Zrub

Typy prístreškov, ich stavba, výhody a nevýhody...

Re: Zrub

Poslaťod ňaňo » 29 Apr 2011, 13:04

SKW píše:Možno niektorí poznáte príbeh muža menom Richard ''Dick'' Proenneke. Tím ktorí ho nepoznajú, ho môžem priblížiť. Bol to zručný tesár, ktorý sa vo veku 51 rokov rozhodol opustiť bežný život a zasvätiť ho aljašskej prírode. Pri jazere Twin Lakes na Aljaške si postavil vlastný zrub z guľatiny. Všetko kameroval, samotnú stavbu a aj prírodu. Robil záznamy, meral teploty, hrúbku ľadu, výšku napadnutého snehu a podobné údaje, ktoré sa neskôr stali neoceniteľným materiálom pre vedcov, meteorológov a pod. Žil takto približne 30 rokov. Zomrel v apríli 2003 vo veku 86 rokov.

Producent Bob Swerer vydal 3 filmy:
1. Alone in the Wilderness
2. Alaska Silence & Solitude
3. The Frozen North


Myslím, že najkrajší je ten prvý Alone in the Wilderness, tu je z neho krátka ukážka, odporúčam však pozrieť si ho celý

NO aliaska nieje Slovensko v roku 2011
ňaňo
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 26 Apr 2011, 21:18
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Zrub

Poslaťod SKW » 29 Apr 2011, 15:38

ňaňo píše:NO aliaska nieje Slovensko v roku 2011


Vďaka za upozornenie! :yees: To som fakt ani len netušil :lol:
Pre menej chápavých - Ja som v tom príspevku nikde nenapísal, že hurá poďme stavať u nás zruby ako on na Aljaške. Zámerom bolo poukázať na to, že to je možné v niektorých krajinách, lenže tam ľudia vedia, ako sa majú správať v prírode a rešpektujú ju, čo u nás nieje a nikdy ani nebude. A verím, že vďaka tomu príspevku si niektorí ľudia na fóre, čo Proenekyho nepoznali, ten film pozreli a mali z neho aspoň pôžitok a pocit ťažko splniteľnej túžby raz urobiť niečo také.

Ale v podstate aj u nás môžeš začať stavať niečo takéto, stačí mať prachy, známosti, odkúpiť si parcelu v lesoch na ktorej chceš stavať. Znie to jednoducho že? :lol: Nalejme si čistého, Slovensko je zapredaná krajina a čoskoro tu nebudeš môcť ani výjsť sa prejsť do lesa bez povolenia majiteľov, nieto ešte stavať zruby.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Zrub

Poslaťod Michal » 29 Apr 2011, 16:24

SKW má pravdu a dovolím si povedať, že to čo napísal o tom videu a jeho zámer, ktorý sledoval týmto videom som pochopil a som rád, že som ujca Dicka videl v akcii. Je veľmi inšpiratívny :)

a keď už som tu dovolím si jeden OT.

Čo sa týka tých lesov je to pravda. O pár rokov to už bude takmer nemysliteľné ak sa bude pokračovať v dnešných trendoch. Spomeniem iba bežné veci, podnikateľov a ich drevenné vilky opomeniem :)

Naposledy, keď som si bol v lese uvariť čaj s parťákom tak sa zhodou okolností v našej lokalite pohyboval člen stráže prírody. Z jeho vyjadrení o ľuďoch, ktorí dnes chodia do lesa mi bolo zle a to myslím úprimne. Po tom čo nám povedal, že tam nemáme čo robiť, se si zabalili svojich pár švestiek a išli sme si po svojom. Na jeho útočné vyjadrenia sme reagovali odlišne ja kľudom a kamoš "opätovným útokom". Pohľadom sme sa spolu dohodli, že to nebudeme riešiť po zlom a tak sme odpovedali iba tým čo sme sami urobili tj.: na mieste "táborenia" sme nemali žiadne odpadky, hneď pri ohnisku (obstavaného popadaným kameňmi z neďalekej skalnej steny) sme mali vodu na uhasenie, keby sa niečo vymklo spod kontroly, na strome hamaky, ktoré nezanechávajú žiadne stopy a uvedenie ohniska do pôvodného stavu ho asi presvedčili a nedal nám ani pokutu, za čo som mu vďačný :yees: Predsalen načo zbytočne provokovať a odpovedať rovnako útočne, keď veci sa dajú riešiť aj kľudne :wink: Koniec koncov to vždy dobre padne aj nám a aj jemu, lebo sa snaží ochrániť to čo veľa ľudí ničí, čo ja mi dnes javí ako takmer vopred prehratý boj, pokým sa ľudia nedostanú k rozumu.

Ide aj o to, že po lesoch dnes už chodia ľudia nezodpovedne((česť výnimkám), odhadzujú odpadky (lebo je to zvyk, ktorý majú už z mesta) sú hluční, nedisciplinovaní a nerozumní. Ak sa im niečo vytkne tak je človek tej najväčší mudrlant a iný tvor a s neslušným gestom a nadávkami sa s človekom rozlúčia pričom aby si zahojili svoje veľké egá robia ešte väčší bordel.

Ak mi niekto neverí nech sa vybehne pozrieť nad Nitru a prejsť sa po Zobori, ktorý sa už dnes stal útočiskom opíjajúcej sa mládeže a niektoré miesta okupujú aj bezdomovci. Ten pohľad, keď sú po lese/CHKO rozhádzané sklenené a plastové fľaše od alkoholu, starých vecí, roztrhaných šiat a iných propriet, ktoré zostali po týchto návštevníkoch vôbec nie je pekný.

Koniec OT (ak je to priveľmi nevhodné, poprosím premazať)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Zrub

Poslaťod ňaňo » 30 Apr 2011, 12:21

SKW píše:
ňaňo píše:NO aliaska nieje Slovensko v roku 2011


Vďaka za upozornenie! :yees: To som fakt ani len netušil :lol:
Pre menej chápavých - Ja som v tom príspevku nikde nenapísal, že hurá poďme stavať u nás zruby ako on na Aljaške. Zámerom bolo poukázať na to, že to je možné v niektorých krajinách, lenže tam ľudia vedia, ako sa majú správať v prírode a rešpektujú ju, čo u nás nieje a nikdy ani nebude. A verím, že vďaka tomu príspevku si niektorí ľudia na fóre, čo Proenekyho nepoznali, ten film pozreli a mali z neho aspoň pôžitok a pocit ťažko splniteľnej túžby raz urobiť niečo také.

Ale v podstate aj u nás môžeš začať stavať niečo takéto, stačí mať prachy, známosti, odkúpiť si parcelu v lesoch na ktorej chceš stavať. Znie to jednoducho že? :lol: Nalejme si čistého, Slovensko je zapredaná krajina a čoskoro tu nebudeš môcť ani výjsť sa prejsť do lesa bez povolenia majiteľov, nieto ešte stavať zruby.

Nechcel som sa ta dotknut no mal som na mysli prave to ako si to tu vysvetlil ten co ma peniaze ,alebo zelenu uniformu a zbran moze vsetko .A my mozeme byt rady ze ze nas ako tak trpia.
ňaňo
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 26 Apr 2011, 21:18
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Zrub

Poslaťod Kapo » 03 Máj 2011, 23:58

Postaviť zrub, je dosť drina. Hlavne ak to nemá byť len taká obyč. chatrč. A prísť o neho dosť bolí. Kedysi sme prišli o pár trampských "búd".
Lepšie je si kúpiť pozemok, a tam si zbuchnúť takú svoju rezerváciu. A nemusí to byť ani moc drahé. Snáď sa mi to tento rok podarí. Aspoň začať. :wolf:

Edit: no našiel som zrub, čo si kamoši postavili. Je postavený takmer oficiálne, a čo najviac autenticky.
Prílohy
DSC00027.JPG
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Zrub

Poslaťod rkw » 09 Sep 2012, 11:45

na video som natrafil az teraz co dal SKW a pred tym panom znalcom s velkym P sklanam obrovsku :prayer: .. to uz teda hej takto zicit postavid si dom do pismena vlastnymi rukami pozorovat prirodu .....
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Zrub

Poslaťod finn » 09 Dec 2012, 12:39

Trosku by som ozivil tento topic zaujimavym video. Nie je to sice zrub, ale milovnikov prace s drevom chyti za srdce. Staci kliknut sem.

Prijemny zazitok

:camp:
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Zrub

Poslaťod root » 09 Dec 2012, 14:02

mňa zasa zaujalo, z akého "kriváku" sa dá spraviť drevenná paráda :wink:

http://youtu.be/wT00kR39peU
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Zrub

Poslaťod opossum » 10 Dec 2012, 14:10

root píše:mňa zasa zaujalo, z akého "kriváku" sa dá spraviť drevenná paráda :wink:

http://youtu.be/wT00kR39peU


brutálna fréza
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Zrub

Poslaťod Elév » 11 Júl 2013, 08:24

"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Zrub

Poslaťod mohadive » 09 Sep 2013, 18:43

Nuz ked bude vonku zle pocasie a nebudem mat kde prespat, zastavim sa u pana Dusana. Super napad a nejakemu idiotovi to vadilo, tak ho udal. :(
Nikdy nie je príliš neskoro na to, mať šťastné detstvo. Ale druhýkrát je to len na tebe, na nikom inom.
Obrázok užívateľa
mohadive
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 26 Dec 2012, 21:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 165 x

Re: Zrub

Poslaťod mephitis » 09 Nov 2016, 20:44

Něco pro milovníky dřevěných staveb stavěných tradičně, ručně a s láskou...

ZEMĚ NEPATŘÍ LIDEM, LIDÉ PATŘÍ ZEMI. Mitakuye Oyasin

Obrázok
„Woodcraft je o životě s modrou oblohou nad hlavou“
Obrázok užívateľa
mephitis
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 12 Jún 2015, 09:49
Bydlisko: ČR
Dal Ďakujem: 488 x
Dostal Ďakujem: 249 x

Re: Zrub

Poslaťod Willy » 15 Dec 2017, 12:31

STAVBA SRUBU NA ALJAŠCE


Krátký a moc pěkný dokument z roku 1965 :wolf: !
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Zrub

Poslaťod Willy » 02 Aug 2019, 13:20

Shawn James, který pro svůj youtubový kanál "My Self Reliance" natáčí filmy ze stavby a života na svém srubu, zveřejnil krásné video o své návštěvě jednoho z ikonických míst bushcrafterů - tedy srubu Dicka Proenneka, o kterém už tu byla několikrát řeč.


Milovníkům romantiky starých srubů a Aljašské divočiny ten hodinový relax :yees: vřele doporučuji :wink: !
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Zrub

Poslaťod Willy » 24 Nov 2019, 21:26

Tak tohle je krásná ukázka historické rekonstrukce - v angličtině "reenactment" - což je druh hry či zábavy, při níž se její účastníci snaží vytvořit obraz historické události nebo období. Obvykle se rekonstruují bitvy.
Zvláštním druhem historických rekonstrukcí jsou skanzeny.
Podívejte se s jakou věrností lze postavit srub z období osídlování Ameriky bělochy.
Takovéhle sruby mohl po překročení Cumberlandského průsmyku se svými druhy stavět zálesák a hraničář Daniel BOONE.

daniel boone.jpg






"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Predchádzajúci

Späť na Prístrešky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron