Hríby

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Hríby

Poslaťod SKW » 06 Apr 2014, 21:13

Veru tak, viem aj o miestach v bučine kde smrže rastú. Ale aj to je dá sa povedať z kraja porastu a nachádzajú sa tam ojedinele divé čerešne... smrže sú vždy len okolo nich. Márne budeš hľadať smrže uprostred holej bučiny, sústreď sa na stromy na ktoré sú smrže viazané (čerešňa, rakyta, osika, trnka...) a hľadaj hlavne okolo nich. A ako už povedal Rolf, rastú na miestach kde je voda, to je veľmi podstatná informácia. Tiež si treba uvedomiť že rastú len krátke obdobie na jar (2 až 3 týždne max), keď nadídu tie správne ekologické podmienky pre ich rast. Väčšinou každý rok toto obdobie začne inokedy, závisí to od počasia, je to dosť variabilné. U nás už napríklad teraz pomaly končia.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Hríby

Poslaťod dvidec » 06 Apr 2014, 23:27

Tak to ti dakujem za radu urcite pojdem pozret aj ked si myslim ze tu na orave to este nerastie ale aspon viem kde to hladat lebo s timi hrybami este nemam ziadne skusenosti ale zaujalo ma to lebo mylujem prazenicu ( este z hribami ) mnamka...a dobre ze sa to da aj zavarat a celkovo ... lebo ja mam akolo seba vecsinou ihlicnate lesy a potom su tu brezi vrby a tak takze dufam ze sa mi podari najst nejake fajnovky :D . takze dakujem za radu a potom vam dam vediet ak najdem ak nie tak tiež :) .
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Hríby

Poslaťod dvidec » 06 Apr 2014, 23:36

u nas este asi nezacali rasť . Ja o tom ani moc neviem lebo taketo hriby som doteras moc nesledoval...A niesom si isti ci na miestach na kt. teras myslim budu rast lebo sa mi za nimi nechce putovat moc daleko..co sa tika potôcikov myslim ze neni problem ale čerešna , rakyta a osika to je horsie , skorej ta breza vrby aj v blizkosti lúki .
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Hríby

Poslaťod heisssse » 10 Apr 2014, 10:42

tak tohle je mi tedy novinka ... jsem vůbec nevěděla o takové houbě. :camp:
heisssse
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 03 Mar 2014, 15:50
Bydlisko: Praha 4 tč London
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Hríby

Poslaťod ImreSVK » 10 Apr 2014, 19:21

Naposledy som ju tuším jedol min pred 18 rokmi v polievke, ktorú babka pripravovala :roll:. Kedysi rástli https://www.google.sk/maps/@48.859794,2 ... !2e0?hl=sk pozdĺž tohto múrika pri chodníku ale odkedy ho vyčistili od napadaného lístia a zrekonštruovali, tak už po nich nieje ani chýru ani slychu :-?.
ImreSVK
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Hríby

Poslaťod dvidec » 10 Apr 2014, 20:04

ak rastli aj tam tak tu budu určite teras este prsalo tak by som mohol ist niekde pozriet :D len najhorsie že nemam ani šajni o tom že kde by som mohol isť :)
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Hríby

Poslaťod Rolf » 10 Apr 2014, 20:22

Dvidec, ak Ti môžem poradiť, tak ja na tvojom mieste by som sa v prvom rade snažil zistiť nejakým spôsobom (od hubárov, ak nejakých poznáš), alebo od ľudí, ktorí "chodia po lesoch" u vás, či vôbec aspoň u vás rastú smrčky a na druhej strane Ti nechcem byť zlým prorokom, ale si myslím, že tento rok by si už smrčky, s najväčšou pravdepodobnosťou, asi už nenazbieral, nakoľko tohtoročná skorá jar im umožnila rast o pár týždňov skôr, ako rastú zvyčajne (v apríli) a už sa jednoducho pominuli... :-k
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Hríby

Poslaťod dvidec » 11 Apr 2014, 08:19

no mame tu jedneho hubara a ak je nrskoro mnee to nevadi ja si počkam na kozáky ,dubaky a taketo . takže potom na buduci rok budem mat už vihliadnite miesta a teras ani nemam kedy isť pozret aj tak dakujem za info lebo ma predtim ani nenapadlo ist na taketo hryby .
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Hríby

Poslaťod Rolf » 11 Apr 2014, 20:35

Ešte len včera som spomenul, že smrčky tento rok už asi skončili a dnes ma za to moje tvrdenie matička príroda "kruto", ale, v konečnom dôsledku, veľmi milo "potrestala"... :) Všetko to začalo tak, že popoludní som sa rozhodol skočiť do neďalekých húštin nájsť a zaštepiť nejaké plané jablone, nakoľko mi ostali nejaké vrúble a nechcel som ich iba tak vyhodiť.Pri štepení poslednej jablone som zistil, že pri predchádzajúcej jabloni som nechal zapichnutú v topoli moru, ale som si pomyslel, že ju vezmem, keď sa budem vracať, nakoľko som chcel isť ešte ďalej nazbierať nejaký medvedí cesnak... Keď som sa vracal späť, minul som poslednú zaštepenú jabloň, vstúpil do osikového lesa a skoro sa mi podlomili kolená... Pred sebou som zbadal samé smrčky... :wolf: Fakticky som natrafil na nové miesto, no nie tak celkom, lebo počas roka tu bežne zbieram kozáky...Na mojom tradičnom mieste už minimálne dva týždne smrčkovce nerastú...

Zbieral som ich v takom osikovom lese...
S5000392.JPG


S5000385.JPG

Tieto rástli v rade ako sviečky... :)
S5000384.JPG

Niektoré boli naozaj dosť veľké.
S5000383.JPG

No niektoré smrčky už mali trochu vyschnuté hlávky...
S5000387.JPG

Momentálne lieta v povetrí samé topoľové "páperie", akoby snežilo... :) Skoro všetky smrčky boli pokryté týmto páperím, čiže každého som musel ofúknuť. :)
S5000394.JPG


S5000395.JPG

Síce žiadny pôtočik tade nepreteká, ale je to veľmi vlhké miesto... Keď som nohou trochu pritlačil, tak normálne zo zeme sa tlačila voda ako zo špongie... :wink:
S5000397.JPG

Nazbieral som ich celkom peknú kôpku...Bola ich jedna väčšia misa...
S5000398.JPG


Podľa mňa tieto smrčky predstavujú väčšinou druh Smrčok hybridný (Mitrophora semilibera), ktorý zvykne rásť spolu so smrčkovcom... Od Smrčkovca českého sa trochu odlišuje celkovým vzhľadom, ale hlavne klobúkom, ktorý ako keby mal stenčené "rebrá", ktoré sú na povrchu dočierna sfarbené...

Je ale zaujímavé, že najprv som popri nich prešiel akoby nič, keď som išiel štepiť jabloň a nevidel som ich, hoci som prechádzal popri nich na jeden meter... :oops: :) Jednoducho sú situácie, keď človek pozerá a nevidí... Už sa mi to stalo viackrát pri zbere húb... :) Jednoducho niekedy musí človek zmeniť "uhol pohľadu", aby uvidel :wink: ... Ale musím povedať, že popoludní bola celá obloha zamračená, dokonca aj trochu popŕchalo a v lese to šero bolo ešte znásobené, čo na oči príliš pozitívne nepôsobí... :wink: Bola to zaujímavá situácia, keď som päť metrov od týchto húb štepil stromček a o hubách som nemal ani potuchy... :lol:

Ale, keď je človeku súdené nájsť, tak nájde a všetko vďaka zabudnutému nožu, inak by som išiel naisto inou cestou a o hubách ani nevedel a doteraz si myslel, že tieto huby tam nerastú... Čiže toľko môj zážitok... :)

Včerajšie slová beriem späť... A treba sa presvedčiť radšej na vlastné oči... :) :wink:
Naposledy upravil Rolf dňa 19 Apr 2014, 20:18, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Hríby

Poslaťod dvidec » 11 Apr 2014, 23:11

waw nadhera . Presne ako vraviš treba si veci najprv overit , ked pôjdes do lesa s cielom najst vela hrybov tak sa ti to nepodari , ale ked to nechces tak to najdeš . Napriklad ked sme boli raz v hore na drevo a ako sme si len tak pilili tak cestou ku dalsim stromom sme nazbierali asi 2 tašky dubakov (smrekačov) a ked som tam bol 2 tiždne pred tim tak tam skoro nič nebolo iba par suchohribou proste ked nechces tak najdes :D Najblišie ako budem mať čas pojdem do lesika pozret na tie smže .Priroda vie veľa krat prekvapit hlavne ked to najmenej čakate . Ty bývaš asi v dosť odlišnom kraji ako ja , čo sa tika prirody , ja bývam dost daleko od nejakych hlbšich nedotknutích lesov ta priroda tu určite neni taka a v tvojom okloli ale myslim že aj tu sa da niečo nasť nielen čo sa tíka hrybov .
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Hríby

Poslaťod Jozzo » 16 Apr 2014, 10:30

tu zistíš, čo práve rastie

http://www.nahuby.sk/vyskyt_hub.php
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Hríby

Poslaťod MartinV » 16 Apr 2014, 14:02

dik Jozzo, link ulozeny

mne sa podarilo v Ludrovskej doline tiez nejake smrze najst, za kosik :-)
MartinV
 
Príspevky: 81
Registrovaný: 25 Feb 2014, 18:12
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 34 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Hríby

Poslaťod SKW » 22 Apr 2014, 19:28

Tieto smrže som s rodinou našiel v mojom kraji približne týždeň dozadu, bola to už zrejme posledná nádielka na tento rok. Rástli vo vyšších polohách, "dole" už nerastie nič.
Obrázok

Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Hríby

Poslaťod Rolf » 22 Apr 2014, 19:46

"Nádherný obrázok"... :P :wolf: Ten v ruke je skutočne ukážkový... :wolf: Ja som bol v piatok "v húštinách" skontrolovať zaštepené jablone a natrafil som na ďalšie miesto smrčkov, no zbierať sa už nedali, nakoľko hlávky už mali vyschnuté... Aspoň budem vedieť do budúcna o ďalšom "mieste"... :) Nadmor. výška okolo 200 m.
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Hríby

Poslaťod Rolf » 24 Apr 2014, 19:51

Dnes som na záhrade našiel prvé "májovky", čiže Čírovnicu májovú (Calocybe gambosa)... :) Je to dobrá jarná huba, z ktorej sa robí prevažne polievka alebo klasická praženica... Hoci som ich našiel iba pár, tešil som sa, že ich ochutnám, nakoľko doteraz som tak nikdy neučinil... U nás, sa priznám, nikdy nebol veľký zvyk ju zbierať, hoci neviem prečo... No moja radosť bola pokazená tým, že boli červavé... :( Snáď ešte niekde nejaké nájdem...

Neskúsení hubári si ju môžu teoreticky pomýliť s prudko jedovatou Hodvábnicou veľkou (Entoloma sinuatum), ktorá je dosť podobná Čírovnici, no Čírovnica má husté lupene bielej farby a Hodvábnica má redšie lupene, ktoré sú ružové... Čírovnica má vôňu "čerstvej múky", ale Hodvábnica má zhruba takú istú... Spolu sa dajú nájsť vraj iba v blízkosti ružokvetých drevín (jabloň, slivka...) No obyčajne rastú v odlišných prostrediach... Čírovnica na lúkach, v krovinách a na okrajoch lesov... Hodvábnica vo svetlých lisnatých lesoch...

Čírovnica rastie zväčša v apríli-máji. Hodvábnica máj až september.

S5000482.JPG


S5000481.JPG


S5000480.JPG


S5000479.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron