Co ste dnes zaujimave prezili?

Témy, ktoré súvisia s bushcraftom, no neviete ich zaradiť inde

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod SKW » 26 Okt 2013, 18:10

Bol som s bratom nazbierať nejaké šípky na čaj, je treba doplniť zásoby. Keďže začiatkom októbra sme mali prvé mrazíky, už je pomerne dosť mäkkých, no dajú sa ešte nájsť aj tvrdé.
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod radeton » 27 Okt 2013, 11:57

SKW: prečo si prerezával plody na polku?
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod atti.hombre » 27 Okt 2013, 14:17

Lepšie schnú ( menšie riziko plesní ) a aj následný výluh bude silnejší...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod rkw » 27 Okt 2013, 21:20

dnes som prezil tolko veci ze ani neviem kde zacat ale skusim .. vybrali sme sa s otcom do kosoc na vystavu polovnicku a nozov ... cestou tam otec prerazil gumu na aute :mrgreen: ale co je dolezite na vystave som sa prvy krat stretol zo sallym :yees: spoznal som ho ked opinelom odrezaval kozenny remienok koze ... podanie ruk porozpravanie sa a pozvanie od sallyho na kavu pri jeho stanok doprirody .. to som sa dozvedel az tam :roll: vypitie kavy este jedna mala debatka o vitovom noziku ... rozlucenie ... takze som bol stastny jako blcha
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod rkw » 27 Okt 2013, 21:21

rkw píše:dnes som prezil tolko veci ze ani neviem kde zacat ale skusim .. vybrali sme sa s otcom do kosoc na vystavu polovnicku a nozov ... cestou tam otec prerazil gumu na aute :mrgreen: ale co je dolezite na vystave som sa prvy krat stretol zo sallym :yees: spoznal som ho ked opinelom odrezaval kozenny remienok koze ... podanie ruk porozpravanie sa a pozvanie od sallyho na kavu pri jeho stanok doprirody .. to som sa dozvedel az tam :roll: vypitie kavy este jedna mala debatka o vitovom noziku ... rozlucenie ... takze som bol stastny jako blcha

sally parada treba zopakovat s ostatnymi .. :yees:
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod Michal » 28 Okt 2013, 00:43

Konečne som sa po pár mesiacoch dostal do prírody aj s fotoaparátom, tak som trošku robil jesenné omaľovánky na Zobore :)








"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod Willy » 28 Okt 2013, 23:35

[quote="SKW"]Bol som s bratom nazbierať nejaké šípky na čaj, je treba doplniť zásoby.

Obrázok

SKW všiml jsem si na obrázku, že jsi krájel šípky morou, nejsem si úplně jistý, ale pokud je nůž z uhlíkové ocele nesnižuje se množství vitamínu v šípkových plodech?
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod SKW » 29 Okt 2013, 01:24

Áno, tiež som o tom niekde počul, že uhlíková oceľ ničí niektoré vitamíny. Ale ťažkú hlavu si z toho nerobím, aj tak niekedy keď si varím šípkový "čaj", tak šípky priamo prevarím, čím vitamín C vlastne zlikvidujem. Ale odvar je silnejší a má výraznejšiu šípkovú chuť, čo je pre mňa podstatnejšie než vitamín C :mrgreen: Ten potom doháňam cmúľaním mäkkých šípok vonku v priebehu zimy ;-).
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod zelenaliska » 29 Okt 2013, 08:33

To nicenie vitaminov bol hlavne Marketing pri propagovani vtedy este predrazenych keramickych nozov. Noz sice znici nejake vitaminy ale nie sposobom, ze zarezes a vypnes vsetko v ovoci/zelenine, ale len nejake zanedbatelne percento, ergo netreba to vobec riesit.
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod Rolf » 08 Dec 2013, 18:52

Dnes bol u nás vskutku nádherný slnečný zimný deň. V posledných rokoch u nás až niečo nezvyčajné na prvé decembrové dni... :) Samozrejme, nemohol som odolať prvej (skutočne zimnej) prechádzke... :wolf: Zem bola pokrytá zhruba 5 až 10cm hrubou snehovou pokrývkou... Bol som zvedavý na prvé stopy zveri v snehu... Spravil som aj nejaké fotky, ale iba mobilom...

Na pastvinách pred lesom som natrafil na plno stôp... Predovšetkým na líščie a zajačie a sem-tam na pár stopových dráh srnčej zveri. Na fotke je vidieť "zajačie zhromaždisko"... :) Zrejme aj zajace sa tešili prvému snehu, tak si spolu pošantili... :) Alebo skôr u nich nastalo obdobie párenia...
P081213_11.57.JPG

Deň bol naozaj veľmi pekný... Pohľad z "južnej strany" na Vihorlat (malý biely kopček)...
P081213_10.32[01].JPG

Cesta húštinami...
P081213_11.28.JPG

Fakticky všade vôkol rástli šípky... Tento rok narástli pekné, veľké plody... Samozrejme, už boli vďaka mrazu zmäknuté, tak som si na pár šípkach pochutil... :)
P081213_11.06.JPG

Počas potuliek sa snažím pozorne všímať aj maličkosti a detaily, tak vďaka tomu som natrafil na dve vtáčie hniezda... Toto hniezdo sa nachádzalo v dvojmetrovej výške na hlohu a bolo umiestnené na konári pri kmeni... Snažil som sa zistiť akým operencom mohli tieto hniezda patriť, tak nakoniec som usúdil, že toto hniezdo by mohlo patriť, napr. Stehlíkovi zelenému... :-k Prípadne som zvažoval aj nejaký druh drozda (nie plavého). Bolo spravené zo suchej trávy, ktorá bola popretkávaná "nitkami" zeleného machu...
P081213_11.04.JPG


P081213_11.05.JPG

Druhé hniezdo som našiel len pár metrov vedľa v černičí, vo výške zhruba 80cm nad zemou... Malo pekný pologuľovitý (miskovitý) tvar s hrubšími stenami, bolo rovnako spravené zo suchých tráv a zeleného machu a vo vnútri bolo zopár suchých lístočkov... Na základe hľadania informácií som došiel k záveru, že toto hniezdo patrilo zrejme Penici čiernohlavej, alebo slávikovitej, poprípade by mohlo patriť aj Stehlíkovi pestrému.... :-k
P081213_11.08.JPG


P081213_11.09.JPG

Na koniec zábery na kopce Vihorlatského pohoria... :)
P081213_11.10.JPG


P081213_10.59.JPG

Celý čas sa obloha hemžila krkavcami a počas pochodu húštinami ma sprevádzali neposedné sýkorky belasé a hôrne (lesklohlavé).
Škoda, že som si nevzal aj niečo na opekanie... V tento pekný deň by mi určite dobre chutilo... :) :wolf:
Naposledy upravil Rolf dňa 09 Dec 2013, 17:42, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod sendyk » 08 Dec 2013, 20:09

Chvíľku popŕchalo chvíľku zasa snežilo ale ani takéto počasie ma neodradilo a šiel som do lesa a bolo super a dokonca sa mi podarilo nájsť aj mikro parožtek
Prílohy
Paroh.JPG
IMG_0046.JPG
Obrázok užívateľa
sendyk
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 06 Okt 2011, 08:20
Bydlisko: Smolenice
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 57 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod keres » 31 Dec 2013, 16:39

Mňa prežitie len čaká. Mám nočnú :mrgreen:
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod M@uky » 06 Jan 2014, 18:45

No....ja to mám akosi vo forme videa :D
Obrázok užívateľa
M@uky
 
Príspevky: 75
Registrovaný: 31 Jan 2013, 21:20
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 30 x
Dostal Ďakujem: 87 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod radeton » 12 Jan 2014, 23:19

Peknéé M@uky. :yees: Iba ti dám jednu radu , až budeš chcieť lepší rozhľad po okolí, nabudúce už nelez na vykrývač tie antény tlačia celkom slušný výkon nie je dobré sa dlhšiu dobu zdržiavať ani v okolí takejto retrans.stanice nie to ešte pri samotnom žiariči na vrchu stožiara.To len tak kamarátska rada :skaut: .
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Co ste dnes zaujimave prezili?

Poslaťod radeton » 13 Jan 2014, 18:48

V nedeľu som sa vybehol trochu vyvenčiť do okolitých hôr.Bolo celkom ok počasie síce trochu fúkalo,ale vrtochy počasia už dávno nemajú nejaký rozhodujúci vplyv na môj pobyt v horách samozrejme pokiaľ sa nejedná o pobyt vo vyšších nadmor.výškach.Pohyboval som sa v dosť odľahlých častiach kde málo kedy zablúdi noha človeka z dôvodu zlého prístupu do týchto zastrčených dolín, preto že sú dosť mimo vybudovaných lesných ciest.Komu sa už chce v dnešnej dobe tárať po zarastených stržiach ,jarkoch, a rozbitých korytách potokov.Ja sa práve v týchto podmienkach cítim ako ryba vo vode.Je to prostredie v ktorom som doma.Tu je pár foto.Nie som žiadny odborník na fotografiu iba si sem tam hodím do vrecka foťák.Tie obrázky treba pozerať nie od začiatku ,ale od konca tak naväzujú chronolog.na seba nechcelo sa mi to už prehadzovať po načítaní.
Prílohy
IMG_1439.JPG
mot.list 150.jpg
mot.list 146.jpg
IMG_1435.JPG
mot.list 144.jpg
mot.list 162.jpg
mot.list 138.jpg
mot.list 136.jpg
mot.list 134.jpg
mot.list 132.jpg
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Čo sa nevošlo inam

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia


cron