Stopování

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Stopování

Poslaťod Waldläufer » 27 Dec 2014, 19:14

Pretiahla forma stopy, vcelku vpredu posadene prostredne prsty, relativne velky priestor medzi mozolmi, velkost (mieritkom je tentokrat moje tehlove handy dlhe 10cm): zeby konecne ozajstna stopa vlka? Zial akurat mierne chumelilo, takze stopa nieje velmi zretelna, a kvalita fotky tradicne nap...rd. Ked uz nie tento, aspon iny vytuzeny ciel som dosiahol: konecne som navstivil Polanu.
Edit: Ako Rolf dolu poznamenal, velkeho psa nemozem vylucit, bolo to blizko turistickeho chodnika, okolnosti mi nedovolili viac ako len kratku turu. Myslim, ze "canidna" stopa chodnik skor krizovala ako sprevadzala.
Prílohy
Canis 2.jpg
Este jedna bez meritka
Canis.jpg
Canis lupus ?
Naposledy upravil Waldläufer dňa 27 Dec 2014, 21:25, celkovo upravené 2
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer
 
Príspevky: 148
Registrovaný: 19 Aug 2013, 22:39
Bydlisko: 4D
Dal Ďakujem: 241 x
Dostal Ďakujem: 250 x

Re: Stopování

Poslaťod Rolf » 27 Dec 2014, 20:47

Ja si myslím, že teoreticky, podľa veľkosti a tvaru stupaje, by táto stopa mohla patriť vlkovi...Ono to opäť záleží, na akom mieste bola stopa nájdená, či sa tam nejako bežne vyskytujú nejaké väčšie psy, pretože práve niektoré psy urastenejšieho vzrastu majú stopu niekedy veľmi podobnú vlkovi... Ale vlkovi isto môže patriť, podľa mňa... :-k
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Stopování

Poslaťod Jozzo » 27 Dec 2014, 22:56

Osobne si myslím, že nemožno rozlíšiť vlčiu a psiu stopu. Nie podľa stopy samotnej.
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Stopování

Poslaťod ROSOMAK » 27 Dec 2014, 23:49

No neviem či máš Jozzo až takú pravdu :? Stopa vlka sa od stopy psa dá veľmi ľahko odlíšiť. Pravdaže keď bola vytvorená na ideálnom podklade za ideálnych podmienok. Samozrejme že to, o a akú stopu sa jedná môžme skúmať za predpokladu, že stopa ktorú sem vložil Waldläufer bola za takýchto podmienok vytvorená.
Pri behu alebo inom rýchlom pohybe je odtlačok vlčej laby určite veľmi podobný psiemu odtlačku. Waldläufer - ova stopa však v behu asi nebola vytvorená a tak s veľkou pravdepodobnosťou môže ísť o vlčiu stopu.

V okolí môjho bydliska sa vlk bežne vyskytuje a pohybuje celoročne, preto mám s ním nejakú tú skúsenosť 8) . Stopa dospelého vlka je v prvom rade pretiahnutejšia ako psia, čo znamená, že stredné dva prsty na labe sú vysunutejšie viac v predu ako u psa a "päta" je masívnejšia. Je to kvôli rozloženiu váhy. Jozzo má pravdu v tom, že pri posúdení sa treba zamerať aj na další pohyb tvora. Vlk idúci kludným krokom zanecháva inú stopu ako vlk bežiaci alebo klusajúci. Celkom inú zanecháva bežiaci alebo klusajúci pes. Čiže by tu bolo na mieste zamerať sa aj na dlšie stopy. Z nich sa dá tiež určiť či ide o vlka. /obr./


Stopovanie neznamená posúdiť tvora a celú situáciu iba podľa jednej stopy - odtlačku. Stopovanie zahŕňa aj to ako sa ten tvor správa ďalej aké sú ďalšie stopy, čo vytvára a akým spôsobom sa celkovo v teréne pohybuje. Súhrn tých markantov ktoré sa nazývyjú aj POBYTOVÉ ZNAKY ZVERI v teréne dáva stopárovi nielen informáciu o akého tvora ide ale aj celkový obraz o stopovanom tvorovi, o jeho zdravotnom stave, kondícii a dokonca aj o jeho úmysloch, či jeho nálade.
Prílohy
stopa.gif
Obrázok užívateľa
ROSOMAK
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 07 Feb 2013, 15:21
Bydlisko: horehronie
Dal Ďakujem: 124 x
Dostal Ďakujem: 216 x

Re: Stopování

Poslaťod Jozzo » 29 Dec 2014, 20:57

Nooo čiže keď ti tu dám zopár fotiek, ty mi z nich určíš čo je vlk a čo vlčiak? ;)
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Stopování

Poslaťod Pája » 04 Jan 2015, 00:24

Liščí trus, nalezený na krtinci u chodníčku podél řeky. A malá záhada, asi 30 cm nad zemí uložené plody platanu (nevím jistě), kdopak je tam asi dal?

DSC00112.JPG

fotka mizerná, lepší nemám.. :?

DSC00115.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Stopování

Poslaťod Willy » 04 Jan 2015, 23:02

Myslím si, že na spodní fotografii není plod platanu, ale vrtalo mi hlavou, co to vlastně je.
Byl jsem přesvědčen, že jsem takový plod už někdy měl v ruce. Pak si žena vzpoměla, že jsme vloni na podzim v městském parku našli několik pro nás neznámých stromů s podobnými plody.
Byl to ořešák černý - někdy se mu také říká americký - to podle místa původu.
Porovnej zde - http://www.houbareni.cz/drevina.php?id=180

Jinak s největší pravděpodobností plod do rozsochy stromu uložil nějaký pták - často to bývá strakapoud.
Takovým místům se říká "ptačí kovadliny". V horských smrkových lesích se dá celkem často nalézt vklíněna smrková šiška a pod kovadlinou pak leží množství dalších, už před tím rozbitých šišek, které mají z pod šupin vyklovány semínka.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Stopování

Poslaťod Pája » 05 Jan 2015, 18:42

Aha - asi máš pravdu. Místo nálezu byl sice strom u řeky v lese, ale nedaleko je lesnické učiliště, takže je možné, že v přilehlém lesoparku si dotyčný autor díry našel kořist, a odnesl na klidné místo.

Díky za určení! :camp:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Stopování

Poslaťod finn » 05 Jan 2015, 23:17

Trosku OT ale ako deti sme z tych orechov robili privesky. Plod sa rozrezal zvisle v smere stopky, ma to peknu kresbu.

EDIT:

Obrázok
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Stopování

Poslaťod Hrom » 09 Jan 2015, 08:14

Nejsem nějaký zdatný stopař a tak prosím o radu. Našel jsem starší stopu asi lišky na sněhu. Fotku bohužel nemám. Dosti často se ve stopové dráze vyskytovaly krvavé fleky a nevypadá to jako krev nějaké kořisti. V tomto období probíhá liščí páření, v české myslivecké terminologii tzv. kaňkování. Tak mě napadá jestli ty fleky (česky také kaňky) nesouvisí nějak s liščím pářením. Jestli těmi fleky dává liška najevo připravenost k páření?
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Stopování

Poslaťod Hrom » 09 Jan 2015, 08:29

No tak jsem si již i našel odpověď. Na stránkách http://ekolist.cz/cz/publicistika/priro ... jici-lovec
jsem našel tuto větu. V době od ledna do března probíhá liščí říje, tzv. kaňkování. Během ní se lišky projevují typickým voláním (tzv. skolí). Lišáci si své partnerky najdou podle charakteristického pachu kapek krve (myslivecky barvy), které samice zanechávají ve své stopní dráze.
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Stopování

Poslaťod šuter » 02 Feb 2015, 02:40

Dam aj ja hadanku na jedno zvieratko z mojej zbierky stop.. fotky nie su najkvalitnejsie a ani stopa nebola najcerstvejsia....tesim sa na odpovede...
mala pomocka...na slovensku sa s tymto zvieratkom nestretnete....
Prílohy
DSC02340.jpg
DSC02341.jpg
Obrázok užívateľa
šuter
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 12 Okt 2013, 19:52
Bydlisko: v lese severskom
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Stopování

Poslaťod Pája » 02 Feb 2015, 10:50

To vypadá na nějakého primáta na procházce. :mrgreen:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Stopování

Poslaťod Boromir » 02 Feb 2015, 23:00

Žeby nejaký rosomák? :)
Boromir
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 20 Jan 2015, 20:50
Bydlisko: Richvald
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Stopování

Poslaťod bobek » 05 Feb 2015, 19:39

Fotky z mého dvorku, v okolí cca 200m samé domy... Co je to ? :roll: :lol:
Prílohy
2015-01-31 16.32.53.jpg
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť