Variče - Plynové,benzínové, liehové

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod mihal » 18 Mar 2013, 02:06

nestacilo by dat do liehu trosku benzinu? neodparuje sa pri nizsej teplote?
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod macmatej » 18 Mar 2013, 10:06

Zmes s benzinom som neskusal. Hlavne benzin dost smrdi, ked sa ti vyleje v ruksaku.

Nekomplikuj to ked netreba. Proste len varic pred zapalenim trochu nahrej. Alebo to niekedy robim tak, ze alkoholom trochu pokvapkam varic z vonku a tak zapalim. Vypary sa zohreju a fucia von. Varic nastartuje jedna radost.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod helbo » 18 Mar 2013, 11:08

Ako pise matej, staci varic trosku nahriat z boku, potom zapalit jednu dierku a uz sa to rozbehne.
MYSSKYN aj toto je elegantne riesenie, jednoducho to zapalis v strede a potom sa to rozbehne uz od toho stredu :yees:
Treba si davat pozor na rozne druhy riedidiel a podobnych roztokov. Niekedy dost cmudia a je to neprijemne v uzavretom priestoro a okrem toho sa s tym potom zababre snad vsetko.

have fun
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Bic0 » 18 Mar 2013, 22:17

Ja som mal cez vikend problem ze ako varic tak aj lieh boli studene. Ako na potvoru dosiel plyn v zapalovaci takze mi trvalo dost dlho kym som to nakopol. Videl som aj tu druhu variantu ale s tou sa mi nechcelo babrat, toto som robil vecer v ramci zabavy na vyskusanie.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod zelenaliska » 19 Mar 2013, 09:16

Ja som si vcera jeden tiez spravil, ale ten otvoreny kt. sa lahsie zapali :) super vec vyzera to velmi prakticky. Vsade na tube som pozeral ze ako nahrievanie toho uzavreteho jednoducho zvonku poliali varic liehom a ten zapalili...tak si myslim ze by to mohlo ist aj firesteelom nie?
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod zelenaliska » 20 Mar 2013, 08:37

Tak som vcera kupil denaturovany lieh a skusil som varic. Bohuzial to stale horelo cez ten velky stredny otvor a trysky sa len obcas snazili "chytit" ale v podstate to cele dohorelo len cez ten velky otvor. Pritom bolo dobre pocut ako to tam medzi stenami buble :( . Neviete poradit v com to moze byt? Mne vychadza jedine mojou nepresnou vyrobou a nie dobrym "dolahnutim" steny na hornu cast varica a tym unik par nie cez trysky ale cez tu netesnost do stredneho velkeho otvoru. Nemam po ruke momentalne nic cim by som to mohol tesnit.

Chcem to skusit vyrobit preciznejsie, hadam to pomoze. A mozno aj tu uzavretu variantu tu by ma zaujimalo ci tam mozem dat klasicku vatu.

Moja polovicka uz kruti hlavou kolko piva som pri vyrobe vypil :beer:
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod macmatej » 20 Mar 2013, 09:00

Obycajnu vatu tam nedavaj, to by sa spieklo. Bud mineralnu vatu, sklennu, alebo vytrhaj v pivnici trochu z nejakej azbestovej izolacie.

Inak ked skusas varic naprazdno, tak hori inak, akeo ked nad neho das hrniec. Hrniec brani pristupu kysliku a horia preto len krajne dierky. Hod sem foto, nech sa na to lepsie pozrieme.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod zelenaliska » 20 Mar 2013, 09:26

toto bola prva verzia:

varic.jpg


Potom som ten velky otvor vyrezal tak ako to bolo v navodoch, teda az po prstenec.

V obidvoch verziach, ked som nan polozil varic, po nejakom case to zhaslo a nehorelo to po celom obvode.
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod sally » 20 Mar 2013, 09:46

Mňa na variči tohto typu najviac hnevá, že keď som doň nalial 56 % domácu, tak sa mu nechcelo horieť. :( Denaturák pri sebe človek v ploskačke nemá každý deň.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Bic0 » 20 Mar 2013, 11:03

Taky hriech, pouzit domacu ako palivo.

Klasicka vata ti zhori. Ja som dal perlit kedze sklennu vatu nemam, videl som ze ho pouzivali v niektorych videach.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod macmatej » 20 Mar 2013, 12:32

zelenaliska: bud ten otvor prikri hrncekom - normalne to na to poloz. Alebo ho prikri mincou. Pripadne si sprav tu vrchnu cast novu a uz ti to nebude horiet v strede :mrgreen: .
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod zelenaliska » 20 Mar 2013, 13:27

Ked ten otvor prikryjem tak to nehori vobec :D .

Ale idem dnes na nejake plechovky a skusim viac variant...

Inac celkom zaujimava stranka venujuca sa teto "problematike" mne technicky zalozenemu aj s tabulkami :) :

http://zenstoves.net/ConstructionStep1-Jets.htm
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Legil » 20 Mar 2013, 14:11

Prvý krát keď som robil tento varič, tak som robil podľa tohto návodu a fungoval hneď OK
http://www.luxeoutdoor.com/eng/catalog- ... lfpath=/86
http://www.luxeoutdoor.com/eng/catalog- ... lfpath=/86
zelený lišiak
... podľa mňa máš tie malé dierky možno mimo tej vnútornej steny či ako to nazvať - dierky majú byť medzi vonkajšou a vnútornou stenou - na tej fotke to nevidno ale najskôr toto bude chyba ...
Ako to vo vnútri funguje a ako sa to tam odparuje je na obrázkoch tu: http://www.mowiti.com/en/diy-how-to-mak ... s-of-beer/
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod sendyk » 20 Mar 2013, 17:19

Dierky máš moc vysoko, vrch sprav z vrchnej časti plechovky a dierky daj nižšie asi tak ako na tejto mojej a uvidíš bude to fungovať ja ju používam bez problémov je to trochu aj vidno :wink:
Prílohy
varič.jpg
Obrázok užívateľa
sendyk
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 06 Okt 2011, 08:20
Bydlisko: Smolenice
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 57 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Marcela » 20 Mar 2013, 20:16

Mě osobně teda tyhlety vařiče na tekutej pohon nikdy nepřesvědčily. Už proto, že nejen ty ručně robený, ale i většina těch kupovanejch jaksi není zároveň i nádobou na tu danou hořlavinu. Navíc je s nima všeobecně větší problém, co se zprovoznění (zážehu) týká.

Když už provoz na líh, tak na tuhej. Stará osvědčená klasika z pozinkovanýho plechu ve formě krabičky, rozbalená připomínající „postel“, je v skutečný nouzi k nezaplacení. Dneska ji znáte jako vařič Esbit, sice z jinýho materiálu (nechápu důvod – neváží to skoro nic) a navíc mnohonásobně dražší, ale dá se tu a tam ještě pořídit originál ČSLA cca za 20,- Kč (čili za desetinu ceny toho současnýho od soudruhů z Německa).
No, asi před 20 lety (přesněji začátkem 90. let) jsem měla možnost okusit i některý KDP jak britských, německých, ale i francouzských… vojsk. Tyhle denní dávky byly celkem pestrý, a obsahovaly mmj. taky lihový vařiče (na tuhej líh pochopitelně). Jednalo se vlastně jen o kus tvárnýho plechu s prořezy (viz foto – omlouvám se za kvalitu, ale foceno mobilem). Jako nouzák stačí bóhatě i to, a ze skušenosti mohu prohlásit, že nejsou jednorázový.

Jinak se zamejšlím spíš doplnit výbavu o dřívkáč, protože jak dneska víme, někdy si holt ohýnek dopřát nemůžeme. Nejvíc se mi líbí s ohledem na skladnost asi to co si upravil macmatej, vlákno o tom zde: viewtopic.php?f=11&t=850
Prílohy
varic_na_pevny_lih(3).jpg
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia