Bushcraft so psom

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Michal » 15 Nov 2011, 14:10

Kanalrajder píše:......

S prvom rade sa toto uz zacina zase zvrhavat na OffTopic
Ja som sa nechcel do debaty zapajat, ale dam aj svoj nazor, lebo to sa tu robit moze :)

Co sa tyka volneho pohybu psov po lesoch - je to vec celkom diskutabilna a na velmi dlhe rozhovory. Ja ako nepsickar to sice vnimam inak, ale mam kamosku s vzrastovo malym psom a pri minulen prechadze po zobori sme stretli polovnika na vychadzke, ktory problem volneho pustenia psa skonstatoval neprimerane ostro, bol hruby a vulgarny. Svojho psa mal na dlhej vodzke a ten jazvecik ci coho to mal sa netvaril ako kludny pes, v jednom kuse stekal a behal ako zjaseny - hluk zveri nevadi ci uz je to brechanie psa alebo zbytocny krik?

Ako riesenie navrhujem dlhe vodzky a vybavena vec. Polovnikom by som odporucil spravat sa slusne a upozornit cloveka najprv normalnym tonom a nie hned ziapat po ludoch. Nerobi to dobry prvy dojem.

A co sa tyka utulkov - je ich uz relativne plno, a problemy tulavych psov v niektorych oblastiach su uz znacne viditelne. Nevychovany a zdivocely pes je pre cloveka nebezpecny, nehovoriac o besnote a pod. Aj pri nitre sa v lesikoch pri cestach vyskytuju svorky tulavych psov, ktore su neprijemne a mozu byt nebezpecne pri prechadzkach - mam s tym rukolapne skusenosti. Tu je odstrel myslim si na namieste, prevychova takehoto psa je mozna, ale narocna a stale rizikova.

Mestske utulky? desiatky psov v malych ohradach ci drotenych boxoch to uz neni tyranie psa? Utulky maju casto nedostatok prostriedkov na nakup potravy a zabezpecenie ch vlastneho chodu, nehovoriac o venceni psov - nehovorim ze sa nechodi, ale ktovie ci je to vsade dostatocne. Psy hladuju, su umiestnovane v malickych priestoroch, castokrat su po nehode, slepe, bez koncatiny a pod. Takychto psov ci ludia velmi casto neberu domov, neni lepsie/humannejsie/ekonomickejsie v tom pripade psa utratit ako ho drzat v mizernych podmienkach? Nazor si spravte sami - docastne umiestnenie v utulku a ked sa do urciteho casu pes neumiestni tak pojde do psieho nebicka - ci je to spravodlive, humanne alebo akekolvek spravte si nazor.

A co sa taky samozneho bushcraftu so psom - rad by som si v buducnosti psa zaobstaral a aj s nim chodil po lese - pravidla, ale treba dodrziavat... Poslusny pes na dostatocne dlhej vodzke a oznaceny jasnou satkou/reflexnym prvkom a s obojkom ;) volny pohyb na vynimku ak je pes velmi dobre vycviceny. Howgh, pustite sa do mna :D
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod medved » 15 Nov 2011, 14:53

Kanalrajder podla tvojho sposobu myslenia ta odhadujem na radikalnu nacrocnu ochranarku vsetkeho co ma 4 nohy bez nejakych hlbsich vedomosti vychadzajuc z mudrosti prezentovanych dalsimi radikalnymi aktivistami v mediach.
- zrovnavat dopad vlka a psa je miesanie jablk s hruskami na urovni vedomosti zš.co je stresujucesie,vystrel,zakricanie, ... kedy sa zver strhne zastane a isti co sa deje,alebo ,ked je pravidelne atakovana psom,ktory ju stve niekolko stovak metrov.
- odchyt psov v reviroch a ich umiestnovanie ,cvicenie na zdrav.vyuzitie ... - co ludom tvojho myslenia brani aby to realizovali praxi? nic ! ,ale je jednoduchsie rozdavat rozumi za PC,plnohodnotne mavat transparentmi pred uradom vlady,kritizovat v mediach, ... treba sa trosku zamysliet co ma vacsi prinos pre prirodu,plnodnotne otvaranie ust ludi nevidiacich dalej ako je spicka nosa ,alebo prakticke ciny vacne kritizovanych.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod buffalo » 29 Dec 2011, 13:36

Na odlahcenie jednoduchej temy,ktora sa zvrhla az na moc komplikovanu...
Moja stafordka ako mi pomaha pri batoningu :)
Prílohy
zara.jpg
klik pre zvacsenie
Obrázok užívateľa
buffalo
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 20 Dec 2011, 11:42
Bydlisko: TRNAVA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod sally » 04 Jan 2012, 14:22

buffalo - nemáš ju na vôdzke, teda ti ju poľovník odstrelí! (odstreliť ti ju môže aj tak, ale to je jedno) :camp:

Toto je mienené ako sarkastická rada - radšej pes na vôdzke a živý, ako pes bez vôdzky a majiteľ bez psa.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod buffalo » 04 Jan 2012, 15:22

jaaaj sally,zase si sklzol tam odkial som to chcel dostat... :-k

môj post upravený, máš pravdu, "rozkoše" už stačilo. Sally
Obrázok užívateľa
buffalo
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 20 Dec 2011, 11:42
Bydlisko: TRNAVA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Rio » 29 Jún 2012, 19:30

citacia novelizovaneho zakona o polovnictve:
usmrtiť v poľovnom revíri voľne sa pohybujúceho psa vo vzdialenosti väčšej ako 200 m od najbližšej pozemnej stavby to sa nevzťahuje na poľovníckeho psa a na psa, ktorý má nasadený obojok alebo prsný postroj, pričom tieto musia byť vo výraznej farbe odlišnej od farby jeho srsti,
len aby to akoze "polovnici" akceptovali
"Nie sú to vrcholy hôr, čo zdolávame, sme to my sami"
Obrázok užívateľa
Rio
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 27 Jún 2012, 19:45
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod medved » 29 Jún 2012, 20:46

pokial psickari budu akceptovat :
326/2005 § 31
(1)Na lesných pozemkoch je zakázané
o) voľne púšťať psov okrem psov poľovníckych a služobných pri výkone povinností ...

274/2009 §24
(3)Zakazuje sa v poľovnom revíri
a)plašiť zver akýmkoľvek spôsobom okrem opatrení na zabránenie vzniku škôd spôsobených zverou ...
b)spôsobovať zveri poranenie, stres, rušiť ju pri hniezdení alebo kladení mláďat a vykonávať činnosti, ktoré pôsobia na zver ako voľne žijúce živočíchy nepriaznivo okrem bežného obhospodarovania poľovných pozemkov, poľovného revíru a lovu zveri povoleným spôsobom a protipovodňových opatrení

- tak myslim,ze nikto normalny ti po oznacenom psovi nebude strielat ... :bear:
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Rio » 01 Júl 2012, 17:04

Chodim s mojou psicou na turistku, je poväčšine pustena na voľno. Keď však schádzame na miesta, kde je väčšia pravdepodobnosť stretnutia sa so zverou, alebo keď začne viac vetriť dám ju na vodítko. Inak nosíme aj reflexnu vestu. Stále dúfame, že stretneme normálnych ľudí.
"Nie sú to vrcholy hôr, čo zdolávame, sme to my sami"
Obrázok užívateľa
Rio
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 27 Jún 2012, 19:45
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Komisár » 01 Júl 2012, 18:20

Medveď, príspevok, ktorý je tesne pred tvojím si dobre prečítaj. Ak ako poľovník porušíš tento paragraf, mysli na to, že mnohí ľudia nosia zbrane na ochranu svojho života, zdravia a MAJETKU. Psi sú tiež majetok. Mysli na to.

Nechápem, čo takí ľudia ako Medveď robia na takomto fóre...
Что ни патрон - то враг.
Obrázok užívateľa
Komisár
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 05 Júl 2010, 10:30
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Kapo » 01 Júl 2012, 19:58

No, Medveďov príspevok som pochopil ako: "Odvolávaj sa na zákon vtedy, až ho sám dodržuješ." :wink:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod oraj » 01 Júl 2012, 22:51

:ice:
Naposledy upravil oraj dňa 13 Máj 2017, 20:41, celkovo upravené 1
oraj
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 28 Júl 2011, 21:12
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod sally » 28 Jan 2013, 14:57

Dočistenie a odomknutie.

http://www.cas.sk/clanok/241954/na-prec ... ocami.html Mala psa pusteného voľne, no strieľať na Železnej Studničke? Prečo už rovno nie v Sade Janka Kráľa? Žeby ľuďom začínala miznúť aj posledná kvapka súdnosti?

(pre vysvetlenie - železná studnička je park, rekreačná zóna, na okraji mesta, kam ľudia chodia behávať, opekať špekáčky a venčiť svoje deti. Sad Janka Kráľa je park na nábreží Dunaja z petržalskej strany)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod loki12 » 06 Mar 2013, 21:34

Ja to skúsim bez strieľania. Mám jack russela cez leto chodí so mno na stanovačky. Raz som však spravil chybu a vzal som ho aj v zime, myslel som si, sak ma bude v spacáku hriať. Opak bol však pravdou v noci sa budil na každé šuchnutie a pri -7 vonku, stálej kontrole okolia sa teplota v spacáku a vonku skoro vyrovnala. Keď už som tu zimu nemohol vydržať musel som sa ísť prebehnúť a to sa opakovalo niekoľko krát. Dosť krute bolo aj ranné zapaľovanie ohňa, ale spoločne sme to prežili.
loki12
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 22 Jan 2013, 14:44
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Dufi » 07 Mar 2013, 06:32

Mat psa je nieco uzasne. Pes v prirode (aj volny) je podstatne prirodzenejsi ako polovnik. Polovnik nema ziadne pravo strielat po volnom psovi pokial ma obojok a neutoci na polovnika. Inak plny suhlas s jurajom...tiez si nechcem predstavovat situaciu, kedy by mi polovnik zastrelil psa v lese v mojej pritomnosti. V nepritomnosti cloveka to je nemoralne a ospravedlnitelne max. pred samym sebou, v pritomnosti cloveka (jeho pana) je to bohapusta vrazda.
2012-11-18 13.19.47.jpg
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod root » 07 Mar 2013, 10:30

Ten kto si váži les, voľného psa doň brať nebude. V lesoch za Uralom, či v Kanade to nevadí. Každý kto ale trošku "vidí" do toho pod akým civilizačným tlakom je naša fauna sa iba hrozí, keď vidí ako v pár málo pokojných miestach pre výchovu mláďat pobehuje voľný hafan. Naše lesy vonkoncom nie sú na to stavané. Pes sa totiž v tomto prostredí nespráva prirodzene - teritoriálne a ako prirodzený lovec, ktorý je plošne aktívny len keď loví ( keď je hladný ) .. Pes je živený tak že má dostatok energie, nemusí ňou šetriť a preto "blázni" celý deň. Viac krát som sa stretol s tým ako pes naháňal niečo živé, štekal a značkoval v čase rozmnožovania našej fauny. Ono totiž pes nemusí "strhnúť" aby škodil. Častý výjav z našich revírov ( okolie Váhu, podhorské lúky na rozhraní chotárov a lesa ) - pes naháňa srnčiu za smiechu majiteľa - keď som jedného upozornil, jeho argument bol že však jej nič nespravil, len sa prebehla. Iste, len s tým rozdielom že divá zver nemôže plytvať energiou ... Ten argument je rovnaký, ako keby som ho ja začal naháňať s mačetou .. a potom by som sa iba zasmial a vyhovoril - však som mu nič nechcel urobiť a nič neurobil, iba sa prebehol ...

Ďaľším faktorom, prečo som proti voľnému pohybu psov je ten fakt, že v prírode sa pohybujú ľudia ktorí nemôžu vedieť ako sa váš pes bude správať a tiež som bol svedkom ( viac krát ) kedy sa pes rozbehol na skupinku ľudí s deťmi a dochádzalo k stresom, panike a plaču .. Nič sa síce nestalo, ale vysvetlite to 4 ročnému decku v šoku, zajakávajucemu sa od plaču, na ktoré sa vyrútil pes čo ho chcel len oňuchať, že sa nič nedeje .. Osobne som takto zrušil jedného v CHKO Vršatec pre rokmi keď sa rozbehol na moje decká a pán iba bezmocne hulákal asi zo 100 metrov ( čokel si ho ani nevšímal ) ....
Som zastáncom pravidla že pes, v revíri, v zákone uvedenej hranici mimo intravilán obce bez vôdzky ( voľne sa pohybujúci ) a košíka je škodná a ako so škodnou sa s ním ma zaobchádzať... Ako poľovník ( nie som! ) by som neváhal ...

Sú dané ( jasné a rozumné ) pravidlá pre ochranu lesa - keď ich nedodržia psíčkari, potom motorkári, štvorkolkári, bicyklisti ... ako to bude vyzerať časom ?
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia