Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Všetka výstroj súvisiaca so spánkom v lese

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod vercingetorix » 03 Apr 2012, 22:51

Ja osobne mám tie vojenské deky z http://www.lh-shop.cz/ Akurát že v bielom prevedení . Pretože som si ich podšil kožušinou ( mamine staré dva ovčie kabáty ) a spím na tom na historických akciách kde je to omnoho prijatelnejšie ako hocijaký spacák celé to má asi 4 Kg a je toho celkom dosť aj keď sa zo zbalí ale dá sa v tom celkom dobre spať aj v prádle resp. pri oblečení si aj zvršku to má lepší tepelný konfort ako môj spolunoclažník v stane ktorý má trochu starší trojsezónny spacák. Ale tu už možno ide aj o zvyk resp. o otužovanie. Ale inak deky sa dajú okrem sekáčov ( ako tu už bolo spomínané ) kúpiť aj na hoc jakých burzách alebo blšákoch a to za celkom slušné ceny.
vercingetorix
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 23 Dec 2011, 15:27
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Chameleon_sk » 14 Okt 2012, 01:22

Hudson´s Bay point blanket
Spoločnosť Hudson´s Bay je najstaršou obchodnou firmou v severnej amerike a jedna z najstarších na svete, ktorá existuje až do súčasnosti. Spoločnosť bola založená Anglickou kráľovskou obchodnou komorou a pár anglickými obchodníkmi v roku 1670. Oblasť pôsobenia tejto spoločnosti bola severná amerika – primárne oblasť dnešnej Kanady a severnej časti Spojených štátov. V tom období HBC fungovala ako zástupca kráľovstva a vládlo daným teritóriám až do doby kým si na dané územia nenárokovali vzniknuté Spojené štáty americké. Hlavnou činnosťou bol výkup kožušín od lovcov v severných teritóriách a ich následný export do Európy. Lode plávajúce z Európy viezli spotrebný tovar všetkého druhu. Medzi nimi aj deky.

HBC mala po celom území rozmiestnené svoje drevené budovy, ktoré slúžili aj ako pošty. V 19 storočí HBC, keď ešte stále držala monopol na obchodovanie s kožušinami, zamestnávala viac ako 1500 ľudí a vlastnila 8 veľkých obchodných lodí. Deky pre sieť HBC vyrábala anglická firma Witney (existuje aj dnes). V súčastnosti ich vyrába anglický výrobca John Atkinson, patriaci do siete značky A.W. Hainsworth & Sons Ltd.
Obrázok

Hudson Bay deky sú vyrábané zo 100% vlny. V počiatkoch bola vlna z ovcí z Yorkshiru, ale dopyt po dekách spôsobil, že vlnu výrobca vykupoval (aj stále vykupuje) po celej Británii a z Nového Zélandu.

Hudson´s Bay Deka patrí do skupiny zvanej „point blankets“ (bodované deky).

Každá deka má pridelené určité množstvo bodov, na základe ktorého spotrebiteľ ihneď vedel akú má deka veľkosť. Označenie je do deky všité tmavomodrou (indigo) niťou a v predajniach boli deky uložené tak, aby boli body viditeľné. Takto nebolo potrebné deku rozložiť a každý ihneď vedel rozmer.
Obrázok
Obrázok

Farebné prevedenia:
Červená s tmavým pruhom
Zelená s tmavým pruhom
Biela zo svetlomodrým pruhom
Biela s modrým pruhom
Biela s červeným pruhom
Lososová s tmavým pruhom
Duhová (zelený, červený, žltý a čierny pruh)
* Vyššie uvedené farby sú pôvodné. V súčasnosti je fariebná škála vyrábaných produktov širšia

Obrázok

Deky boli v minulosti vyhladávané pre svoje vynikajúce tepelné vlastnosti nielen lovcami, ale aj tradičnými obyvateľmi – indiánmi. Táto kvalita výroby a vlastnosti ostali a preto sú deky vyhľadávané aj dnes. Z tejto hrubej deky sa vyrábajú aj tzv. capote a „duhovy vzor“ sa stal ikonou aj v iných formách a nielen bytových doplnkov. Pre tých kto si chce zadovážiť deku Hudson Bay tak je možné ich nájsť na internete buď v oficiálnych obchodoch, resp. na inzeráty. Ceny sa pohybujú v rozmedzí 200-500 USD (v závislosti od veľkosti).

Capote
Obrázok

Dúhový vzor sa stal ikonou
Obrázok

Alternatívy k HBC dekám
Witney
Pendleton
Witnee
Rocky Mountain Beaver (český výrobca kópií)


Moja Rocky Mountain Beaver Blanket - farba Fort Union

Obrázok
190x230cm/2995g
Naposledy upravil Chameleon_sk dňa 06 Mar 2014, 14:29, celkovo upravené 1
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Nataniel » 14 Okt 2012, 13:23

Kamarát sa zaoberá ich predajom http://pointblankets.prodejce.cz/
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod finn » 16 Okt 2012, 18:30

Povodom nemocnicne vlnene deky som videl v Novom Meste nad Vahom za 12€. Mali tam aj tie vlnené vojenske tiez za 12€. Ak by niekto chcel mozem zistit nazov obchodu, bo si ho nepamatam :lol:
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Nataniel » 18 Okt 2012, 20:27

finn píše:Povodom nemocnicne vlnene deky som videl v Novom Meste nad Vahom za 12€. Mali tam aj tie vlnené vojenske tiez za 12€. Ak by niekto chcel mozem zistit nazov obchodu, bo si ho nepamatam :lol:


No mohol by si a ešte lepšie keby bol na intenete
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod finn » 18 Okt 2012, 21:27

Názov obchodu, sídlo a kontakt:

Koloman Podpera - KOMA plus
Trenčianska 52
91501 Nové Mesto nad Váhom

032 7716 536

Je to malý obchod so skromným výberom vyradenej vojenskej techniky a voj. materiálu (nepoužitého). Nemá internetové stránky.
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod kolovrat » 29 Jún 2013, 12:08

Prosim vas, tato cena je v poriadku ??
http://www.armpek.sk/deka-csla-vlnena-m ... 03-zanovna

Obchod Koma mam asi 400 metrov od roboty. Ten pan, co obchod vlastni ma ceny trocha uletene (trocha dost). Ale asi tam skocim v pondelok alebo utorok mrknut.
Obrázok užívateľa
kolovrat
 
Príspevky: 71
Registrovaný: 07 Mar 2013, 21:21
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 7 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod root » 29 Jún 2013, 14:15

Ja som od KOMA kupoval fungl novú špitálsku deku za 12€ - cena OK podľa mňa a aj kvalita - nepoškodená, čistá, skrátka naozaj nová, už som ju aj 2x exteriérne použil ( spal vonku ) Je o kus jemnejšia ( neškriabe tak ) .. A tuším za 12€ som kúpil aj tú koprivku čo si dal do linku - ale tiež fungl novú, nepoužitú, od maníka z Pov. Bystrice ( tiež nemá e-shop ) .. chodí predávať po akciách a dedinách okolia zo skriňovej Avie. Kdesi mám aj číslo tlf., len ho napochytro nenájdem :roll:
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod kolovrat » 03 Júl 2013, 12:01

Cena 12E za bielu (nemocnicnu) prikrivku s modrym pruzkom. 12E za stanovy dielec NVA. Rovnaka cena za celtu zhruba 3x3 metre z hrubej stanovky tabakovej farby. Tato je ale strazne spinava a neviem si predstavit, ako by ju jednotlivec vyuzil. Dalsia vec je ta, ako by ju doma ktosi opral a znova naimpregnoval.
Ceny v Koma plus su o jeden vesmir mimo. Cenovka na nohaviciach vz. 60 to potvrdzuje - 24,50E.
Obrázok užívateľa
kolovrat
 
Príspevky: 71
Registrovaný: 07 Mar 2013, 21:21
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 7 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod macmatej » 07 Feb 2014, 09:42

Vyborny tip, ako spravit z deky oblecenie, bez nutnosti strihania. Len premyslam, cim nahradit to prepichnutie sponou.

Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod helbo » 07 Feb 2014, 11:28

Ahoj,

ak nepotrebuješ vyzerať dobovo, tak sa to dá spraviť úplne, prirodzene, tým tuhým štipcom na papiere. Deku prehneš dnu, tak aby si vytvoril T, zroluješ ju a zaštipcuješ. Pritom nebude vobec vidno štipec. :camp:
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod SKW » 07 Feb 2014, 11:51

Plášťovú sponu nahradíš napríklad pomocou malého kamienka a kusa povrazu. V mieste kde by si dával sponu zabalíš zvnútra kamienok a obviažeš ho povrazom. Inak na youtube sú tony videí o spôsoboch využitia deky. Jedno z nich, od Jima Kane, aj so štipkou jeho svojského humoru ;-) :

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod M@uky » 01 Mar 2014, 22:36

Nevie niekto náhodou čo je to za deku, poprípade odkiaľ je ? :-k
Prílohy
DSC_0012.JPG
DSC_0011.JPG
DSC_0010.JPG
Obrázok užívateľa
M@uky
 
Príspevky: 75
Registrovaný: 31 Jan 2013, 21:20
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 30 x
Dostal Ďakujem: 87 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Chameleon_sk » 06 Mar 2014, 14:28

Priatelia,

pre tych co sa ma pytaju na moju deku.

Vlastnim cesky vyrobok, ktory bol utkany v nemecku. Dovod preco to bolo fyzicky vyrobene v nemecku je ten, ze v europe to bol jeden z mala vyrobcov ktory utkal deku o sirke 190cm a z materialov dodanym zadavatelom zakazky. Bohuzial, tuto fabriku minuleho roku zavreli a tym padom aj original Beaver Blankety uz nie su dostupne.
V sucasnosti na trhu je deka v tomto farebnom prevedeni vidno a dostupna.
Lenze ide o bulharsku kopiu.
Povodne beaver blankety boli z australskej vlny a v rozmeroch 190x230 vaha 3kg

Bulharske kopie su z vlny miestnej provenience.
Rozmer max 170x230. realna vaha 2,5kg. Aj ked na webstrankach a roznych shopoch uvadzaju tiez 3kg.

Nehodnotim ake su. Nazor nech si spravi kazdy sam.
Pisem to len preto, aby ste vedeli ake su rozdiely.
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Deky, arafatky a iné multifunkčné prikrývky

Poslaťod Nataniel » 06 Mar 2014, 17:19

Aj ja urobím reklamu kamarátovi z Prahy, ktorý keď mu poviete, že chcete originál a nie bulharskú resp. českú tak Vám to bude vedieť zabezpečiť, ale si tým pádom pripravte tučnú peňaženku. Tento odkaz som sem už dával tak ak je to off topic tak to vymažte http://pointblankets.prodejce.cz/vyber.htm/ . Respektíve ak niekto chce takú deku a nie je si istý, že by Vám takú deku aj naozaj zabezpečil tak mi dajte SS a ja to pre Vás vybavím :)
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Spánok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia