspal pri 3°C.Inak ak chceš niečo vedieť o spacákoch a tak pozri toto forum: http://www.outdoorforum.cz/viewforum.ph ... 552a38d764
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod bertold8 » 25 Júl 2010, 20:02

Ja zrovna onehdy vybiral lehky letni spacak s dolnim limitem kolem 0. Vybiral sem mezi Husky Espace a Pinguin Micra (http://www.pinguincz.cz/spacak-letni-mi ... l#varianta). Nakonec jsem kvuli vetsi skladnosti poridil Pinguina. Husky je urcite taky kvalitni, ale nejak k te znacce nemam duveru po zkusenostech s jejich zimni bundou
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod sally » 25 Júl 2010, 20:47

Mám Husky Magnum (komfort v mínus 9) už cca 2 roky a stále funguje dobre. Stál 2100sk, používam ho celoročne, v zime si prikúrim ohňom/prístreškom...

Tiež som počul negatívne referencie na značku Husky (aj na Hannah a spacák od Hannah mi vydržal 7 rokov a ešte stále ho po horách vláči brácho), no zatiaľ spacák drží (klop klop klop). Takže Huskyho by som sa až tak nebál.

Možno by bolo rozumnejšie troška zainvestovať a kúpiť niečo s komfortom okolo -10, v lete sa v tom dá vyspať (stačí spacák rozopnúť) a oceníš to, keď ti bude mrznúť zadok niekde v záhrabe na Muránskej Planine.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod stelli » 12 Nov 2010, 13:11

Inak máte niekto skúsenosti s firmou SNUGPAK zalúbil sa mi od nich tento spacák http://www.bullarmyshop.cz/zbozi.asp?l=sk&kod=6073 majú výrobu v Británii a to sa mi páči konečne niečo európske .
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod Adno » 12 Nov 2010, 17:24

V UK su dost oblubene, ale ked uz pozeras europske, tak skus pozriet znacku Nanok - norska znacka, tiez oblubena u bushcrafterov, ale osobne skusenosti nemam.

Pripadne Carinthia, to je rakuska znacka, ale robia to na Slovensku v Hozelci (nedaleko Popradu), sice tie ceny su hodne premrstene. Oplati sa kupit armadne modely, napriklad z nemeckeho ebayu.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Spacák s dutým vláknom alebo perím?

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 12 Nov 2010, 17:43

Skúsenosti nemám, hodnotám komfort a extrém neverím, sú príliš blízko seba. Ak je extrem minus 12, musel by byt komfort nad nulou. Výrobca sám priznáva, že ich objektívne netestuje, to však robí asi málokto. Iste sa dá nájsť niečo ľahšie alebo teplejšie pri rovnakej cene. Je zrejmé, že tu sa prejavuje výroba v európe , ak je toto pre teba rozhodujúce, môžeš zobrať. Na zimu je samozrejme slabý. Osobne mám čínsky 1500 g , cena bola podobná a o kvalitu sa nebojím, tu až tak veľmi na pevnosti šitia nezáleží.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Ďalší

Späť na Spánok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia