Drieň obyčajný (Cornus mas)

Re: Drieň obyčajný (Cornus mas)

Poslaťod cornus » 01 Jún 2012, 19:42

Mne svíb a drieň až tak moc podobné nepripadajú. Okrem toho, že sú z rovnakej čeľade najviac majú podobný list a tým sa podobnosť končí.
Aj drevo majú odlyšné. Svíb má pri väčšom priemere farebne rozdielne miazgové biele drevo a ružové jadro. Drieň to nemá.
Svíb má výrazný nepríjemný zápach. Drevo ešte pri sušený smrdí ako skazený karfiol.
Drieň rastie špeciálne na vápenci. Na iných stanovištich sa mu nedarí. Svíb rastie všade.
Zrelé plody drieňa na jeseň milujem. Niekedy sú veľké ako čerešne.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Drieň obyčajný (Conus mas)

Poslaťod Dufi » 09 Apr 2013, 20:59

stormmast3r píše:
Rolf píše:U nás (v okolí Vihorlatských vrchov) sa vyskytuje pomerne hojne.

Ja som ju u nás Slanskych jakživ nevidel. Celkovo som sa s touto rastlinou stretol iba raz na Orave.

Zrovna som sa chcel spytat, ci ich niekto videl na Orave :) ..kde konkretne, v ktorej oblasti, si ich videl prosim ta?
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Drieň obyčajný (Conus mas)

Poslaťod Delewar » 09 Apr 2013, 21:04

Dufi píše:
stormmast3r píše:
Rolf píše:U nás (v okolí Vihorlatských vrchov) sa vyskytuje pomerne hojne.

Ja som ju u nás Slanskych jakživ nevidel. Celkovo som sa s touto rastlinou stretol iba raz na Orave.

Zrovna som sa chcel spytat, ci ich niekto videl na Orave :) ..kde konkretne, v ktorej oblasti, si ich videl prosim ta?



Na Orave som ho videl v jednom lesíku, skôr teda takej remíze aj ja. Ale už dávnejšie, asi pred piatimi rokmi.
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Drieň obyčajný (Cornus mas)

Poslaťod Dufi » 09 Apr 2013, 21:33

Ale kde konkretnejsie? Spomenies si? Orava je celkom velka :)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Drieň obyčajný (Cornus mas)

Poslaťod Delewar » 09 Apr 2013, 21:40

Dufi píše:Ale kde konkretnejsie? Spomenies si? Orava je celkom velka :)


Pohybovali sme sa v okolí Rabče. Takže v tých miestach.
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Drieň obyčajný (Cornus mas)

Poslaťod Pája » 16 Mar 2014, 17:43

Už kvetou...

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Drieň obyčajný (Cornus mas)

Poslaťod Rolf » 16 Mar 2014, 18:50

Máš pravdu, Pája... Ja sa teraz na tie žlté kvietky neviem vynadívať... :wolf: Na záhrade sme asi pred tromi rokmi vysadili jednu mladú drienku a tento rok prvykrát kvitne... Už rozkvitlo asi sedem kvietkov... :) Teraz si práve všímam podľa rozkvitnutých stromov (kríkov), kto každý má na záhrade drienku, a kde všade vo voľnej prírode kvitne a rastie... Na priestranstvách, kde je dostatok slnka, sú už v plnom kvete, ale trebárs v lese ešte len začínajú kvitnúť... :) Som trochu prekvapený koľko ich je popri cestách pri húštinách a lese... Povery vravia, že keď kvitnú drienky, tak prichádza "drienková zima", čo sa aj trochu potvrdilo, nakoľko u nás dnes aj snežilo... :wink:

Dokonca pri pohľade na tie rozkvitnuté driene som včera vytiahol kus suchého drieňového dreva a začal som iba tak, pre potešenie, vyrezávať rúčku na opinel... Je ešte nedokončená a iba tak nahrubo... To drevo je naozaj tvrdé ako dlaždica a nie je najľahšie z neho vyrezávať... Ale vždy som si chcel niečo vystrúhať z tejto mojej "kultovej" dreviny... :wolf: :)

S5000068.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Predchádzajúci

Späť na Rastliny a ich využitie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron