Disk na pečenie - UFO

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Disk na pečenie - UFO

Poslaťod Chameleon_sk » 08 Dec 2013, 13:54

Viacerí z Vás si už všimli moju úchylku testovať, skúšať rôzne “nádoby” na varenie. Nedávno som narazil na jeden zaujímavý výrobok u naších južných susedov – Disk na pečenie.
Nádoba pochádza z časov dávno minulých a používali ju drevorubači v oblasti Matry. Kým pracovali, tak nádobu naplnili ingredienciami, položili do pahreby a kým sa jedlo pripravilo,
nestrácali čas a mohli zatiaľ pracovať.

Konštrukcia sama o sebe je jednoduchá. Tvoria ju dve oceľové pol guľovité misky spojené pántom a s uzamykacím mechanizmom.
Na vrcholci jednej z nich (hornej) je umiestnené očko pre manipulovanie. Po spojení a uzatvorení oboch misiek vytvára povedomý tvar – UFO.

Na internete som našiel jedného výrobcu. Vyrába ich v rôznych rozmeroch. Ich objem označuje nie litrami, či centimetrami, ale počtom osôb, pre ktoré je táto nádoba určená.
Ako poznáme maďarských priateľov, ich miera a dávky jedla sú viac ako dostatočné. Takže ak výrobca uvádza, že nádoba je určená pre 2-4-6-8 ľudí, tak sa aj toľko ľudí dostatočne naje.

Keď som sa podelil s odkazom na túto nádobu, tak sa ohlásilo zopár priateľov, vďaka čomu sa mi do rúk dostali viaceré rozmery a mohol som ich podrobiť exaktnému meraniu a nafoteniu.

Obrázok
Obrázok
Obrázok

K týmto trom, je možné dokúpiť ešte štvrtý rozmer – pre 8 osôb

Obrázok

Merania:

UFO pre:

2 osoby – priemer 16cm, váha 500g (ideálne pre 0,5kg mäsa, 0,25kg zeleniny)

4 osoby – priemer 23 cm, váha 750g (idálne pre 1kg mäsa, 0,5kg zeleniny)

6 osôb – priemer 27 cm, váha 975g (ideálne pre 1,5kg mäsa, 0,75kg zeleniny)

Z prvej fotografie vidno, že tá stredná (4os.) má zľahka sploštený tvar, pričom ostatné dve majú boky viac kolmé.


Praktické skúsenosti:

Minulý víkend sa k tejto činnosti aj prikročilo u príležitosti návštevy 3 studničiek.
http://chameleonsk.files.wordpress.com/ ... =451&h=338

Oceľ je raz už taká. Povrchová korózia pred prvým použitím sa ukázala, otlačky pána výrobcu sa ukázali v celej svojej kráse
Obrázok

K zásielke mi okrem receptov prišiel aj návod na použitie s poznámkou ako pripraviť UFO pred prvým ostrým použitím. V podstate to bola jedna veta. UFO pred prvým použitím treba vypáliť.
Nie je dobre nasucho, ale za pomoci nejakého tuku. My sme použili slaninku. Po vypálení UFO zmenilo jasnú striebristú farbu na “stealth”.
Obrázok


Po vypálení už stačí UFO naplniť ingredienciami. V podstate ide o “živánsku”. Ja to volám slovenské “lasagne”

Do spodnej vrstvy uložíme pásiky slaninky, potom cibuľu, mäso, zemiaky. Vrstvenie opakujeme až kým nádoba nie je plná. Nie je nutné vkladať do alobalu, ale uľahčuje to následné čistenie.
Obrázok


UFO zatvoríme (nezabudneme uzamknúť) a vložíme do pahreby. Je dobré si po 20-25 minútach skontrolovať nakoľko je mäso upečené. Nám to trvalo necelú hodinku a bolo hotové.

Pre vyberanie UFA z ohniska používame očko, cez ktoré sa dá prestrčiť konárik a tak sa ľahučko dá s horúcim diskom manipulovať.

Obrázok
Obrázok

Disk na pečenie je možné použiť aj na varenie doma v trúbe, krbe, kachliach….jednoducho tam, kde je zdroj tepla. Servíruje sa priamo v ňom.

Obrázok

Po vybratí z pahreby sa Vám môže pripomenúť hodina fyziky a lekcia o rozťažnosti materiálu. Disk sa trošku zahryzol a bolo treba použiť menšie násilie pri jeho otvorení. :-)

Niektoré Ufá sa už predminulý týždeň rozleteli po slovensku a už si našli aj miesto u nových majiteľov. Miro už stihol “postavil garáž”. Jednoznačne to uľahčuje prenos tejto súčasti výbavy.

Obrázok
Obrázok

V článku boli použité fotografie priateľov, za ktoré im veľmi pekne ďakujem: atti.hombre, Divox, SKW, SwitchBlade
Prosím, nepíšte mi správy kde som to zohnal a či by som Vám to nevedel zohnať. Kontakt je nižšie
Kontakt na výrobcu: http://diszkoszvas.uw.hu
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Disk na pečenie - UFO

Poslaťod Borsuk » 09 Dec 2013, 17:43

Ahoj CHameleon.
Díky za obsiahle informácie o UFO. Už som na to netrpezlivo čakal ako hladný pes.Je to príma
vecička.Niečo podobné poznajú aj mantáci v oblasti Medzev a Poproč a pripravujú v tom hámor-
skú pochúťku.Propagoval to exprezident R.Šuster.Sú to také kliešte z kovaného železa v tvare
mušle alebo škeble,ktoré sa po naplnení posuvným prstencom uzavrú.Mám na to aj receptúru
ešte z čias vlády Rudolfa milostivého,ak máš zájem môžem ti to poslať (hámorskú poch.). .Ešte chcem chvílu počkať či sa niekto nescukne v oblasti Blava,ak nie objednám si to solo.

Ešte raz díky Borsuk.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Disk na pečenie - UFO

Poslaťod Chameleon_sk » 09 Dec 2013, 18:23

Hoj Borsuk,

vdaka za tip. Zda sa mi to alebo to naozaj ma taky plytky tvar? Ako keby to malo byt na vafle ci placky.
Ked budes mat tuto Medzevsku vychytavku, tak zaves recenziu. Som zvedavy co je to za cudo :-)
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Disk na pečenie - UFO

Poslaťod donald.marzy » 04 Okt 2016, 20:19

Ako ste všetci s odstupom času spokojní s UFO? Používate ho pravidelne, prišli ste na nejaké nové veci? Celkom ma to zaujalo, nedávno som si na UFO spomenul, hľadal som nové informácie a fotky, ale nič.
Oddávaj sa pôžitkom, kým ich dokážeš vychutnať - http://doprirody.prakticky.sk
A ak si dospel k rozvahe, ži naplno. - http://www.vnajlepsichrokoch.sk
Obrázok užívateľa
donald.marzy
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 25 Aug 2016, 11:24
Bydlisko: Pod horami
Dal Ďakujem: 36 x
Dostal Ďakujem: 64 x

Re: Disk na pečenie - UFO

Poslaťod juraj1974 » 04 Okt 2016, 20:39

Ja len strucne. Silno odporucam. Ak chces ohurit okolie podari sa ti to..
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Disk na pečenie - UFO

Poslaťod Chameleon_sk » 06 Okt 2016, 12:39

UFO funguje aj v domacich podmienkach krboveho tepelneho zdroja.
Pripravoval som v nom tak zo 20x a nebadat na nom ziadne deformacie.
Takze za mna stale :yees:
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Disk na pečenie - UFO

Poslaťod oneho » 25 Júl 2017, 22:10

Koľko stojí verzia pre 2? Mal by som záujem no po HU neviem ani slovo, takže nemám ako objednať...

Odoslané z MI 5 pomocou Tapatalku
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Disk na pečenie - UFO

Poslaťod Ebro » 31 Júl 2017, 22:17

Ahoj
ja som si to objednal par mesiacov dozadu pre dve osoby vysiel 13eur
objednal som si pre 2 osoby a pre 4 osoby plus postovne dokopy ma to vyslo 50 eur
ja tiez neviem ani slovo po madarsky ale pouzil som normalne google prekladac
napis mu on ti urcite odpise : sutodiszkosz@gmail.com Budai Sándor
:yees:
Ebro
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 31 Júl 2017, 22:11
Bydlisko: BRATISLAVA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Disk na pečenie - UFO

Poslaťod joche » 06 Aug 2017, 22:01

Nedáme dokopy nejaký spoločný nákup? Ten pre dve osoby by som vyskúšal. Možno by bolo viac záujemcov a nemusel by s tou objednávkou kazdy zápasiť sám.
joche
 
Príspevky: 126
Registrovaný: 12 Júl 2010, 21:42
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Disk na pečenie - UFO

Poslaťod oneho » 21 Aug 2017, 09:35

Ja by som mal záujem pre tie 2osoby. Ak by ste to niekto objednávali, budem vďačný ak aj mne jeden objednate. Dakujem

Odoslané z MI 5 pomocou Tapatalku
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Disk na pečenie - UFO

Poslaťod adamys » 21 Aug 2017, 11:23

vyzera to zaujimavo, ak by niekto mohol, mozno by som sa rad k objednavke pridal
Obrázok užívateľa
adamys
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 21 Aug 2017, 11:14
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 2 x


Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia