Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v práve

Všetko čo priamo nesúvisí s bushcraftom

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod adamec » 05 Mar 2012, 20:30

No velmi dik za rady a nazory...v podstate suhlasim, ze by som proti podobnemu "konovi" nemal s nozom moc sancu -> pokukam po taseri :).
adamec
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 26 Júl 2010, 20:48
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod radeton » 05 Mar 2012, 21:18

Chesus napísal okrem iného :" tak myslím že dobrá rana teleskopom vyradí akéhokoľvek psa či jeho pánička dostatočne spolahlivo"
Panáčika možno ,ale pri tvrdení že dobrá rana teleskopom vyradí akéhokolvek psa tým by som si už nebol taký istý.Skús si zájsť niekam na cvičák až máš možnosť popros o rukáv a daj si na seba pustiť služobného psa možno trochu zmeníš názor. :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod Kelko » 08 Mar 2012, 14:47

mna napadol týpek v krčme... ignoroval som ho pokiaľ si na mna nevytiahol rozbitú sklenenu fľašu,bez váhania som vytiahol teleskopku,ked došli policajti aj oni uznali ž som bol v práve... samozrejme som ho nestrieskal do bezvedomia,len si ho držal od tela,pomohlo aj svedectvo krčmára.... nôž som vytiahol raz na psa ked som ráno šiel do práce,nebol dlhy,bežný vreckový nôž cca 5 cm....ale ubranil som sa.. A poviem pravdu tieto skúsenosti mi stačili dostatočne...
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod sally » 09 Mar 2012, 13:32

Radeton - ak by sa ti chcelo, môžeš sem napísať pár rád obrany pred psom s pomocou noža (ten predsa každý správny chlap nosí vo vrecku). Lebo čo-to som čítal od Chlíbka a akosi tomu autorovi nedôverujem :yees: Prípadne aj pripojiť tvoje skúsenosti z praxe, isto to bude zaujímavé čítanie.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod Rolf » 09 Mar 2012, 21:31

Na nete som našiel nejaké informácie o tom, čo robiť pri obrane pred psom...http://www.inzine.sk/article.asp?art=7185 a http://kyarorusan.blogspot.com/2007/06/ ... -psom.html
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod radeton » 10 Mar 2012, 01:18

sally na chlíbka mám svoj názor nechcem ho tu prezentovať :roll: . Ten článok čo je tu hodený vystihuje podstatu likvidácie psa nožom.Ako som už napísal ,keď sa podarí nalákať psa na chránené predlaktie otázka jeho eliminácie nožom je pár sekúnd.Nôž musíš držať v pravej ruke (pokiaľ si pravák) spôsobom že čepeľ vychádza z dlane na strane palca ostrým ku sebe (toto je dôležité opačne to nefunguje).Po naskočení psa na ruku sa zasadí uder spodným oblúkom a napichne sa v oblasti brucha pri pohlaví,potom prudkým trhnutím smerom ku hrudnému košu mu v podstate otvoríš celu brušnú dutinu čepeľ noža počas rezu musí smerovať hore, nôž zastane na hrudnej kosti a kedže čepel je vytočená hore zasiahne neomylne srdce.Už samotné otvorenie brušnej dutiny spôsobí masívnu devastáciu vnútor.orgánov a nôž pri tejto technike spoľahlivo zasiahne zároveň aj srdce.Chce to však rázne zasadenie rany a prudké trhnutie nožom smerom hore.Pokiaľ na toto nemá napadnutý dostatok odhodlania neodporúčam tuto tech.používať.Je však efektívnejšia ako zasadenie uderu nožom z boku cez rebrá.V tomto prípade nemusíš zasiahnuť srdce a tvrdý pes ide po tebe aj s takýmto zranením.Druha možnosť je zasadenie úderu nožom z boku na krk zvieraťa.Nôž držíš takým istým úchopom ako v prvom prípade rana je vedená zhruba do stredu krku a trhnutím noža smerom ku sebe mu v podstate prerežeš krčné tepny a dýchaciu trubicu.Nôž netreba po zabodnutí do krku vyťahovať iba proste rezať smerom ku sebe preto aj v tomto prípade musí byť ostrie noža otočené ku tebe nie opačne.Sú to brutálne spôsoby usmrtenia psa treba na to trochu cviku trebárs aj s vlastným psom. (samozrejme nie so skutočným nožom :D )Na vojne sa na toto používal pri nácviku umelohmotný nôž ktorého plastová čepeľ sa po zsaadení uderu vsunula do rúčky noža.Bolo tak možné v pohode natrénovať zachytenie psa na ruku a aj správne vedenie úderu nožom zároveň si človek zvykol na váhu psa a náraz jeho tela na pažu po častejších nácvikoch dokáže človek v pohode udržať rovnováhu lebo vie čo nasleduje po náraze psa a ako sa idealne postaviť toto treba tiež nacvičiť.Táto technika je však ozaj použitelná a obhájitelná iba v prípade že ide o život. :wolf: správny úchop noža
Prílohy
mot.list 017.jpg
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod sally » 31 Mar 2012, 18:15

Radeton - skvele :yees: Dostávaš virtuálnu odmenu, hitíka :camp: Presne takýto návod som mal na mysli.
O boji so psom toho veľa neviem a inštinktívne by som ho nechal zavesiť sa na ruku (ľavú, som pravák) a pravou mu šiel nožom po krku - tebou opisovaný spôsob mi prijde jednoduchší - brušná dutina je väčší terč, ktorý sa dá v stresovej situácii ľahšie zasiahnuť.

K pes vs. teleskop - ja mám tú skúsenosť, že veľa psov odradí "pohľad" na človeka s palicou v ruke, stiahnu chvost a utekajú. Trafiť rozbehnutého psa teleskopom som neskúšal a neviem si taký nácvik v domácich podmienkach moc predstaviť. Jeho použitie (teleskopu) - pohľad laika - nechať psa zakusnúť ako v prípade použitia noža, údery mieriť na končatiny (nesmrtiace) alebo hlavu + krk (smrtiace). Opakujem - zatiaľ som so psom nemusel bojovať (stačila "demonštrácia sily), tak si rád vypočujem názory skúsenejších. Keď na mňa z krovia vybehla sučka nejakého veľkého plemena (siahala mi po pás, keď bola na štyroch) a jej majiteľka nikde - už sa to stalo viackrát.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod radeton » 01 Apr 2012, 14:54

Sú to ozaj nepríjemné stretnutia zvlášť keď sa jedná o veľké plemeno.Je kopa nezodpovedných chovateľov ktorí nemajú zvládnutých svojich miláčikov, a predstavujú tým hrozbu pre nič netušiaceho človeka,ktorý sa môže náhodne vyskytnúť v blízkosti takejto "podarenej" dvojice.Boj so psom je vždy ošemetná situácia a vždy musíš rátať s prípadným zranením málo kedy sa to obíde bez pár štichov.V prípade zranenia však netreba poľaviť v obrannej aktivite práve naopak musíš sa dokázať vypumpovať (nas..ť) a doviesť započatú obrannú akciu do konca bez ohľadu na to či ti tečie z ruky krv,alebo si doškriabaný.Toto sa vyrieši neskoršie.Keď už na teba pes skočí si v plnom práve sa primerane efektívne brániť.Samozrejme že keď na mňa skočí čivava neusmrtím ju nožom :D .
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod Snypo » 16 Apr 2012, 22:47

Ohladne obrany voci utoku psa - radeton,je jasne ze mas prakticke skusenosti,nepopieram. Je to bezpochyby rychle a efektivne, no je nutny trening, mat trocha silnejšie predlaktia, kvalitny nôž a hlavne mať ho poruke.
V bežnom živote je z moho pohladu velmi účinné či už proti psom alebo ludom obranný spray (nie tie za 4€), ale napríklad PRIKLAD. Jednoduche, dostupne, relativne účinné. Strelné zbrane tiež OK,no v meste medzi ľudmi si to neviem predstaviť.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod radeton » 17 Apr 2012, 17:44

TO Snypo:Presne tak ako píšeš riešiť takto psa potrebuje nácvik ako som vyššie podotkol. Toto nie je možné prevádzať po tom čo si niekto pár krát prečíta Mareka Chlíbeka :wink: Tiež odporúčam na ochranu pred psom použiť sprej alebo paralyzér tĺcť psa teleskopom ako si to možno niekto predstavuje nie je bohvie čo. Použitie strelnej zbrani je ozaj značne problemat.vzhľadom na ohrozenie nezúčastnených osôb,nehladiac na to že každé použitie zákonne držanej krátkej guľovej zbrane si povinný hlásiť, a vysedávať pri spisovaní zápisnice na polícii nie je práve najefektívnejšie strávený čas :D V situácii krajnej núdze je tento spôsob z hladiska legislat.prípustný,ale treba brať na zreteľ kopu okolností ,ktoré v krízovej situácii nemusí človek dokázať správne vyhodnotiť,a veškerá zodpovednosť padá na držiteľa zbrane.
Naposledy upravil radeton dňa 17 Apr 2012, 23:12, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod sally » 17 Apr 2012, 19:35

Snypo - značku Coldsteel všeobecne moc nemusím z pohľadu kvality, marketingovej stratégie... ako je na tom ten Inferno sprej s účinnosťou? Máš odskúšané?

Inak, keď ste načali tému strelných zbraní a povinnosti ohlásiť jej použitie, je tu istá analógia: ak na turistu vybehne dunčo a turista ho v sebaobrane poraní/usmrtí, musí túto skutočnosť niekde hlásiť? Prípadne ako sa zabezpečiť pred majiteľom psa a prípadnou neskoršou žalobou za poškodenie majetku a spol.?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod radeton » 17 Apr 2012, 23:35

sally: pokiaľ by v sebaobrane došlo k usmrteniu psa ináč,ako použitím legálne držanou strel.zbraňou nemusíš toto usmrtenie hlásiť.hlásiť si povinný iba použitie krátkej guľovej zbrane ako takej ak ju máš samozrejme v legál.držbe :D .toto sa vzťahuje aj na prípad,že zbraň použiješ v prípade ohrozenia na výstražný výstrel do vzduchu. čo sa týka prípadného usmrtenia zvieraťa (psa) všetko záleží na okolnostiach za akej situácie by ku tomuto prípadu došlo.pokiaľ zabiješ niekomu psa iba preto že ti zahryzol do bakanči bude problém :( .ak by však ku tomuto došlo pri napadnutí osoby a vznikla by situácia ktorá sa dá špecifikovať ako stav krajnej núdze bol by si v práve a majiteľ hafana by si nemohol voči tebe uplatňovať žiadnu náhradu vzniknutej škody prípadne podať na teba žalobu.sú to ošemetné záležitosti a nie vždy napadnutý dokáže v strese správne vyhodnotiť vzniknutú situáciu.potom už radím nič nevypovedať do zápistnice odmietnuť vypovedať priamo na mieste s odôvodnením že si napr. v šoku a tvoja výpoveď by za daných okolností nemusela byť objektívna (máš na to právo).výpoveď podáš dodatočne po porade s právnikom ktorý je zbehnutý v tresnom práve.toto je v podobných prípadoch ideálne riešenie.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod Chesus » 05 Aug 2012, 00:14

Snáď nebudem príliš OT ... Rád by som vás tuná požiadal o pomoc pri výbere spreja. Sprej som zatial musel použiť len raz, už pomerne dávno a to obyčajný CS Nato za pár šupiek ktorý hádam asi každý pozná. Svoju ulohu si síce splnil, ale problém bol v tom, že dostrek cca 1 meter nebol bohviečo a tak som v klasickej "férovke" troch na jedného stihol dôjsť k rozbitému nosu ... Nosil som aj K.O. no k nemu som akosi stratil dôveru potom, čo mi tak akosi "zvodnatel" a bol nepoužitelný, asi zle utesnená tryska od výroby tak som šiel do niečoho drahšieho. Nosím tento http://www.afg.sk/obchod/obranne-spreje ... ower-40ml/ akorát, že už nejaký ten mesiac po expiračke. No nikdy som ho nemusel použiť a žiadny dobrovoľník sa nenašiel :D No neviem či doňho ísť znova, má byť síce údajne najúčinejší na trhu, ale viete ako to je, keď niekto o nejakom svojom výrobku tvrdí, že je naj ... Keď som ho na sebe testoval, tak mi až taký extra účinný neprišiel (v porovnaní s K.O.), aj ked pravda, testoval som ho len streknutím na prst a naslednym natretím si ho na tvár, priamy zásah by bol asi trošku iný :twisted: No ani ten udávaný dosah teda nie je ani náhodou 6 metrov, ani v dokonalom bezvetrí. Skôr tak 3 v lepšom prípade (ak nefúka) Tak neviem do akého tentokrát ísť. Rád by som vás teda, ak ste tu niekto v tomto skúsenejší ako ja požiadal o pomoc pri výbere. Čo vybrať aby to bolo dostatočne spoľahlivé a účinné aj na nadrogovaného či napitého spoluobčana ale aj na psa ? A aká látka je v sprejoch účinnejšia, CP (resp. CR) alebo klasický OC ? Máte vyskúšaný nejaký konkrétny tip spreja? Ďakujem moc :yees:
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod Rio » 05 Aug 2012, 10:02

Mam skusenosti s klasickym NATO. V minulosti mali trisku ktora aj rozprasovala, no ked som ju pouzival v uzavretych priestoroch casto som sa nadychal aj ja. Teraz mam s triskou ktora strieka priamo prud. Na vzdialenost cca 2m to staci. Podla reakcie utocnikov zistujem ze staci. Iba raz sa stalo, ze bol zasiahnuty objekt menej dozorientovany, no na eliminaciu utoku to stacilo.
"Nie sú to vrcholy hôr, čo zdolávame, sme to my sami"
Obrázok užívateľa
Rio
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 27 Jún 2012, 19:45
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod medved » 05 Aug 2012, 13:41

Chesus píše: Čo vybrať aby to bolo dostatočne spoľahlivé a účinné aj na nadrogovaného či napitého spoluobčana ale aj na psa ? A aká látka je v sprejoch účinnejšia, CP (resp. CR) alebo klasický OC ?


nadrogovany a napity spoluobcan je velmi huzevnate stvorenie pri ktorom by som sa urcite na obranny spraj nespoliehal,zato velmi dobre rozumeju jazyku teleskopickeho obusku ... :wink:
hafani reaguju vseobecne dobre na spreje ,ak stihnes zareagovat vcas ,tak isto aj teleskop je velmi ucina zalezitost na vacsinu havkacov ... :yees:
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Off-topic

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia


cron