Výroba luku

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Výroba luku

Poslaťod Pája » 16 Dec 2012, 11:57

Debatu o použití kulek jsem smazala. Neodborné nakládání s municí je vždy nebezpečné, lhostejno, jak je stará. Howg.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Výroba luku

Poslaťod root » 16 Dec 2012, 15:06

Juraj Stehlík píše:Neviete niekto prosím vás nejaký zlepšovák na výrobu šípou ? každá rada sa mi hodí. Nechcem ich kupovať mám radšej veci čo si vyrobím sám. Viem že letky sú dobré husacie no drevo neviem mám liesku. A hroty netuším z čoho urobiť, to je nočná mora nič ma nenapadá.


Nie som lukostrelec, ani nemôžem byť. Ale zháňal som drevenné polotovary na krosná, a v Baumaxe som natrafil na presné ( kruhový prierez - sústružené ) smrekové, borovicové a bukové tyčky s rôznymi priemermi ( ak si dobre pamätám tak fí 6, 8, 10 a viac... ) a o dĺžke okolo metra ( 80 až 120 ).. aj som ich kukal a určite by sa dalo vybrať "dokonale" rovné drevo .. ešte raz opakujem, táto problematika je mimo mňa, nemudrujem, ale určite si viem predstaviť z toho materiálu ( najmä borovica, smrek ) šípy ... Už len z toho dôvodu že som skúšal pevnosť ( švihal som s nimi ) a dosť vydržia :wink:
Hroty? Pokiaľ chceš niečo praktické, daj si nastrihať plech ( ocelohliník by som použil na terčové šípy ) do požadovaného tvaru, zrob drážky do dreva, vlep a ešte zafixuj niťou .. To sa dá zvládnuť aj bez nástrojov, praxe a fantázie.
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 16 Dec 2012, 16:00

Máš pravdu, v Baumaxe sa dajú vybrať vhodné tyčky z borovice a smreka. Buk neodporúčam.
Vezme sa celá zásoba tyčiek v predajni a prebraním sa dá vyselektovať sada rovných a kvalitných.
Môj nový lučík:
https://picasaweb.google.com/1027245066 ... directlink
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Juraj Stehlík » 16 Dec 2012, 17:10

dík za rady určite využijem už len zájsť do baumaxu, cornus ten luk je super hlavne sa mi páčia luky z tým zahnutým zakončením
Kto chce od života veľa, môže dostať málo.
Ale kto chce od života málo, nemusí dostať nič.
Juraj Stehlík
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 02 Okt 2012, 20:50
Bydlisko: Detva
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Výroba luku

Poslaťod fatal_error » 17 Dec 2012, 00:35

Jeeezis tu uz clovek nemoze nic napisat z vlastnej skusenosti. Neodbornej manipulacii...horsie ako moja mama :D... OK k tomu radsej nebudem uz nic rozpisovat... o tom ze sa to da urobit aj z municie je odomna popisane aj na prvej strane aj to mozete zmazat ... :mrgreen: :camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Archanjel » 17 Dec 2012, 13:09

Cornus: krasny kusok

k sipm, buk sa lame a neprusi dostatocne cim jenepresny...hroty z plechu su odskusane, su super,odporucam do zarezu ale dat kusok koze alebo niecoho tlmiaceho, inak ti to rozstiepa sip...lepit lepidlom, zivicou zmiesanou s popolom, plus omotat...letky piraka ak mas, ak nemas aj duck paska staci = ta taka strieborna...daj si na youtube arrow making a daco ti najde...idealne je sip nalakovat...na ftaky a drobnu zver je dobry hrot z nabojnice .38 special = normalne nastoknut naopak a nalepit, mas lacny sokovy hrot :)
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Juraj Stehlík » 17 Dec 2012, 15:13

ja budem strieľať len do terčou- zvieratá zabíjať mi je ľúto, dal som na špic nábojnicu z 9mm pekne sadla, letky z pásky sú sobrý nápad pozeral som návod nice :yees: ešte mi príde luk na vianoce - vlastný zatím neviem vyrobiť tak aby som mal aspoň maketu , už sa neviem dočkať :luk:
Kto chce od života veľa, môže dostať málo.
Ale kto chce od života málo, nemusí dostať nič.
Juraj Stehlík
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 02 Okt 2012, 20:50
Bydlisko: Detva
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 17 Dec 2012, 23:30

Ďakujem. Ak myslíš tie slávne anglické luky, tie boli z tisu a s iným prierezom.
Snažím sa desať rokov experimentovať s použitím dostupných lokálnych drevín a tým prispôsobiť dizajn ramien.
Libráže sa pohybujú medzi 40-60 lb
Drevo tvarujem v horúcej pare.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod root » 19 Dec 2012, 14:34

Kompozit , pokiaľ dáš pozor, je "nesmrteľný" .. ak je dobre zkonštruovaný, bez kazov a dobre navrhnutý tak kompozitný luk vydrží milióny cyklov. Ale je krehký. Ak ti padne blbo napríklad na kameň, môžeš ho nezvratne poškodiť. Ale drevo je drevo .. Aj keď vydrží možno len pár sezón v porovnaní s kompozitom .... Aj nábytok by bol možno lacnejší, ľahšie by sa udržoval a mechanicky by viac vydržal z nejakého moderného plastového materiálu .. ale ... nechcel bych ho.
Strieľať závodne, asi by som šiel do kompozitu a tých špéci lukov. Brať to ako koníčka, určite by som chcel drevený a určite by som chcel dospeť do bodu, abu som si ho sám zrobil. Možno by nebol dokonalý, ale ...
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 19 Dec 2012, 16:49

johno píše:Ešte by ma zaujímalo, aká je životnosť takého luku vyrobeného z dreva, ak je používaný iba na občasnú rekreačnú streľbu a uskladňovaný v suchom prostredí oproti napríklad lukom vyrobeným z kompozitných materiálov? Ďakujem.

Je to rôzne, záleží oddreva a kvality výroby.
Tie lukové drevá vydržia veľmi dlho ak je luk z nich dobre urobený. Dobrú životnosť má napríklad brestové drevo. Horší je jaseň,
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod root » 19 Dec 2012, 18:57

Cornus, ja nič, ale neskúšal si hrabové drevo?
Pevnosť v ťahu má 135 MPa ( oproti brestu - 80 MPa ) , pevnosť v ohybe 160 MPa ( brest 72 MPa ) a húževnatosť 8 J*cm-2 ( brest 6 J*cm-2 ) ...
Teoreticky by pri rovnakej pevnosti luku mal postačovať cca plovičný priemer profilu a teda mala by stúpnuť rezonančná rýchlosť ( rýchlejšie by sa mal taký luk vystrieť ) a teda pri rovnakej sile+dráhe náťahu by mala byť počiatočná rýchlosť šípu vyššia .. Odhadujem tak 12 až 15% ( nelineárna závislosť ).. Ale to by sa muselo pre relevantnosť tvrdenia prepočítať a odmerať...

Inak, často tu čítam o výrobe porísk z jaseňa. Jaseň je celkom fajn drevo, ale má jednu nepríjemnú vlastnosť, sakra "štípe" ak sa rúbe drevo bez rukavíc a dlhšiu dobu. Aj z tohto dôvodu je podľa mňa hrabové porisko lepšie ( a je aj húževnatejšie ako jaseňové ) .. aj keď sa ťaššie opracuváva.

ale vravím, ja sa lukom nerozumiem.
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 19 Dec 2012, 19:14

Tabuľkové hodnoty sú pekná vec, ale ide o priemerné hodnoty. Vlastnosti dreva mechanické sa líšia v rámci druhu výrazne.
Hustota, pevnosť v ohybe sú dobré vlastnosti. Dôležitá je aj flexibilita- aký ohyb znesie drevo bez poškodenia. To je silná stránka brestu.
Hrab som viackrát skúšal. Je to dobrý materiál, iba ťažko nájsť rovný a neskrútený strom. Väčšinou rastie do špirály.
Jaseň je tvrdý, hustý, ťažký, pevný ,ale málo flexibilný- skoro sa vyťahá.
Osage orange je drevo tvrdé, husté, pevné a zároveň ohybné. Tieto luky vydržia roky.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod root » 19 Dec 2012, 23:28

dík za odpoveď, zas budem múdrejší .. aj som si myslel že keby bol ten hrab lepší tak robíš z neho :)
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 20 Dec 2012, 08:56

Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Juraj Stehlík » 05 Jan 2013, 15:29

Chcem sa spýtať - úpil som si luk no tetiva je moc tenká a reže prsty - viem že je to normálne ale mohol by som si tam dať paracord ? je pevný a trochu hrubší no po výstrele sa zamiká a vydáva taký zvuk - neviem ako ho popísať - vadí to nejak ? môže sa mi tým poškodiť luk alebo je to jedno ?
Kto chce od života veľa, môže dostať málo.
Ale kto chce od života málo, nemusí dostať nič.
Juraj Stehlík
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 02 Okt 2012, 20:50
Bydlisko: Detva
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron