Záškodník

Knihy, TV seriály, elektronické dokumenty...

Záškodník

Poslaťod rorschach » 08 Nov 2010, 21:52

Zdravím,
čítal túto niekto knihu?
Sú tam finty, ktoré mi boli absolútne neznáme.
Je to taký military survival od Specnazu.
Je to malá knižka, dá sa rýchlo prečítať.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Záškodník

Poslaťod rayen » 08 Nov 2010, 21:54

Ja som ju cital, aj druhy diel Vlkodlak, ale co sa tyka survivalu bol lepsi ten Zaskodnik, osobne som par veci aj skusal ako napr pripravit zalude a jest bukvice
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Záškodník

Poslaťod sally » 08 Nov 2010, 22:28

Knižky Záškodník a Vlkodlak sú písané takým svojským štýlom. Oboje som čítal a mám ich vo svojej knižnej zbierke. No mám ku ním aj viaceré výhrady: akoby "démonizujú" nútený pobyt v prírode, resp. v tyle nepriateľa. Je tam kopa užitočných info a vychytávok, no tie knihy treba čítať so zapnutým "antispamovým" filtrom. Aby nedošlo k omylu - rád sa zaoberám tematikou "military survivalu" no Marekove knihy by som ako základnú príručku záškodníka naozaj nedoporučoval. Tie knižky sú zhruba na úrovni populárno-náučných seriálov na Discovery o zbraniach, armáde, špec. jednotkách - dozviete sa z nich povrchný prehľad, predstavia vám hlavného hrdinu (v knihe je to záškodník, ideálne so školou od specnazu) ako hustokrutodémona, povedia vám, čo hlavný protagonista dokáže, kde ho to naučili, akú výstroj nosí... no tie hlavné veci vám "z bezpečnostných dôvodov" :lol: nepovedia - napríklad v Záškodníkovi je kopa odvolávok na to, že v domácnosti je kopa surovín na výrobu rozličných jedov - bezcenná informácia, toto vie každý človek, ktorý sa danou problematikou aspoň troška zaoberá, resp. sa na to dá prísť sedliackym rozumom. Alebo pri opise molotovho koktejlu - má sa použiť stužený benzín. Ako ztužovadlo sa vraj používa cukor a iné látky. Kto nemá chemické vzdelanie, resp. si o tom niečo nenaštuduje, tak má z tej informácie z knižky len pocit "hej, viem ako by sa teoreticky mala vyrobiť zápalná fľaša, som hustý mačo..." no je totálne na omyle - nevie ani mäkký prd. Dám mu kilo cukru, liter benzínu a bude kukať ako teľa na nové vráta :)
Proste zosumarizované: skvelé knižky na namotivovanie ľudí k danej problematike (v tom je skvelý aj Gryllovaný medveď), podávajú hrubý prehľad, obsahujú niekoľko dobrý vychytávok, no obe knižky by sa po praktickej stránke dali "zostručniť" na asi 30 stránok. :wink: Chlíbkovu prácu si hlboko vážim a oceňujem, že tie knižky vydal - no mohol tam niektoré veci dotiahnuť viac do detailov (alebo nemohol kvôli zákonom? :idea: ).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Záškodník

Poslaťod rorschach » 08 Nov 2010, 23:15

Presne tak, škoda, že nešiel pri niektorých veciach viacej do hlbky.
Hlavne ten dlhodobejsi pobyt v lese mohol podrobnejsie opisat.
Ale aj tak tam pre mna bolo vela veci novych a to takych, ze by ma nic podobne ani nenapadlo.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Záškodník

Poslaťod stelli » 13 Jan 2011, 23:02

Tak som docital zaskodnika a citam vlkodlaka autor sam tvrdi ze niektore veci nemoze popisat hlbsie koli zakonom no tazko povedat ale moze byt.A osobne sa mi lubi ako pise.IMHO by som to s Gryllsom neporovnaval. S tym demonizovanim mam pocit ze vsetko co je ruske (nože,armada,tajne sluzby...) je strasne demonizovane je to asi sposobene nedostatkom informacii, kazdy si ich ozbrojene zlozky predstavy ako sikanuju "holubov" alebo ako stroje na zabijanie bez emocii ala terminator.Aj ked nieco podobne popisuje aj na zaciatku v knihe vlkodlak. A inak som rad ze niekto pise aj s ineho pohladu nez su len klasicke zapadne prirucky.

Toť môj názor.
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Záškodník

Poslaťod sally » 14 Jan 2011, 13:57

stelli: "klasické západné príručky" - čo pod tým myslíš? Mám celkom dosť armádnych príručiek a kníh s podobnou tematikou a chlíbkove knihy NIE SÚ príručky! Sú to populárno-náučné dielka pojednávajúce, češi na to majú dobrý výraz, "zevrubně" o problematike skrytého prežitia v prírode a veciach spojených s diverzantstvom.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Záškodník

Poslaťod stelli » 14 Jan 2011, 22:38

sally: neviem preco ale ked som to pisal tak ma ako jedina kniha ktora popisuje prezitie v tyle napadol zaskodnik aj ked ich je dost inych napr smrtiace bojove umenia lepsia rozsiahlejsia autor ide do detailov aj s prilozenymi obrazkami (nie ze by som ich nutne potreboval ale k navodu obrazky vzdy potesia nez si to len predstavovat "nasucho") tymi zapadnymi som vlastne myslel prirucky ako napr. "Príručka ako prežiť" (urcite ju pozna vacsina uzivatelov tohto fora).
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Záškodník

Poslaťod sally » 14 Jan 2011, 22:58

stelli: jasne, už chápem ako myslíš. Mňa ale na Záškodníkovi a Vlkodlakovi veľmi hnevá to, že tam tie podstatnejšie a využiteľnejšie info nie sú rozpísané tak, aby sa dali aj v praxi teoreticky využiť. Ako Chlíbek píše o tom "domácom napalme" alebo o tom, ako jednoducho zlikvidovať celú budovu - krásne a čitateľsky pútavé tliachanie do vetra :lol: Viac využiteľná z oblasti záškodníctva (nie survivalu!) je hocaká knižka o liečivých a škodlivých rastlinách, prípadne štúdium chémie. Taktiež som sa smial ako písal o obrane záškodníka pred zásahovkou pomocou granátov (inak dobrá myšlienka!), kedy to celé zabil tým, že správny záškodník vie, kedy a kam tie granáty má hodiť. Super, díky, v tejto oblasti fakt poučná kniha. :mrgreen:
Je to ako Bear Grylls - namotivovať ľudí, ukázať hlavného hrdinu ako ťažkého Ramba a človek si už potom seriózne info zháňa z iných zdrojov.

Pre oblasť prežitia v prírode sú naozaj super knižky ako Příručka jak přežít, staré skautské príručky, diela od Nessmuka a podobne a hlavne: ísť von a skúšať na vlastnej koži. (a potom o tom napísať sem na fórum :wink: )
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Záškodník

Poslaťod stelli » 14 Jan 2011, 23:53

Sally pekne si to napisal aj som sa zasmial, a ked si to tak vezmem "kolem a kolem" tak je to fakt roman. Dost veci s knihy si clovek uz musel hladat a nastudovat sam, ale aj tak je tam par veci ktore som sa dozvedel az po precitani knihy.
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Záškodník

Poslaťod stormmast3r » 19 Jan 2011, 20:46

sally píše:domácom napalme"

Ot/ nečital som to, ale domaci napalm som už doma robil :) možem dať recept skrze ss....
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Záškodník

Poslaťod sally » 19 Jan 2011, 21:49

stormmast3r: poprosím do ss


editol som ti príspevok - také veci nedávaj do fóra, radšej ich posielaj skrze ss, oki? :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Záškodník

Poslaťod rafoo » 19 Jan 2011, 21:56

myslim ze to je jedno na nete sa to da najst velmi lahko
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Záškodník

Poslaťod sally » 19 Jan 2011, 22:20

rafoo - samozrejme, súhlasím, že na nete sa dá nájsť aj návod na atómovú bombu alebo sarin. No prečo by to malo byť voľne prístupné na zálesáckom fóre? Zálesák nepotrebuje vyrábať napalm - ako práchno použije viac "prírodnú" vec. :) Kto ten návod chce, kontaktuje stormmast3ra. Tu poprosím venovať sa opäť knihe od M.Chlíbka. Vďaka
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Záškodník

Poslaťod rayen » 19 Jan 2011, 22:50

jedna z mala veci co som sa dozvedel z tej knihy je prave odstranivanie trieslovin zo zaludov, par veci tam je pouzitelnych aj pre bushcraft, ale je ich velmi malo nato aby si ju clovek kupoval, to su fakt lepsie nejake skautske prirucky, idealne este od Baden-Powela. Ale ako knihu na dlhe veceri je Zaskodnik v pohode
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Záškodník

Poslaťod sally » 19 Jan 2011, 23:08

rayen - k tým žaluďom: čo tam doporučoval? Sa mi marí, že radil opražiť na panvici alebo nechať máčať vo vode (bez udaného časového údaju, ktorý by mal byť cca deň v tečúcej vode pre nasekané žalude v sieťke v potoku, ak ma pamäť na Mearsa neklame).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Ďalší

Späť na Informácie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia