Úprava vody na pitie v prírode

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Kelko » 03 Apr 2012, 15:37

na čistenie vody sa dobre da použiť aj manganistan draselný (hypermangan).. stačí malo a dá sa piť,samozrejme farba nie je veľmi vábne ale voda bezpečna... v KPZ sa to určite oplatí nosiť
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod atti.hombre » 03 Apr 2012, 18:06

:yees: možno to niekto pozná pod názvom burel

http://sk.wikipedia.org/wiki/Burel

:wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod sally » 03 Apr 2012, 20:02

atti: trocha sa mýliš. Burel nie je to isté, čo manganistan draselný. Ten má vzorec KMnO4, je to tmavofialová kryštalická látka, dostupná v lepšej lekárni alebo v chem. labáku.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod mihal » 09 Apr 2012, 22:22

hypermangan je dobrý aj ked si nieste istý uplnou cerstvostou masa :)nalozit do roztoku a potom dobre okorenit, nikdy som neskusal ale kto vie co clovek vsetko dostane v tesku v akcii :lol:
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod onebadboy » 27 Sep 2012, 11:46

má niekto z Vás skúsenosti s LifeSaver-om?
Obrázok užívateľa
onebadboy
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 12 Jún 2011, 14:41
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod SvaroG » 14 Jan 2013, 11:58

Čaute chalani, našiel som niečo veľmi zaujímavé a pomerne lacné. Pozná to niekto? Máte s tým skúsenosti?

http://www.amazon.com/gp/product/B006QF3TW4/ref=as_li_qf_sp_asin_tl?ie=UTF8&tag=shopenpundit-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=B006QF3TW4
Obrázok užívateľa
SvaroG
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 08 Mar 2012, 15:34
Bydlisko: PE-BA
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Kelko » 14 Jan 2013, 20:17

tiež je dobra alternatíva,cenovo dostupna... je obyčajný JOD... na dezinfekciu ran (JODISOL pen 3,6 g) tri,štyri kvapky na liter vody a je bezpečna,samozrejme po stranke.... patogeny,choroboplodne a pod.... ako jodisol aj hypermangan mam odskúšane sám na sebe....
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod marian160 » 15 Jan 2013, 08:44

Niekde som čítal že pre organizmus našinca je vzľadom na vodu z vodovodu bežnejší chlór viac ako hypermangan alebo jod.
Potom je najlacnejšou variantou SAVO (nie to na záchod :D ) to najlacnejšie (cca 1,5€ 1 liter) ktoré sa používa na dezinfekciu studní. Po prepočte dávkovania by mali stačiť cca 1-2 kvapky na liter (keď som to nesplietol) a potom aj nechať chlór trochu vyprchať.
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod root » 15 Jan 2013, 09:03

neviem, ale asi by som radšej použil peroxid vodíka ako savo, keby som si mal vybrať a nosiť so sebou niečo. Dá sa to použiť aj klasicky na dezinfekciu škrabancov a iných rán. Peroxid predpísala synovi zubárka pri ličení zápalu na vyplachovanie ( dezinfekciu ) úst. Kázala mu týždeň, 3x denne vyplachovať a vypluť .. Keď s jej opýtal ( tuším bol vtedy druhák, či tretiak ) čo by sa stalo keby to prehltol, povedala že nič, ale že čaj je lepší :P

Pomer si nepamätám presne, tuším to bola 1 kávová lyťička 10% peroxidu na 2 dCl vody, zrejme "konská dávka" ?! ... Aj keď savo je asi dostupnejšie. Ten pomer sa používal okamžite, na dezinfekciu vody by možno stačila 1 lyžička na plastovú fľašu, lebo sa dá počkať aby to účinkovalo. Ale bolo by asi lepšie opýtať sa nejakého lekára. To nechám na niekoho iného, ja tam nechodím, iba ak pre nejaké potvrdenie.
Naposledy upravil root dňa 15 Jan 2013, 09:27, celkovo upravené 1
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod juraj1974 » 15 Jan 2013, 09:19

Vlastna skusenost: Bezne kvapkatko z kvapiek po liekoch (bohato postaci aj steblo travy alebo haluzka) Dve kvapky Sava do 1,5L PET flase a minutu flasou triast aby sa dobre uvolnil chlor s kyslikom a vznikla nejaka reakcia. Po tomto prosese treba vodu len nechat ,,predychat,, a je plne pitna. Teda nie je to proces ktorym by som si kazdy den upravoval potocnu vodu ale je to proces na spitnenie vody v nudzi.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod sally » 16 Jan 2013, 11:42

Mali sme debatu s kamošom ohľadne dezinfekcie vody a vravel mi niečo o extrakte z grepových jadierok. K dostaniu na nete alebo v lekárni. Vraj je to veľmi silné dezinfekčné činidlo, ktoré ale na rozdiel od halogénov a spol. nelikviduje dobré breberky, čo nám žijú v črevách. Máte s tým niekto skúsenosť?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Kelko » 16 Jan 2013, 11:53

juraj1974 píše:Vlastna skusenost: Bezne kvapkatko z kvapiek po liekoch (bohato postaci aj steblo travy alebo haluzka) Dve kvapky Sava do 1,5L PET flase a minutu flasou triast aby sa dobre uvolnil chlor s kyslikom a vznikla nejaka reakcia. Po tomto prosese treba vodu len nechat ,,predychat,, a je plne pitna. Teda nie je to proces ktorym by som si kazdy den upravoval potocnu vodu ale je to proces na spitnenie vody v nudzi.

Mam odskúšané aj to.... a ako tu bolo povedane nie savo na wc... ale len kvôli tomu že ma ... ako to povedať "príchute"... žiadny fresh ani ocean
Ale ked si vezmeme množstvo a ucinok... hypermangan je asi najlepší,ale osobne verím len 2% jodovemu roztoku.... Legil sa z toho na ukrajine nezosral,ale ani nevedel že to pije :ice:
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod mihal » 16 Jan 2013, 14:57

len si treba uvedomit , ze to ma rovnaky vedlajsi ucinok ako antibiotika, nici aj mikrofloru v crevach a tym ide do zachoda aj vasa imunita. ako nudzovka v pohode ale tyzden vkuse by som to nepil.
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod Kelko » 16 Jan 2013, 17:53

mihal píše:len si treba uvedomit , ze to ma rovnaky vedlajsi ucinok ako antibiotika, nici aj mikrofloru v crevach a tym ide do zachoda aj vasa imunita. ako nudzovka v pohode ale tyzden vkuse by som to nepil.

myslem som kratkodobe......netreba to pripomínať...na dlhodobe použitie su ine techniky,ktore viac menej každý ovlada
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Úprava vody na pitie v prírode

Poslaťod kenaiwolf » 05 Feb 2013, 16:57

Este je tu moznost pouzit Grapefruit seed extract (GSE) zatial to ziadna mienkotvorna institucia nepotvrdila, ale laboratorne testy su velmi nadejne. Na slovensku o tom moc toho nenajdete, ale vo svete a hlavne v USA je to bezne.

Viem potvrdit liecive ucinky ale na dezinfekciu vody som to nemal moznost otestovat.
http://en.wikipedia.org/wiki/Grapefruit_seed_extract
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron