Dalekohlady

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Dalekohlady

Poslaťod Budy » 07 Jan 2012, 23:03

Používam kuker Silva Pocket 8, stojí okolo 30 EUR. Zmestí sa do vrecka a úplne mi postačuje na výlety.
Obrázok
Budy
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 17 Nov 2011, 20:13
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod martinr » 09 Jan 2012, 00:13

bapa píše:Killian ďakujem. Tá ohnisková doštička vyzerá byť šikovná vec.

Stredovy kriz sluzi pre meranie dialky a opravy pre delostrelcov, vpravo dole je dialkomer pre ciel vysoky 2,5m. "Napasujes" ho do stupnice, spodok ciela na vodorovnu ciaru a vrch na tie prehnute haciky. Potom vzdialenost je spodne cislo v hektametroch.
martinr
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 08 Jan 2012, 23:23
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod trout » 23 Feb 2012, 07:33

trout
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 12 Okt 2011, 17:21
Bydlisko: košice
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod BRÉGO » 24 Jan 2013, 16:00

Ja mám toto - http://dalekohlady.heureka.sk/nikon-act ... -22x50-cf/ , je to výborný ďalekohľad, ale na dlhšie túry je dosť veľký a ťažký. Na pozorovanie prírody je skvelý, v pohode ním na 1km nájdem jeleňa pasúceho sa pod lesom, ktorého by som voľným okom nemal šancu zbadať. A ešte si ho zoomom viem priblížiť.
Obrázok užívateľa
BRÉGO
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 09 Jan 2013, 13:26
Bydlisko: pod Rohačkou
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod romanpb » 27 Jan 2013, 19:47

Ja vlastním tento ďalekohľad a som s ním nadmieru spokojný,najlepšia vec na ňom je že odoláva výkyvom teplôt ,a to tak že je plnený dusíkom,tak že keď padne do vody tak je aj vodotesný a nereaguje na zarosenie ,prikladám link http://www.cameracentreuk.com/bushnell/bushnell-h20-12x25-h2o-waterproof-roof-prism-binoculars-960-296-799.php
Obrázok užívateľa
romanpb
 
Príspevky: 68
Registrovaný: 11 Feb 2011, 20:01
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod lynx » 28 Jan 2013, 18:22

johno: mám zoom 8-20x50. Je to celkom praktická vec - dokážeš rýchlo nájsť hľadaný objekt s menším zoomom a s väčším si ho pekne prezrieš. Napríklad pri pozorovaní vtákov je to efektívne. Na úkor svetelnosti, samozrejme. Môj fomei poacher má aj torchu slabšiu kvalitu obrazu - ale to je pravdepodobne spracovaním, nie zoomom...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Stopar » 29 Jan 2013, 10:59

So zväčšujúcim sa zoomom (t.j. pomerom medzi priemerom objektívu a ohniskovou vzdialenosťou) klesá sveteľnosť.
Vždy záleží na presnosti výroby a kvalite použitých materiálov.
Ale všeobecne v optike platí, že čím je jednoduchšia optická konštrukcia, tým by mal byť obraz kvalitnejší (menej optických chýb). Platí to u ďalekohľadov aj u foto objektívov.
A pri zväčšení nad 10x sa znižuje stabilita obrazu (je to ale individuálne, ako sa komu trasú ruky).
Za posledných 35 rokov som vystriedal cca 20 ďalekohľadov (aj niekoľko zoomov).
Pre mňa je najvhodnejší trieder na pozorovanie prírody 10 x 50 (popr. 10 x 42).
Ale každému môže vyhovovať niečo iné.
Stopar
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 19 Dec 2011, 17:47
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 31 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod tourist » 02 Júl 2013, 21:39

Mám možnosť kúpy EDF 7x40 (ktorý na začiatku témy popisoval Killian). Len sa obávam rádioaktivity, pretože je to verzia s tríciom, ktorý osvetľuje stupnice. Vie niekto ako veľmi je nebezpečný ten plyn pri prípadnom úníku a aká je šanca úniku ?
niečo je tu, ale po nemecky toho veľa neviem a translator to neprekladá do veľmi zrozumiteľnej podoby http://home.arcor.de/thuernagel/radio.htm
tourist
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 07 Aug 2011, 01:07
Bydlisko: low tatras
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod juraj1974 » 03 Júl 2013, 07:41

Ahoj. Skusim ja laicky zareagovat na tvoju paranoju. Tricium je nieco ako izotop vodika. Bezne sa vyskytujuci v prirode. Jeho pomer k samotnemu vodiku je cca 1/1000. Jeho reakciu sposobuje kozmicke ziarenie. Jeho polcas rozpadu je nieco cez 12 rokov a vyzaruje beta ziarenie veeelmi malej energetickej hodnoty. Vznika pri tom Helium. Ak sa obavas kontaminacie izotopom vodika teda triciom tak tvoja obava je neopodstatnena. Ak by som to premenil na drobne tak co sa tyka davkove prikonu resp. hrubo nazvane kontaminaciu dostanes z inych zdrojov s ktorymi bezne prichadzas do styku. Uz len samotne slnecne ziarenie, telefonovanie, ohrievanie v micro trube a vela inych zanedbatelnych zdrojov ziarenia sa nedaju porovnat zo ziarenim sposobenie triciom ktore je v ovela mensom rozsahu. SUMA SUMARUM. Nemusis sa vobec obavat kontaminacie. Aj tak je jej okolo mas tooolko vela a ani si to neuvedomujeme.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Arcanus » 03 Júl 2013, 09:20

ja este Juraja doplnim.

ked som si kupovat celkom velky tritiovy privesok na kluce, tak som si to overoval a fakt je taky, ze mnozstvo tritia pouzivane v roznych markeroch, muchach, dalekohladoch a pod je mikroskopicke. svietenie sposobuje fakt ze tritium je tzv betaemitor, teda vyzaruje elektrony ktore reaguju pri prelete tenkou vrstvou fosforoveho pasku v obale(jeho zlozenie urcuje farbu osvitu ,najintenzivnejsia je pri zakladnej zelenej farbe), je to nieco podobne principu neonky, len tam letia elektrony emitovane elektrickym prudom. Prvok je tam rozptyleny v uzavretom priestore vo forme plynu, takze to nie je ziadny "kus svietiacej radioaktivnej veci s akou sa hrava homer simson vo zvucke serialu".

Emitovane elektrony maju energiu len aby preleteli cca 6mm vzduchom a preto ich spolahlivo zastavi obal tritioveho zdroja
Tritiovy plyn pri poruseni obalu unikne do okolia a kedze je ho velmi malo a je lahsi ako vzduch okamzite stupa a riedi sa zo vzduchom, ktory ho pohli , kedze sam o sebe obsahuje prirodzenu radioaktivitu.

Ak by niekto experimentoval a napriklad tento plyn z kapsule priamo cez nejaku rurku vdychol do pluc, co je najucinejsia forma "podania" tak dostane zasah radovo mensi ako pri zubnom rontgene :)

takze si bez obav mozete nakupit za kybel tritiovych veci a kludne si s nimi svietit vecer pred spanim na knihu, je to bezpecne
Arcanus
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 26 Mar 2013, 21:56
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod tourist » 03 Júl 2013, 19:29

Vďaka za odpovede.
Keď je ale trícium úplne bezpečné, prečo je v niektorých krajinách ako napr. Nemecko zakázané? Niekde som čítal že keď západné Nemecko preberalo spomínané ďalekohľady tak sa z nich trícium hromadne vyberalo.
A paranoju mam z toho len ked som cital varovania na tej stranke co som dal v 1. prispevku, ze je to nebezpecne lebo je to bezfarebny plyn atd.... :D
tourist
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 07 Aug 2011, 01:07
Bydlisko: low tatras
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod macmatej » 04 Júl 2013, 07:52

Nemci su sami o sebe paranoici, co sa tyka jadrovej energie. Osobne som obklopeny triciom a zatial nemam ziadne priznaky. Ono hlavne enrgia beta ziarenia sa vo velkej miere spotrebuje na vytvorenie svetla, takze von vychadza neskodne svetlo. Hodnoty ziarenia som meral a su nemeratelne. Vacsiu radiaciu ma okolite prostredie sa šum na pozadi. Takze ziadne obavy.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod tourist » 04 Júl 2013, 13:33

macmatej píše:Nemci su sami o sebe paranoici, co sa tyka jadrovej energie. Osobne som obklopeny triciom a zatial nemam ziadne priznaky. Ono hlavne enrgia beta ziarenia sa vo velkej miere spotrebuje na vytvorenie svetla, takze von vychadza neskodne svetlo. Hodnoty ziarenia som meral a su nemeratelne. Vacsiu radiaciu ma okolite prostredie sa šum na pozadi. Takze ziadne obavy.


Viem ze v uzavretom stave je to bezpecne. Islo mi skor o to keby mi nahodou dalekohlad padol a zacal unikat plyn, ktory by som mohol vdychnut pri pozerani cez dalekohlad, pripadne by som ho mal v batohu s jedlom a podobne. To mi ale vysvetlil Arcanus (dufam ze ma pravdu ) :D
tourist
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 07 Aug 2011, 01:07
Bydlisko: low tatras
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod dvidec » 22 Mar 2014, 20:12

nema niekto skusenosti s dalekohladom Celestron UPClose G2 20x50 alebo podobními tipmi . Chcel by som vediet ze čo je to zač . Alebo poradit nejaky kvalitny dalekohlad . :D
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Dalekohlady

Poslaťod Waldläufer » 22 Mar 2014, 23:52

Celkom dobre testy dalekohladov som kedysi nasiel tu: http://www.allbinos.com/. Zial Tvoj Celestron medzi testovanymi nieje.
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer
 
Príspevky: 148
Registrovaný: 19 Aug 2013, 22:39
Bydlisko: 4D
Dal Ďakujem: 241 x
Dostal Ďakujem: 250 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia