Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Témy o nožoch

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod mihal » 09 Jún 2013, 22:25

This product is currently out of stock
nemaju ju na sklade. ja som od neho kupoval, o kvalitu a spolahlivost sa bat nemusis len shipping z UK k nam trvala vyse mesiaca tusim.
musis mat aj stastie ze ma nieco na sklade moc dlho sa u neho totiz neohreju :)
ale oplati sa cakat. pripadne mu mozes napisat ale pozret jeho forum kedy pride a aky model. mozes si ho aj dopredu zaplatit a budes mat istotu ze jak pride hned ti ju posle.
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod sony boy » 06 Júl 2013, 18:58

Ja používam mačetu ktorú som zdedil,po rodičoch ktorý pracovali v ťažbe.je to kvalitná komančovská výroba.značka už je nečitateľná malcao alebo malkin czechoslovakia.alebo tak nejak.po úpravách a správnej údržbe ma ešte nikdy nesklamala a nemala problém ani zoťať kus o priemere 20cm.podľa mna vydrží omnoho viac ako dnešné klavitné mačety za 13,90.tolko môj názor
Obrázok užívateľa
sony boy
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 20 Jan 2013, 11:13
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod Bic0 » 17 Júl 2013, 08:54

Cez vikend sa Ka-Bar Kukri osvedcilo pri grilovacke - sice nesekalo drevo (co mu ide naozaj vyborne) ale za to som ho vyskusal pri krajani platkov slaniny kde bol vysledok pomerne uspokojivy a na krajanie chleba kde mi to slo dokonca lepsie ako keby som krajal svojou Morou - dlha cepel umoznuje odkrojit krajec viac-menej jednym tahom kdezto u mensieho noza je potrebne vacsie mnozstvo rezov.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Mačety

Poslaťod Mafto3300 » 30 Júl 2014, 00:20

zdravím vopred sa ospravedlňujem ak zakladám tému ktorá už existuje. No ja som ju nenašiel. chcem sa opýtať či má niekto skúsenosti s mačetami Fiskars x3 a mil tec kukri. Napíšte ktorú by ste uprednostnili a prečo poprípade dajte nejaký tip na lepšiu mačetu v tejto cenovej kategórii. Ďakujem pekne :)
Mafto3300
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 29 Júl 2014, 19:48
Bydlisko: Kokava nad Rimavicou
Dal Ďakujem: 8 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Mačety

Poslaťod craobs » 30 Júl 2014, 02:11

ono to záleží na čo ju vlastne chceš.. ja mám gerber gator ale tá je trochu menej skladná, ale Gator Jr. by mohla byť porovnatelná s uvedenými..
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Mačety

Poslaťod Chesus » 30 Júl 2014, 05:44

No, Fiskars a Mil-Tec to je ako Mercedes a Dacia :lol: Asi k tomu viac netreba dodávať, ale predsa... Svokor má Fiskarsku a nevie si ju vynachváliť a ani sa mu nečudujem. Len som čumel ako to ľahko a obratne plní svoj účel. Mil-Tec som v ruke síce nemal, ale po skúsenostiach s touto značkou a značkou MFH (od nich mám bolo mačetu - otras ) by som od nich niečo vzal snáď už len zadarmo ...
Ale sú to dosť rozdielne mačety nielen kôli značke. Fiskars nie je tak univerzálna,. Je to proste mačeta a v práci mačety vyniká. Kukri tvar je viac univerzálnejší...
No a keď môžem poradiť , myslím že snáď ani neexistujú mačety s lepším pomerom cena - výkon - kvalita , než stará dobrá klasika Tramontina
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Mačety

Poslaťod trout » 30 Júl 2014, 09:10

Jednoznačne mačetu od nožiara blacka, gerber aj fiskars sú podľa mňa proti nej iba hračky
http://bushcraftportal.cz/2013/12/macet ... re-blacka/
trout
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 12 Okt 2011, 17:21
Bydlisko: košice
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Mačety

Poslaťod dodo » 30 Júl 2014, 13:18

Mám Gerber Gator Jr.-uhlíkovka,ľahká,s funkčnou! pílou,zmestí sa do batoha.Ostrie mám upravené tak,že môžem zastrúhať ceruzku,aj vysekávať korene v zemine.Rúčka je síce plastová(pogumovaná),ale má premyslený tvar pre rôzne možnosti úchopu a použitia.
Dobre hádže iskry na firesteele,v zime ju používam ako snehovú pílu pri stavbe iglú.Na ťažšie práce v našich zemepisných šírkach je vhodnejšia ľahšia sekera,ako rovnako ťažká mačeta...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod Mafto3300 » 03 Aug 2014, 18:14

No potreboval by som takú s ktorou by som mohol pekne sekať a aj štiepat. Proste mačetu do ktorej by som sa mohol poriadne oprieť a bola by vcelku skladna :). A ešte k tomu do 30 € hehe nechcem veľa čo? :lol: :lol:
Mafto3300
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 29 Júl 2014, 19:48
Bydlisko: Kokava nad Rimavicou
Dal Ďakujem: 8 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod Marekk » 03 Aug 2014, 20:42

Gerber Gator je z vlastní zkušenosti proti Blackově Mačetě Parang jen vybrující bláto, to ať se na mne nikdo nezlobí :)
Obávám se, že Fiskars na tom bude stejně :wink:

Já nyní používám Condor Hudson Bay s vlastnoručně dodělanými příložkami z G10 :P :P

1.JPG
2.JPG
3.JPG
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod AtómovýHad » 03 Aug 2014, 22:54

Mafto3300 píše:No potreboval by som takú s ktorou by som mohol pekne sekať a aj štiepat. Proste mačetu do ktorej by som sa mohol poriadne oprieť a bola by vcelku skladna :). A ešte k tomu do 30 € hehe nechcem veľa čo? :lol: :lol:


Haha, ja mám Cold Steel LAtin 18" za 15 eur plus puzdro z cordury a som teda veľmi spokojný, ak chceš spratnejšiu tak si vyber nejaky iny typ. Cold steel je kvalita za rozumnu cenu, rukovat je kvalitny plast a cepel dobre drzi ostrie a vie byt poriadne ostra ak si este doostris:)

http://www.municak.sk/noze/macety/
Navštívte môj web pre viac info o pílení reziva z guľatiny>> https://www.gater.sk/
http://www.sashe.sk/JohnKrakatoa/detail/wasp << Môj obchod s paracord vecami a gumipuškami.
Obrázok užívateľa
AtómovýHad
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 29 Apr 2012, 01:34
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 245 x
Dostal Ďakujem: 46 x

Re: Mačety

Poslaťod Mafto3300 » 03 Aug 2014, 23:45

Chesus píše:No, Fiskars a Mil-Tec to je ako Mercedes a Dacia :lol: Asi k tomu viac netreba dodávať, ale predsa... Svokor má Fiskarsku a nevie si ju vynachváliť a ani sa mu nečudujem. Len som čumel ako to ľahko a obratne plní svoj účel. Mil-Tec som v ruke síce nemal, ale po skúsenostiach s touto značkou a značkou MFH (od nich mám bolo mačetu - otras ) by som od nich niečo vzal snáď už len zadarmo ...
Ale sú to dosť rozdielne mačety nielen kôli značke. Fiskars nie je tak univerzálna,. Je to proste mačeta a v práci mačety vyniká. Kukri tvar je viac univerzálnejší...
No a keď môžem poradiť , myslím že snáď ani neexistujú mačety s lepším pomerom cena - výkon - kvalita , než stará dobrá klasika Tramontina






Vďaka za poznatok :) a načo všetko svokor používa tú fiskarsku ?
Mafto3300
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 29 Júl 2014, 19:48
Bydlisko: Kokava nad Rimavicou
Dal Ďakujem: 8 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod dodo » 04 Aug 2014, 17:05

No už mám v bushcrafte poctivo "odrúbané" viac ako 50 rokov,a rukami mi prešlo veľa nástrojov-z mojej skúsenosti do nášho lesa patrí pevný nôž(max.250g),a sekera s hmotnosťou 700-1200g(podľa toho,či sme na pochode,alebo v stabilnom tábore,podľa ročného obdobia...).Veľké "nože" sú,čo sa týka použitia u nás, len okrajová záležitosť-skôr je to len módny výstrelok pre "občasných" bushcrafterov, najlepší pracovný nástroj majiteľa krovím zarastenej záhrady,prípadne ďalšia hračka pre veľkých "chlapcov"(sám mám pár kuskov :D),a hlavne zdroj vášnivých internetových odborných sporov medzi zástancami jednotlivých typov...
Nemám rád,keď niekto(zrejme bez vlastných praktických skúsenosti) vynáša súdy,a zatracuje celkom dobrý nástroj...
Uvediem príklad-zadanie:suchý stojaci stromček priemer 15cm je potrebné spracovať na nočný oheň.(zoťať,odvetviť,rozdeliť na 2m kusy)
Dobrej(1kg)sekere to bude trvať 10 minút
Mačeta Gerber Gator Jr.(0,4Kg)("vybrujíci bláto")-30 minút(má dobrú pílku :wink: )
Blackova mačeta parang(0,7kg-odhad)-viac,ako hodina
Ktorý nastroj je z toho najlepší?(a to nehovorím o cene).
Vždy je kritériom výberu pomer cena ,úžitkové a estetické vlastnosti,účel použitia a reálne skúsenosti použivateľov-a o tom toto fórum je...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod rkw » 04 Aug 2014, 17:32

Dodo : tak toto bol naozaj jeden z najlepsich prispevkov co som cital ! parada chlape :)
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Veľké "nože" (golok, parang, kukri, mačeta)

Poslaťod Marekk » 04 Aug 2014, 17:47

Jen drobnost - řešila se mačeta, ne pila :D
Zde si musím stát za tím, že gerber je proti mačetě parang "hračka". Taky si myslím, že štípání dřeva nebude s pilou na hřbetě úplně to pravé ořechové :lol:
Jinak nemůžu něž souhlasit s tím, že je to vždy věc pohledu a preferencí danéhou soudobrodruha.
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia