V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok......

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod opossum » 10 Okt 2012, 15:31

?
Naposledy upravil opossum dňa 29 Jan 2019, 02:54, celkovo upravené 1
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod Kelko » 30 Okt 2012, 17:43

cca 15-17 rokov dozadu... voda v ešusu zamrzla behom pár minút a rum už krištalizovala. :cry: .. a fúkal vietor....ale spať sa celkom dalo... najhoršie pôšobila celta(baumax)ktorá plapolala vo vetre... ale dalo sa.. najhoršie ked trebalo na toaletu vyliezť so spacaku :wolf:
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod aviatik » 29 Nov 2012, 15:07

Ked tento rok klesli nocne teploty na Orave pod -30*C, co si za svoj 40 rocny zivot nepamatam, rozhodol som sa ze to musim vyuzit a vybral som sa na solo nocny vystup na Velky Choc. Spal som v utulni v sedle, chýbala tam cast steny a nedalo sa tam kurit, a tak bola teplota vovnutri podla Suunto hodiniek -36*C. Ale aspon tam nezurila vichrica ako vonku. Videjko tu:
http://www.aviatik.info/modules.php?nam ... le&sid=181
Tu je moj noclah priamo na vrchole Klaku, -23*C a silny vietor ktory ustal az nad ranom:
http://www.aviatik.info/modules.php?nam ... le&sid=143
Inak v teplotach pod nulou bivakujem dost casto, napriklad tu:
http://www.aviatik.info/modules.php?nam ... le&sid=185
http://www.aviatik.info/modules.php?nam ... le&sid=106
http://www.aviatik.info/modules.php?nam ... le&sid=107

Neprijemne zazitky sa v extremnej zime vzdy pritrafia, skutocne nebezpecny bol napriklad ten Klak. Pri vybalovani spacaku som si dal rukavice dolu, napichol som ich na trekove palice a uplne som na ne zabudol. Na tom videu ich vidiet rano, ked sa vyhrabavam zo spacaku. Do rana na kost zmrzli kedze boli vnutri vlhke od potu. No a kym sa mi ich rano podarilo rozhybat tak aby sa do nich aspon ciastocne dali strcit ruky, takmer mi odmrzli prsty. Bivak v zime je krasna vec, ale za chyby sa tvrdo plati....
aviatik
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 28 Nov 2012, 15:33
Bydlisko: Topolcany
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod šavan » 01 Dec 2012, 15:47

Před pár lety jsem byl na mistrovství Československa v hodu nožem,kam mě pozval kamarád Pepe.Přes den bylo krásně teplo.Večer byl nádherný a nic nenasvědčovalo tomu co, příjde v noci.Lehl jsem si pod svojí plachtičku do spacáku(obyčejný záklaďácky dekáč a spal jak miminko.K ránu mě budila pekelná zima na nohy a takové divné šustění po plachtě.Když se už rozednilo,bylo všude plno sněhu a to šustění vlastně dělal ten sníh jak z plachty sjížděl.A zima na ty nohy?Já blb si totiž večer nabral plný ešus vody na ranní kávu abych nemusel hned vylízat ze spacáku a v noci když jsem se obracel tak jsem kousek spacáku namočil do ešusu a ten přes noc vycuc všechnu vodu a nohy mi tím pádem pěkně promrzly.Poučení:nedávám už nikdy ešus s vodou otevřený k nohám ale zavřený k hlavě
šavan
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 01 Dec 2012, 14:49
Bydlisko: libava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod prepper » 02 Dec 2012, 19:54

Zdravím,
moje nejhorší bylo spaní při -7°C v lehkém spacáku. V noci o dost klesla teplota. :D
Obrázok užívateľa
prepper
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 02 Dec 2012, 19:42
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod mohadive » 26 Dec 2012, 21:15

-24 a stary paperovy vojensky spacak. Bola to riadna kosa, ale prezili sme ju.
Nikdy nie je príliš neskoro na to, mať šťastné detstvo. Ale druhýkrát je to len na tebe, na nikom inom.
Obrázok užívateľa
mohadive
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 26 Dec 2012, 21:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 165 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod onee » 11 Aug 2013, 00:57

oneho píše:pri najnižšej teplote som spal pár rokov dozadu na Zárubách. Bolo okolo -10°C Ja som mal spacák torý má konfort -18. Bol som v jednej vrstve prádla a musel sa každú chvilku rozopnúť čo mi bolo horko.

Na najhoršia noc bola keď sme prespali na chate pod Rysmi. Chceli sme prejsť orliu stesku. Prvú noc sme spali na tejto chate. Navečer prišla veľká víchrica. Chata pola provizórne opravená po tej osudnej lavíne. Keďže prišla tá víchrica na chate ostalo núdzovo prespať viac turistov. Spali v jedálni všade na zemi a aj v podkroví, Mne sa ušlo miesto v podkroví na nejakom tráme hneď za čelom podkrovia (fajermur alebo ako sa to volá), pretože tam strašne fúkalo cez tie provizórne dosky z ktorých bolo podkrovie spravené po lavíne. Normále bolo cítiť ako by ten nárazový vietor na-dvíhal jednu stranu podkrovia (práve tú moju stranu) tak 20cm, proste to hádzalo. Cez špáry medzi doskami prskala voda a ľad. V noci na mňa prišla hrozná "sračka :D " (prújem), nemal som baterku iba mobil. Tak som sa rozhodol, že idem na záchod (určite viete že je cca 100m mimo chaty). Mobilom som si svietil (ešte starý zelený displaj) aby som na niekoho na podlahe nešlápol, to isté aj v jedálni. Keď som prišiel k dverám nešli otvoriť, boli zamrznuté. Prešľapoval som tam a rozmýšľal, že čo budem robiť, rozhodol som sa ísť na späť že to nejak vydržím (stiahnem zadok). No a toto bola moja najdlhšia noc. Ráno nám chatár povedal, že bola víchrica okolo 150 km/h. Vtedy som si uvedomil že ak by som z chaty vyšiel a chcel isť k tej latrín tak by som ju ani nenašiel hlavne keď som nemal ani baterku. Latrína je pomerne na okraji skál, ktovie ako by to dopadlo... :mrgreen:



Brácha myslím že bola aj trochu viac vtedy sme to typovali tak na -15, ale teplomer sme nemali to je pravda. Každopádne na Zárubách na Silvestra je proste kosa.

Na tie Rysi si tiež pamätám, hlavne na ráno keď si nám rozprával tento zážitok. Kadibudku ten vietor zvalil ak si správne pamätám, tak neviem či by si ju našiel.
onee
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 03 Okt 2011, 00:58
Bydlisko: Záhorák
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod divox » 11 Aug 2013, 08:28

Aviatik - v poslednom videu sa nachadza Trojsky kon (vyrus) .. ta bacha kto to chce kukat.
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod Modok » 22 Jan 2014, 23:19

atti.hombre píše::mrgreen: neviem či mám nejaký negatívny zážitok...ja som zažil najstudenšiu noc asi pred 10 timi rokmi- vtedy nezamrzol iba Tuzemský Rum ( to ešte malo normálny názov ).Pri -18°C som sa vyspal do ružova,aj ked obúvať ráno zamrznuté topánky nebolo med lízať!...Dali sa do nich strčiť iba špičky prstov a potom pri ohni pomaly povolovali až som sa normálne obul.Kamaráti klepali kosu do rána a ked už nešli vydržať tak ma zobudili a tancovali sme dupáka kolo ohníka.


S tými zamrznutými topánkami to môže byť naozaj zradné. Spomínam si, ako sme raz v zime nocovali v celtovom ihlane pod Kláštoriskom a keďže sa k nám do stanu ako tretí ešte vtlačil kamarát Medic (prišiel neskoro večer, lebo "robil" revolúciu; november 1989), museli sme topánky vystrčiť zo stanu von. Ráno som mal kanady tvrdé a stuhnuté akoby boli zo skla. Ešte aj takú priehľadnú glazúru na sebe mali... Ráno som sa dosť natrápil, kým sa mi ich podarilo "spojazdniť" a potom obuť.
Známy je aj prípad prievidzských či handlovských trampov, ktorí zamrzli počas zimného vandru na Slaskej. Napadlo vtedy veľa snehu a tak im napadlo rozložiť si oheň a vysušiť si pri ňom premočené kanady. Nepamätám si už celkom prečo, ale tuším boli tie kanady také zmrznuté a oni takí vyčerpaní a mali tak opuchnuté nohy, že ich nedokázali obuť a tak tam chlapci postupne zamrzli.
Obrázok
BLUE SKY!
Modok
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 31 Okt 2013, 23:47
Bydlisko: Lipovec
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 23 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod Modok » 22 Jan 2014, 23:34

kubo píše:...

Kubo


Aj môj doterajší rekord je - 27°C. Táborili sme vtedy týždeň v indiánskych tipi. Cestou na táborisko nám zamrzli dve autá a tak sme posledné kilometre s nákladom zdolali po vlastných. Museli sme pritom naboso prebrodiť potok (v deň nášho príchodu ešte len začínal zamŕzať) a pod oblohou plnou žiariacich hviezd pri hradbe majestátnych smrekov sa uložili na zasneženú lúku. Nebol už čas, chuť ani sily zvláčať tyče (tipiovky), tak sme len pod seba nalámali čosi čečiny, zaliezli do spacákov a prikryli sa plachtami z rozbalených tipi. Bola to čarovná noc, zaspávali sme s pohľadmi upretými na hviezdy a vôbec nám nebolo zima (teda, keď sa nám v spacákoch rozmrazili skľavené údy).

Modok
Obrázok
BLUE SKY!
Modok
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 31 Okt 2013, 23:47
Bydlisko: Lipovec
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 23 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod Bic0 » 25 Jan 2014, 09:18

Dnes rano hore na kopci kusok nad Pezinkom na teplomeri -9,1C, spacak s limitom (muzsky komfort) -10C. Uz ma zacinali seriozne oziabat nohy a to som mal este obal z CSLA spacaku (nalavo). V strede karimatka mojej drahej (spacak bol este v batohu) a vpravo kamaratov bivi vak so spacakom. Pod nami celta z baumaxu a britska basha.

Sorry za kvalitu fotky, ostatne vysli dobre len tato je zmrsena.
Obrázok
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod atti.hombre » 25 Jan 2014, 09:23

:yees: závetrie zvýši komfort o pár stupňov...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: V akej minimálnej teplote ste už spali? Zlý zážitok.....

Poslaťod Bic0 » 25 Jan 2014, 14:03

Povodne som chcel spravit aj zavetrie z bashe ale potom som zistil ze na 3 ludi bude ta druha celta mala, takze to slo radsej pod nohy aby nam nohy nenamokli od "snehu".
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Predchádzajúci

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť