Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

Témy, ktoré súvisia s bushcraftom, no neviete ich zaradiť inde

Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

Poslaťod Pája » 27 Júl 2012, 17:03

Hryže dřevo a je postrachem krovů a dřevníků. Je nějaký způsob prevence krom chemických prostředků, aby nenapadl například zásobu řezbářského dříví? Někde jsem slyšela, že červotoč nesnáší vibrace, ale nepřikládám tomu velkou věrohodnost. Jak se červotoče zbavit, když už se zavrtá? Všechny zkušenosti a nápady sem. ;-)


P.S. Aktuálně jsem našla napadené některé odřezky v mojí bedně se zbytky na chatě. Pachatelem je nejspíš všekaz Reticulitermes flavipes. Co se byť jen tvářilo podezřele jsem vyhodila (včetně krabice), skříňku, ve které krabice byla, jsem vyskládala, vytřela a vystříkala biolitem. Teď doufám, že jsem zlikvidovala všecko. :-D Bohužel v dřevníku za chatou se vyskytují běžně, takže nevím, nakolik je to trvalé opatření.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

Poslaťod atti.hombre » 27 Júl 2012, 18:46

:D http://www.bugy.sk/static/produkt/16739 ... 3wod824ACA

http://www.efarby.sk/kategoria/ochrana- ... eho-dreva/

ale nie som si istý či akýkoľvek chemický prostriedok nebude mať za následok nepoužiteľnosť ošetreného dreva na nástroje ako lyžice, kuksy, misky na jedlo... :?
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

Poslaťod Pája » 27 Júl 2012, 20:04

Tohle je dobré tak na ty trámy a stavební materiál... na dřevo, ze kterého později někdo bude obědvat, fakt ne. :-/
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

Poslaťod Kapo » 27 Júl 2012, 20:14

Tam, kde nie je železo-klince v dreve, tak sa dá odstrániť červotoč mikrovlným zariadením. Je to dnes moderné a drahé.

Kedysi sa drevo-trámy natierali býčou krvou zo soľou. Drevo ostalo aj pekné tmavočervené, a aj bolo na dlhý čas chránené. Mám také trámy v chalupe.

Ale to asi nerieši tvoju dišputu... v každom prípade odporúčam prečítať toto: http://www.stolari.estranky.sk/clanky/p ... losti.html

Možno by postačovalo aj ono vyúdenie dreva.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

Poslaťod Rolf » 27 Júl 2012, 20:29

Medzi veľmi nebezpečných škodcov dreva, predovšetkým drevených budov, patrí aj huba Drevokaz slzivý (Serpula lacrymans). Pre drevené budovy (chaty v prírode) je to doslova a dopísmena "smrtiaci vírus". V prírode, na bežnom dreve, je dosť vzácny. Napáda (zákerne) úžitkové drevo v domoch, chatách, pivniciach, hlavne na zle vetraných a vlhkejších miestach. Táto huba vytvára "fľakovito" oválne plodnice červenohnedej farby, ktoré sú po obvode obrúbené bielou "šľahačkou". :)

Pri priaznivých podmienkach a pri teplote 20 stupňov sa šíri rýchlosťou 2 metre za rok. Niekde som dokonca čítal, že sa môže šíriť rýchlosťou až 1cm za deň... :!: Táto huba je zákerná v tom, že začína rásť veľmi skryto a na miestach, ktoré nie sú "na očiach"... Nič ju nedokáže zastaviť... Prerastá aj múr, tehly, maltu a štrbiny v kameňoch. Teoreticky, ak by sme nejakým spôsobom "zakomponovali" jednu napadnutú dosku trebárs do drevenej chaty, tak za pár rokov by ju drevokaz rozložil na prach... :) (aj nábytok... :mrgreen: ).

Drevokazu sa najlepšie darí pri teplote 3-26 stupňov. Vyššie teploty neznáša, pri teplote 26 stupňov sa zastavuje jeho rast a pri teplote 40 stupňov odumiera. Preto ho možno stretnúť skôr na chatách v horách ako v údoliach. Túto hubu, ak sa už niekde vyskytne, nie je (skoro) možné zastaviť... Trebárs v minulosti v Alpách touto hubou napadnuté drevenice iba jednoducho spálili... Inak si nevedeli pomôcť... :wink:

Ja som sa už tiež s týmto škodcom stretol a jeho "účinky" môžem iba potvrdiť...

Pridávam pár obrázkov z netu:
Prílohy
bilder594.jpg
Hausschwamm.jpeg
Serpula_lacrimans.jpg
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

Poslaťod Pája » 27 Júl 2012, 20:51

Kapo píše:Tam, kde nie je železo-klince v dreve, tak sa dá odstrániť červotoč mikrovlným zariadením. Je to dnes moderné a drahé.

Kedysi sa drevo-trámy natierali býčou krvou zo soľou.



To s tou solí je zajímavé... v krabici byly aj špalíčky finské břízy plastifikované vyvařením v solném vývaru... nebyly dotknuté, ani jeden. To samé kousky, natřené kvůli prosychání lněným olejem. Kdežto iroko (strašně smrdí i mimo broušení) bylo plné dírek.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

Poslaťod Kapo » 27 Júl 2012, 23:58

Na prírodnú a ekologickú impregnáciu proti hmyzu a plesniam sa dnes napr. používa "Boritá soľ".
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

Poslaťod helbo » 30 Júl 2012, 22:48

Ja som si zase tuto hubu zavliekol domov na brezovej nahnitej kore ... no vypalil som ju na priamom slnku :)
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x


Späť na Čo sa nevošlo inam

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia