Dokonalý menší nôž do lesa

Témy o nožoch

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod adamec » 25 Jan 2011, 10:37

SKW píše:
adamec píše:No pockat. Kellam nie su finske noze? :)

Nože Kellam sú vyrábané vo Fínsku.
Michal mal zrejme namysli, že kúpa z nejakého obchodu v USA výjde lacnejšie ako v ČR. Je to možné, no potvrdiť to neviem, nepozeral som ceny.


Hmmm, ani ja som to nepozeral, ale vacsinou to tak nie je u europskych nozov. Musim pozriet. Inak, ta ich snaha (Kellamu) zapacit sa sirsiemu okruhu ludi prostrednictvom anglickych napisov na puzdrach a anglickych nazvov nozov mi nie je moc sympaticka. To ale nic nemeni na tom, ze po nich slintam :D
adamec
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 26 Júl 2010, 20:48
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod fremen » 03 Feb 2011, 06:43

Ahojte!
Nedavno som narazil na ponuku firmy condor- par nozov od nich vyzera celkom pouzitelne. Nema s nimi niekto skusenosti? konkretne trebars tento? (bushlore)
Prílohy
1.jpg
1.jpg (56.11 KiB) Zobrazené 8391 krát
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod venco » 03 Feb 2011, 10:21

Ak sa Ti páči prečo nie. Uhlíkovka v pohodke a cena super. Len ten výbrus by mohol začínať viac pri rukovati. Inak pôsobí dosť lacným dojmom a hlavne puzdro by som si dal ušiť nové.
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod sally » 03 Feb 2011, 11:30

fremen - ja som po ňom svojho času tiež pokukával (na noze-nuz.com). Dal by som si pozor na jednu vec - výška výbrusu. Ak má širokú čepeľ a nízky výbrus bez fazety, tak ten bude pod dosť veľkým uhlom = "tupší" nôž, menej ochotný rezať. Inak ak je za dobrú cenu, tak nie je čo riešiť, lebo výbrus aj puzdro sa dajú relatívne lacno poriešiť. :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod fremen » 03 Feb 2011, 11:55

Tiez nie celkom rozumiem, preco ten vybrus zacina tam, kde zacina. prichadza sa tym o skoro tretinu cepele. Ale to by sa hadam aj dalo zabrusit, ci by to bol problem? Ved prave, uhlikova ocel, dost nizka cena a relativne podareny tvar. Preto sa pytam, ci s nim nema niekto osobnu skusenost, ci je tam este nejaky hacik. Ale tak asi vyskusam a poreferujem...
Z puzdra by ma hlava nebolela, to si celkom rad usijem sam. V poslednej dobe ma to nejak zacalo bavit... :D
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod fremen » 27 Feb 2011, 21:54

Takze noz Bushlore mi prisiel. Zatial som ho nestihol vyvencit vonku, len ma celkom hneval ten vybrus- naozaj je to jedna tretina cepele. Takze som si dorobil vybrus do "realnejsej" vzdialenosti od rucky. Napriek tomu noz hodnotim velmi dobrym dojmom. Drevena rucka je velmi dobre profilovana, dobre sa drzi, velkost noza je "tak akurat", je dost hruby- na battoning bude asi ako stvoreny. Ako obstoji reznymi vlastnostami doplnim neskor, ked sa mi podari vybehnut do lesa- potom prihodim aj fotky. Co sa tyka puzdra- bol som velmi prekvapeny. Naozaj kvalitne vyrobene, z kvalitnej koze- klobuk dolu. S nim nemusim robit nic. Takze zatial :yees: za tu cenu- prihodim este postrehy z lesa.
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 03 Mar 2011, 12:32

Dnes sa mi podarilo dokončiť svoj bushcraftový nôž. Je to môj v poradí druhý mnou urobený nôž vôbec, žiadny svetoborný tvar, všetko je podriadené účelu 8)

Pridávam taký malý fotoseriálik z výroby :wink:
kovanie:
Obrázok

hotový polotovar:
Obrázok

po vyrobení výbrusu:
Obrázok

zakalená a nabrúsená čepeľ:
Obrázok

zalepený a nanitovaný základ rukoväte:
Obrázok

hotový nôž:
Obrázok

Nôž je vykovaný z hrotu do zbíjačky - materiál je teda akási uhlíková oceľ.
Konštrukcia noža je pomerne masívny stick tang ukončený nitom a rukoväť je z buku ošetrená olivovým olejom. Výbrus je vyšší scandi grind, aj kôli tomu, že čepeľ má hrúbku viac ako 4mm, tvrdosť je neznáma, ale testovacie sekanie do agátového hranola vydržalo ostrie bez poškodenia. Záštita a koliečko na konci noža kde je nit sú vyrobené z cca 2mm mosadzného plechu.

Zostáva ešte vyrobiť púzdro a doleštiť nit :)
Naposledy upravil Michal dňa 24 Mar 2011, 22:14, celkovo upravené 1
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod pawuk » 03 Mar 2011, 14:09

krásna prácička.
si šikovný :)
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod SKW » 03 Mar 2011, 14:54

Pecka michal! Vyzerá na veľmi praktický a silný nôž! A je vlastne zadarmo a máš z toho dobrý pocit, keďže si ho urobil vlastnými rukami! :yees: Čo viac si priať? :)
Ak sa môžem opýtať na čom robíš výbrus? Lebo na pravý scandi treba poriadny grinder :roll:
Kalíš len tak od oka?

Vďaka
skw
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Rafael Ingvis » 03 Mar 2011, 15:19

Fajná kudlička.
Mňa by skôr zaujímalo či je tá vyhňa Tvoja.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Phoboss » 03 Mar 2011, 15:31

Rafael Ingvis píše:Fajná kudlička.
Mňa by skôr zaujímalo či je tá vyhňa Tvoja.


Tiez by ma zaujimala ta vyhna a samotne kalenie. Ci ide o nejaky konkretny typ, pripadne vlastnu konstrukciu? Inac mas moj obdiv, vskutku pekny noz, velmi sa mi paci najmä to zachovanie vzhladu po kovani :yees:
Phoboss
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 22 Jún 2010, 23:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod matus » 03 Mar 2011, 16:50

krása
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 03 Mar 2011, 18:13

Vďaka za pochvaly :) Ako povedal SKW z noža sa veľmi teším práve preto, že som si ho vyrobil sám :) To čierne po kovaní sa mi na nožoch páči, hlavne na noži, ktorý chcem používať v prírode, nech je vidieť, že je to ručne.

Teraz odpovede na otázky:
Zakalené je to od oka, kalil som to za pomoci môjho kamaráta - kováča. Vyšlo to až na druhý pokus a bez popustenia čo je celkom risk (samozrejme sa to neobišlo bez odhovárania a presviedčania, ale presadil som si svoje a hádam to nôž vydrží). Kedže zatiaľ nepraskol nejaké veľké obavy nemám, možno praskne pri väčšom namáhaní - uvidím:) Testovanie sekanie do suchého agátového hranola vydržal. Kalený bol parciálne v oleji s dochladením vo vode. Nôž chcem ísť otestovať cez víkend - zastrúhať pár paličiek a možno aj batoning ak sa odvážim, potom napíšem viac :)

Scandi výbrus som robil na ručnej pásovej brúske, len som ju primontoval na stôl (foto priložím) - tu som robil len základ, ostrie malo po brúsení niečo medzi 0.7-0.5 mm - nebolo to ideálne lebo brúska nemala 100% rovnú plochu na brúsenie :P . Po zakalení a odbrúsení zvyšných okují a stenčení ostria (cca 0.3mm) som prešiel na stôl a šmirgle. Šudlal som to nimi ručne asi 4-5 hodín kým som bol spokojný s výsledkom, ale aj tak sa mi podarilo vyrobiť na ostrí mikrofazetu - ale to je,myslím, normálna vec po obťahovaní na remeni a odstránení ihly. Každopádne to bola makačka, všetko som brúsil ručne bez rukavíc a kadejakých pomôcok aby som náhodou neprehrial čepeľ na pásovke a neskôr na šmirgloch je to lepšie tiež, lebo človek má viac citu a neujde mu správny uhol, ale vzhľadom na veľkosť plochy výbrusu nebol nejaký veľký problém :wink:

Brúska z LIDL, na ktorej som to robil :
Obrázok

Čo sa vyhne týka, ja sám žiadnu nevlastním, ale podarilo sa mi kovať u kamaráta na školskej dielni a u druhého kamoša doma v dielni, týmto by som im chcel poďakovať za ochotu a čas :)

Samotný dizajn noža chcel byť inšpitovaný Mearsovým Woodlore nožom, ale trošku som prešvihol výšku :oops: výbrusu a tiež som chcel montáž na tŕň :wink:

A ako poslednú vec by som chcel spomenúť, že veľa tipov, trikov, inšpirácií a postupov som Gúglil na internete, na fórach a pod. kedže som sa nedostal ku žiadnemu odborníkovi osobne. Teoretické vedomosti mi prišli veľmi vhod, ale prax sa nahradiť nedá a tiež už by som robil niektoré veci inak :)


EDIT
Dnes som bol nôž vyskúsať v lese. Batoning mu nerobí žiadny problém, predsalen 4.5mm hrubá čepel robí svoje a sekal som borovicu na fatwood, jaseň a buk/suchý :) Stružlikal som asi dve hodinky jaseňový papek a po tejto námahe sa nožík trošku otupil, papier ale rezal stále pekne. Opätovné nabrúsenie bolo otázkou chvíľky a dlho som zvažoval a nakoniec som vyrobil na nožíku jemnú fazetu, vzhľadom na nie úplne dokonalé zakalenie a klasický neduh scandi grindov jemné rolovanie ostria... Celkovo nôž hodnotím ako dobrý 8/10 by som mu dal :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod oneho » 10 Mar 2011, 21:41

Chcem sa Vás spýtať či máte niekto skúsenosti s nožmi ENZO. Videl som nejaké videá a vyzerá vážne dobre.
Chcel by som si kúpiť:
EnZo Tundra 110 /D2
Obrázok
alebo:
EnZo Camper 125 D2/Sc
Obrázok
alebo:
EnZo Trapper 95 D2/F
Obrázok

Rúčky by som si naň spravil sám. No neviem akú dĺžku čepele mám zvoliť. Podstate chcem univerzálny nôž do lesa aj na potraviny aj na drevo = taký buldozér do lesa na xx rokov. A ešte mi niekto prosím môžte vysvetliť čo sú to za druhy ocele?
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 10 Mar 2011, 21:52

Enzo - znacka
Trapper - model noza
ciselny udaj - dlzka cepele v mm
D2/O1 apod. - oznacenie typu pouzitej ocele
SC/F/Scz apod.- oznacenie typu vybrusu

Noze Enzo vela ludi chvali ale videl som na forach aj kopec batoningom zlomenych nozov. Vsetko zavisi od toho ako s nozom narabas a co si k nemu dovolis :wink:

Dlzka cepele je na tebe - ja mam cca 95mm a uplne mi staci, na vyrezavanie velmi dobra (dobra kontrolovatelnost cepele) a staci aj na chlieb. Na batoning sa hodi aj o kustik dlhsia zavisi zase ake velke polena chces rubat :)

Ocel samotnu a jej vlastnosti vyskusaj najst napriklad na stranke http://www.noze-nuz.com toto zavisi len od tvojich preferencii, ale dost zavazi aj kombinacia ocele a vybrusu, nie kazda je napr. vhodna pre SCZ (scandi grind to zero). Jednoznacne skus pogglit, referencii je dost :yees:
Naposledy upravil Michal dňa 10 Mar 2011, 21:57, celkovo upravené 1
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia