Bělověžský prales, Polsko a Bělorusko

Všetky tipy a postrehy o vhodných lokalitách

Bělověžský prales, Polsko a Bělorusko

Poslaťod prtgeologist » 10 Jan 2015, 10:14

Odkaz na wiki

Byli jste tam někdo? Co na tuto oblast říkáte? Má to být dle dostupných informací (tzn. i další zdroje než wiki) poslední kus pravé evropské divočiny, která tu existovala dávno před příchodem jakékoli civilizace. I když si nedělám iluze, že je tento les tak čistý a panenský, že do něj člověk nezasahuje, rád bych se tam někdy podíval, možná mi to vyjde už tento rok. Odsud ze severní Moravy to není zas tak daleko.
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Bělověžský prales, Polsko a Bělorusko

Poslaťod marian160 » 10 Jan 2015, 12:23

Pred pár dňami dávali tento film
http://www.csfd.cz/film/231610-odpor/
ktorý mal byť podľa skutočnej udalosti a asi zo spomenutých lesov. :D
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Bělověžský prales, Polsko a Bělorusko

Poslaťod Jačko » 11 Jan 2015, 15:11

prtgeologist píše:Odkaz na wiki

Byli jste tam někdo? Co na tuto oblast říkáte? Má to být dle dostupných informací (tzn. i další zdroje než wiki) poslední kus pravé evropské divočiny, která tu existovala dávno před příchodem jakékoli civilizace. I když si nedělám iluze, že je tento les tak čistý a panenský, že do něj člověk nezasahuje, rád bych se tam někdy podíval, možná mi to vyjde už tento rok. Odsud ze severní Moravy to není zas tak daleko.


Pred 10 rokmi v júni 2004 som tam bol s mojim bráškom Fredym z Popradu a kamarátmi Mladým a Janom z Martina.
Dodnes mi z tejto niekoľkodňovej výpravy ostali nádherné spomienky.
Na ukážku tu pripájam zostrih z mojej reportáže aj s fotkami, ktorú som vtedy napísal do woodcrafterského časopisu Bizoní vítr.

V krajine zubrov, losov a bobrích hrádzí


Čo tomu predchádzalo.
„Slyšel jsi někdy o Bialowieském pralese? Někdy bych se tam chtěl jít podívat na zubry“ - poznamenal kamarát Willy vo svojom byte pri jednom z rozhovorov o ďalekých cestách.
„A to je kde presne?“ – zvedavo som sa ho opýtal.
„Je to někde na východní hranici Polska s Běloruskem, a prý tam volně žije několik stovek zubrů evropských“ - doplnil Willy a už pohotovo vyberal zo zázračného šuflíka mapu a nejaké prospekty o tejto oblasti.

Naše prvé stretnutie s majestátnym zubrom
Bialowieský park je rozlohou malý. Stanovať sa tu dá len na vyhradených miestach v kempoch a ak na divoko, tak len s maximálnou opatrnosťou a bez ohňa, aby vás neodhalila stráž. Hneď po príchode sme sa vydali do lesa, ktorý sa od tých našich slovenských lesov dosť líšil. Prvé čo ma ohúrilo, boli krásne vysoké a statné listnaté stromy. Dôstojnosť im v značnej miere dodával aj všadeprítomný lišajník, ktorý zároveň významne umocňoval dojem pralesa.
P6050358.JPG

Pod velikánmi rástla čerstvá tráva. Les bol svetlý, takmer v dokonalej rovine.
P6050361.JPG

Len jedným smerom naklonené vodné rastliny v tmavých rašelinových potôčikoch nám dávali vedieť, ktorým smerom vlastne tečie voda. Pre nás, ktorí sme zvyknutí žiť v hornatých oblastiach Slovenska to bola rarita. V snahe uvidieť zubrov, vybrali sme sa na obchôdzku krížom po lese. Nakukovali sme aj cez vysokú zubriu oboru, ktorá bola obďaleč, ale v ten deň nám nebolo súdené vidieť ich. Na druhý deň ráno sme zamierili opäť do mestečka Bialowieža. V tom sme úplne nečakane uvideli statného zubra prechádzať cez cestu popred naše auto.
Bol to majestátny býk – samotár.
P6060388.JPG

Po zastavení auta sme sa opatrným približovaním dostali k nemu na vzdialenosť necelých 20 m. Bol to jeden z našich najhlbších zážitkov a verte, nikto z nás by nechcel mať v tú chvíľu tu hordu mäsa poštvanú proti sebe.
V Bialowieskom pralese žije v súčasnosti okolo 300 zubrov. V menšom počte žije niekoľko zubrov aj hneď za hranicou v Bielorusku. Bieloruské lesy však už nie sú tak chránené a ich rozloha v dôsledku zlého zaobchádzania stále klesá.

Smutné nálady pri bieloruskej hranici
Povedali sme si, že keď sme už tu, pôjdeme sa pozrieť aj k bieloruskej hranici, ako to tam vyzerá. Podľa mapy to bolo na nejakú hodinku chôdze. Keď sme po lesnej cestičke prišli až k nej, neverili sme vlastným očiam.
P6060417.JPG


Ostnatý drôt a široká vyoraná brázda v nás vyvolávali smutné spomienky na obdobie spred roka 1989. Spomienky na prísne strážené hranice medzi nami a našimi západnými susedmi, Rakúskom a Nemeckom.
Aj v dnešnej dobe je dobré vidieť takéto, oku nie veľmi lahodiace veci. Človek sa aspoň pozastaví nad nezmyselnosťou ostnatých plotov a hneď si začne viacej vážiť slobodu.


Keď sa už budete nachádzať v tomto kúte Poľska , vrelo doporučujem návštevu aj neďalekých národných parkov Břiebřanského a Narewského.
P6080669.JPG

Obidva sú veľmi podobné. Na celom území bývalého Československa nenájdete tak obrovské územie chránených mokradí ako tam. Mokrade tam zaberajú plochu niekoľko desiatok ba až stoviek kilometrov štvorcových pozdĺž čiernych a lenivo tečúcich riek Biebř a Narew, kde nieje problém uvidieť Losa.
Na záver ešte jedná poznámka. Myslím si, že v Poľsku môže človek vidieť väčšiu divočinu v Poloninách, kde taktiež žije niekoľko desiatok zubrov.
Obrázok
S MODROU OBLOHOU!
Obrázok užívateľa
Jačko
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 03 Nov 2013, 22:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 133 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Bělověžský prales, Polsko a Bělorusko

Poslaťod divox » 11 Jan 2015, 15:45

Jačko,Mladý ako Radúz,Cencuľov brat?

Inak krásny kraj :yees:
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Bělověžský prales, Polsko a Bělorusko

Poslaťod Jačko » 11 Jan 2015, 17:50

divox píše:Jačko,Mladý ako Radúz,Cencuľov brat?

Inak krásny kraj :yees:


Nie, kamarát Mladý je vlastne Mladý Panter - Dušan z Martina.
Obrázok
S MODROU OBLOHOU!
Obrázok užívateľa
Jačko
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 03 Nov 2013, 22:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 133 x
Dostal Ďakujem: 109 x


Späť na Lokality

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia