V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok......

V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok......

Poslaťod kubo » 19 Sep 2012, 19:53

Skúste si spomenúť v akej zime ste prespali noc?
Mám namysli najhorší zážitok z táborenia alebo bivakovania či núdzového bivaku.
Aspoň sa teraz na tom zasmejeme :)) Ide zima treba sa pripraviť :wink:

Kubo
kubo.lukas.jakubik@gmail.com

Vidieť trampa bez gitarky je zázrak, ale vidieť buschcraftera s gitarou je neuveriteľné!
kubo
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 31 Jan 2012, 00:02
Bydlisko: Solčany
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod lynx » 19 Sep 2012, 19:58

-5 :lol: ... ale bol to rozhodne zlý zážitok, spal som v spacáku do +4 (-3 už extreme) a ešte ja blbec som spal naobliekaný... Keď sa to vôbec dá nazvať spaním, skôr to bolo neustále prevaľovanie z boka na bok... aspoň som si užil húkanie sov :lol: ...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod stormmast3r » 19 Sep 2012, 21:25

Najhorši zážitok som mal pri +7, no spal som v premočenom spacaku. Klepal som sa celu noc. Moja najnižšia bola +4 ale to som sa vyspal pohodovo.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod macmatej » 20 Sep 2012, 07:49

U nas take tuhe zimy nebyvaju, tak predpokladam ze teplota bola tak okolo -5. Treba este dodat v akych podmienkach ste spali. Aj ked sa to nezda, ale v iglu bolo celkom prijemne. Naopak, raz som mal len baumaxovy igelit a pocas pochodu zacalo snezit. Do rana sa mi nejako zlyhala samonafukovacka, tak som si lahol na brucho s rukami pod hruď. Táto núdzová poloha naozaj trochu pomohla. Ale kludny spanok to nebol. Len co som si lahol, hned som vedel ze tato noc nebude kratka.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod Chesus » 20 Sep 2012, 10:22

Zatial najnižšia u mňa bola -2 a keďže som spal v obyčajnom Čsla spacaku, kosa ma celkom klepala :) no nakoniec som sa aj tak vcelku vyspal až na par nočnych prebudeni od chladu. Bolo to tušim 2 alebo 3 roky dozadu presne na Veľkú noc, keď už cez deň bolo okolo 20tky a v noci malo byť nejakých 5, takže takýto mráz bol riadne prekvapenie a neboli sme pripravení. Ale samo aj v lete sa dá zažiť vcelku kosa. Toto leto asi v polovici augusta sme pri návrate z Polonín pri nocovaní na jednej z lúk nad obcou Runina mali 3 stupne nad nulou. Nemali sme teplomer, ale ráno o šiestej sme mali budíček v podobe tereniaku s pohraničiarmi, reku či nám nebola zima, že im v noci ukazoval teplomer len trojku, naštastie som už čsla vymenil a tak som spal ako v bavlnke :D
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod venco » 20 Sep 2012, 10:43

Cca 0 pred útulňou Ďurková a bola mi riadna kosa na hlavu bo som nemal čiapku a vlasy pošli do stratena už pred pár rokmi... :P
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod atti.hombre » 20 Sep 2012, 18:57

:mrgreen: neviem či mám nejaký negatívny zážitok...ja som zažil najstudenšiu noc asi pred 10 timi rokmi- vtedy nezamrzol iba Tuzemský Rum ( to ešte malo normálny názov ).Pri -18°C som sa vyspal do ružova,aj ked obúvať ráno zamrznuté topánky nebolo med lízať!...Dali sa do nich strčiť iba špičky prstov a potom pri ohni pomaly povolovali až som sa normálne obul.Kamaráti klepali kosu do rána a ked už nešli vydržať tak ma zobudili a tancovali sme dupáka kolo ohníka.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod stormmast3r » 20 Sep 2012, 22:00

Mne celkom pomáha, keď si do spacáka vezmem niečo sladké (horalku). Taktiež, spacák sa lepšie vyhrieva, keď sa pred tym človek zahreje z vnútra (teplý čaj, palenka).
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod mihal » 20 Sep 2012, 22:52

- dva a spal som dobre az do doby kedy som sa zobudil na silne nutkanie ist na malu :D potom sa mi uz tazko zohrievalo ale dako som to prepil chilli vodkou
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod kubo » 20 Sep 2012, 22:54

Tak napíšem aj ja niečo :mrgreen:
Hlboko pod nulou bolo -27 fúkal vietor 110 km/h v nárazoch 140 km/h a snežilo.
Do rána napadlo 80 cm nového snehu a ráno konečne svietilo slnko išlo na na kopec pri -25 :lol: a po pás snehu
4 ľudia 2 stany no bola to pekná sranda na ktorú spomíname v dobrom a s úsmevom aj keď
kámošovi zamrzla klasická Praktica a nejde doteraz :shock: bolo to pod Dachstein-nom.
Ale každým pádom najhoršia noc bola na Zadnom Gerlachu vo Východnej stene..
August teplo a zrazu sneh ľad a chlapci ďalej ani pohnúť.. To bol bivak mária sladká :mrgreen:
Trenky zamrznuté o kožu omrzliny,, na rok čierne nechty koža schádzala ako z hada..
Bolo to aj v TV ďakujem HZS za môj mizerný život :wink:
A extrém zimné táborenie na Považskom Inovci. Na šrot pod parou do rána -18 a ja som sa nemohol zapať do spacáku
čo spacáku Husky Anapurna 2 roky stará chúďa mala to už za sebou... zips ide ale trundživo ma opantalo :lol:
Ráno na chatu jak zmyslov zbavený,,, topánky na kameň a nič som si nepamätal :lol:
A že aj ohník horel :camp: hhh neviem kde :)
A je toho ešte veľa ale to je jedno,,len som chcel vedieť aké zážitky majú aj iný ľudia.
A inak 15-16.12.2012 sa môžme stretnúť hore na Inovci okolo 19:00 do tedy budeme piť na chate pivko a horec
to aby más spružilo :yees:
Tak píšte ďalej aby sme sa poučili že tá naša noc nebola nič proti noci tých iných :D

Kubo
kubo.lukas.jakubik@gmail.com

Vidieť trampa bez gitarky je zázrak, ale vidieť buschcraftera s gitarou je neuveriteľné!
kubo
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 31 Jan 2012, 00:02
Bydlisko: Solčany
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod jasommato » 21 Sep 2012, 01:04

najnižšiu teplotu som prespal v lese asi tuto velku noc cez deň 20 a v noci niečo okolo -10
spanok bol v pohode v BW spacaku do -15 mi bolo len trosku chldno na nohi
zli zazitok bol rano ked som sa v boxerkach a naboso akovzdy spavam vysiel o piatej vystat a vsade okolo 10cm snehu
ten sneh nebol zli len ten pocit prejst po nom skoro nahi z teplucka par krokou spravit potrebu a bezat naspet mal som pocit ze som sa zobudil v ruskom filme
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod Kapo » 22 Sep 2012, 01:04

Uff, roky, asi tak 10 som chodil na vander, prevážne pod širák, či do teepee takmer každý víkend. /doma sa to nedalo vydržať/
Niekolkokrát cez zimný tábor, bolo aj 10 dní cez -20. Teplomer som nikdy nenosil, ale v správach potom hovorili. 8)
Najťažšie ale boli vandre, keď pršalo, a mrzlo. Vlhkosť, vietor a zima je to najhoršie.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod Chodes » 22 Sep 2012, 11:55

Tak zima to nebola ale prisla v noci prietrz mracien to som spal,este v starom tesco stane ako pubertiak vsade zatekalo.Na druhy den sa vsetko susit muselo
Chodes
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 15 Apr 2012, 12:45
Bydlisko: Prakovce
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod rafoo » 23 Sep 2012, 09:40

Tento september, bolo asi 8 stupnov a ja len v hamake bez spacaku.
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod oneho » 25 Sep 2012, 21:20

pri najnižšej teplote som spal pár rokov dozadu na Zárubách. Bolo okolo -10°C Ja som mal spacák torý má konfort -18. Bol som v jednej vrstve prádla a musel sa každú chvilku rozopnúť čo mi bolo horko.

Na najhoršia noc bola keď sme prespali na chate pod Rysmi. Chceli sme prejsť orliu stesku. Prvú noc sme spali na tejto chate. Navečer prišla veľká víchrica. Chata pola provizórne opravená po tej osudnej lavíne. Keďže prišla tá víchrica na chate ostalo núdzovo prespať viac turistov. Spali v jedálni všade na zemi a aj v podkroví, Mne sa ušlo miesto v podkroví na nejakom tráme hneď za čelom podkrovia (fajermur alebo ako sa to volá), pretože tam strašne fúkalo cez tie provizórne dosky z ktorých bolo podkrovie spravené po lavíne. Normále bolo cítiť ako by ten nárazový vietor na-dvíhal jednu stranu podkrovia (práve tú moju stranu) tak 20cm, proste to hádzalo. Cez špáry medzi doskami prskala voda a ľad. V noci na mňa prišla hrozná "sračka :D " (prújem), nemal som baterku iba mobil. Tak som sa rozhodol, že idem na záchod (určite viete že je cca 100m mimo chaty). Mobilom som si svietil (ešte starý zelený displaj) aby som na niekoho na podlahe nešlápol, to isté aj v jedálni. Keď som prišiel k dverám nešli otvoriť, boli zamrznuté. Prešľapoval som tam a rozmýšľal, že čo budem robiť, rozhodol som sa ísť na späť že to nejak vydržím (stiahnem zadok). No a toto bola moja najdlhšia noc. Ráno nám chatár povedal, že bola víchrica okolo 150 km/h. Vtedy som si uvedomil že ak by som z chaty vyšiel a chcel isť k tej latrín tak by som ju ani nenašiel hlavne keď som nemal ani baterku. Latrína je pomerne na okraji skál, ktovie ako by to dopadlo... :mrgreen:
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Ďalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia