Vyrezávanie z dreva

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod atti.hombre » 01 Aug 2014, 04:46

8) Díky..funkčná plocha morená nie je, takže to moridlo nevadí.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod rkw » 01 Aug 2014, 16:45

Atti , krasa !! :) vyhral si sa , kalap dole Amigo ;)
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod kotuc20 » 01 Aug 2014, 17:39

Vyzerá super radu to ask ja vyskúšam. :-D
Niekedy človek nájde svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 15 Feb 2013, 08:17
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 529 x
Dostal Ďakujem: 47 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod divox » 09 Aug 2014, 19:56

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod atti.hombre » 09 Aug 2014, 20:00

:yees: futuristické...pekné :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod juraj1974 » 09 Aug 2014, 21:11

Si ty iny... Si.... si DIVOX--- uz viem co to znamena.. :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod kotuc20 » 10 Aug 2014, 21:33

Fakt zaujímavé. Ja neviem ani poriadnu lyžicu vystrúhať. :-)
Niekedy človek nájde svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 15 Feb 2013, 08:17
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 529 x
Dostal Ďakujem: 47 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod opossum » 11 Aug 2014, 09:40

zaujímavý mimozemšťan :shock:
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod SKW » 12 Aug 2014, 15:32

Veľmi dobrou pomôckou pri vyrezávaní je rezbárska doštička. Ocenia ju hlavne rezbári, ktorí radi využívajú techniku rezania smerom k sebe. Jej hlavnou úlohou je umožniť rezbárovi smelo si oprieť výrobok o hrudník a vykonávať pohodlné, precízne rezy smerom k svojej hrudi, no dá sa využiť i ako sverák na upnutie lyžice pri dlabaní dlátom.
Obrázok

Na výrobu doštičky môžete použiť akékoľvek tvrdé drevo, najlepšie hrab, dub alebo ako v mojom prípade, buk. Rozmery - 20 x 10 x 1cm. V doštičke sú vyrezané drážky v tvare V, ktoré umožňujú výrobok zaseknúť na mieste. Občas sa síce lyžica posunie do strany, no to len v prípade, že ju neopierate kolmo na dosku. Komu by to veľmi prekážalo, ten si môže urobiť aj zvislé drážky. Stredy drážok sú od seba vzdialené 2cm. Dajú sa vyrezať aj čiste nožom, prípadne V-dlátom. Na zavesenie na krk som použil obyčajnú bavlnenú šnúru na prádlo. Môžete si všimnúť že som záves uzavrel dvoma dvojitými uzlami, ktoré sa dajú posúvať po šnúre, čím si vlastne nastavujete výšku dostičky na vašej hrudi.
Obrázok

Techniku rezania smerom k hrudi veľmi často využívam. Poskytuje vysokú kontrolu nad rezmi aj pri vysokej sile rezu, dobre vidím ako rez prebieha a pokiaľ nôž držíte v ruke správne, prakticky nehrozí nebezpečenstvo porezania aj bez doštičky, pretože o hruď sa vždy oprie len ruka. Jedinou nevýhodou je to, že výrobok bolestivo tlačí o hrudník, pretože pri rezoch proste musíte výrobok pevne o seba oprieť. S doštičkou sa tento problém vytratí, je to veľmi pohodlné, nič vás netlačí a keďže medzi telom a nožom je doska, je to predsa aj o čosi bezpečnejšie. Toto je primárne využitie rezbárskej doštičky.
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Ďalšia aplikácia doštičky je v možnosti jej použitia ako ako sverák. Túto možnosť využijú hlavne rezbári, ktorí dlabú priehlbinu lyžice dutým dlátom. Tento sverák poskytne spolu pridržaním rukou vysokú stabilitu lyžice pri dlabaní. Nie je to dokonalý sverák, no funguje celkom dobre, je veľmi jednoduchý, prenosný a na tieto účely postačuje. Pre túto funkciu vyvŕtajte do doštičky ešte ďalšie dve diery pre povraz, tentokrát kúsok od stredu.
Obrázok

Upnutie lyžice prebieha nasledovným spôsobom: Položíte si doštičku na koleno, pod povraz vložíte lyžicu, povraz podložíte pod nohu a posuvnými uzlami ho došpanujete. Napnutie viete regulovať pohybom nohy dopredu-dozadu. Keď toto celé na začiatku nastavujete, majte nohu v kolene prikrčenú a keď ju následne trochu vystriete, vytvoríte tak pnutie a výrobok bude pevne stabilizovaný. Môžte využiť aj povraz ktorým sa doštička dáva okolo krku a priviazať ju ním o stehno pre lepšiu stabilitu.
Obrázok

Obrázok

Toľko k rezbárskej doštičke. Určite nie každý nájde využitie v oboch aplikáciách, no minimálne u mňa je veľkým pozitívom tejto pomôcky najmä to, že ma lyžica netlačí pri vyrezávaní do hrude a môžem sa pohodlne sústrediť na ťahy nožom.
Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Marcela » 12 Aug 2014, 17:06

Znám podobnou pomůcku, ta je ale víceméně vhodná jen při vyřezávání dutin pomocí zahnutých nožů anebo křiváku.
V takovém případě si uvážete na šňůrku za krk přímo onen nástroj. A vtip je celý v tom, že využíváte efektivněji svoji sílu a pomáháte si přitom vzniklou pákou. Takže si vlastně zbytečně moc neunavujete ruku, ani při vyřezávání do toho nejtvrdšího dřeva.
Myslím, že princip je jasný i z přiložených obrázků (autora neznám, stáhla jsem si je kdysi z nějakého webu).
Prílohy
01.jpg
02.jpg
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod fatal_error » 18 Aug 2014, 13:17

Nieje to nijak extra zložité, ale vypadá to pekne :)

https://www.facebook.com/duckwoodworks
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Willy » 21 Aug 2014, 13:52

MISKA Z OSIKOVÉHO DŘEVA

Prožil jsem letos čtrnáct dnů na táboře Ligy lesní moudrosti - viz. Gryfova fotoreportáž - viewtopic.php?f=20&t=1649#p31285.

MISKA Z OSIKY 01 TÁBOR 2014.jpg
TÁBOR NA KOSÍM POTOCE

O vlastním táboření napíšu někdy později. Dnes bych chtěl jen ukázat jeden svůj výrobek, který jsem stihl během táboření nejen vyrobit, ale také hned darovat. Jde o misku vyřezanou z osikového dřeva.

MISKA Z OSIKY 02 JEHLAN.jpg
MŮJ STAN - V POPŘEDÍ JE OSIKOVÁ MISKA - V POZADÍ POD STROMY PLACHTOU VYTVOŘENÝ STINNÝ PROSTOR PRO PRÁCI, JÍDLO I SIESTU

Během tábora jsme učinili s pár lidmi průzkumnou výpravu do míst, kde se vyskytují bobři.
Jak se zdá, přímo na lokalitě, kterou jsem navštívil minulý rok - viewtopic.php?f=36&t=264&start=360#p30621, přestali být bobři aktivní. Patrně se posunuli někam dál. Při té příležitosti jsme alespoň získali několik špalků z osiky, jejíž kmen pokácel bobr už někdy minulý rok. Na táboře jsme si pak asi na dva dny s dalšími lidmi otevřeli malou řezbářskou dílničku. Děcka si zde z osiky většinou vyrobila nějakou misku, někdo jen lžíci.
Osika je pro začátečníka určitě jedním z nejvhodnějších materiálů. Jde snadno řezat a navíc se tolik netupí nářadí, což vzhledem k tomu, že těch pár dlát a dlabacích nožů šlo mezi táborníky neustále z ruky do ruky, bylo velkou výhodou. Prakticky všechny práce jsme nakonec zvládli bez dodatečného broušení nástrojů.
Kmen osiky ležel po "přebobrování" na stinném místě ve vysoké trávě, takže ještě nebyl dokonale suchý, ale zároveň ještě ani rozpraskaný. Tedy prakticky ideální stav. Mírná vlhkost dřeva umožňovala pohodové hladké řezání a přitom v těch horkých dnech nehrozilo popraskání způsobené prudkým vysycháním. Přesto jsme pro jistotu pracovali ve stínu a dřevo i rozpracované výrobky odkládali pod stromy na břehu potoka.

MISKA Z OSIKY 03.jpg
HOTOVÁ MISKA S HRNKEM (0,5 litru) A NABĚRAČKOU Z KRAVÍHO ROHU

MISKA Z OSIKY 04.jpg
MISKA U DŘEVĚNÉHO KUFRU, VE KTERÉM MÁM ULOŽENO VŠECHNO TÁBOROVÉ ŘEZBÁŘSKÉ NÁŘADÍ

Misku, jsem nakonec daroval asi 13-tiletému synovi mého kamaráda s přezdívkou Robin.
Tenhle kluk si vzal na starost funkci "táborového vyvolávače" a pak ještě s pomocí několika svých vrstevníků ji obětavě během čtrnácti dnů tábora vykonával. Vyvolávač býval součástí všech větších indiánských táborů. Je to člověk, který alespoň dvakrát za den obejde celý tábor a při tom bubnuje na indiánský buben. Lidé, když uslyší hlas bubnu vyjdou, z týpí ven a počkají, až se k nim vyvolávač přiblíží. Ten se pak u nich zastaví a silným hlasem oznámí přítomným různé vzkazy a informace typu - jaký bude program, zda se sejde táborová rada, případně i jiné třeba dost významné informace - například, že někomu bylo právě uděleno nové woodcrafterské indiánské jméno.

MISKA Z OSIKY 05 TÁBOROVÝ VYVOLÁVAČI .jpg
TÁBOROVÍ VYVOLÁVAČI - ÚPLNĚ VLEVO ROBIN V ČERVENÉ KOŠILI

Líbilo se mi, s jakým nasazení to Robin dělal a navíc při tom rozhodně nešetřil dobrým humorem.
Chtěl jsem mu za jeho práci poděkovat nejen ústně a tak jsem ho ke konci tábora jeden podvečer vyhledal a dali jsme spolu řeč jako dva chlapi. Řekl jsem mu, že se mi líbí, jak se na táboře chová, poděkoval mu za to, že je ochoten nezištně vykonávat nějakou službu pro druhé a předal mu misku.
Mám už dlouhodobou zkušenost, že právě takovéhle rozhovory vedené mezi dospívajícími dětmi a "stařešiny" tábora, vytváří v mladých lidech ten správný vztah k pozitivním věcem tohoto světa a také posilují jejich vazbu k našemu woodcrafterskému společenství. Myslím, že jsme z předání daru měli radost i dobrý pocit oba dva.

Foto : Puštík, Ája, Willy
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod opossum » 22 Aug 2014, 09:34

ten posledný odstavec je najkrajší. Je to niečo podobné, ako sa v ázijských kultúrach odovzdávajú vedomosti - vraví sa tomu "od srdca k srdcu"
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod rkw » 22 Aug 2014, 16:27

Willy :yees: :yees:
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod kebukaj » 31 Aug 2014, 14:22

Takže, dnes som mal čas, a tak som sa rozhodol, že si niečo vyrežem :). Kedže som prvýkrat vyrezával, tak si to neodnieslo len drevo, ale aj prsty :D ,no na prvý výrobok sa mi to celkom páči :D je to taká väčšia lyžica, alebo malá naberačka :D drevo je buk a je ošetrená slnečnicovým olejom :) . A na fotkách, tie prsty oblepené leukoplastami , to nie sú z toho :D
Prílohy
1409487563320.jpg
1409487540091.jpg
1409487513912.jpg
kebukaj
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 06 Aug 2014, 10:35
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Dal Ďakujem: 12 x
Dostal Ďakujem: 12 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron