Prírodná náplasť

Všetko čo neviete zaradiť do ostatných tém

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod dale » 20 Apr 2012, 22:08

No je to už pekných pár rokov. K rane som prišiel tak ,že po 3 dňoch flákania v oblasti Poľany sme k večeru natrafili na
plný senník-kolibu. Už som sa tešil na parádny nocľah a chcel som vyliezť hore po žrdi pribitej na jednom kraji otvorenej
strany koliby. Keď som skoro hore, na sene šmykli sa mi nohy po sene a zletel som dole asi z dvoch metrov tak, že som sa
rukami šmýkal po tej žrdi. No a nejaký ostry výstupok po odseknutom konári mi rozpáral dlaň. Rana asi 5cm, hlbka 0,5cm sa
po bylinkovom ošetrení hojila rýchlo. Hned zaschla bez mokvania a zápalu urobila sa chrasta a tá postupne odpadala. Tak za 3 týždne to bolo OK. Myslím, že tie bylinky mi pomohli. 8)
Mám aj inú skúsenosť, keď ako chlapec som rukou vyrazil sklo na dverách a to mi rozfaklilo predlaktie na troch miestach. Aj keď som bol u doktora do hodiny, nechcelo sa mu to šiť, tak mi to len ofačoval. Potom som mesiac chodil na prevazy a rany nie a nie zahojiť. Zostali mi škaredé jazvy. :evil:
dale
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 16 Apr 2012, 13:21
Bydlisko: Brusno
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod kastan » 20 Apr 2012, 23:35

OK, :wink: , už je to nějaká doba.... tak dejme tomu, že rána byla dlouhá 3cm a a hluboká 3mm. To už je dost uvěřitelně. Ale vážně. Na dlani se rány hojí poměrně dobře, bylinky taky pomohly. Báby kořenářky věděly co dělají. :)
Obrázok užívateľa
kastan
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Apr 2012, 16:46
Bydlisko: Liberecko, ČR
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod jasommato » 25 Sep 2012, 20:46

5cm to us je skoro na 10stehov :D
skorocel pouzivam uz od dectva je to kvalita a fakt o polovicu urichluje hojenie ran
kedysi somho pouzival tak ze somlistok trochu popucil a druhim primotalna ranu a fungovalo to vzdydobrenikdy sanic nezapalilo
nedavno mi kamaratka bilinkarka poradila ze nie skorocel pucit ale pozut ze ucinkuje este lepsie a ze priviazat bud druhim listkom alebo ze este lepsie je oviazat pavucinou
na najblisej rane som skusil a je to fakt este lepsie len pavucinu som taku fajnu nemal poruke a dal somlen druhi listok
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod hurka » 06 Jan 2014, 02:47

v ,,mojom'' lese sú brezy vzácne, vetšinou mladé. ja vetšinou rany neprelepujem, no dakedy nechcu prestať krvacať, vtedy mám dva spôsoby na rany: 1-klasika: požuvaný skorocel na pritlačiť ranu a za 5 min prestane krvacať. 2:nebushcrafterský: toaletny papier z izolačnou páskou :D ten 2 najčastejšie :D izolepu mam furt pri sebe.
PS: viem, že to neni sterilné... no skorocel odporučam :yees:
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod radeton » 06 Jan 2014, 15:46

TO: hurka. Izolačka je aj môj obľúbený a dosť často používaný zdravotný materiál na doráňané prsty :D .Zaujímavé je však ,že nikdy keď toto použijem sa mi rana nezapálila, a ani nezhnisala práve naopak po odlepení pásky je vždy v pohode čistá .Základ je však takúto menšiu ranu pred použitím izolačky vyčistiť,mám dojem že tá živica ktorá je použitá na lepkavej strane izolačky aj keď nie je sterilná nejako zvlášť ranu nedráždi práve na opak.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod hurka » 11 Jan 2014, 21:46

hej no pozor na čas, po 3 dňoch sa aj pod leukoplastom dakedy zrobí infekcia!
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod dvidec » 10 Feb 2014, 23:02

podla mna použiva ten skorocel najviac ludi lebo sa da najst skoro vsade na poliach lukach atd.Ale čo by sa dalo pouzit ako prirodne obtahovadlo v zime????Neviem ci sa nepitam hlupost,ale neviete niekto poradit ???
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod jasommato » 11 Feb 2014, 11:04

ked neni sneh skorocel najdes a ak je sneh si zahojeny pichnes do snehu a rana sa chladom trosku zatiahne alebo niesom s isty presne co spravi ale prestane krvacat 8)
len na mensie rany kym poraneny prst este na kusku drzi :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod dvidec » 11 Feb 2014, 16:04

Inač to ma aj napadlo :D :D :D :D. ale myslim si že ked ide nikto do lesa tak si zo sebou zoberie aj vreckovky alebo niečo take.A to som sa poucil ked som potreboval na velku a bol som medzi samimi brezami...Ale to som dost odbočil od temi :D :D :D
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod jasommato » 11 Feb 2014, 17:15

ja chcem popracovat aj na lekarnicke ale to na poriadne rany kedsa dakto utne lopatkou a nie na driobnosti
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod dvidec » 11 Feb 2014, 18:05

to je dobra myšlienka lebo male rani sa osetria raz dva..........Lopatou alebo si pri najhoršom niečo utne mačetou. :shock: :D. .Trochu drasticke.
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod jasommato » 11 Feb 2014, 19:06

maceta mi nehrozi ale lopatka aj sekerka su ostre dost a hlavne ked sa dakto doreze lizickarom
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Predchádzajúci

Späť na Iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron